Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Książki o historii religii BEZSTRONNE 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 20:16
Posty: 91
Post Książki o historii religii BEZSTRONNE
Witam,
Zastanawiam się, czy znacie jakieś dość bezstronne książki o historii religii, przedstawiające 5 wielkich religii i może nie tylko... Chciałabym, by nie były to książki, które wykazują wyższość jednej religii nad innymi, a jedynie opisują je.

Przepraszam, jeśli dubluję, ale znalazłam tylko jeden temat na forum: viewtopic.php?f=50&t=20068&hilit=religioznawstwo i chodziło raczej o chrześcijański punkt widzenia ;) Dlatego też ten dział wydał mi się najodpowiedniejszy.

_________________
"There ain't no answer. There ain't going to be any answer. There never has been an answer. That's the answer." Gertrude Stein
--
Charytatywne codzienne klikanie http://www.suchoparek.yoyo.pl/akcje_charytatywne.html


N lut 06, 2011 20:21
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 29, 2010 14:18
Posty: 195
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
Buddyzm - http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1 ... id,30.html
Hinduizm - http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,9 ... id,30.html
Islam - http://www.dialog.edu.com.pl/index.php? ... uct_id=369
Judaizm - http://www.dialog.edu.com.pl/index.php? ... uct_id=428
Chrześcijaństwo - http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/skl ... cts_id=782

Ponadto:
Ewolucja Boga - Robert Wright
Historia Boga - Karen Armstrong


Pn lut 07, 2011 18:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 20:16
Posty: 91
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
Dzięki!

Tak, na Karen Armstrong już się natknęłam... Wstęp książki (do wygooglania) jest całkiem ciekawy...

A co sądzicie o Józefa Kellera 'Zarysie dziejów religii'?

_________________
"There ain't no answer. There ain't going to be any answer. There never has been an answer. That's the answer." Gertrude Stein
--
Charytatywne codzienne klikanie http://www.suchoparek.yoyo.pl/akcje_charytatywne.html


Pn lut 07, 2011 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
asj napisał(a):
A co sądzicie o Józefa Kellera 'Zarysie dziejów religii'?

Bardzo dobra książka, polecam.

Niezła jest też "czarna seria" religioznawcza, oraz "Religie świata" z kolekcji Agory (to jedyne wydawnictwo tego typu gdzie znalazłam obszerne informacje o jazydach).

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pn lut 07, 2011 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2005 17:07
Posty: 5
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
Ja proponuje ksiazki Eliade'go(np. ,,Historia wierzen religijnych" 1-3 tom). Jest to analiza religii z perspektywy fenomenologicznej. Pozwala to bardziej wczuc sie w doswiadczenie religijne okreslonej tradycji.


Śr lut 16, 2011 13:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
Nie ma bezstronnych, a już na pewno nie są bezstronne te, które wymieniono (Keller czy Armstrong).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lut 16, 2011 15:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 20:16
Posty: 91
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
To zmień 'bezstronne' na mało stronne. Może z takich coś polecisz?

Oo, o Eliadem też słyszałam... Nie używa on, mam nadzieję, jakiegoś bardzo naukowego żargonu?
I z perspektywą fenomenologiczną chodzi o to, że za każdym razem 'wczuwa się' w religię, której historię właśnie opisuje?

_________________
"There ain't no answer. There ain't going to be any answer. There never has been an answer. That's the answer." Gertrude Stein
--
Charytatywne codzienne klikanie http://www.suchoparek.yoyo.pl/akcje_charytatywne.html


Śr lut 16, 2011 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 19:31
Posty: 267
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
asj napisał(a):
Witam,
Zastanawiam się, czy znacie jakieś dość bezstronne książki o historii religii, przedstawiające 5 wielkich religii i może nie tylko... Chciałabym, by nie były to książki, które wykazują wyższość jednej religii nad innymi, a jedynie opisują je.

Przepraszam, jeśli dubluję, ale znalazłam tylko jeden temat na forum: viewtopic.php?f=50&t=20068&hilit=religioznawstwo i chodziło raczej o chrześcijański punkt widzenia ;) Dlatego też ten dział wydał mi się najodpowiedniejszy.

Świadkowie Jehowy wydali książkę pt.: "Człowiek Poszukuje Boga".
Jest tam - bez poglądowych komentarzy - opis największych religii świata.

Możesz o nią poprosić kogoś ze Świadków Jehowy, jeżeli masz tam znajomego.
Możesz zorientować się, gdzie jest miejsce spotkań i udać się osobiście.


So mar 19, 2011 13:27
Zobacz profil
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
Jesli chodzi o poczatki chrzescijanstwa, proby dotarcia do rzeczywistego Jezusa, a nie tego, znanego z ewangelii czy (nie daj boze) z tradycji kosciola rzymskiego, to bardzo ciekawe sa wszystkie ksiazki Geza Vermesa (np. "Autentyczna ewangelia Jezusa", "Twarze Jezusa").


So mar 19, 2011 14:36

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
Islam wywodzi się z sekty, herezji judeo-chrześcijańskiej pierwszych wieków - ebionitów (z greckiego) lub nazarejczyków (z hebrajskiego) lub jeszcze inaczej judeonazarejczyków. Sama nazwa nie jest tu istotna, wiadomo, że dotyczy tej samej sekty.
Ebionici (nazarejczycy) uważali się z jednej strony za żydów, gdyż dokładnie przejęli ich tradycje, lecz w rzeczywistości nimi nie byli, ponieważ uznawali Jezusa jako proroka, którego żydzi odrzucili. Z drugiej strony uważali się również za chrześcijan, gdyż uznawali Jezusa za proroka, niestety nie mogli nimi być, ponieważ odrzucali Jego bóstwo. Św. Hieronim w korespondencji ze św. Augustynem napisał: "Uważają się za żydów i chrześcijan, ale w rzeczywistości nie są ani jednymi ani drugimi".
Trzeba podkreślić, że w Koranie bardzo często jest mowa o nazarejczykach jako o przyjaciołach i przodkach muzułmanów, co m.in. wskazuje, że islam wywodzi się właśnie z tej sekty.
Czy możemy zatem powiedzieć, że islam wywodzi się z sekty, która przekształciła się w religię?
Dokładnie tak. Powiedziałbym, że od początku była to pseudoreligia, gdyż każda sekta jest taką pseudoreligią, która odstępuje od doktryny danej religii.
Islam nie jest więc nową religią, jak uważają muzułmanie. Jest zakorzeniony w judaizmie i chrześcijaństwie.
Oczywiście, że nie jest nową religią. Często się nam mówi, że jest to nowa religia, z nowym prorokiem Mahometem, z nowym miejscem Mekką, z nową ideologią, z nowymi wierzącymi, którzy nazywają się muzułmanami. Te wiadomości podaje się po to, byśmy zapomnieli o oczywistych korzeniach judeo-chrześcijańskich islamu. Pochodzenie judeo-chrześcijańskie islamu jest jasno przedstawione i poważni naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem są co do tego zgodni, jest to ewidentne. Jeżeli ktoś uważa, że jest to hipoteza jedna z wielu – jest po prostu nieświadomy. Islam nie jest więc religią inną, niezależną - ma judeo-chrześcijańskie korzenie.


http://fronda.pl/news/czytaj/jean_alcad ... st_religia


Wt mar 22, 2011 10:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 09, 2011 12:28
Posty: 382
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
merkaba napisał(a):
Czy możemy zatem powiedzieć, że islam wywodzi się z sekty, która przekształciła się w religię?
Dokładnie tak. Powiedziałbym, że od początku była to pseudoreligia, gdyż każda sekta jest taką pseudoreligią, która odstępuje od doktryny danej religii.
Islam nie jest więc nową religią, jak uważają muzułmanie. Jest zakorzeniony w judaizmie i chrześcijaństwie.
Oczywiście, że nie jest nową religią. Często się nam mówi, że jest to nowa religia, z nowym prorokiem Mahometem, z nowym miejscem Mekką, z nową ideologią, z nowymi wierzącymi, którzy nazywają się muzułmanami. Te wiadomości podaje się po to, byśmy zapomnieli o oczywistych korzeniach judeo-chrześcijańskich islamu. Pochodzenie judeo-chrześcijańskie islamu jest jasno przedstawione


Nie wiem po co to piszesz? Przecież to oczywiste, że islam wywodzi się z tradycji judeo-chrześcijańskiej i nikt tego nie kwestionuje. A co do twierdzenia, że jest sektą, to na takiej samej zasadzie można by powiedzieć, że chrześcijaństwo jest sektą judaizmu...


Wt mar 22, 2011 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Książki o historii religii BEZSTRONNE
Pan Jean Alcader jest bardzo stronniczy i pokazuje jednocześnie,
że o islamie wie znacznie więcej niż o religii, którą sam wyznaje.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr mar 23, 2011 9:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL