Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna strona
 Wasze poglądy na różne religie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Szyszkownik:
Bardzo fajnie opisałeś te religie, bardzo rzeczowo, rozsądnie. Naprawdę mi się podobało. :brawo:



Dzięki, aczkolwiek tak naprawdę to poleciałem po łebkach - mam na temat religii bardziej rozbudowaną teorię.

vulkan napisał(a):
Hinduizm- średnio jestem nastawiony do Hindusów. Sam w końcu nie wiem czy wierzą w jednego Boga czy w wielu :mrgreen:


Ja też nie wiem, czy katolicy wierzą w jednego Boga czy w trzech... :-)


So lut 18, 2012 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 31, 2011 16:34
Posty: 421
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
vulkan napisał(a):
Hinduizm- średnio jestem nastawiony do Hindusów. Sam w końcu nie wiem czy wierzą w jednego Boga czy w wielu :mrgreen:

szyszkownik napisał(a):
Szyszkownik:Ja też nie wiem, czy katolicy wierzą w jednego Boga czy w trzech... :-)


Dokładnie ja również nie wiem w ilu wierzą :-D Podobnie jak w milion Matek Bożych.


So lut 18, 2012 14:31
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Cytuj:
Ja też nie wiem, czy katolicy wierzą w jednego Boga czy w trzech... :-)

Wierzę w JEDNEGO Boga - Credo nicejsko-konstantynopolitańskie, Katechizm KK 200..

Cytuj:
Podobnie jak w milion Matek Bożych.

Wielość tylko przydomków.


So lut 18, 2012 16:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Mówią, że wierzą w jednego, ale w trzech osobach, a do tego tabuny bożków-świętych, do których się modlą - do każdego w innej sprawie! Czym to się różni W PRAKTYCE od politeizmu??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N lut 19, 2012 13:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
szyszkownik napisał(a):
Ja też nie wiem, czy katolicy wierzą w jednego Boga czy w trzech... :-)
viewtopic.php?f=46&t=29135 - Katolicyzm - typowa religia politeistyczna?
viewtopic.php?f=48&t=293 - Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
viewtopic.php?f=46&t=19795 - Równość hipostaz w Trójcy

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lut 19, 2012 15:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Mówią, że wierzą w jednego, ale w trzech osobach, a do tego tabuny bożków-świętych, do których się modlą - do każdego w innej sprawie! Czym to się różni W PRAKTYCE od politeizmu??


Jednak pewne różnice są. W politeizmie modły i ofiary są zanoszone po to aby uzyskać przychylność bóstwa, załatwić jakąś sprawę na zasadzie magii. W chrzes. zaś też można się modlić o to czy o tamto, bądź coś ofiarwać jednak nie na zasadzie czegoś w zamian (ja się pomodlę a Ty Panie Boże spraw żebym miał więcej kasy), lecz z zastrzeżeniem, że i tak najważniejsza jest wola Boga.

Pozostając przy katolicyzmie muszę powiedzeć, że kwestia Trójcy czy nawet realnej obecności Boga w Eucharystii nie są dla mnie czymś nie do przejścia. Mój relatywistyczno-panteistyczny umysł dobrze sobie radzi z takimi "sprzecznościam". Zwłaszcza Eucharystia jest dla mnie czymś naturalnie i banalnie prosto wytłumaczalnym, paradoskalnie na gruncie filozofii panteistycznej.
Zaś z trudnych do zaakceptowania, uwierzenia i wyjaśnienia katolickich dogmatów, chyba nawet gdybym był zagorzałym katolikiem jest kwestia wiecznego piekła. Nie będę tego roziwjał, gdyż było to już wałkowane w innych tematach, ale skrótowo ujmując chodzi o bezsens piekła jako miejsca wiecznego męczenia (bądź męczenia się) nieszczęśników. Nawet gdybym był superświętym przebywwjącym zaraz obok Boga, to świadomość, że gdzieś tam na wieki są dręczeni nawet najgorsi grzesznicy napawałaby mnie odrazą. Skończyłoby się na jakiejś awanturze, bo ciągle bym "truł" boskim władcom, żeby już dali spokój z tym piekłem...

I znowu teologia prawosławna przychodzi tu ze znacznie lepszym jak na mój gust rozwiązaniem tej sprawy, gdyż mówi się w niej, że po paruzji i nastaniu rządów boskich na Ziemii, piekło zostanie unicestwione, gdyż w przeciwnym razie byłaby to jedyna pozostająca skaza boskiej doskonałości. Nic dodać, nic ująć. Sadhu, sadhu, sadhu _/||\_


N lut 19, 2012 19:00
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
szyszkownik napisał(a):

I znowu teologia prawosławna przychodzi tu ze znacznie lepszym jak na mój gust rozwiązaniem tej sprawy, gdyż mówi się w niej, że po paruzji i nastaniu rządów boskich na Ziemii, piekło zostanie unicestwione, gdyż w przeciwnym razie byłaby to jedyna pozostająca skaza boskiej doskonałości. Nic dodać, nic ująć. Sadhu, sadhu, sadhu _/||\_

Naprawdę? A mi się jakoś ta teoria kojarzyła z adwentystami i zielonoświątkowcami. Czy rzeczywiście wszyscy prawosławni są anihilacjonistami czy to może tylko jakiś pogląd mniejszościowy?

Ech, zdaje się, że to jeszcze coś innego, bo przecież piszesz o unicestwieniu samego piekła, a nie dusz...


N lut 19, 2012 19:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
szyszkownik napisał(a):
Jajko napisał(a):
Mówią, że wierzą w jednego, ale w trzech osobach, a do tego tabuny bożków-świętych, do których się modlą - do każdego w innej sprawie! Czym to się różni W PRAKTYCE od politeizmu??


Jednak pewne różnice są. W politeizmie modły i ofiary są zanoszone po to aby uzyskać przychylność bóstwa, załatwić jakąś sprawę na zasadzie magii. W chrzes. zaś też można się modlić o to czy o tamto, bądź coś ofiarwać jednak nie na zasadzie czegoś w zamian (ja się pomodlę a Ty Panie Boże spraw żebym miał więcej kasy), lecz z zastrzeżeniem, że i tak najważniejsza jest wola Boga.


Obrzęd jest dokładnie taki sam - tu i tam składa się bóstwu ofiarę i ma nadzieję, że bóstwo zrobi ofiarodawcy dobrze.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lut 20, 2012 1:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
szyszkownik napisał(a):
I znowu teologia prawosławna przychodzi tu ze znacznie lepszym jak na mój gust rozwiązaniem tej sprawy, gdyż mówi się w niej, że po paruzji i nastaniu rządów boskich na Ziemii, piekło zostanie unicestwione, gdyż w przeciwnym razie byłaby to jedyna pozostająca skaza boskiej doskonałości. Nic dodać, nic ująć. Sadhu, sadhu, sadhu _/||\_


Bardzo rozsądna idea, nie wiedziałem, że tak to widzą. Ja tłumaczę to sobie bardzo prosto - wszelkie zło wynika wyłącznie z głupoty, od której Bóg jest władny człowieka uwolnić, nie ma zatem w powodu, aby kto ktokolwiek miał ostatecznie przebywać w piekle. Kary i nagrody to wynalazek ziemskiej pedagogiki, Bóg jest Miłością.


Pn lut 20, 2012 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Jajko napisał(a):
Obrzęd jest dokładnie taki sam - tu i tam składa się bóstwu ofiarę i ma nadzieję


Zastanawiała mnie zawsze łatwość, z jaką ateiści z ignorancji potrafią uczynić cnotę.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lut 20, 2012 9:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Johnny99 napisał(a):
Jajko napisał(a):
Obrzęd jest dokładnie taki sam - tu i tam składa się bóstwu ofiarę i ma nadzieję


Zastanawiała mnie zawsze łatwość, z jaką ateiści z ignorancji potrafią uczynić cnotę.
Czyżby Johnny99 był niewierzącym w stosunku do znaczenia ofiar jakie składają kapłani jego Kościoła?
Czy też może ma zastrzeżenie do sformułowania Jajko - to nie jest tylko nadzieja a pewność?


szyszkownik napisał(a):
Jednak pewne różnice są. W politeizmie modły i ofiary są zanoszone
po to aby uzyskać przychylność bóstwa, załatwić jakąś sprawę na zasadzie magii.
http://www.teologia.pl/m_k/00-o.htm#4 - Ofiara Eucharystyczna
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pius_xii/encykliki/mediator_dei_20111947.html

http://liturgia.wiara.pl/doc/420157.Rozumienie-Eucharystii-przez-wybrane-Koscioly-chrzescijanskie/2
http://www.old.cerkiew.pl/print_prawoslawie.php?id=44
http://www.old.cerkiew.pl/prawoslawie/main2.php?typ=4&typ2=3&typ3=3


„We Mszy świętej Krew Chrystusa ponownie przelewa się za grzeszników."
(Św. Augustyn)

„Nie ma równie wielkiej modlitwy lub dzieła, równie podobających się Bogu,
tak pożytecznych dla nas, jak Msza święta."
(Św. Wawrzyniec Justynian)

„Nawet Bóg sam nie mógłby zrobić nic świętszego, lepszego, większego niż Msza święta".
(Św. Alfons)

„Msza święta jest kompendium całej miłości Boga, wszystkich Jego łask przeznaczonych dla człowieka
i każda Msza święta obdarowuje świat nie mniej niż otrzymał on dzięki Wcieleniu Syna Bożego".
(Św. Bonawentura)

„Gdyby nie Msza święta, świat już dawno zostałby zniszczony z powodu ludzkich grzechów".
„Nic nie uśmierza tak gniewu Bożego,
nic nie przysparza nam tylu błogosławieństw, co Msza święta".
(Tymoteusz z Jerozolimy)

„Żaden język ludzki nie jest w stanie opisać łask i błogosławieństw zyskiwanych przez nas dzięki Mszy świętej.
Grzesznicy otrzymują przebaczenie, sprawiedliwi stają się świętszymi,
nasze błędy są prostowane, a wady wykorzeniane, gdy uczestniczymy we Mszy świętej".
(Św. Wawrzyniec Justynian)

„Dzięki jednej jedynej Mszy świętej, w której uczestniczymy w stanie łaski uświęcającej,
sprawiamy Bogu większą przyjemność, odnosimy więcej korzyści
i otrzymujemy więcej łask niż poprzez najdłuższe i najuciążliwsze pielgrzymki".
(Fornerius)

Marchant: „Nawet gdybyśmy ofiarowali Trójcy Przenajświętszej
wszelkie pokuty, modlitwy i dobre uczynki wszystkich świętych,
gdybyśmy ofiarowali strumienie krwi, wszystkie cierpienia dwunastu Apostołów
i milionów męczenników - wszystko to przyniosłoby Mu mniej chwały
i byłoby Mu mniej miłe niż jedna Msza święta.
Dlaczego? Ponieważ Msza święta jest prawdziwie i rzeczywiście Ofiarą Góry Kalwarii.
We Mszy świętej Jezus Chrystus ofiaruje Swemu Przedwiecznemu Ojcu wszystkie bóle,
poniżenia i nieskończone zasługi Swojej Męki i Śmierci".
Msza święta obdarza nas największymi darami,
błogosławieństwami i łaskami, duchowymi i doczesnymi -łaskami,
których nie moglibyśmy otrzymać w jakikolwiek inny sposób.
Ratuje nas od niezliczonych niebezpieczeństw i wybawia nas od zagrażających nam złych przygód.

Św. Alfons pyta: Jaka jest przyczyna tego wszystkiego?
Odpowiada, że Msza święta ma nie-skończoną wartość,
podczas gdy wszystkie modlitwy i dobre uczynki aniołów i świętych,
chociaż niezmiernie zasługujące i oddające Bogu niewymowną chwałę, mają jednak skończoną wartość,
a zatem nie mogą równać się z doskonałą Ofiarą Mszy świętej. Msza święta - to sam Bóg.
http://xpictianoc.blogspot.com/2008/03/eucharystia-i-kapastwo.html

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lut 20, 2012 13:48
Zobacz profil
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
WZasadzieNiegroźny napisał(a):
szyszkownik napisał(a):
I znowu teologia prawosławna przychodzi tu ze znacznie lepszym jak na mój gust rozwiązaniem tej sprawy, gdyż mówi się w niej, że po paruzji i nastaniu rządów boskich na Ziemii, piekło zostanie unicestwione, gdyż w przeciwnym razie byłaby to jedyna pozostająca skaza boskiej doskonałości. Nic dodać, nic ująć. Sadhu, sadhu, sadhu _/||\_


Bardzo rozsądna idea, nie wiedziałem, że tak to widzą. Ja tłumaczę to sobie bardzo prosto - wszelkie zło wynika wyłącznie z głupoty, od której Bóg jest władny człowieka uwolnić, nie ma zatem w powodu, aby kto ktokolwiek miał ostatecznie przebywać w piekle. Kary i nagrody to wynalazek ziemskiej pedagogiki, Bóg jest Miłością.

Bóg jest Miłością....a znasz metodę jak kogoś zmusić do odwzajemnienia miłości?


Pn lut 20, 2012 15:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
Znam i jest nią właśnie miłość. Wiem do czego pijesz - że ci którzy skończą w piekle znajdą się tam tylko dzięki sobie, czyż nie tak?
Pomijam, że taka interpretacja nie jest ani zgodna z nauką takich teologów jak Tomasz z Akwinu, ani Biblii, to nawet jeśli by tak było, to Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu i wszechmocy "powinien" unicestwić piekło, które po nastaniu Doskonałości, nie będzie miało żadnego sensu. Jeśli Bóg nie chciałby tego zrobić, to znaczyłoby że nie jest jednak tak do konca miłością, ani nawet sprawiedliwością (żadan to sprawiedliwość pozwalać aby ktoś cierpiał wieczne męki, nawet jeśli nie chce odwzajemnić miłości). Jeśli by nie mógł, znaczyłoby to Bóg nie jest wszechmocny...
Jedynym więc logicznym rozwiązaniem tej kwestii jest unicestwienia piekła. Ta nauka ma podstawy Biblijne, gdzie w Apokalipsie jest powiedziane od drugiej śmierci. Zdaje się, że nawet w teologii katolickiej, dopuszcza się taką opcję.
Moja interpretacja jest następująca: Chrystus po swoim zmartwychwstaniu zstąpił do piekieł. Wydaje mi się, że nie tylko w sensie jednorazowym, lecz całkowitym - eschatologicznym. To znaczy, że boska miłość jest w stanie dotrzeć wszędzie - nawet tam. Dlatego uważam, że katolicka nauka o wiecznym piekle jest błędna - nie ma ona żadnego sensu, poza straszeniem wiernych i niewiernych. Prawosławie uważa, że czyśca nie ma, zaś z piekłą można się wydostać dzięki modlitwom i ofiarom żyjących. Jak również dzięki prawdziwemu żalu piekielników.
Pozastaje problem tych, którzy nie chcą? Co z nimi? Rzeczywiście nie można ich zmusić. Z drugiej strony Miłość nie pozoli na wieczne cierpienia. Jedynym wyjściem jest unicestwienie. Dlatego tak naprawdę Biblia nazywa piekło śmiercią. Tak naprawdę ta śmieć nastanie dopiero po Paruzji. Przed tym piekło jest cierpieniem ale i szansą. Ci którzy będą błagać o łaskę i a co najważniejsze za których będą wznoszone błagania mają szansę wyjść, gdyz to właśnie Chrystus zstępuje do piekieł.


Pn lut 20, 2012 16:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
szyszkownik napisał(a):
Jedynym więc logicznym rozwiązaniem tej kwestii jest unicestwienia piekła.
Ta nauka ma podstawy Biblijne, gdzie w Apokalipsie jest powiedziane od drugiej śmierci.
Zdaje się, że nawet w teologii katolickiej, dopuszcza się taką opcję.
Nie dopuszcza (patrz KKK 1035).
szyszkownik napisał(a):
Dlatego uważam, że katolicka nauka o wiecznym piekle jest błędna
To w końcu Kościół naucza o wiecznym piekle, czy dopuszcza inne opcje,
bo to się wyklucza - Kościół nie może nauczać czegoś, co może okazać się nieprawdą.
szyszkownik napisał(a):
Prawosławie uważa, że czyśca nie ma, zaś z piekłą można się wydostać
dzięki modlitwom i ofiarom żyjących. Jak również dzięki prawdziwemu żalu piekielników.
Może do tego dochodzić tylko do czasu Sądu Ostatecznego,
po którym dusze znajdujące się w piekle będą cierpiały na wieki.
szyszkownik napisał(a):
Ci którzy będą błagać o łaskę i a co najważniejsze za których będą wznoszone błagania
mają szansę wyjść, gdyz to właśnie Chrystus zstępuje do piekieł.
Mieszasz pojęcia:
viewtopic.php?f=48&t=26418 - "i zstąpił do piekieł" - wyjaśnijcie..
viewtopic.php?f=1&t=13058 - Gdzie Chrystus trafił po śmierci?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lut 20, 2012 16:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wasze poglądy na różne religie
szyszkownik napisał(a):
to Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu i wszechmocy "powinien" unicestwić piekło, które po nastaniu Doskonałości, nie będzie miało żadnego sensu.


To nie Bóg, tylko człowiek ma je unicestwić. To nie Bóg, tylko człowiek decyduje o tym, czy piekło ma sens. Wydaje się to absurdalne? Cóż, nawet na tym forum bywało już wielu ludzi, którzy deklarowali, że wolą iść do piekła. Skoro wolą, to Bóg ich zmuszać do niczego nie będzie. Jak napisał C.S. Lewis (cytat nieliteralny): "do nieba pójdą ci, którzy na końcu powiedzą Bogu: 'bądź wola Twoja', do piekła zaś ci, którym Bóg na końcu powie: 'bądź wola twoja' "

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lut 20, 2012 16:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL