Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Wasze poglądy na różne religie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Bo większość religii jest opartych na uniwersalnych zasadach moralnych. Gdyby odrzeć każdą z religii z jej magiczno-rytualnej otoczki, to właśnie owe zasady pozostaną. I każdy normalny człowiek rozumie, że święty buddyjski jest ogólnie rzecz biorąc dobrym człowiekiem i jeśli istnieją jacyś sprawiedliwi bogowie, to powinni takiego świętego nagrodzić, mimo że on w nich nie wierzył. Wg chrześcijaństwa jednak, taki święty buddyjski będzie się smażyć w piekle, tylko dlatego że nie wyznawał wiary w Jahwe (o ile o nim słyszał, ale trudno podejrzewać, że nie). To bez sensu.

Tylko taki buddyjski święty sam nie chce isc do nieba, bo mowi ze to iluzja, zamiast tego chce się wcielać

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sty 04, 2014 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
To "chcenie" to chyba jakaś Twoja osobista wersja buddyzmu...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So sty 04, 2014 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Sam Budda uznal Boga za zwiedzenie i wybrał Nirwanę. A buddyści często wybierają bycie Bodhisattwa, który wciela się i wciela bez końca.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sty 04, 2014 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
By pomagać innym, co jest formą heroizmu bo generalnie sensem buddyzmu jest (upraszczając) właśnie zaprzestanie wcielania i wyzwolenie w ten sposób od cierpienia i powodowania cierpienia.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So sty 04, 2014 20:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 03, 2014 3:08
Posty: 83
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Pewien człowiek szedł z Jeruzalem do Jerycha i został napadnięty przez zbójców, którzy nie tylko go okradli, ale też zadali rany i prawie umierającego zostawili na drodze. Przechodził tamtędy kapłan, zobaczył leżącego i poszedł dalej. Tak samo postąpił lewita. Trzeci był Samarytanin. Dodać należy, iż Samarytanie byli mieszkańcami Samarii, krainy leżącej na południe od Galilei i uważani byli przez Żydów za zdrajców i odstępców. Samarytanin wzruszył się losem nieszczęśnika, opatrzył jego rany, wsadził na bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował aż do następnego dnia. Później dał gospodarzowi dwa denary, by ten zajął się cierpiącym. Na końcu przypowieści Jezus rzekł:
Idź, i ty czyń podobnie.

Według mnie ten, które będzie bliżej tego ideału czynem robi to co Jezus mówił, żeby robić.
Nie ma czasu na krytykowanie innych i skupianie się na różnicach wysiłek powinien wynikać z nas i być pomocnym bliźniemu.

Trzeba by zmienić słówka:
Kapłan - biskup
Lewita - wikary
Samarytanin - coś co kojarzy się negatywnie - np. ateista

Dobro nie jest czymś co może zostać zawładnięte. Jak jest 2+2=4 to nie ma lepszej odpowiedzi niż 4 i niezależnie od wyznania będziemy traktować tego co podaje 4 jako odpowiedź za człowieka, który jest w porządku. Tak samo z postępowaniem - jak ktoś wypełnia przykazanie:
Kochaj Pana Boga swego całą swoją mocą, całym swoim umysłem i całą swoją duszą a bliźniego swego jak siebie samego.
To to przykazanie nie będzie gorsze jak będzie je wypełniał Muzułmanin tylko dlatego, że pod słowo Bóg wypadałoby wstawić Allach - liczy się moc, zaangażowanie i gotowość poświecenia.
Tak samo nie będzie dużej różnicy w przypadku Buddysty o ile będzie postępował zgodnie z zasadą miłości.

A to, że ktoś nie chce iść do nieba, nie koniecznie coś zmienia. Zderzenie z rzeczywistością musi nastąpić po śmierci niezależnie od pragnienia. Myślę, że ludzie co nie wierzyli w piekło też chcieli by pójść do nieba, ale to, że ktoś nie wierzył w piekło nie znaczy, ze nie mógł być dobrym człowiekiem i przeżyć życie cnotliwie poświęcając je dla bliskich jednocześnie zasługując na miejsce w nim.

Po za tym zawsze będą różnice w nazewnictwie z oczywistych powodów i nawet jeżeli zalecenia innej religii niż Katolicka byłyby identyczne jak innej wyznawcy nie potrafili by tego zauważyć.
Jest prosty przykład podawany jako czego nie robić podczas negocjacji:
Był sobie brat i siostra i mieli tylko jedną pomarańczę w domu. Brat chciał zjeść pomarańcze i w żaden sposób go nie interesowała skórka. Siostra potrzebowała skórki, bo chciała upiec ciasto. Jednak komunikacja między nimi była na kiepskim poziomie i nie dogadali się i doszło do kłótni.....
A mogli być oboje zadowoleni.


So sty 04, 2014 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 03, 2014 3:08
Posty: 83
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
http://www.youtube.com/watch?v=nwuxVWT3M78

Jest to świadectwo nawrócenia Joseph Marie Verlinde (Jacques Verlinde) ur. w 1947 w Belgii. Duchowny katolicki, specjalista w dziedzinie chemii nuklearnej (doktor fizyki). Prowadził badania naukowe w Centre national de la recherche scientifique, instytucji, która stanowi francuski odpowiednik Polskiej Akademii Nauk.

Urodził się w rodzinie katolickiej jako Jacques Verlinde. W latach sześćdziesiątych XX w. prowadził poszukiwania egzystencjalne. W 1968 w wieku 20 lat poznał Medytację transcendentalną. Zagłębiał się w nauki religii wschodu. W Hiszpanii poznał Mahariszi Mahesz Jogi i został jego uczniem czyli brahmaczarinem. Został członkiem Biura Generalnego Międzynarodowej Organizacji Medytacji Transcendentalnej. W latach 1971-1974 przebywał w Himalajach, gdzie odwiedzał ashramy, do których normalnie Europejczycy nie maja wstępu. W 1974 opuścił swego mistrza i udał się do Europy gdzie wgłębiał się w teozofię, antropozofię, oraz praktykował radiestezję spirytyzm (channeling) i magnetyzm, poznawał różokrzyżowców. Przez ten okres swojego życia poznał prawie wszystkie filozofie i religie wschodu. Stał się specjalistą w okultyzmie.

W 1975 nawrócił się uznając za swego Boga Jezusa. Dopiero po siedmiu latach modlitw o wyzwolenie i uzdrowienie duchowe wstąpił do seminarium w Avignon (w październiku 1976), a później do seminarium francuskiego w Rzymie (październik 1978). Pomiędzy pobytem w Avignon i w Rzymie spędził on kilka miesięcy u Trapistów, w klasztorze Notre Dame des Neiges, gdzie odkrył swoje powołanie do życia monastycznego. W 1983 Jacques Verlinde przyjął święcenia kapłańskie, a następnie kontynuował swoje studia w Rzymie, a następnie w Louvain -- La -- Neuve. Uzyskawszy doktorat z filozofii w Louvain, zaczął wykładać filozofię i antropologię biblijną w Instytucie Katolickim w Lyonie. Otrzymał również stanowisko wykładowcy w Międzynarodowym Seminarium Duchownym w Ars. W trzy lata od złożenia ślubów kapłańskich w 1986 z grupą młodzieży założył wspólnotę "Rodzina Świętego Józefa".

Obecnie Jacques Verlinde jest mnichem i kapłanem w założonej przez siebie wspólnocie, w Francheville, niedaleko Lyonu. Przyjął imiona Joseph Marie. Wykłada też teorię poznania i filozofię przyrody na Wydziale Katolickiego Uniwersytetu w Lyonie oraz w Instytucie Chemii i Fizyki Przemysłowej w Wyższej Szkole Inżynieryjnej, a także w Międzynarodowym Seminarium Duchownym w Ars.


Pn sty 06, 2014 19:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Kapitan_Nemo napisał(a):

Obecnie Jacques Verlinde jest mnichem i kapłanem w założonej przez siebie wspólnocie, w Francheville, niedaleko Lyonu.

wspólnota ma swoją siedzibę w tej chwili w Chasselay

Maison Saint-Joseph
Mont-Luzin
B.P. 16
F – 69380 Chasselay

drugi dom znajduje się w Puimisson

Centre Spirituel Saint-Joseph de Mont-Rouge
20, rue du château d’eau
F – 34480 Puimisson

A tak przy okazji: jaki jest cel pisania o o. Verlinde?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn sty 06, 2014 23:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 03, 2014 3:08
Posty: 83
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
No jak to wypróbował inną religie.

Opowiada czemu cel wyznaczony przez daną religie może być nie najlepszym wyborem, co jest lepszym wyborem i dlaczego.

----------------------------------------------------------
Jakieś objekcje?


Wt sty 07, 2014 15:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Nie. Byłem ciekawy intencji.
Chociaż wielu zwolenników religii wschodnich twierdzi, że o. Verlinde tak naprawdę ich nie poznał i nie wie o czym mówi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt sty 07, 2014 17:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 10, 2013 15:05
Posty: 9
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
vulkan napisał(a):
Jakie są twoje poglądy i co sądzisz o:
1.Chrześcijaństwie i ich odłamach w tym prawosławie,katolicyzm i protestantyzm?
2.Islamie
3.Buddyzmie
4.Hinduizmie
5.Judaizmie
6.Taozofi
7.Nowych ruchach religijnych (Scjentologia,New Age,Rastafari...)
8.Pogaństwie (religia Egiptu,Słowianie...)
9.Animizmie (voodoo itp)
10.Ateizmie
11.??? inne


1. Nie odpowiada mi zupełnie. Wszystkie odłamy opierają się na założeniu że człowiek jest marnością i musi tylko czekać na łaskę, żeby zostać zbawionym w jakimś innym świecie. Jest to optyka zupełnie dla mnie obca, bo nie dostrzegam żadnych innych światów, nie czuję potrzeby bycia zbawionym i nie uważam się za skażonego grzechem. A jeśli dostrzegam u siebie jakieś słabości to z nimi walczę, nie czekając na niczyją łaskę. Inna sprawa, że różne wyznania rozmaicie podchodzą. Najbliższa jest mi teologia (asyryjskiego) Kościoła Wschodu, dość bliskie prawosławie. Zupełnie nie trafia do mnie protestantyzm.
2. Ciekawy jest sufizm i różne wywodzące się z niego heretyckie odłamy. Główny nurt islamu odrzuca mnie zupełnie - nie tylko w kwestii stosunku wobec kobiet czy innowierców, ale też wizji Boga czy skupieniu na losach pośmiertnych.
3. Bardzo ciekawy i inspirujący. Nie uznaję natomiast nirwany ani oświecenia. Z wyjątkiem pewnych interpretacji, które nirwanę tłumaczą jako coś w rodzaju "rozpłynięcia się" w świecie. Odrzucam natomiast wizję przerwania kręgu samsary - bo nie widzę nic złego w odradzaniu się. Życie jest cudem i nawet dobrze by było znowu móc jakieś przeżyć później ;)
4. Szanuję za stosunek wobec zwierząt. Dziwią mnie zaś tendencje monoteistyczne, nie podobają posty i praktyki ascetyczne.
5. Bardzo trzeźwa i racjonalna religia, nastawiona na etykę i szacunek wobec drugiego człowieka. Chyba, że ten oddaje cześć wielu bogom. Wtedy pozytywny charakter judaizmu się kończy niestety. Ogólnie ciekawa religia, łącząca w sobie ultraortodoksję odrzucającą współczesność z zupełnym progresywizmem; nurty prawie henoteistyczne, ściśle monoteistyczne czy nawet wprost ateistyczne; potrafiąca ograniczyć się do bycia praktyką religijną bez metafizyki, a innym razem stająca się rozbudowanym systemem bytów, aniołów, emanacji i kolejnych poziomów rzeczywistości. Barwne, ale nie wyznawał bym i tak ;)
6. Teozofii czy taoizmu? Wolę ten drugi, w jego pierwotnej, filozoficznej postaci. Podoba mi się afirmacja życia, odrzucenie dualizmu, głęboka mądrość jaka jest w tych tekstach.
7. Większości nie rozumiem. Niemniej bardzo cenię Osho, wiele się od niego nauczyłem. Nie jest on z mojej bajki, ale wszakże nie chciał mieć uczniów, którzy by chłonęli bezkrytycznie każde jego słowo. Toteż krytycznie czasem czytam i doceniam mądrość.
8. Każda religia naturalna jest dla mnie tak samo prawdziwa, podobnie jak każdy ludzki język opisuje tę samą rzeczywistość, nawet jeśli jeden zupełnie nie jest podobny do drugiego.
9. To samo więc tyczy się animizmów - to również religie naturalne, choć na ogół bardzo się różnią od rodzimowierstwa Przyznam też, że interesuję się szamanizmem i sam ćwiczyłem różne rytuały. Zresztą pewne aspekty szamanizmu pojawiały się i w religiach europejskich.
10. Porządny ateizm to uczciwa postawa wobec rzeczywistości. Szanuję, choć zauważam jak redukcjonistyczny jest to pogląd i twierdzę też, że nie jest ów minimalizm dostatecznie uzasadniony. Odrzucenie bezkrytycznej wiary w bogów i zaświaty może również prowadzić do bardziej świadomej wiary - i sam tę drogę przeszedłem.


Wt lip 28, 2015 15:57
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
A która interpretacja NT jest właściwa? Katolicka? Luterańska? Prawosławna? Świadków Jehowy? Świętych Dni Ostatnich? I dlaczego akurat ta, a nie inna?

Ja ci jajko odpowiem tylko ty mi odpowiedz wcześniej co było naprzód( wcześniej) jajko czy kura a może kogut?


Wt lip 28, 2015 16:49
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajo. Kura natomiast jest tylko kolejnym wariantem "maszyny" do produkcji jak największej ilości jaj. To jak jest z tą interpretacją?


Wt lip 28, 2015 18:33
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
ErgoProxy napisał(a):
Jajo. Kura natomiast jest tylko kolejnym wariantem "maszyny" do produkcji jak największej ilości jaj. To jak jest z tą interpretacją?

A ty jesteś jajko?


Cz lip 30, 2015 15:26
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajka już z nami nie ma. Mogłeś grzeczniej zapytać, pyszałku.


Cz lip 30, 2015 16:11
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Ja nic nie wiem w tym temacie. Jestem tu od niedawna. Nie wiem gdzie tu się dopatrzyłeś pyszałkowatości.


Cz lip 30, 2015 17:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL