Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Bezosobowy bóg hindusów 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2011 18:57
Posty: 108
Post Bezosobowy bóg hindusów
W temacie poświęconym medytacji buddyjskiej: viewtopic.php?f=6&t=28039&p=592511#p592511 natknąłem się na pewien post użytkownika merkaba. Przytoczę tu jego fragment, który mnie zainteresował:

merkaba napisał(a):
Czym jest joga? Słowo "joga" znaczy "zjednoczenie". Jej celem jest zjednoczenie twojego przejściowego "ja" - Jiva z nieskończonym Brahman, który jest hinduistyczną koncepcją boga. Bóg nie jest tu bogiem osobowym, ale bezosobową duchową substancją, która stanowi jedno z naturą i kosmosem. Brahman jest bezosobową boską substancją, która przenika, spowija i leży u podłoża wszystkiego. Joga sięga korzeniami do hinduskich upaniszad, pochodzących z 1000 przed Chr., w których czytamy: "Zjednocz światło wewnątrz ciebie ze światłem Brahmana". "Absolut jest w tobie" - mówią Upaniszady Chandogya - Tat tuam asi - "tyś jest tym". Bóstwo zamieszkuje w każdym z nas poprzez swego mikrokosmicznego przedstawiciela, indywidualne "ja" zwane Jiva. W Bhagavad Gita Krishna opisuje Jiva jako "moją własną wieczną część", i że "radość jogi przychodzi do jogina, który jest jedno z Brahmanem".

Gdy czytam te słowa, na myśl przychodzi mi podobieństwo do...chrześcijańskiej modlitwy. Jej celem także jest zjednoczenie człowieka z Bogiem. Ale bardziej zastanawia mnie następujące zdanie:
merkaba napisał(a):
Bóg nie jest tu bogiem osobowym, ale bezosobową duchową substancją, która stanowi jedno z naturą i kosmosem.

Jednocześnie zostało napisane, że celem jogi jest zjednoczenie z bogiem. Dla mnie takie zjednoczenie to nic innego, jak głęboka relacja. Pamiętam zaś, jak mój katecheta wyjaśniał, na czym polega osobowość Boga - na tym, że możemy z nim wchodzić w relacje.

Z tego wynika, że Ci hindusi także wierzą w boga osobowego. I tu nasuwa mi się kolejna wątpliwość: Czy (tak naprawdę) istnieje jakakolwiek religia, w której bóg jest bezosobowy?


Śr wrz 14, 2011 16:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
Tak na chłopski rozum, Jezus miał ręce i nogi, był stuprocentowym człowiekiem. To chyba osobowy Bóg, no nie?


Śr wrz 14, 2011 17:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2011 18:57
Posty: 108
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
zephyr7 napisał(a):
Tak na chłopski rozum, Jezus miał ręce i nogi, był stuprocentowym człowiekiem. To chyba osobowy Bóg, no nie?
Proszę o ponowne przeczytanie mojego pytania :)

Czy (tak naprawdę) istnieje jakakolwiek religia, w której bóg jest bezosobowy?


Śr wrz 14, 2011 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
Marcepan - to nie do końca tak. Zjednoczenie w relacji to jedno. To zjednoczenie nie niszczy tożsamości osób. Nie ma "przejściowej" tożsamości, "przejściowego" ja. Zjednoczenie w koncepcji Boga nieosobowego jest jak wlanie się rzeki do oceanu. Nie ma już rzeki, nie ma odrębności, jest po prostu ocean.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt wrz 23, 2011 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2011 18:57
Posty: 108
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
jo_tka napisał(a):
Marcepan - to nie do końca tak. Zjednoczenie w relacji to jedno. To zjednoczenie nie niszczy tożsamości osób. Nie ma "przejściowej" tożsamości, "przejściowego" ja. Zjednoczenie w koncepcji Boga nieosobowego jest jak wlanie się rzeki do oceanu. Nie ma już rzeki, nie ma odrębności, jest po prostu ocean.
A co to jest tożsamość?


Pt wrz 23, 2011 17:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
Moje odrębne "ja". Coś, co nie ulega zmieszaniu. Określone moimi granicami. Fizycznymi, psychicznymi itd. Żadna dobra relacja nie niszczy odrębności.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt wrz 23, 2011 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
Nie we wszystkich odłamach tzw. "hinduizmu" Bóg jest bezosobowy, a już na pewno nie w krysznaiźmie. Kryszna jest nazywany Najwyższą Osobą Boga. To nie jest zresztą temat na jedną dyskusję na forum internetowym. Najlepiej zapytać u źródeł, bo wyznawcy HK mają bardzo rozbudowaną teologię, mistyczną i nawet, powiedziałbym, ścisłą.


Pt paź 07, 2011 12:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2011 18:57
Posty: 108
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
jo_tka napisał(a):
Moje odrębne "ja". Coś, co nie ulega zmieszaniu. Określone moimi granicami. Fizycznymi, psychicznymi itd. Żadna dobra relacja nie niszczy odrębności.
W trakcie medytacji i po niej hindusi nadal mają swoje ciało i psychikę. Ich odrębność nie została zatem zniszczona. Czy to znaczy, że ich relacja jest dobra? Czy to znaczy, że ich Bóg jest osobowy?

a.R.E.k. napisał(a):
Nie we wszystkich odłamach tzw. "hinduizmu" Bóg jest bezosobowy, a już na pewno nie w krysznaiźmie. Kryszna jest nazywany Najwyższą Osobą Boga. To nie jest zresztą temat na jedną dyskusję na forum internetowym. Najlepiej zapytać u źródeł, bo wyznawcy HK mają bardzo rozbudowaną teologię, mistyczną i nawet, powiedziałbym, ścisłą.
OK, ale mi chodziło o te odłamy, w których Bóg jest bezosobowy ;)


Wt paź 25, 2011 17:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
A w trakcie? To jest spotkanie czy zlanie się?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt paź 25, 2011 19:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2011 18:57
Posty: 108
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
jo_tka napisał(a):
A w trakcie? To jest spotkanie czy zlanie się?
Skoro ciało i psychika zostają zachowane, to znaczy, że tożsamość nie zostaje zniszczona. W takim razie jest to spotkanie, czyż nie?


Wt paź 25, 2011 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 17:42
Posty: 238
Lokalizacja: Toruń, Kujawsko-pomorskie
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
Hinduizm oczywiście nie jest jednolity, ale co do zasady jego filozofia jest filozofią monistyczną - wszystko jest Brahmanem. Tu się zaliczają najbardziej znane u nas prądy hinduizmu np Advaitavedanta. Tam słowo "brahman" oznacza po prostu całość rzeczywistości, jakąś pierwotną zasadę i na pewno nie jest Bogiem osobowym, o którym mówią chrześcijanie.

Ale są też takie systemy, gdzie jest Bóg osobowy, oddzielony od dusz i stworzenia na podobnej zasadzie jak u chrześcijan.

Dlatego zależy kto mówi. Zobaczcie chociażby interpretację tego słynnego "tat tvam asi" przywołanego w cytacie, w zależności od szkoły filozoficznej:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tat_Tvam_Asi

Dla jednych oznacza to "jesteś jednym z Bogiem", a dla innych "jesteś sługą Najwyższego Boga".

Pzdr
Piotr

_________________
GeekLaw - blog o prawie w świecie internetu i nowych technologii.


Śr paź 26, 2011 9:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
xiwanx napisał(a):
http://en.wikipedia.org/wiki/Tat_Tvam_Asi

Dla jednych oznacza to "jesteś jednym z Bogiem", a dla innych "jesteś sługą Najwyższego Boga".
W tym słowie nie ma nic, co można by prztłumaczyć jako:
'jeden' 'lub 'Bóg', lub 'sługa', lub ' Najwyższy'. To są tylko religijne interpretacje.

तत्
tat - that (pron.)
http://spokensanskrit.de/index.php?scri ... rection=AU

त्वम्
tvam - you (pronoun)
http://spokensanskrit.de/index.php?scri ... rection=AU

आसी
AsI - you were (m.)
http://spokensanskrit.de/index.php?scri ... rection=AU

Tat Tvam Asi tłumaczyć można więc jako: ten który był/ty który byłeś,
a tłumacząc z propozycji wikipedii: ty jesteś tym (który), taki ty jesteś.

/*
por.:
एकः
ekaH - one (m.)
//jeden
http://spokensanskrit.de/index.php?scri ... rection=AU

एकदेव
ekadeva - only God (m.)
//jedyny Bóg
http://spokensanskrit.de/index.php?scri ... rection=AU

highest
//najwyższy
http://spokensanskrit.de/index.php?scri ... rection=AU

servant
//sługa
http://spokensanskrit.de/index.php?scri ... rection=AU
*/

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Ostatnio edytowano Śr paź 26, 2011 10:42 przez Elbrus, łącznie edytowano 1 raz



Śr paź 26, 2011 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 17:42
Posty: 238
Lokalizacja: Toruń, Kujawsko-pomorskie
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
Elbrus napisał(a):
W tym słowie nie ma nic, co można by prztłumaczyć jako:
'jeden' 'lub 'Bóg' lub 'sługa', lub ' Najwyższy'. To są tylko religijne interpretacje.

Tak też napisałem. Oni to tłumaczyli przecież w kontekście całości swojego rozumienia Upaniszad.

_________________
GeekLaw - blog o prawie w świecie internetu i nowych technologii.


Śr paź 26, 2011 10:42
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2011 18:57
Posty: 108
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
xiwanx napisał(a):
Hinduizm oczywiście nie jest jednolity, ale co do zasady jego filozofia jest filozofią monistyczną - wszystko jest Brahmanem. Tu się zaliczają najbardziej znane u nas prądy hinduizmu np Advaitavedanta. Tam słowo "brahman" oznacza po prostu całość rzeczywistości, jakąś pierwotną zasadę i na pewno nie jest Bogiem osobowym, o którym mówią chrześcijanie.
W moim rozumieniu, jeśli Bóg nie jest osobowy, to nie można z nim wchodzić w relacje.
Co jednak z prądami, w których możliwe jest wchodzenie w relacje z "Brahmanem", takie jak ten przytoczony przeze mnie w poście rozpoczynającym temat? Czy jest to Bóg osobowy?


Śr paź 26, 2011 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 17:42
Posty: 238
Lokalizacja: Toruń, Kujawsko-pomorskie
Post Re: Bezosobowy bóg hindusów
Tak, to zdecydowanie jest osobowy bóg, a imię jego jest Wisznu albo Sziwa w zależności od przyjętej opcji.
Jeśli Cię to interesuje, to poczytaj o systemie filozoficznym dvaita:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dvaita

_________________
GeekLaw - blog o prawie w świecie internetu i nowych technologii.


Śr paź 26, 2011 17:44
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL