Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 19:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 List do Chrześcijan 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: List do Chrześcijan
Dominikdano napisał(a):
Wracając do meritum ujętym na wstępie, to w mniejszym lub większym stopniu wszystkie religie mają "genetyczny kod" totalitaryzmu, objawiający się właśnie tym, że tylko one są słuszne. Wszystko inne wierzenia, dogmaty, teologie, metody indoktrynacji itd. są konsekwencją tego "kodu".
wszystkie religie? A ile znasz poza własną? To może być prawdziwe w odniesieniu do monoteizmu czy ew. buddyzmu, ale nie słyszałem poganina, któryby twierdził, że tylko jego religia jedyna jest słuszna. Co najwyżej poganie odrzucają monoteizm, dlatego właśnie, że obstaje przy posiadaniu jedynej prawdy w sferze, gdzie ludzkie możliwości poznawcze dalekie są od pewności typowej dla matematyki. Również pojęcie dogmatu, czyli prawnie usankcjonowanej tezy podanej do wierzenia, jest etnocentryczne. Nie ma czegoś takiego w pogaństwie. Co najwyżej są poglądy mainstreamowe i poglady oparte na prywatnym rozeznaniu, których nikt nikomu nie zabrania posiadać.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 23, 2009 12:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: List do Chrześcijan
Jednak zawsze, kiedy ktoś przyjmuje jakąś religię, uważa ją za słuszną. Inaczej by jej po prostu nie przyjął. Tak jest zresztą także ze światopoglądami i w ogóle wszystkim, co się przyjmuje na wiarę. Nie ma sensu opowiadać się za czymś, jeżeli nie uważamy tego za słuszne. A z tego uważania zawsze może się wykluć totalitaryzm. O poganach też można powiedzieć, że uważają monoteizm za niesłuszny, w przeciwieństwie do ich wiary ( pogańskiej - w ogólności ). Tak, Rutilius ? Prawda, że człowiek nie może z pewnością poznać prawdy w pewnych sferach również jest czymś, co się przyjmuje za dogmat w jednych wiarach, a w innych nie. Kiedyś już zresztą o tym rozmawiałem z jednym poganinem, ale jakoś ciężko to szło. Przecież na stronie wicca.pl stoi jak byk dział "jakie idee przyjąć, a jakie odrzucić, żeby zostać wiccaninem" ( http://www.wicca.pl/?art=11 ). Identycznie można by zatytułować zbiory dogmatów w dowolnej religii. Mogą się co najwyżej różnić konsekwencje odrzucenia takich czy innych prawd wiary. Ale te konsekwencje można zmieniać..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 23, 2009 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: List do Chrześcijan
Zasadniczo myślę, że ok 98% wszystkich religii jakie pojawiły się w historii można uznać za pogańskie. Jeśli one nie orzekają o sobie nawzajem, że są niesłuszne, to jest to jednak różnica w stosunku do 3 religii monoteistycznych, które twierdzą o wszystkich ozostałych, że są błędne, a czasem nawet, że są kultem demonów.
Niewiele ma natomiast z tym wspólnego fakt, że każda religia przyjmuje pewien zestaw cech, które pozwalają jej się odróżnić od innych. Odróżnienie nie zawsze oznacza negatywne wartościowanie innych. Nie oddaję czci Bogom Asatru czy Perunowi, helleniści tego nie robią, czczą innych Bogów, ale nie uznaję wiernosci Asom za droge błędną. Zresztą muszę dodać, że jeśli odrzucam monoteizm, a nawet go zwalczam, to nie dlatego, że nakazuje tak moja wiara, ale nakazuje tak mi rozum, poczucie obowiązku i inne tego tepu powody.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 23, 2009 18:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: List do Chrześcijan
Rutilius napisał(a):
Dominikdano napisał(a):
Wracając do meritum ujętym na wstępie, to w mniejszym lub większym stopniu wszystkie religie mają "genetyczny kod" totalitaryzmu, objawiający się właśnie tym, że tylko one są słuszne. Wszystko inne wierzenia, dogmaty, teologie, metody indoktrynacji itd. są konsekwencją tego "kodu".
wszystkie religie? A ile znasz poza własną? To może być prawdziwe w odniesieniu do monoteizmu czy ew. buddyzmu, ale nie słyszałem poganina, któryby twierdził, że tylko jego religia jedyna jest słuszna. Co najwyżej poganie odrzucają monoteizm, dlatego właśnie, że obstaje przy posiadaniu jedynej prawdy w sferze, gdzie ludzkie możliwości poznawcze dalekie są od pewności typowej dla matematyki. Również pojęcie dogmatu, czyli prawnie usankcjonowanej tezy podanej do wierzenia, jest etnocentryczne. Nie ma czegoś takiego w pogaństwie. Co najwyżej są poglądy mainstreamowe i poglady oparte na prywatnym rozeznaniu, których nikt nikomu nie zabrania posiadać.


Napisałem w mniejszym lub większym stopniu wszystkie religie mają "genetyczny kod" totalitaryzmu.
Wierzenia zaliczane do pogaństwa, powszechnie uznawane za prymitywniejsze, być może w "mniejszym stopniu" ten "kod totalitaryzmu" zawierają, niejako w postaci zalążkowej, pewnej skłonności zaledwie, o czym świadczy również odwieczna i nieustanna migracja rozmaitych wierzeń i religii. Tak dawniej jak i dziś.
Religie tzw. monoteistyczne, są generalnie młodsze i wyewoluowały właśnie z tych pierwotnych, czyli pogańskich wierzeń. Jednak w tym procesie niczego zasadniczego ze swej natury nie utraciły, a tylko jakby inaczej rozłożyły akcenty, tłumiąc lub nasilając rozwój niektórych "kodów".


Śr gru 23, 2009 18:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: List do Chrześcijan
Porównaj sobie księgi historyczne ST z Iliadą,
porównaj 613 przykazań ST z maksymami delfickimi,
porównaj etykę NT czy ojców choćby z etyką stoików,
porównaj zawartą w biblii i u ojców teologię i filozofię z tym co wytworzył antyk (od Heraklita do Plotyna), czy też Hinduizm,
a potem się wypowiadaj nt. tego, co jest prymitywniejsze. Inaczej będziesz sie tylko ośmieszał.
W mniejszym lub większym stopniu - w ten sposób można o wszystkim powiedzieć wszystko (czyli nie powiedzieć nic sensownego). Wszyscy ludzie są w mniejszym lub większym stopniu np. idiotami, mordercami, kłamcami itd.
Czym jest ów "kod totalitaryzmu", jak i dlaczego się przejawia - oto pytanie!

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 23, 2009 19:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: List do Chrześcijan
Napisałem, nawiązując do poglądów większości ludzi, że wierzenia zaliczane do pogaństwa, powszechnie uznawane (są) za prymitywniejsze.
Agresja emanująca z Twoich postów uwiarygadnia ten sąd :)


Śr gru 23, 2009 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: List do Chrześcijan
Drogi szanowny interlokutorze,
bierzesz odpowiedzialność za to, co piszesz czy nie?
Jeśli tak, to podaj jakieś (kontr-)argumenty zamiast uciekać na poziom ad hominem czy wykręcać się innymi erystycznymi trickami.
Jeśli jesteś tylko tubą "większości" (jakiej większości? katolików?, uczonych?, wszystkich ludzi na świecie? Skąd to wiesz? Na jakiej podstawie ta tajemnicza większość wytworzyła sobie - albo co ośmielę się zasugerować - pozwoliła sobie zasugerować to mniemanie?) to muszę Cię zmartwić, jej opinią dawno przestałem się przejmować.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 23, 2009 19:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: List do Chrześcijan
Rutilius napisał(a):
Czym jest ów "kod totalitaryzmu", jak i dlaczego się przejawia - oto pytanie!

Ujawnia się w tym, że religie (w rozumieniu wyznawcy, którzy faktycznie są nosicielami tego rodzaju idei) mają religijne aspiracje.
Szczególnie bryluje w tym względzie warstwa kapłańska, która uzurpując sobie prawo do zajęcia pozycji pośredników między człowiekiem, a jego Bogiem, najbardziej na tym korzysta i z całej mocy żywi ten "kod totalitaryzmu".


Śr gru 23, 2009 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: List do Chrześcijan
Rutilius napisał(a):
Drogi szanowny interlokutorze,
bierzesz odpowiedzialność za to, co piszesz czy nie?
Jeśli tak, to podaj jakieś (kontr-)argumenty zamiast uciekać na poziom ad hominem czy wykręcać się innymi erystycznymi trickami.
Jeśli jesteś tylko tubą "większości" (jakiej większości? katolików?, uczonych?, wszystkich ludzi na świecie? Skąd to wiesz? Na jakiej podstawie ta tajemnicza większość wytworzyła sobie - albo co ośmielę się zasugerować - pozwoliła sobie zasugerować to mniemanie?) to muszę Cię zmartwić, jej opinią dawno przestałem się przejmować.


Sam fakt, że tu się pojawiłeś też już świadczy o występowaniu owego "kodu" w Twojej religii.
Ludzie (wyznawcy) poszukują innych (potencjalnych wyznawców), którzy podzielą ich poglądy, gdy się czegoś o nich (ich wierzeniach) dowiedzą.

Zapewne słyszałeś coś o memach i memetyce.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Memetyka


Śr gru 23, 2009 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: List do Chrześcijan
Dominikdano napisał(a):
Ujawnia się w tym, że religie (w rozumieniu wyznawcy, którzy faktycznie są nosicielami tego rodzaju idei) mają religijne aspiracje.
Czyli opium (ludu) usypia, ponieważ posiada właściwości usypiające? :D
Dominikdano napisał(a):
Szczególnie bryluje w tym względzie warstwa kapłańska, która uzurpując sobie prawo do zajęcia pozycji pośredników między człowiekiem, a jego Bogiem, najbardziej na tym korzysta i z całej mocy żywi ten "kod totalitaryzmu".

Co do warstwy kapłańskiej - mógłbym się zgodzić. Co do "kodu totalitaryzmu" - nadal nie wiem czym on jest
Dominikdano napisał(a):
Sam fakt, że tu się pojawiłeś też już świadczy o występowaniu owego "kodu" w Twojej religii.
Skąd wiesz, że w mojej religii? Czy religia jest jedynym czynnikiem kształtującym nasze postępowanie? Vide kilka postów wyżej - moja odpowiedź Johnemy
Rutilius napisał(a):
Zresztą muszę dodać, że jeśli odrzucam monoteizm, a nawet go zwalczam, to nie dlatego, że nakazuje tak moja wiara, ale nakazuje tak mi rozum, poczucie obowiązku i inne tego tepu powody.

Dominikdano napisał(a):
Ludzie (wyznawcy) poszukują innych (potencjalnych wyznawców), którzy podzielą ich poglądy, gdy się czegoś o nich (ich wierzeniach) dowiedzą.
To nazywasz totalitaryzmem??? :mrgreen: :brawo:

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 23, 2009 19:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: List do Chrześcijan
Tak, takie poszukiwania są zaczynem totalitaryzmu religijnego.
To jest dynamiczny proces - od najłagodniejszych form agitacji do coraz brutalniejszych form przymusu i zniewolenia.


Śr gru 23, 2009 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: List do Chrześcijan
Dominikdano napisał(a):
Ludzie (wyznawcy) poszukują innych (potencjalnych wyznawców), którzy podzielą ich poglądy, gdy się czegoś o nich (ich wierzeniach) dowiedzą.

Ale to opisuje działanie bardzo wielu ludzi, nie tylko wyznawców religii. Również uczeni przekonują do swoich poglądów, podobnie politycy (wszelkich opcji), działacze Greenpeace, Amnesty International, i in. Cóż jest złego w tym, że sprawia nam przyjemność spotykanie się z ludźmi, którzy myślą podobnie? Jak zatem wygląda nie-totalitarny mem? Brzmi on: "Wiem że się mylę i nie słuchajcie mnie"?
Myślę, że szukasz w złym miejscu. Nie jest istotne, że memy są przekazywane, ale jakie to memy. Podobnie, nie każdy przekaz genów jest infekcją wirusową.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 23, 2009 21:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: List do Chrześcijan
Tak. Najwyraźniej "kod totalitaryzmu" jest specyficznie ludzkim "genem/memem" aktywnym w wielu obszarach życia społecznego.
Również specyficznym ludzkim tworem są wszystkie religie, kulty, wierzenia. Poza naszym gatunkiem nie zostały nigdzie zaobserwowane.


Śr gru 23, 2009 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: List do Chrześcijan
Powtarzam raz jeszcze - religie mają skłonność do bycia "totalnymi" a nie "totalitarnymi".
Podobnie jak teorie naukowe (nieprzypadkowo szuka się "teorii unifikacji").
Po prostu człowiek poszukuje spójnej wizji.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Śr gru 23, 2009 23:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: List do Chrześcijan
Owszem, mają skłonność do bycia również totalnymi, w znaczeniu całościowe, globalne itp., co wcale nie zmienia faktu, że podobnie jak państwa dyktatorskie i mocarstwowe chcą kontrolować życie swoich wyznawców, zwalczać wszelkie odstępstwa od uznawanych za "słuszne i prawdziwe" poglądów, a w miarę możliwości przymuszać innych, uznających odmienne stanowiska, do stosowania się do własnych standardów (vide: dopuszczalność aborcji i eutanazji oraz zapładniania in vitro, symbole religijne w świeckich szkołach, itd. itd.).


Cz gru 24, 2009 8:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL