Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 6:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Święte Księgi 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Święte Księgi
IrciaLilith napisał(a):
Nolda, my wiemy o co chodzi;)

Z Jezusem jest ten problem,że nie wiemy co tak naprawdę mówił a co mu przypisano...


Natomiast co do wspomnianego wyżej Buddy dysponujemy jego osobistymi zapiskami, z podpisem i certyfikatem oryginalności... a może jednak nie?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr kwi 24, 2019 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Święte Księgi
nolda napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Z tym, że Jezus mówił, że ono już tam jest, czyli że nie trzeba go budować, zdobywać czy robić czegokolwiek, ale je odnaleźć, uświadomić je sobie.
Dlaczego moje rozumienie jest błędne?

To, że Królestwo jest w nas, odkrył Budda, Jezus ...., myślę, że Ty również już wiele odkryłaś.

Budda a Jezus, postacie nieporównywalne...

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 24, 2019 13:33
Zobacz profil
Post Re: Święte Księgi
Swołocz napisał(a):
Ale z drugiej strony w Ewangeliach są Jezusowi przypisane słowa, które świadczą o tym, że rozumiał on Królestwo jako pewne spektakularne nadejście rządów Boga na ziemię. I wg Ewangelii on oczekiwał tego nadejścia w bliskim czasie. Powiedział m.in.: "Niektórzy z tych co tu stoją nie umrą, aż ujrzą Królestwo Boga przychodzące w mocy". Albo: "Nie przeminie to pokolenie, aż to wszystko się stanie" - o końcu świata, który miał zapoczątkować przyjście Królestwa.
No i w tym sensie – czyli w sensie przyjścia rządów Boga na Ziemię – czyli pojawienia się Kościoła i zniknięciu kultu Starego Przymierza – takie nadejście się dokonało.


Śr kwi 24, 2019 13:44

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1440
Post Re: Święte Księgi
zefciu napisał(a):
No i w tym sensie – czyli w sensie przyjścia rządów Boga na Ziemię – czyli pojawienia się Kościoła i zniknięciu kultu Starego Przymierza – takie nadejście się dokonało.

Pojawienie się Kościoła nie nastąpiło w wyniku kosmicznych turbulencji, tak jak to jest zapowiedziane odnośnie Królestwa w Ewangelii.


Śr kwi 24, 2019 14:35
Zobacz profil
Post Re: Święte Księgi
Jak nie? Podczas ukrzyżowania ziemia się trzęsła


Śr kwi 24, 2019 15:38
Post Re: Święte Księgi
Quinque napisał(a):
Jak nie? Podczas ukrzyżowania ziemia się trzęsła

Po czym Apostołowie ze strachem się rozpierzchli i poukrywali.
Kościół to Zmartwychwstanie i zesłanie Ducha Świętego.


Śr kwi 24, 2019 16:13
Post Re: Święte Księgi
Kościół wylał się z przebitego boku Chrystusa


Śr kwi 24, 2019 19:24

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Święte Księgi
bert04 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Nolda, my wiemy o co chodzi;)

Z Jezusem jest ten problem,że nie wiemy co tak naprawdę mówił a co mu przypisano...


Natomiast co do wspomnianego wyżej Buddy dysponujemy jego osobistymi zapiskami, z podpisem i certyfikatem oryginalności... a może jednak nie?


Budda ponoć dosłownie sobie nie życzył aby zapisywać jego nauki, co też zapisano;)

Różnicą jest jednak czas jaki spędzili uczniowie z Buddą oraz z Jezusem, Budda po prostu miał więcej czasu aby jego uczniowie załapali o co mu chodziło. Choć podobieństw jest sporo. Z Buddy też wielu buddystów w praktyce robi Boga, oboje w pewnym sensie próbowali zreformować swoje religie, choć ich nauki są w nich głęboko osadzone. Tu i tu powstało sporo nurtów, choć jednak buddyści aż tak bardzo się nie zwalczali siłowo, choć spory o to która szkoła jest spadkobiercą prawdziwych nauk Buddy też się toczyły.
Do tego w niektórych odmianach buddyzmu także bardzo mocno mitologizuje się osobę Buddy, są opowieści o licznych cudach itd...

Osobiście wiele aspektów nauki Buddy mi nie pasuje, ale cenię ją za: "Nie wierzcie w nic tylko dlatego, że powiedział to Budda, lecz sprawdzajcie rzeczy sami."

Tak Quinque , to jest różnica, bo chrześcijaństwo opiera się na śmierci i zmartwychwstaniu a buddyzm na naukach buddów oraz praktykowaniu, tam nie ma miejsa na wiarę bez dowodów, testów, podważania. Choć to też nie religia dla mnie, bo z buddyzmu cenię aspekty filozoficzne i psychoterapeutyczne a nie religijne...

Fakt, że buddyzm opiera się na naukach Buddy oraz buddów, ale żadnej księgi nie uważa się za świętą jest moim zdaniem interesujący.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt kwi 26, 2019 19:47
Zobacz profil
Post Re: Święte Księgi
IrciaLilith napisał(a):
Osobiście wiele aspektów nauki Buddy mi nie pasuje, ale cenię ją za: "Nie wierzcie w nic tylko dlatego, że powiedział to Budda, lecz sprawdzajcie rzeczy sami."

"Nie wierz w coś tylko dlatego, że o tym słyszałeś. Nie wierz w coś tylko dlatego, że się o tym mówi i ludzie to powtarzają, albo tylko dlatego, że usłyszałeś to od swoich nauczycieli lub osób starszych. Kiedy uznasz, po przeprowadzeniu obserwacji i analizy, że coś ma swoje uzasadnienie, wtedy zaakceptuj to i żyj zgodnie z tym."
/ Budda (ok. 563-483 p.n.e.)/

Ujawnisz co ci nie pasuje?


Pt kwi 26, 2019 20:10

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Święte Księgi
Buddyzm w połowie zgadza się z chrześcijaństwem, a w połowie mu zaprzecza. Buddyzm czyni boga z siebie samego, natomiast chrześcijaństwo to zaufanie Bogu i brak polegania na własnym rozumie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt kwi 26, 2019 20:55
Zobacz profil
Post Re: Święte Księgi
Teraz uważaj. Papież Franciszek nie polega na własnym rozumie?


Pt kwi 26, 2019 21:28
Post Re: Święte Księgi
Wybawiony napisał(a):
Buddyzm w połowie zgadza się z chrześcijaństwem, a w połowie mu zaprzecza. Buddyzm czyni boga z siebie samego, natomiast chrześcijaństwo to zaufanie Bogu i brak polegania na własnym rozumie.

Nie jest to czasem tak, że zarówno chrześcijaństwo, buddyzm jak i wszystkie inne religie odrzucają umysł, na rzecz serca?


So kwi 27, 2019 20:36

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Święte Księgi
Nolda, po prostu obecnie jest mi dużo bliższa filozofia advaita vedanty.
Jak w końcu uda mi się ogarnąć co dokładnie w czym mi nie pasuje to chętnie się podzielę, jest tego sporo, choć chodzi raczej o detale i może być to wynikiem problemów z interpretacjami i tłumaczeniami.
Teoretycznie chcę tym się zająć podczas następnej akcji izolacji, ale tylko o ile będzie wena na rozkminy intelektualne i sporo czytania, a z weną to wiadomo jak jest ;)

Nolda, o odrzucenie umysłu czy o zaprzestanie utożsamiania się z umysłem i sprawienie, że stanie się użytecznym sługą, narzędziem?
Co rozumiesz pod pojęciem serca? Niektórzy tak nazywają umysł emocjonalnouczuciowy...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So kwi 27, 2019 23:40
Zobacz profil
Post Re: Święte Księgi
Irciu, filozofia bliższa, dalsza…
Filozofia oznacza myślenie, a myślenie jest "okrężne", zawsze myśli się "o" czymś nigdy nie w chodzi się do doświadczenia tego czegoś.
Umysł jest wspaniałym filozofem. A życie nie jest filozofią, życie jest rzeczywistością, natomiast filozofia jest ucieczką od rzeczywistości; filozofia oznacza myślenie.
Życie jest - nie ma kwestii myśli. Możesz po prostu wskoczyć do niego.
"Starożytny staw
wskakuje żaba
dźwięk"

Po prostu możesz wskoczyć do tego starożytnego stawu życia.
Możesz to poznać tylko poprzez wskoczenie do niego. Nie ma innego sposobu poznania życia; myślenie o tym jest najpewniejszym sposobem, aby tego nie zauważyć. Piszesz, że się podzielisz, czym – swoim myśleniem o życiu, wydasz swą opinię o myślach innych myślicieli? ;)

Serce, serce jest tym, co ma zawsze rację - jeśli istnieje kwestia wyboru między umysłem a sercem - ponieważ umysł jest twórcą społeczeństwa. Został wykształcony. Dostałaś to przez społeczeństwo, nie przez istnienie. Serce jest nieskażone. Serce wydaje się umysłowi dziecinne, rozum wydaje się sercu powierzchowny.
Droga inteligentnego człowieka jest drogą serca, ponieważ serce nie jest zainteresowane słowami, interesuje go tylko sok, który pojawia się w pojemnikach słów. Nie zbiera pojemników, po prostu pije sok i wyrzuca pojemnik. Umysł robi dokładnie odwrotnie: wyrzuca sok i zbiera pojemniki. Kontenery wyglądają pięknie, a duża kolekcja pojemników czyni człowieka wielkim intelektualnym gigantem.


N kwi 28, 2019 17:48

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Święte Księgi
nolda napisał(a):
Droga inteligentnego człowieka jest drogą serca, ponieważ serce nie jest zainteresowane słowami, interesuje go tylko sok, który pojawia się w pojemnikach słów. Nie zbiera pojemników, po prostu pije sok i wyrzuca pojemnik. Umysł robi dokładnie odwrotnie: wyrzuca sok i zbiera pojemniki. Kontenery wyglądają pięknie, a duża kolekcja pojemników czyni człowieka wielkim intelektualnym gigantem.

Prawdziwe skarby gromadzimy sobie na Tamtym Świecie, bo "skarb Twój gdzie serce Twoje", nawet jeśli ci się to nie podoba.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 28, 2019 17:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL