Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 14:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 świadkowie Jehowy - pytanie 
Autor Wiadomość
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Soul33 napisał(a):
qwertyu napisał(a):
Skoro był na czas pobytu na ziemi "mniejszy od aniołów", a aniołowie nie są wszechmocny, to można stwierdzić, że będąc tutaj nie był wszechmocny.
"Mniejszy" można różnie rozumieć. Poza tym z własnej woli był mniejszy - to oznacza, że nie wykorzystywał wszechmocy, choć mógłby to robić.


Tego akurat nikt nie kwestionuje, odkąd w tym wątku nie ma ŚJehowy..

Jeśli był mniejszy (np z racji pozbycia się wszechmocy) na czas pobytu na ziemi,
to tylko dlatego, że sam tego chciał.
Sam się posłał ( jako jeden z Trójcy nie był wyłącznie posłanym, jest też posyłającym )
i z własnej woli nie wykorzystywał/pozbył się wszechmocy.

I o tym pisze też Balthasar. Wcielony Syn Boży pozostawia w/przy Ojcu swoją wszechmoc
i staje się Mu absolutnie posłuszny w Duchu Świętym.

Tylko czy wszechmoc Boża jest jak umiejętność? ...po którą możnaby nie sięgać?
Albo, jak coś, czego się można pozbyć na jakiś czas?...i 'zostawić' przy Ojcu?

Znam opinię jednej osoby...wg niej wszechmoc Boża jest częścią integralną boskiej natury,
nie można się jej pozbyć, nie gwałcąc tej natury...
Coś tak jak człowiek nie może przestać myśleć, albo...no nie mam porównania. :?
( I jeśli jest mowa o ogołoceniu i umniejszeniu się Chrystusa to nie można tego
rozumieć jako ograniczenie/pozbycie się boskości, a jedynie 'ogołocenie' w sensie
pozbycie się należnej Mu jako Bogu chwały ).


Pn sty 30, 2012 7:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 16, 2010 21:21
Posty: 95
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Soul33 napisał(a):
"Mniejszy" można różnie rozumieć. Poza tym z własnej woli był mniejszy - to oznacza, że nie wykorzystywał wszechmocy, choć mógłby to robić.


Macie rację, że mógł to zrobić sam z własnej woli
"On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie" (Flp 2, 6-7)

Nurtuje mnie jeszcze kwestia (jesteśmy bowiem w wątku dot. świadków Jehowy) samo nazewnictwo Boga przez wyżej wymienionych. Wikipedia (co prawda nie najlepsze źródło wiarygodnych informacji, ale zawsze...) mówi o tym, iż:
"Wersja Jahwe, jako wymowa tetragramu, nie jest do końca pewna, ale bardzo prawdopodobna (...) W języku polskim, obok współcześnie dominującej formy zapisu Jahwe, występuje także starsza i nieprawidłowa forma – Jehowa" - ma ktoś jakieś dane na ten temat?


Pn sty 30, 2012 14:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
O ile wiem, to samogłosek się tam nie zapisywało, więc wymowa jest dziś po prostu nieznana.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 30, 2012 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
qwertyu napisał(a):
Witam. Dziś jedna osoba, która jest świadkiem Jehowy powiedziała mi, że nie ma duszy ani piekła, stąd moje pytanie: skąd oni to wytrzasnęli, skoro w PŚ jest jak byk napisane niejeden raz, że piekło i dusza nie istnieją? np tu, o piekle:
"Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła." (Łk 12, 4)
i o duszy:
"Bracia moi, jeśliby ktokolwiek z was zszedł z drogi prawdy, a drugi go nawrócił, niech wie, że kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje liczne grzechy." (Jk 5, 19-20)
Pozdrawiam


Nie che mi się wieżyc, że ŚJ powiedział iż "duszy nie ma". Prawdopodobnie chodziło o to, ze człowiek nie ma nieśmiertelnej duszy. To fakt, w Biblii nigdzie nie ma tezy ze dusza jest nieśmiertelna. Nawet w cytowanym wyżej wersecie z Jk 5:19,29 jest napisane, ze dusza może umrzeć czyli nie jest nieśmiertelna!

Jeśli chodzi o piekło to w Biblii często wyraz tłumaczony w niektórych przekładach na piekło lub piekło ogniste jest niczym innym niż synonimem wiecznej zagłady, doskonale tłumaczą to nastepujące wersety:
(Objawienie 21:8) Ale co do tchórzów i tych bez wiary, i obrzydliwych w swej plugawości, i morderców, i rozpustników, i uprawiających spirytyzm, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców — ich dział będzie w jeziorze płonącym ogniem i siarką. To oznacza drugą śmierć”.
(Mateusza 10:28) I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy, ale raczej bójcie się tego, który może i duszę, i ciało zgładzić w Gehennie.

Jak wiadomo aby zrozumieć Biblie trzeba uwzględnić rys historyczny, np "gehenna" słowo tłumaczone często na piekło było w przeszłości fizycznym miejscem Doliną Synów Hinnoma (Ge Hinnom) gdzie wyrzucano zwłoki przestępców.

Natomiast nauka o piekle ognistym i wiecznych mękach pojawiła się późniejszych wiekach.

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Wt sty 31, 2012 15:33
Zobacz profil
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Cytuj:
To fakt, w Bibli nigdzie nie ma tezy, że dusza jest nieśmiertelna

Dziś ze Mną będziesz w raju - słowa Jezusa precyzują niepodważalnie nieśmiertelność duszy.


Wt sty 31, 2012 15:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
qwertyu napisał(a):
Soul33 napisał(a):
"Mniejszy" można różnie rozumieć. Poza tym z własnej woli był mniejszy - to oznacza, że nie wykorzystywał wszechmocy, choć mógłby to robić.


Macie rację, że mógł to zrobić sam z własnej woli
"On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie" (Flp 2, 6-7)

Nurtuje mnie jeszcze kwestia (jesteśmy bowiem w wątku dot. świadków Jehowy) samo nazewnictwo Boga przez wyżej wymienionych. Wikipedia (co prawda nie najlepsze źródło wiarygodnych informacji, ale zawsze...) mówi o tym, iż:
"Wersja Jahwe, jako wymowa tetragramu, nie jest do końca pewna, ale bardzo prawdopodobna (...) W języku polskim, obok współcześnie dominującej formy zapisu Jahwe, występuje także starsza i nieprawidłowa forma – Jehowa" - ma ktoś jakieś dane na ten temat?


Wydaje mi się, ze sprawa wymowy Jahwe/Jehowa jest kwestią drugorzędną. W przeszłości a nawet czasem teraźniejszości używano często w literaturze "Jehowa", np. papież Jan Paweł II używał tej formy w swoich dramatach "Hiob". Mam w domu poezje Poświatowskiej gdzie również używa tej formy. Ważniejszą kwestia jest taka czy można zmieniać treść Pisma Świętego i usuwać z niego imię autora... Czy On sobie tego życzy?

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Wt sty 31, 2012 16:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):
Ważniejszą kwestia jest taka czy można zmieniać treść Pisma Świętego i usuwać z niego imię autora... Czy On sobie tego życzy?

A gdzie jest napisane, że On sobie tego nie życzy?


Wt sty 31, 2012 16:19
Zobacz profil
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):
Nie che mi się wieżyc, że ŚJ powiedział iż "duszy nie ma".

Dlaczego nie chce Ci się wierzyć?
A uwierzysz, że Swiadek Jehowy powiedział, że Jezus jest Bogiem?


Wt sty 31, 2012 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Alus napisał(a):
Cytuj:
To fakt, w Bibli nigdzie nie ma tezy, że dusza jest nieśmiertelna

Dziś ze Mną będziesz w raju - słowa Jezusa precyzują niepodważalnie nieśmiertelność duszy.


1.Słowa przytoczone przez Ciebie mówią tylko o tym, ze dana osoba będzie z Chrystusem w raju ;) Nie ma tu mowy, ze dusza tej osoby jest nieśmiertelna. porównaj przytoczone wcześniej Jk 5:19,20 oraz Ez 18:4 gdzie wyraźnie napisano coś przeciwnego
2. Gdzie Bóg stworzył raj?
3. Kiedy Chrystus jest/będzie w raju? W jakim sensie? Z kim?

Poza tym było by dobrze abyś porównał różne przekłady tego wersetu.
Nie zamierzam na ten temat dyskutować gdyż już wiele osób o tym pisało i nie chce mi się po nich powtarzać. Kwestie podane przeze mnie są do osobistego i uczciwego rozważenia zgodnie z Biblią ;)

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Wt sty 31, 2012 16:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
MARIEL napisał(a):
wojtekwojtek napisał(a):
Nie che mi się wieżyc, że ŚJ powiedział iż "duszy nie ma".

Dlaczego nie chce Ci się wierzyć?
A uwierzysz, że Swiadek Jehowy powiedział, że Jezus jest Bogiem?

Oczywiście ;) Zobacz np Iz 9:6

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Wt sty 31, 2012 16:58
Zobacz profil
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):
MARIEL napisał(a):
wojtekwojtek napisał(a):
Nie che mi się wieżyc, że ŚJ powiedział iż "duszy nie ma".

Dlaczego nie chce Ci się wierzyć?
A uwierzysz, że Swiadek Jehowy powiedział, że Jezus jest Bogiem?

Oczywiście ;) Zobacz np Iz 9:6

Nie wiem, jak mam to traktować.
Rozmawiamy poważnie czy z przymrużeniem oka?


Wt sty 31, 2012 17:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Hosi napisał(a):
wojtekwojtek napisał(a):
Ważniejszą kwestia jest taka czy można zmieniać treść Pisma Świętego i usuwać z niego imię autora... Czy On sobie tego życzy?

A gdzie jest napisane, że On sobie tego nie życzy?


1. Niemożna wprowadzać ludzi w bład zmieniając tekst PŚ.
porównaj: (Objawienie 22:18, 19) „Ja świadczę każdemu, kto słyszy słowa proroctwa tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju; 19 a jeżeli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg odejmie jego dział w drzewach życia i w mieście świętym — rzeczach opisanych w tym zwoju

2. Co to za religia co wymazuje imię swojego Boga?
Porównaj: Ps 83:19 BT Niechaj poznają Ciebie i wiedzą,
że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię,
jesteś Najwyższy nad całą ziemią.

3. To tak jakbyś czytał list o swoim najlepszym przyjacielu i wszędzie tam gdzie było jego imie są teraz słowa "ten czlowiek, ta osoba" :( To bez sensu

4. komu jest na rękę aby trzymac ludzi w niwiedzy na temat Boga? :shock:

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Wt sty 31, 2012 17:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Do MARIEL ;)
Oczywiście :)
(Jana 17:3) To znaczy życie wieczne: ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Wt sty 31, 2012 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):

1. Niemożna wprowadzać ludzi w bład zmieniając tekst PŚ.
porównaj: (Objawienie 22:18, 19) „Ja świadczę każdemu, kto słyszy słowa proroctwa tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju; 19 a jeżeli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg odejmie jego dział w drzewach życia i w mieście świętym — rzeczach opisanych w tym zwoju

2. Co to za religia co wymazuje imię swojego Boga?
Porównaj: Ps 83:19 BT Niechaj poznają Ciebie i wiedzą,
że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię,
jesteś Najwyższy nad całą ziemią.

3. To tak jakbyś czytał list o swoim najlepszym przyjacielu i wszędzie tam gdzie było jego imie są teraz słowa "ten czlowiek, ta osoba" :( To bez sensu

4. komu jest na rękę aby trzymac ludzi w niwiedzy na temat Boga? :shock:

To w takim razie dlaczego Jezus nie używał imienia Bożego tylko zamienników w formie "Boże" bądż " Ojcze"?
A pamiętasz może co powiedział w Łuk 11:2?
Może przytoczę:"Kiedy się modlicie mówcie :OJCZE"!
Skąd więc u was wziął się ten "dodatek" podczas wymawiania modlitwy w formie "Jehowo Boże"bądz"Ojcze Jehowo"?Tego to chyba nie wzięliście z nauk Jezusa?


Skąd ten "dodatek w waszych modlitwach?


Wt sty 31, 2012 18:46
Zobacz profil
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):
Alus napisał(a):
Cytuj:
To fakt, w Bibli nigdzie nie ma tezy, że dusza jest nieśmiertelna

Dziś ze Mną będziesz w raju - słowa Jezusa precyzują niepodważalnie nieśmiertelność duszy.


1.Słowa przytoczone przez Ciebie mówią tylko o tym, ze dana osoba będzie z Chrystusem w raju ;) Nie ma tu mowy, ze dusza tej osoby jest nieśmiertelna. porównaj przytoczone wcześniej Jk 5:19,20 oraz Ez 18:4 gdzie wyraźnie napisano coś przeciwnego
2. Gdzie Bóg stworzył raj?
3. Kiedy Chrystus jest/będzie w raju? W jakim sensie? Z kim?

Poza tym było by dobrze abyś porównał różne przekłady tego wersetu.
Nie zamierzam na ten temat dyskutować gdyż już wiele osób o tym pisało i nie chce mi się po nich powtarzać. Kwestie podane przeze mnie są do osobistego i uczciwego rozważenia zgodnie z Biblią ;)

A słowa Chrystusa znajdują sie poza Biblią?
Dana osoba będzie z Chrystusem w raju - w jakiej postaci będzie ta osobya - konkretnie dobry łotr?
wtedy gdy osiągniecie cel waszej wiary - zbawienie dusz (1 P 1,9),
A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem przed ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego (Ap 6,9)
Nadal będziesz utrzymywała, że "w bibli nigdzie nie ma tezy, że dusza jest nieśmiertelna"?


Wt sty 31, 2012 19:47
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL