Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Następna strona
 Wasze poglądy na różne religie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
przedwieczni mędrcy dorobili sobie teoryjkę o piekle

To nie przedwieczni mędrcy ułożyli teorię o piekle ale teolodzy z jednego kościoła ,służyło to i nadal służy nabijaniu portfela.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


Pn lut 27, 2012 20:19
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
romulus napisał(a):
Jajko napisał(a):
przedwieczni mędrcy dorobili sobie teoryjkę o piekle

To nie przedwieczni mędrcy ułożyli teorię o piekle ale teolodzy z jednego kościoła ,służyło to i nadal służy nabijaniu portfela.

Nie mędrcy....o piekle gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów (Mt 13,42); piekło w którym robak ich nie umiera, i ogień nie gaśnie (Mk 9,43-48); w którym Bóg może zatracić duszę i ciało (Mt 10,28), mówi założyciel Kościoła, Bóg wszystkich chrześcijan.
Też miał jakieś niecne zamiary głosząc nieprawdę??....bo kasy nie nabił.


Pn lut 27, 2012 21:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
A ktoś go nagrał czy jak? Przecież to spisali wspomniani przeze mnie (nieco ironicznie) mędrcy. Kto wie ile jest w tym prawdy a ile konfabulacji i legend? Stawiam na większość tego drugiego.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lut 27, 2012 21:40
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
A ktoś go nagrał czy jak? Przecież to spisali wspomniani przeze mnie (nieco ironicznie) mędrcy. Kto wie ile jest w tym prawdy a ile konfabulacji i legend? Stawiam na większość tego drugiego.

A co tak skromnie???....przecież równie dobrze cała Biblia może być konfabulacją.


Pn lut 27, 2012 22:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
W wielu miejscach zapewne jest. Jak każda legenda, zawiera elementy prawdziwe uzupełnione baśniowymi dodatkami. Pytanie ile jest tam prawdy, a ile podkolorowania. Nie mnie to oceniać. Trudno chyba jednak przypuszczać, że każdy cytat z Jezusa (spisany kilkadziesiąt czy nawet 100 lat po jego śmierci!!!) jest absolutnie wiernym i niezmienionym zapisem tego, co Jezus rzekł, nie sądzisz??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lut 27, 2012 22:26
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
W wielu miejscach zapewne jest. Jak każda legenda, zawiera elementy prawdziwe uzupełnione baśniowymi dodatkami. Pytanie ile jest tam prawdy, a ile podkolorowania. Nie mnie to oceniać. Trudno chyba jednak przypuszczać, że każdy cytat z Jezusa (spisany kilkadziesiąt czy nawet 100 lat po jego śmierci!!!) jest absolutnie wiernym i niezmienionym zapisem tego, co Jezus rzekł, nie sądzisz??

Sądzę, że te istotne, stanowiące naukę Jezusa zapisane są wiernie.
Jezus wypowiedział zapewne multum innych słów, przekazano te, które stanowią fundament wiary.


Wt lut 28, 2012 9:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Ówcześni nauczyciele przekazywali swoje nauki w formie łatwej do zapamiętania. Pismo i czytelnictwo było niespecjalnie rozpowszechnione, należało wszystkiego uczyć się na pamięć, która to umiejętność była wtedy nieporównywalna z dzisiejszą - Homer śpiewał całą Iliadę z pamięci, wg części badaczy Ewangelia św. Marka również jest spisana w sposób, który sugeruje, że była niegdyś wygłaszana w całości z pamięci. Nie ma większego znaczenia odstęp kilkudziesięciu czy stu lat. To były inne czasy. Jest całkiem możliwe, że wszystkie wypowiedzi Jezusa z Ewangelii są dosłownie jego słowami.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Przekazy ustne, podania, legendy, klechdy, mają to do siebie, że wraz z wiekiem zostają mniej lub bardziej ubarwione. Nie twierdzę, że wszystko zostało zmyślone i potem dorobione, niemniej niemożliwe jest aby słowa Jezusa były wiernymi cytatami z jego wypowiedzi! Wystarczy porównac Ewangelie - niby opisują te same wydarzenia, a każda inaczej, sporo w nich różnic. Trudno chyba spodziewać się, że ktokolwiek był w stanie zapamiętać monologi Jezusa słowo w słowo i to po JEDNOKROTNYM ich wygłoszeniu!!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lut 28, 2012 9:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Alus napisał(a):
Sądzę, że te istotne, stanowiące naukę Jezusa zapisane są wiernie.
Jezus wypowiedział zapewne multum innych słów, przekazano te, które stanowią fundament wiary.


Mnie np. ciekawi kto i na czym się opierając notował takie zdarzenia jak Zwiastowanie, kuszenie Jezusa na pustyni, modlitwę w Ogrójcu...?


Wt lut 28, 2012 9:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Przekazy ustne, podania, legendy, klechdy, mają to do siebie, że wraz z wiekiem zostają mniej lub bardziej ubarwione.


Kto jednak chce na tej zdroworozsądkowej prawdzie oprzeć jakieś wiążące wnioski, powinien mimo wszystko konkretny przypadek udowodnić.

Cytuj:
niemniej niemożliwe jest aby słowa Jezusa były wiernymi cytatami z jego wypowiedzi!


Jest to możliwe. Udowodnij niemożliwość.

Cytuj:
Wystarczy porównac Ewangelie - niby opisują te same wydarzenia, a każda inaczej, sporo w nich różnic.


Co to zmienia? Czterech świadków w sądzie opowie o tym samym wydarzeniu trochę inaczej (a niekiedy skrajnie różnie), nawet jeśli miało miejsce godzinę wcześniej (widziałem takie sytuacje).

Cytuj:
Trudno chyba spodziewać się, że ktokolwiek był w stanie zapamiętać monologi Jezusa słowo w słowo i to po JEDNOKROTNYM ich wygłoszeniu!!


Przeciwnie, nie ma w tym nic trudnego. Zresztą nikt nie twierdzi, że Jezus wygłaszał swoje monologi tylko raz. Raczej powtarzał je wielokrotnie, w końcu chodził i nauczał po całej Galilei przez dwa lata.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 10:06
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Alus napisał(a):
A co tak skromnie???....przecież równie dobrze cała Biblia może być konfabulacją.

I tak właśnie jest. Biblia stanowi mieszkanke fantastyki literackiej, metafor i porówniań oraz prawdy historycznej

Alus napisał(a):
Nie mędrcy....o piekle gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów (Mt 13,42); piekło w którym robak ich nie umiera, i ogień nie gaśnie (Mk 9,43-48); w którym Bóg może zatracić duszę i ciało (Mt 10,28), mówi założyciel Kościoła, Bóg wszystkich chrześcijan.
Też miał jakieś niecne zamiary głosząc nieprawdę??....bo kasy nie nabił.

Dawniej Kościół mówił że piekło jest tuż pod Ziemią.
Ale jak odkryto że Ziemia jest okrągła,jak odkryto że pod Ziemią jest skorupa ziemska,płaszcz Ziemii i jądro to religie mają teraz problem z umiejscowieniem piekła


Wt lut 28, 2012 10:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Udowodnić? Z tym chyba nie ma większego problemu. Wystarczy wziąć kilka egzemplarzy Biblii. W każdym Jezus będzie mówił nieco inaczej...Poza tym, jeśli się nie mylę, to NT spisano po grecku, a Jezus nauczał po aramejsku, a więc wypowiedzi Jezusa nie mogą być wiernymi cytatami, co najwyżej lepszymi lub gorszymi tłumaczeniami.
CBDO

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lut 28, 2012 10:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Wystarczy wziąć kilka egzemplarzy Biblii. W każdym Jezus będzie mówił nieco inaczej...


Fachowo się to zapewne nazywa "dowód z rozbieżności tłumaczeń" :D

Cytuj:
Poza tym, jeśli się nie mylę, to NT spisano po grecku, a Jezus nauczał po aramejsku, a więc wypowiedzi Jezusa nie mogą być wiernymi cytatami, co najwyżej lepszymi lub gorszymi tłumaczeniami.


Gdybyście tak w każdym innym przypadku byli równie drobiazgowi..

(nawiasem mówiąc, istnieją teorie, że Jezus mógł znać grekę)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 10:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Nie musicie, Johnny99, zwracać się do mnie per 'wy'. :D

Rozumiem zatem, że dowód przyjmujesz, a więc że Biblia NIE ZAWIERA wiernych cytatów z Jezusa, a najwyżej różne wersje ich tłumaczeń na grekę. Ciekawe co na to Alus?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lut 28, 2012 10:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Rozumiem zatem, że dowód przyjmujesz, a więc że Biblia NIE ZAWIERA wiernych cytatów z Jezusa, a najwyżej różne wersje ich tłumaczeń na grekę.


No wiesz, jak dla mnie np. słowa Billa Clintona: "paliłem trawkę, ale się nie zaciągałem" to wierny cytat, choć on to zdaje się powiedział po angielsku, ojejej. Słowem: gdybyście tak w każdej sprawie byli równie drobiazgowi, np. gdy mówicie "ewolucja jest faktem"..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 10:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL