Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Praktyki duchowe w rodzimej wierze 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Witam serdecznie. Nie wiem czy w dobrym miejscu wkleiłem temat, jeśli nie to proszę o przeniesienie.
Szukam informacji na temat praktyk duchowych naszej rodzimej wiary. W chrześcijaństwie znajdujemy modlitwy kontemplacyjne, medytację, rozważania itp. Ale jak to jest w rodzimej wierze?


Wt lut 20, 2018 13:29
Zobacz profil
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
W „rodzimej wierze” jest dokładnie tak, jak sobie „rodzimowierca” wymyśli.


Wt lut 20, 2018 13:35

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Przeglądając internet chcąc nie chcąc, bede Ci musiał chyba przyznać rację. Ale naprawdę nie istnieją żadne zapisy dotyczące takich praktyk?


Wt lut 20, 2018 15:42
Zobacz profil
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
A co to jest rodzima wiara? Neopogaństwo? Pytasz o pogańskie praktyki na katolickim forum? :D


Wt lut 20, 2018 15:53
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Alum89 napisał(a):
Przeglądając internet chcąc nie chcąc, bede Ci musiał chyba przyznać rację. Ale naprawdę nie istnieją żadne zapisy dotyczące takich praktyk?
Ale jakie zapisy? Słowianie w owym czasie pisma nie znali. A Rzymienie czy Arabowie podróżujący po naszych terenach interesowali się tutejszymi praktykami religijnym raczej w charakterze ciekawostki, niż czegoś, co dogłębnie należy poznać.


Wt lut 20, 2018 15:56
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Ten wątek pasuje najwyżej do działu "Inne religie", więc go przeniosłem.

zefciu, z tego, co wiem, to najwięcej zapisków chrześcijan się zachowało. W sumie dziwne, aby było inaczej, skoro to chrześcijanie tu mieszkali, gdy wyznawców rodzimej wiary było najwięcej.

Niemniej rodzimowierstwo to luźne oraz zmienne w czasie i przestrzeni wierzenia przekazywane drogą ustną, które nigdzie nie były spisane, więc nawet gdy obserwator z zewnątrz coś opisał, to i tak nie odpowiada rodzimym wierzeniom w ogólności w perspektywie np. tysiąca lat.

baranek napisał(a):
A co to jest rodzima wiara? Neopogaństwo? Pytasz o pogańskie praktyki na katolickim forum? :D

W porządku. Mieliśmy tu nieraz dyskusje dotyczące rodzimowierstwa. To nie jest żadna sekta ani nic w tym stylu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 20, 2018 17:02
Zobacz profil
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Soul33 napisał(a):
zefciu, z tego, co wiem, to najwięcej zapisków chrześcijan się zachowało. W sumie dziwne, aby było inaczej, skoro to chrześcijanie tu mieszkali, gdy wyznawców rodzimej wiary było najwięcej.
Wydaje mi się, że wówczas owa wiara była już inna, gdyż pozbawiona była naturalnego dla pogaństwa powiązania z systemem polityczno-społecznym. No i chrześcijanie również nie byli zainteresowani zachowaniem praktyk duchowych pogan.


Wt lut 20, 2018 17:10

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Hmm. Myślałem, że to forum ogólne z ukierunkowaniem na chrześcijaństwo, ale żeby od razu katolickie??;) ale okej:)
Chodziło mi bardziej o zapisy kronikarzy. Tak jak bylo juz wspomniane wczesnij, Słowianie byli nie piśmienni. Ale nie interesuję Was wiara naszych praojców?
Ps. Czemu poganstwo według Ciebie bylo powiazane z systemem społeczno politycznym?


Wt lut 20, 2018 17:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
zefciu napisał(a):
Wydaje mi się, że wówczas owa wiara była już inna, gdyż pozbawiona była naturalnego dla pogaństwa powiązania z systemem polityczno-społecznym. No i chrześcijanie również nie byli zainteresowani zachowaniem praktyk duchowych pogan.

Na pewno nie byli zainteresowani zachowaniem tych praktyk. Niemniej równie pewne jest, że zachowały się zapiski chrześcijan sprzed początków upowszechniania się chrześcijaństwa. Czytałem kiedyś fragmenty notatek jakiegoś duchownego z czasów bliskich, a może nawet poprzedzających Chrzest Polski.

Alum89 napisał(a):
Hmm. Myślałem, że to forum ogólne z ukierunkowaniem na chrześcijaństwo, ale żeby od razu katolickie??;)

To forum, którego gospodarzami są katolicy. Tak to najlepiej ująć. Portal wiara należy do Kurii wrocławskiej.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 20, 2018 17:40
Zobacz profil
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Alum89 napisał(a):
Ps. Czemu poganstwo według Ciebie bylo powiazane z systemem społeczno politycznym?
Choćby dlatego, że coś podobnego widzimy w innych pogańskich, indo-europejskich systemach – Rzymie, Grecji, czy Indiach. Lub dlatego, że w ramach chrystianizacji Polski wymyślono aby nazywać prezbiterów „księżmi”.


Wt lut 20, 2018 17:55
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Tutaj są podane jakieś książki na temat rodzimych wierzeń.

https://www.slawoslaw.pl/zrodla/

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 20, 2018 18:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Zefciu masz na myśli min. System kastowy?? Soul33 bardzo fajna strona, dzieki. Tej jeszcze nie widziałem.


Wt lut 20, 2018 18:38
Zobacz profil
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Soul33 napisał(a):
To forum, którego gospodarzami są katolicy. Tak to najlepiej ująć. Portal wiara należy do Kurii wrocławskiej.


???? Jesteś pewien, że nie do katowickiej?


Wt lut 20, 2018 19:01
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Alum89 napisał(a):
Zefciu masz na myśli min. System kastowy??
Co to jest minimalny System kastowy nie wiem. Natomiast chodzi mi nie tylko o system kastowy ale też o to, jak były ukonstytuowane różne pogańskie państwa – nie było tam wyraźnego rozdziału między „kościołem” a państwem.


Śr lut 21, 2018 7:19

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Praktyki duchowe w rodzimej wierze
Zefciu min. w skrócie znaczy między innymi tak na marginesie. Wtedy nie było takiego rozgraniczenia, wszystko się ze sobą przeplatało, życie duchowe wraz z życiem w społeczeństwie. Teraz mamy podział i co z tego wychodzi??


Śr lut 21, 2018 11:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL