Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Co wolno w dyskusji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Co wolno w dyskusji
Rozmawiać można na temat każdej religii. Ale za niedopuszczalne uważam obrażanie jej wyznawców, ważnych dla niej osób lub samej religii.

Cokolwiek byście chcieli by ludzie wam czynili i wy im czyńcie. Jeśli nie chcesz, by obrażano Jezusa czy świętych nie obrażaj innych religii.

I dla wyjaśnienia: wątki, w których wyłuskiwanie postów kulturalnych spośród przepychanek będzie zajmowało zbyt wiele czasu będą usuwane w całości. Może to spowoduje, że szkoda będzie wysiłku na udział w przepychankach.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 13, 2013 13:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 11:32
Posty: 318
Post Re: Co wolno w dyskusji
Rewelacyjny pomysł. Tym bardziej że można by przenieść po jednym z przykładów np atak ad personam, rozmycie tematu itp tak w ramach nauki, aby nowi uczestnicy wiedzieli w jakim przypadku mają przestawać dalszej dyskusji. Takie środki powinny jasno dawać do zrozumienia, że wymiana poglądów właśnie się zakończyła i nie warto drążyć tematu.

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Pn mar 18, 2013 8:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Co wolno w dyskusji
jo_tka napisał(a):
Rozmawiać można na temat każdej religii. Ale za niedopuszczalne uważam obrażanie jej wyznawców, ważnych dla niej osób lub samej religii.


Więc powiedz jo_tka, jak można odpowiedzieć na pytania, poparte faktami historycznymi, poprzez pryzmat własnej moralności, tym samym nie obrażając drugiej strony ? Podam przykład.

Prorok Mahomed, jest dla Islamu tym, kim dla Chrześcijan jest Jezus Chrystus, oczywiście nie dosłownie. Chodzi o kogoś, kto głosi słowo Boże, a lud za nim podąża.

Fakty historyczne mówią, że prorok Mahomet jednego dnia własnoręcznie ściął niemal 1000 mężczyzn. Więc wedle mojej własnej moralności (ukształtowanej w tradycji Chrześcijańskiej, Kościoła Katolickiego). Ktoś taki jak prorok Mahomet, jest zbrodniarzem, okrutnikiem i synonimem zła, wedle przyjętego dualizmu religijnego.

Widzisz, dla mnie jest obraźliwym twierdzenie czy uznanie, że ktoś podobny jest wysłannikiem Bożym. Nie mówiąc już o tym, że stawia się proroka Mahometa na równi z Jezusem Chrystusem, bo to jest dla mnie osobiście bluźnierstwem.

Pytam dlatego jo_tka, bo mam wrażenie, że w pewnych sytuacjach jest to niemożliwe...

?


So kwi 27, 2013 18:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Co wolno w dyskusji
Tenkred napisał(a):

Widzisz, dla mnie jest obraźliwym twierdzenie czy uznanie, że ktoś podobny jest wysłannikiem Bożym.



Tu rozwiązanie jest względnie proste - poszukaj sobie zgodnej z Twoimi poglądami tuby propagandowej, zamiast męczyć się na forum dyskusyjnym.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So kwi 27, 2013 18:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Co wolno w dyskusji
Ewentualnie można dyskutować w pozostałych działach. Chyba nikt nie dyskutuje wszędzie. Chociaż osobiście nie dostrzegam jednak trudności w darowaniu sobie kilku nieprzyjemnych dla odbiorców sformułowań.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So kwi 27, 2013 19:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Co wolno w dyskusji
JedenPost napisał(a):
Tu rozwiązanie jest względnie proste - poszukaj sobie zgodnej z Twoimi poglądami tuby propagandowej, zamiast męczyć się na forum dyskusyjnym.


Proszę Cię przyjacielu, abyś wpierw rozważył definicję słowa "FORUM", nim będziesz udzielał komukolwiek podobnych rad.

Pozdrawiam.


So kwi 27, 2013 19:28
Zobacz profil
Post Re: Co wolno w dyskusji
Tenkred napisał(a):
Więc powiedz jo_tka, jak można odpowiedzieć na pytania, poparte faktami historycznymi, poprzez pryzmat własnej moralności, tym samym nie obrażając drugiej strony ?
Można powiedzieć "uważam, że to i to jest złe" albo "ten gość, w mojej ocenie, postępuje niewłaściwie". Takie zdania nie są obraźliwe.


So kwi 27, 2013 19:57

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Co wolno w dyskusji
MIXer napisał(a):
Można powiedzieć "uważam, że to i to jest złe" albo Takie zdania nie są obraźliwe.


Oczywiście, kultura wypowiedzi winna obowiązywać zawsze, tak jak mówisz MIXer.
Natomiast pytanie, czy określenie "morderca" w stosunku do człowieka, który mordował notorycznie i z zinmą krwią innych ludzi, jest obraźliwe ?

Teoretycznie, gdybym poszedł do meczetu MIXer, i użył słów, które w Twojej ocenie nie są obraźliwe... czyli: "ten gość (czyli prorok Mahomet), w mojej ocenie, postępuje niewłaściwie". To nie trzeba filozofa przyjacielu, aby wiedzieć, że szczęśliwego końca swoich radosnych dni nie doczekam...
Właśnie w tym tkwi problem w mojej ocenie. O to mi chodziło, kiedy napisałem, że obrażanie w takiej sytuacji jest nieuniknione.


So kwi 27, 2013 20:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Co wolno w dyskusji
Niektórym zdarza się używać podobnych słów wobec Boga przedstawionego w ST. Zgodzisz się chyba, że nie jest to konieczne i mogliby sobie darować?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So kwi 27, 2013 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Co wolno w dyskusji
Soul33 napisał(a):
Niektórym zdarza się używać podobnych słów wobec Boga przedstawionego w ST. Zgodzisz się chyba, że nie jest to konieczne i mogliby sobie darować?


Niekoniecznie przyjacielu. Bo to, że ja sam jestem katolikiem, nie upoważnia mnie do "ślepej" nieobiektywnej oceny, nawet, jeśli dotyczy ona samego Boga. W Starym Testamencie można dostrzec "okrutne" oblicze Boga. Natomiast kim jest i jakie ma zamiary wobec ludzi ? Na to pytanie odpowiedział mi Jezus Chrystus, i jemu zawierzam całkowicie, poprzez całe jego życie i śmierć... czyli świadectwo. Gdyby jego nie było, tylko utwierdziłbym się w przekonaniu, że Bóg jest zły... Dlaczego ? Bo okrucieństwo jest złe.


So kwi 27, 2013 20:57
Zobacz profil
Post Re: Co wolno w dyskusji
Tenkred napisał(a):
Natomiast pytanie, czy określenie "morderca" w stosunku do człowieka, który mordował notorycznie i z zinmą krwią innych ludzi, jest obraźliwe ?
Nie jest. A jeśli ktoś na takie stwierdzenie reaguje agresywnie, to z nim jest coś nie w porządku. Kto czuje się obrażony, niekoniecznie został obrażony.


So kwi 27, 2013 21:12

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Co wolno w dyskusji
MIXer napisał(a):
Nie jest. A jeśli ktoś na takie stwierdzenie reaguje agresywnie, to z nim jest coś nie w porządku. Kto czuje się obrażony, niekoniecznie został obrażony.


Właśnie o tę prawdę, o której mówisz mi chodziło MIXer. A więc do czego zmierzam ? Dla nas (świata chrześcijańskiego) jest to złe, bo "nasza moralność" jest ukształtowana przez miłosierdzie Chrystusa. Natomiast dla Islamu, taka agresja nie jest zła, bo ich "moralność", jest ukształtowana przez okrucieństwo proroka Mahometa wobec niewiernych. Ot i tyle.
Islam w całej okazałości.


So kwi 27, 2013 21:29
Zobacz profil
Post Re: Co wolno w dyskusji
@jo_tka
Wspaniały pomysł!


Tenkred napisał(a):
Fakty historyczne mówią, że prorok Mahomet jednego dnia własnoręcznie ściął niemal 1000 mężczyzn.
Ścinając nawet 24h musiałby ścinac co 1,5 minuty. To jest organizacyjnie niewykonalne nie uwzględniając nawet tego, ze ponad siły człowieka. Tyle sa warte owe "fakty historyczne".


So kwi 27, 2013 21:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Co wolno w dyskusji
Myślę że istnieje jednak różnica. Na tym forum o Bogu chrześcijan nieraz mówiono jako o kimś złym, powołując się na Stary Testament. Czy obrażaliśmy się, lub wyszukiwaliśmy człowieka i wysadzaliśmy go w powietrze? Oczywiście nie. W kwestiach dyskusyjnych można nazywać coś po imieniu, określeniami które nie są obraźliwe. Określenie morderca nie ma dla mnie znaczenia obraźliwego. Może być prawdziwe, lub nie, ale nie obraźliwe. Myślę że dużo ma tu do powiedzenia też dobra wola rozmówców. Dzielenie się swoimi myślami. Bo czy wyznawca Islamu nie wie że ten Mahomet zabił? Więc dzielmy się jak oceniają postawę proroka jego wyznawcy i wyznawcy innych religii. Nie obraża się wszakże całe wiary, lecz nazywa zjawisko, czyny lub postawę.

Natomiast co do samego argumentu to nie fakty, lecz źródła mogą coś mówić. I tu jest ważna rzecz. Odnieśmy się do źródeł i dopiero niech nastąpi ocena moralna. Jak to przeczytałem też miałem wątpliwości czy jeden człowiek w jeden dzień byłby w stanie zabić tylu ludzi, czy byłby na siłach to uczynić.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So kwi 27, 2013 23:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Co wolno w dyskusji
Kozioł napisał(a):
Ścinając nawet 24h musiałby ścinac co 1,5 minuty. To jest organizacyjnie niewykonalne nie uwzględniając nawet tego, ze ponad siły człowieka. Tyle sa warte owe "fakty historyczne".


To o czym napisałem, jest zawarte w Koranie przyjacielu. Natomiast nie zamierzam uskutecznieć przepychanek na wersy z Koranu i Pisma Świętego, bo do niczego one nie prowadzą. Jak jo_tka wspomniała, rozmawiać można na temat każdej religii, ważne aby jej nie obrażać.
W związku z powyższym serdecznie Cię proszę przyjacielu, zapoznaj się z tym dokumentem (13 części), i odnieś się do tego...
Myślę, że każdy człowiek bez względu na wyznanie, powinien to zobaczyć !

http://www.youtube.com/watch?v=rhUE2tg9igg


So kwi 27, 2013 23:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL