Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 348 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
 Dlaczego koran jest falszywy? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
To, że Ty nie znasz tych źródeł, nie oznacza, że takie nie istnieją.

_________________
MODERATOR


Pn wrz 24, 2018 10:37
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Teresse napisał(a):
Co do nieistnienia Mahometa wyprodukuje wielki post teraz tylko napisze ze nie mamy innych zrodel co do jego osoby niż muzułmańskie w przeciwienstwie do Jezusa Chrystusa.

Co do Mojzesza:
wiki napisał(a):
Tradycja żydowska i chrześcijańska widziała w Mojżeszu autora Pięcioksięgu. Stary Testament przypisuje Mojżeszowi autorstwo określonych ustaw (Wj 24,4; 34,27n[5]) czy też Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 31.9.22nn[6]). W sposób wyraźny autorstwo całej Tory przypisywane jest Mojżeszowi w I wieku n.e. przez Filona[7] i Józefa Flawiusza[8]. Nowy Testament nazywa Torę imieniem „Mojżesz”, cytuje z „księgi Mojżesza” (Mk 12,26 i in.[9]) i stwierdza, że Prawo zostało nadane przez Mojżesza (J 1,17[10])[11].

Z czasem każda próba analizy treści Tory, a później także kompozycji, prowadziła do coraz większych wątpliwości w Mojżeszowe autorstwo całości Pięcioksięgu. Już Talmud przypisywał Jozuemu autorstwo opisu śmierci Mojżesza na końcu Księgi Powtórzonego Prawa (34,1-12)[12]. Za pierwszego egzegetę, który zakwestionował autorstwo Mojżeszowe, uznaje się żydowskiego uczonego Abena Ezrę. Podał on kilka wątpliwych miejsc: opis śmierci Mojżesza, odniesienia do Mojżesza w 3 osobie (Pwt 31,22; 27,8; 31,9) oraz kilka innych[13]. W XVI i XVII wieku zastrzeżenia co do Mojżeszowego autorstwa wysuwali A. Karlstadt, a zwłaszcza T. Hobbes, I. La Peyrère, B. Spinoza i R. Simon[11][14]. Spory co do Mojżeszowego autorstwa ciągnęły się generalnie do XVIII wieku[15], jednak także dzisiaj jest ono uznawane przez wielu[16].

Nie musisz daleko szukać
https://religie.wiara.pl/doc/472210.Mah ... zatek.html


Pn wrz 24, 2018 11:59
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
@JedenPost faktycznie wyglada na to ze jest takie żródło o ktorym nie słyszałam.

Ja osobiscie do teorii o niestnieniu Mahometa nie jestem przywiązana :-) :-) :-) bardziej chciałam to opracowac dla czytających jako ciekawostkę...Są też problemy z samą Mekką- w takim sensie ze nie da sie udowodnic jej istnienia w okresie rozgrywania się "objawien" i wydarzen związanych z Mahometem.


Pn wrz 24, 2018 18:02
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Teresse napisał(a):
@JedenPost faktycznie wyglada na to ze jest takie żródło o ktorym nie słyszałam.

Ja osobiscie do teorii o niestnieniu Mahometa nie jestem przywiązana :-) :-) :-) bardziej chciałam to opracowac dla czytających jako ciekawostkę...Są też problemy z samą Mekką- w takim sensie ze nie da sie udowodnic jej istnienia w okresie rozgrywania się "objawien" i wydarzen związanych z Mahometem.

Nie wiem skąd czerpiesz tego rodzaju "ciekawostki", ale chyba opracowaniom katolickim wierzysz...
https://religie.wiara.pl/doc/3468480.Tajemnice-Mekki


Wt wrz 25, 2018 7:42
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
ks.Wąs napisał(a):
Tradycja muzułmańska uznaje go za proroka (nabi) i Bożego posłańca (rasul Allah). Mimo iż najcenniejsze źródło informacji o Mahomecie stanowi Koran, najpełniejsze opisy z jego życia zawierają tradycyjne biografie, zwane sirami.


Sira najwcześniejsza jaka jest to Sira Ibn Ishaqa, która nie dotrwała do naszych czasów - to co mamy to edycja Ibn Hishama (++833)

wikipedia napisał(a):
Ibn Hisham admits in the preface that he omitted matters from Ibn Ishaq's biography that "would distress certain people".
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ibn Hisham przyznaje we wstępie ze ominął sprawy z biografii Ibn Ishaqa, które mogłyby sprawić ból różnym osobom.

Ibn Hisham był z Basry lub z Kairu. To 1500 km od Mekki lub tez 1700 km.

To sa najwcześniejsze relacje muzułmanskie.

Hadisy sa jeszcze późniejsze.

wikipedia napisał(a):

dla zainteresowanych:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ibn_Hisham
https://en.wikipedia.org/wiki/Ibn_Ishaq
https://en.wikipedia.org/wiki/Sahih_al-Bukhari
https://en.wikipedia.org/wiki/Sahih_Muslim


Wt wrz 25, 2018 22:37

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Niektórzy wierzący w boskie natchnienie Koranu nie uznają hadisów. Kwestia dwóch wersetów uznawanych przez niektórych muzułmanów skrypturalistycznych za fałszywe jawić się mi może jako coś, co dzieli świat muzułmański bardziej niż podział na sunnitów i szyitów. Sprawa Rashada Khalify wygląda podejrzanie. Jeżeli dwa wersety Koranu (9:128-129) miałyby być fałszywe, to dlaczego nie powiedziano mu o tym w wizji, którą miał mieć 21.12.1971? Około 10 lat po tej wizji R. K. wydał tłumaczenie Koranu, w którym dwa uznane w tłumaczeniu z 1989 r. za fałszywe wersety nie były usunięte. Kod 19 miał zostać odkryty w 1974 r. Dlaczego odkrywca tego kodu kilka lat po jego odkryciu miałby wydawać tłumaczenie z fałszywymi wersetami? Można pomyśleć, że gdyby R. K. faktycznie był posłańcem dla świata, to do takich rozbieżności by nie doszło.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pn paź 01, 2018 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Co to znaczy "fałszywy"?
Czy stół jest prawdziwy lub fałszywy?

_________________
Pokój wam.


N mar 01, 2020 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Mam pytanie: w jaki sposób "niewyobrażalne" zależności matematyczne i językowe związane z arabskim tekstem Koranu mogły się w nim pojawić, skoro nie jest to Słowo Boga? Te prawidłowości są uderzające i mogą się pojawić wielkie wątpliwości co do tego, że Koran nie jest Słowem Bożym. Koran jawi mi się jako niebotyczne arcydzieło pod względem formy literackiej (ze względu na rozmaite, niezwykłe zależności i prawidłowości), ale co z treścią? Czy ogromne walory literackie Koranu mogą nie wystarczyć do tego, aby musiało to być Słowo Boże? Czy upadły anioł (niekoniecznie tylko jeden) umiałby zamieścić tyle "koincydencji" w tekście księgi z VII w. n.e.?

Bóg wie wszystko (także na temat tego, co będzie w przyszłości), nawet jakby (czysto hipotetycznie) nie wiedział tego, co zrobią byty mające wolną wolę, to i tak w swojej absolutnej wiedzy znałby wszystkie możliwe (czy nawet czysto hipotetycznie możliwe) scenariusze, co oznacza, że zanim stworzył cokolwiek, miałby całkowitą wiedzę na temat Koranu (nawet, gdyby Koran nigdy nie został podany Mahometowi czy Mahomet nigdy by się nie począł). Znałby wszystkie jego prawidłowości i zależności.

"Koincydencje" Koranu nie dają mi spokoju. Np. litery "HMGLBYN" (ewidentnie kojarzące się ze słowem "hemoglobina" pojawiające się (czytając tekst arabski w przeciwną stronę względem tej, w którym się normalnie go czyta) jedna za drugą w wersecie 48:25, gdzie jest mowa o zwierzętach ofiarnych (a składanie ofiary ze zwierząt wiąże się z przelaniem krwi, której kluczowym składnikiem jest hemoglobina!).

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


N sie 14, 2022 19:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
niewazny12 napisał(a):
"Koincydencje" Koranu nie dają mi spokoju. Np. litery "HMGLBYN" (ewidentnie kojarzące się ze słowem "hemoglobina" pojawiające się (czytając tekst arabski w przeciwną stronę względem tej, w którym się normalnie go czyta) jedna za drugą w wersecie 48:25, gdzie jest mowa o zwierzętach ofiarnych (a składanie ofiary ze zwierząt wiąże się z przelaniem krwi, której kluczowym składnikiem jest hemoglobina!).

Fantazji Ci nie brakuje, taki sposób "interpretacji" może dużo wnieść do nauki :-D
Nie widzę w tej surze hemoglobiny.
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=682e8cd1 ... LjI1&ntb=1

_________________
ksiądz


Pn sie 15, 2022 9:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
niewazny12 napisał(a):
Mam pytanie: w jaki sposób "niewyobrażalne" zależności matematyczne i językowe związane z arabskim tekstem Koranu mogły się w nim pojawić, skoro nie jest to Słowo Boga? Te prawidłowości są uderzające i mogą się pojawić wielkie wątpliwości co do tego, że Koran nie jest Słowem Bożym. Koran jawi mi się jako niebotyczne arcydzieło pod względem formy literackiej (ze względu na rozmaite, niezwykłe zależności i prawidłowości), ale co z treścią? Czy ogromne walory literackie Koranu mogą nie wystarczyć do tego, aby musiało to być Słowo Boże? Czy upadły anioł (niekoniecznie tylko jeden) umiałby zamieścić tyle "koincydencji" w tekście księgi z VII w. n.e.?

"Koincydencje" Koranu nie dają mi spokoju. Np. litery "HMGLBYN" (ewidentnie kojarzące się ze słowem "hemoglobina" pojawiające się (czytając tekst arabski w przeciwną stronę względem tej, w którym się normalnie go czyta) jedna za drugą w wersecie 48:25, gdzie jest mowa o zwierzętach ofiarnych (a składanie ofiary ze zwierząt wiąże się z przelaniem krwi, której kluczowym składnikiem jest hemoglobina!).

Dla mnie takie koincydencje nie są w żaden sposób imponujące. W długim tekście zawsze się coś takiego znajdzie. Gdyby Koran był dziełem Boga, to jaki sens miałoby zasxywanie takiego ukrytego słowa, będącego podobnym do słowa angielskiego? Może lepiej było podzielić się jakaś sensowną wiedzą z zakresu medycyny?


Pn sie 15, 2022 9:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Czy Diabeł w XII w. n.e. wiedział, że hemoglobina ponad tysiąc lat później będzie nazwana akurat "hemoglobiną", proton - "protonem", neutron - "neutronem", że coś, co w języku polskim nazywa się "telewizja", będzie nazywać się po angielsku "television"?

Numeracja rozdziałów i wersetów Koranu, ich nazewnictwo jawią mi się jako integralna część objawienia Koranu, o czym świadczą bardzo liczne zależności związane z ową numeracją czy niekiedy także owymi nazwami.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt sie 16, 2022 10:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Daj przykłady tych niesamowitych zależności. Jeśli są takie jak z hemoglobiną to możesz sobie darować.
A możesz dać źródło tego HMGLBYN? I co to było za słowo w oryginale? Który werset?


Wt sie 16, 2022 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Werset 48:25. Transliteracja (HMGLBYN pojawia się przy czytaniu tekstu od tyłu do przodu, "g" w tekście Koranu jest reprezentowane przez "gh" - tak zapisano dźwięczny odpowiednik bezdźwięcznego polskiego h):

Humu Al-Ladhīna Kafarū Wa Şaddūkum `Ani Al-Masjidi Al-Ĥarāmi Wa Al-Hadya Ma`kūfāan 'An Yablugha Maĥillahu ۚ Wa Lawlā Rijālun Mu'uminūna Wa Nisā'un Mu'uminātun Lam Ta`lamūhum 'An Taţa'ūhum Fatuşībakum Minhum Ma`arratun Bighayri `Ilmin ۖ Liyudkhila Allāhu Fī Raĥmatihi Man Yashā'u ۚ Law Tazayyalū La`adhdhabnā Al-Ladhīna Kafarū Minhum `Adhābāan 'Alīmāan (Al-Fatĥ: 25).

Tłumaczenie na angielski:

It is they who disbelieved, and barred you from the Sacred Mosque, and prevented the offering from reaching its destination. Were it not for faithful men and faithful women, whom you did not know, you were about to hurt them, and became guilty of an unintentional crime. Thus God admits into His mercy whomever He wills. Had they dispersed, We would have punished those who disbelieved among them with a painful penalty.

Tłumaczenie na polski:

Tacy są ci, którzy nie uwierzyli, którzy odsunęli was od świętego Meczetu i którzy powstrzymali zwierzęta ofiarne, aby nie mogły przybyć na swoje miejsce. I jeśliby niewierni - mężczyźni i kobiety, których wy nie znaliście i mogliście ich podeptać, tak iż spadłoby na was z ich powodu przewinienie, zupełnie nieświadomie - a Bóg wprowadził do Swego miłosierdzia, kogo chce - jeśliby oni się jasno oddzielili, to wtedy ukaralibyśmy tych spośród nich, którzy nie uwierzyli, cierpieniem bolesnym.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt sie 16, 2022 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Czyli ten fragment od tyłu to hamahgulbayn?


Wt sie 16, 2022 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Dlaczego koran jest falszywy?
Dwuznak "gh" oznacza jedną głoskę (taką, jak dźwięczne "ch" w wyrazie "niechby"), w związku z tym byłoby to raczej "hamaghulbayn", a nie "hamahgulbayn". Słowo i tak dość wyraźnie podobne do słowa "hemoglobin".

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr sie 17, 2022 0:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 348 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL