Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Wasze poglądy na różne religie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Johnny99 napisał(a):
Ówcześni nauczyciele przekazywali swoje nauki w formie łatwej do zapamiętania.
Pismo i czytelnictwo było niespecjalnie rozpowszechnione, należało wszystkiego uczyć się na pamięć,
która to umiejętność była wtedy nieporównywalna z dzisiejszą
Była porównywalna z dzisiejszą.
Poza tym Ewangelie zostały spisane anonimowo - ich osobowe autorstwo jest nieznane.
Johnny99 napisał(a):
- Homer śpiewał całą Iliadę z pamięci,
Która to Iliada była kompilacją starszych tradycji przekazywanych ustnie.
Johnny99 napisał(a):
wg części badaczy Ewangelia św. Marka również jest spisana w sposób,
który sugeruje, że była niegdyś wygłaszana w całości z pamięci.
Ewangelia Marka została spisana po grecku,
a w jakim języku mówił Jezus i jego uczniowie?
Johnny99 napisał(a):
Nie ma większego znaczenia odstęp kilkudziesięciu czy stu lat.
Ma wielkie znaczenie.
Johnny99 napisał(a):
To były inne czasy.
I właśnie o tym należy pamiętać.
Johnny99 napisał(a):
Jest całkiem możliwe, że wszystkie wypowiedzi Jezusa z Ewangelii są dosłownie jego słowami.
W takim razie zasadnym byłoby twierdzenie, że Jezus był albo chory psychicznie,
albo miał krótką pamięć, albo czasem zmieniał zdanie i przeczył sam sobie, albo niekiedy świadomie kłamał.
Chyba że chodzi ci tylko o 1 Ewangelię lub przynajmniej Ewangelie synoptyczne z pominięciem wg Jana.
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Wystarczy porównac Ewangelie - niby opisują te same wydarzenia, a każda inaczej, sporo w nich różnic.


Co to zmienia? Czterech świadków w sądzie opowie o tym samym wydarzeniu trochę inaczej (a niekiedy skrajnie różnie),
nawet jeśli miało miejsce godzinę wcześniej (widziałem takie sytuacje).
Dlatego nie jest tak, że każdy świadek jest wiarygodny tylko dlatego, że jest świadkiem
i całość jego zeznań jest rzetelnym opisem faktów.
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Trudno chyba spodziewać się, że ktokolwiek był w stanie zapamiętać monologi Jezusa
słowo w słowo i to po JEDNOKROTNYM ich wygłoszeniu!!


Przeciwnie, nie ma w tym nic trudnego. Zresztą nikt nie twierdzi, że Jezus wygłaszał swoje monologi tylko raz.
Raczej powtarzał je wielokrotnie, w końcu chodził i nauczał po całej Galilei przez dwa lata.
Narracja Marka sugeruje, że mogło to być kilka miesięcy - niecały rok
(od lata do Paschy następnego roku).
3 letni okres z Jana traktowany jest raczej jako symbol (podobnie jak 40 dni na pustyni).
Johnny99 napisał(a):
(nawiasem mówiąc, istnieją teorie, że Jezus mógł znać grekę)
To, że coś jest możliwe nie oznacza, że jest prawdopodobne.
No i jakaś umiejętność posługiwania się językiem
to jeszcze nie zdolność do używania np. greckich figur retorycznych.
W końcu - skoro Jezus nauczał tłumy, to zapewne mówił do nich po aramejsku.
Do uczniów - swoich rodaków - też chyba nie mówił w obcym języku
(tak jak o. Tadeusz nie mówi w RM po niemiecku, chociaż zna ten język).
Johnny99 napisał(a):
gdybyście tak w każdej sprawie byli równie drobiazgowi, np. gdy mówicie "ewolucja jest faktem"..
Jezus mógł wygłaszać podobne kazania wielokrotnie - to jest fakt.
W jaki sposób? Są pewne hipotezy, z których żadne na 100% potwierdzić nie można,
ponieważ dotarcie do tego, co się wtedy działo jest utrudnione.
Historia nie jest nauką ścisłą (chociaż posiada coraz lepszą metodologię badań).
Ewolucja zachodzi - to jest fakt.
W jaki sposób? Zachodzi cały czas, więc można zbudować spójną teorię możliwą do późniejszego uszczegóławiania.
Biologia i chemia są naukami ścisłymi.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Ostatnio edytowano Wt lut 28, 2012 10:57 przez Elbrus, łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 28, 2012 10:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Elbrus napisał(a):
Była porównywalna z dzisiejszą.


Aha.

Cytuj:
Która to Iliada była kompilacją starszych tradycji przekazywanych ustnie.


A które to tradycje były kompilacjami tradycji jeszcze wcześniejszych, a te wcześniejsze jeszcze wcześniejszych i tak bez końca.

Cytuj:
Ewangelia Marka została spisana po grecku, a w jakim języku mówił Jezus i jego uczniowie?


Nie wiadomo. Przynajmniej część z nich mogła znać grecki.

Cytuj:
Ma wielkie znaczenie.


Aha.

Cytuj:
I właśnie o tym należy pamiętać.


Aha.

Cytuj:
W takim razie zasadnym byłoby twierdzenie, że Jezus był albo chory psychicznie,
albo miał krótką pamięć, albo czasem zmieniał zdanie i przeczył sam sobie, albo niekiedy świadomie kłamał.


Ojej. W sumie to samo mógłbym powiedzieć o Elbrusie, na podstawie lektury jego postów.

Cytuj:
Dlatego nie jest tak, że każdy świadek jest wiarygodny tylko dlatego, że jest świadkiem
i całość jego zeznań jest rzetelnym opisem faktów.


Coś podobnego.

Cytuj:
To, że coś jest możliwe nie oznacza, że jest prawdopodobne.


Serio?

Cytuj:
No i jakaś umiejętność posługiwania się językiem to jeszcze nie zdolność do używania


Nigdy bym nie pomyślał.

Cytuj:
W końcu - skoro Jezus nauczał tłumy, to zapewne mówił do nich po aramejsku.


Wydaje mi się to dość celnym spostrzeżeniem.

Cytuj:
Do uczniów - swoich rodaków - też chyba nie mówił w obcym języku


Całkiem możliwe.

Cytuj:
(tak jak o. Tadeusz nie mówi w RM po niemiecku, chociaż zna ten język).


Jak mówi do swoich rodaków, to owszem.

Cytuj:
Jezus mógł wygłaszać podobne kazania wielokrotnie - to jest fakt.


No popatrz, jacy zgodni jesteśmy.

Cytuj:
Ewolucja zachodzi - to jest fakt.


Ale czy to jest dosłowne tłumaczenie?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 10:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Pragnę zwrócić uwagę, że powyższy sposób dyskusji niczego niemal nie wnosi, a jedynie zaśmieca forum i utrudnia jego lekturę.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lut 28, 2012 11:18
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
W takim razie zasadnym byłoby twierdzenie, że Jezus był albo chory psychicznie,
albo miał krótką pamięć, albo czasem zmieniał zdanie i przeczył sam sobie, albo niekiedy świadomie kłamał.


Ojej. W sumie to samo mógłbym powiedzieć o Elbrusie, na podstawie lektury jego postów.

A ja pozwolę sobie spytać się, jaka to jest konkretnie podstawa? Może mógłbyś podać jakiś przykład?
Bo co prawda jestem tutaj jeszcze w miarę krótko i nie przez wszystkie wątki i wypowiedzi przebrnęłam, ale z tego co do tej pory zauważyłam, posty Elbrusa to bardzo rzadko zajęcie jakiegoś stanowiska, czy wyrażenie swojego własnego zdania, opinii. Ale kiedy jednak już to robi, to jest to raczej spójne...
Jak dla mnie więc to zdecydowanie nieadekwatne porównanie, za to ogromna chęć wyzłośliwienia się w obliczu Twojego braku jakichkolwiek argumentów i kontrargumentów ;-)


Wt lut 28, 2012 13:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Na podstawie twojego postu stwierdzam, że jesteś albo chora psychicznie, albo masz krótką pamięć, albo czasem zmieniasz zdanie i przeczysz sama sobie, a niekiedy świadomie kłamiesz. I wcale a wcale nie jest to żadne "zajęcie własnego stanowiska". Wręcz przeciwnie, jest to zupełnie spójne. To tylko twój post jest wyrazem ogromnej chęci wyzłośliwienia się w obliczu twojego braku jakichkolwiek argumentów i kontrargumentów.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 13:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Johnny, w kolejnym już wpisie sugerujesz (delikatnie), że Twój rozmówca jest chory umysłowo albo zwyczajnie głupi. Nie wiem jakie panują tu standardy w tej materii, ale wycieczki personalne to nie jest chyba dobry sposób dyskusji. Mam nadzieję, że to się nie nasili...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lut 28, 2012 13:48
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Johnny99 napisał(a):
Na podstawie twojego postu stwierdzam, że jesteś albo chora psychicznie, albo masz krótką pamięć, albo czasem zmieniasz zdanie i przeczysz sama sobie, a niekiedy świadomie kłamiesz. I wcale a wcale nie jest to żadne "zajęcie własnego stanowiska". Wręcz przeciwnie, jest to zupełnie spójne. To tylko twój post jest wyrazem ogromnej chęci wyzłośliwienia się w obliczu twojego braku jakichkolwiek argumentów i kontrargumentów.

Tia... powiedział co wiedział... :roll:
Bez komentarza...! :?


Wt lut 28, 2012 13:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Johnny, w kolejnym już wpisie sugerujesz (delikatnie), że Twój rozmówca jest chory umysłowo albo zwyczajnie głupi. Nie wiem jakie panują tu standardy w tej materii, ale wycieczki personalne to nie jest chyba dobry sposób dyskusji


Żadne tam wycieczki personalne, niczego też nie "sugeruje". Uważam np. że Elbrus jest całkiem niegłupi (o tobie, niestety, nie mogę tego powiedzieć, no co poradzę), tyle, że ma pewne swoje skrzywienia. Trudno, nie każdy ma tyle szacunku dla inaczej myślących, co Jajko "szamani-bajki-legendy i baśnie-indoktrynacja-religijna-prowadząca-do-ataków-epilepsji" :-D

Via napisał(a):
Tia... powiedział co wiedział... :roll:
Bez komentarza...! :?


No pewnie, że bez. To, że na podstawie Ewangelii Jezus wychodzi na kłamcę, chorego, niezrównoważonego (psychicznego, agresywnego, plepleple) to przecież wiedza "obiektywna" i nie ma nic wspólnego z czyimkolwiek zdaniem, tak po prostu jest i już - tak, jak Słońce wschodzi co rano, tak Jezus był psychiczny. Ale to, że na podstawie postu Vi każdy może dokładnie to samo o Vi powiedzieć, bo co mu kto zabroni - to już jest tylko czyjaś oburzająca opinia, bez komentarza!

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 13:54
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
To co sobą prezentujesz, to zwykłe chamstwo i brak jakiejkolwiek kultury. Nie szanujesz rozmówców, i w ogóle nie szanujesz ludzi. Sam zatem również nie zasługujesz na jakikolwiek szacunek ze strony innych.
Ja nie zamierzam z tobą więcej dyskutować, bo aby móc partnerować ci w tej "dyskusji", musiałabym zniżyć się do twojego poziomu. A to oznaczałoby zaliczenie totalnego dna!
To wszystko z mojej strony.


Wt lut 28, 2012 14:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Vi napisał(a):
To co sobą prezentujesz, to zwykłe chamstwo i brak jakiejkolwiek kultury. Nie szanujesz rozmówców, i w ogóle nie szanujesz ludzi. Sam zatem również nie zasługujesz na jakikolwiek szacunek ze strony innych.
Ja nie zamierzam z tobą więcej dyskutować, bo aby móc partnerować ci w tej "dyskusji", musiałabym zniżyć się do twojego poziomu. A to oznaczałoby zaliczenie totalnego dna!


Jak dla mnie więc to zdecydowanie nieadekwatna opinia, za to ogromna chęć wyzłośliwienia się w obliczu Twojego braku jakichkolwiek argumentów i kontrargumentów ;-)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 28, 2012 14:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 14:46
Posty: 48
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
-Vi- napisał(a):
To co sobą prezentujesz, to zwykłe chamstwo i brak jakiejkolwiek kultury. Nie szanujesz rozmówców, i w ogóle nie szanujesz ludzi.


Gdybyscie podążali za tym chorym psychicznie żydem zwanym chrystusem, tez byście tak mieli.


Wt lut 28, 2012 14:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Johnny99 napisał(a):
To, że na podstawie Ewangelii Jezus wychodzi na kłamcę, chorego, niezrównoważonego (psychicznego, agresywnego, plepleple) to przecież wiedza "obiektywna"

Przecież Elbrus jedynie stwierdził, że jego zdaniem wynika to z Twojej tezy, którą tam zacytował:

Elbrus napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Jest całkiem możliwe, że wszystkie wypowiedzi Jezusa z Ewangelii są dosłownie jego słowami.
W takim razie zasadnym byłoby twierdzenie, że Jezus był albo chory psychicznie,
albo miał krótką pamięć, albo czasem zmieniał zdanie i przeczył sam sobie, albo niekiedy świadomie kłamał.
Chyba że chodzi ci tylko o 1 Ewangelię lub przynajmniej Ewangelie synoptyczne z pominięciem wg Jana.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 28, 2012 16:02
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
WZasadzieNiegroźny napisał(a):
Alus napisał(a):
Sądzę, że te istotne, stanowiące naukę Jezusa zapisane są wiernie.
Jezus wypowiedział zapewne multum innych słów, przekazano te, które stanowią fundament wiary.


Mnie np. ciekawi kto i na czym się opierając notował takie zdarzenia jak Zwiastowanie, kuszenie Jezusa na pustyni, modlitwę w Ogrójcu...?

O Zwiastowaniu mogła opowiedzieć Maryja, o kuszeniu zapewne sam Jezus aby ukazać uczniom na własnym przykładzie działania szatana, o modlitwie w Ogrójcu zapewne św. Marek - informuje o tym (Mk 14,51-52).

Cytuj:
Ewangelia Marka została spisana po grecku, a wjakim języku mówił Jezus i Jego uczniowie?

Najprawdopodobniej po aramejsku.
Ale w tamtych czasach uniwersalnym językiem w Cesarstwie Rzymskim w basenie Morza Śródziemnego była greka.
Inna sprawa w czasach powstawania Ewangelii powszechną wersją Starego Testamentu była Septuaginta, grecki przekład Pisma Hebrajskiego.


Ostatnio edytowano Wt lut 28, 2012 16:33 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 28, 2012 16:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Alus napisał(a):

Nie Ty jeden wątpisz, ale rzecz w tym, że praktycznie nie znamy rzeczywistości nieba i nie wiemy jakie będzie przełożenie naszych ziemskich uczuć, doznań....ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć (1 Kor 2,9).


Skoro nie znamy rzeczywistości nieba czy piekła, to możemy jedynie wierzyć. W takim razie dziwią mnie zapewnienia tutaj niektórych osób, że będzie tak a tak... Niby skąd to wiedzą - byli tam? Opierają się jedynie na wierze i spekulacjach.


Wt lut 28, 2012 16:14
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
szyszkownik napisał(a):
Alus napisał(a):

Nie Ty jeden wątpisz, ale rzecz w tym, że praktycznie nie znamy rzeczywistości nieba i nie wiemy jakie będzie przełożenie naszych ziemskich uczuć, doznań....ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć (1 Kor 2,9).


Skoro nie znamy rzeczywistości nieba czy piekła, to możemy jedynie wierzyć. W takim razie dziwią mnie zapewnienia tutaj niektórych osób, że będzie tak a tak... Niby skąd to wiedzą - byli tam? Opierają się jedynie na wierze i spekulacjach.

Może nie spekulacjach - na wierze, na pismach mistyków.


Wt lut 28, 2012 16:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL