Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Święte Księgi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Święte Księgi
Na początek hinduizm, jako że nadal go nie rozumiem i ciągle mnie fascynuje :D

Jako że to wyjątkowo rozbudowana religia to i ksiąg które wyznawcy hinduizmu uznają za święte jest mnóstwo:

Najstarsze są 4 sanhity ( Wedy) napisane zostały przez wielu różnych autorów językiem wedyjskim. Zebranie ich przypisuje się wieszczowi o imieniu Wjasa co znaczy 'porządkować', co potwierdza że jest to postać mitologiczna, a w rzeczywistości proces spisywania i ustalania kanonu był rozłożony na długie lata a wcześniej długo treść przekazywana była ustnie, przyjmuje się że powstały między 1800 a 500r p.n.e.
Rygweda – "wiedza hymnów pochwalnych" ( słowo weda oznacza wiedza - podobieństwo tych słów nie jest przypadkowe) – 1028 hymnów.
Rygweda to przede wszystkim księga liturgiczna, hymny głównie chwalą bóstwa i zawierają prośby do nich.
Hymn 129 - "Początek rzeczy":
Cytuj:
Nie było w owym czasie ani nieistnienia, ani istnienia;
Nie było też przestrzeni i nieba u góry. Co miało się ku życiu? Gdzie? W czyjej opiece? Czym wody były otchłanne i głębokie?
Nie było w owym czasie ani śmierci, ani nieśmiertelności. Nie było znaku odróżniającego noc od dnia. TO JEDNO oddychało, bezwietrznie, samo z siebie. I nic innego nigdzie poza nim nie było.
Na początku ciemność kryła się w ciemności; Bez znaku odróżniającego wszystko to było wodą. Zarodek bytu w pustkowiu zawarty Stał się TYM JEDNYM mocą swego żaru.
Na początku na to jedno przyszło pożądanie; Było ono pierwszym nasieniem umysłu. Wieszczowie, szukając z mądrością w swych sercach, Znaleźli w nieistnieniu wiązanie istnienia.
Ich nić została wszerz rozciągnięta. Czy było poniżej? Czy było powyżej? Byli umieszczający nasienie – były sił potęgi. Było popędzające poniżej, u góry – dążenie.
Ale kto wie to wszystko? Kto mógłby powiedzieć, Skąd to się zrodziło? Skąd jest to stwarzanie? Bogowie przyszli później razem ze stworzeniem tego świata. A więc kto może wiedzieć, skąd wszystko powstało?
Skąd to stwarzanie świata wyniknęło? Być może samo się uformowało lub być może nie. Tylko on jeden na wysokościach, który spogląda na nie z góry, Tylko on wie – lub być może nie wie.


Jadźurweda – "wiedza formuł ofiarnych"
Są to modlitwy i litanie skierowane do bóstw oraz słowa skierowane do sprzętów rytualnych mające je uświęcać. Jadźurweda jest ułożona zgodnie z porządkiem czynności rytualnych.
Samaweda – "wiedza śpiewów ofiarnych"
Traktując ją bardzo ogólnikowo jest to Rygweda dostosowana do śpiewania:P choć to oczywiście ogromne uproszczenie, gdyż sporo strof jest zupełnie nowych i oryginalnych.
Atharwaweda – "wiedza zaklęć magicznych" – zbiór formuł magicznych, zaklęć i egzorcyzmów związanych z różnymi rytuałami.Zachowały się dwie redakcje Atharwawedy, różniące się od siebie zarówno w treści, jak w układzie tekstów: śaunakija i paippalada , obydwie wyraźnie odnoszą się do Rygwedy, ale przynajmniej niektóre teksty Atharwawedy są znacznie starsze od Rygwedy...

Rygweda, Samaweda, Jadźurweda, Atharwaweda są zaliczane do Śruti ( to co usłyszane/objawienia ), poza tymi czterema wedami zalicza się do nich:
Brahmany – komentarze i interpretacje sporządzone do każdej sanhity. Zebrane około X-VIII w. p.n.e. W brahmanach można odnaleźć uzasadnienia różnych elementów rytuałów oraz objaśnienie ich sensu, rozwinięcie mitów i legend do których sanhity się odnoszą. Dość często pisane są w formie dialogu, co sprawia że są względnie przystępne.
Aranjaki ( księgi pustkowi) – Dalszy ciąg komentarzy do Wed nawiązujący bezpośrednio do Brahmanów. Bramin chcący zapoznać się z Aranjakami musiał opuścić tereny zamieszkane i udać się w miejsce ustronne, bo były to teksty nie przeznaczone do powszechnego obiegu.
Księgi wpisują się w ideał życia braminów i przedstawicieli pozostałych wyższych warn (arya szlachetnych) który ujęty został w doktrynę czterech, ściśle powiązanych z kanonem wedyjskim etapów życia (aśramy):
Pierwsza aśrama to okres nauki, w którym student pod okiem nauczyciela zgłębiał przesłanie Wed (Rygweda, Samaweda, Jadźurweda, Atharwaweda)
Druga to życie domowe kiedy jako gospodarz i głowa rodziny składał przeznaczone bogom ofiary (Brahmany).
Trzecia to nadejście wieku starczego, kiedy to dobry arya zostawał pustelnikiem i oddawał się pogłębionym studiom nad znaczeniem poszczególnych obrzędów (Aranjaki).
Czwarta to okres w którym czując zbliżającą się śmierć odsuwał się od zgiełku życia i przy pomocy praktyk ascetycznych próbował zgłębić naturę jedności z Brahmanem.

Upaniszady – rozprawy o treści filozoficznej, często o charakterze nauki tajemnej. W dużej mierze kontynuacja Aranjaków. Zebrane prawdopodobnie około VIII-VI w. p.n.e.
Stanowią kontynuację filozofii z Brahman, Upaniszady rozwinęły m.in. doktrynę brahmana, atmana, transmigracji (samsara), karmana. Znanych jest ponad 200 upaniszad, więc nie widzę sensu aby je wypisywać.
Upa ni znaczy 'obok' a sad ma związek z naszym siad, czyli 'siedzieć', tak więc Upaniszady znaczą siedzieć obok.
Dwanaście Upaniszad nosi miano "Wielkich"(maha) i noszą nazwę wedanta, co znaczy właśnie "koniec wed".
Na punkcie nurtów Wendanty szczególnie Adwajtawendanty mam lekkiego bzika,więc na razie daruję sobie ten temat, bo i tak opis ksiąg hinduizmu to już TLTR, a przecież są jeszcze:
Smryti czyli Tradycje:
Sutry (Wątki) – krótkie wypowiedzi na temat ofiar, obyczajów i zwyczajów, zwięzłe aforyzmy. Sutry rozwinęły się w sastry, jedną z nich jest Manusmryti (Prawo Manu) – najważniejszy zbiór praw indyjskich z epoki klasycznej, spisany, według tradycji, przez Manu – człowieka uratowanego przez Wisznu z potopu
-Brahmasutry lub Wedantasutry to starożytny hinduski traktat filozoficzny pochodzący z I-IV w. p.n.e. Napisał go Badarajana, stanowi podstawę filozofii wedanty, składają się z tylko 555 sutr i koncentrują się na Brahmanie, powstało do nich mnóstwo komentarzy, bo delikatnie rzecz ujmując trudno je pojąć, w końcu opisują Brahmana ( czyli Boga jedynego, stwórcę wszystkiego, łącznie z licznymi bóstwami...)
-Jogasutry to najstarszy traktat klasycznej jogi indyjskiej w formie 195 sutr, obejmujący w czterech rozdziałach/księgach nauczanie jogicznych praktyk prowadzących do oświecenia. Według indyjskiej tradycji autorem Jogasutry jest starożytny indyjski mędrzec Ryszi Patańdźali, ale oczywiście autorstwo nie jest pewne. Jest wykorzystywany w nauczaniu większości odmian jogi ( oczywiście mowa o czymś więcej niż zestaw ćwiczeń fizycznych wywodzący się z jogi, będącej drogą do oświecenia)

Itihasy (Epopeje) – powstające przez kilka wieków począwszy od V-IV w. p.n.e.: -Mahabharata, często nazywana piątą wedą, drugi na świecie co do długości epos, to taka Iliada z Odyseją razem wzięte razy 10, bo jak epos to z rozmachem :D
Niektóre z części Mahabharaty często traktuje się jako osobne dzieła, najważniejsza taka część to: Bhagawadgita – nauki (głównie moralne), które Kryszna przekazał Ardźunie. Ma formę dialogu i jest bardzo popularna w Indiach nie tylko wśród wyznawców Wisznu, jest też sporo polskich przekładów tak więc jakby ktoś chciał od czegoś zacząć przygodę z poznawaniem świętych ksiąg hinduizmu to chyba Bhagawadgita byłaby odpowiednia na początek. Ogromną zaletą tej księgi jest to że jej autor dokonał spójnego i logicznego połączenia pozornie sprzecznych koncepcji przedstawionych w innych księgach, pokazuje różnorodność dróg prowadzących do wyzwolenia... Zawiera mnóstwo uniwersalnych wskazówek moralnych, ciekawe koncepcje dotyczące natury świata.

-Ramajana- przedstawia dzieje Ramy, który jest siódmym wcieleniem Wisznu - jak ktoś lubi pokręconą mitologię to miło się czyta przynajmniej tak było w przypadku polskiej adaptacji którą kiedyś czytałam ( oczywiście nie obejmującej całości, bo oczywiście oryginał ma rozmach)

Purany (Stare opowieści) gatunek literacki świętych pism hinduizmu. Poruszają tematy takie jak: historia, religia, tradycja, mitologia. Według tradycji ich autorem jest Wjasa.
Najważniejsze to: Wielkie purany (Mahapurany) oraz Purany mniejsze (Upapurany) i jest ich po 18, oraz Wisznudharmottarapurana, która jak sama nazwa wskazuje mówi o wisznuickiej wersji stworzenia świata, objaśnia dharmę, ale także sporo mówi o astrologii i sztuce. Puran nawet nie ruszyłam i raczej w najbliższym czasie nie planuję.

Opis jest bardzo ogólny i zapewne niekompletny, ale pokazuje zasadnicze różnice między Biblią a księgami hinduizmu, nie ma ustalonej kolejności ksiąg , objętościowo jest ich nieporównywalnie więcej, powstały przez jeszcze dłuższy czas i na większym obszarze, natomiast z podobieństw :też składają się w kompletną całość, mają wielu autorów, też mówi się ingerencji ze strony bóstw w powstanie ksiąg, też zawierają ogromną różnorodność gatunków literackich i co ciekawe mimo tego że hinduiści wierzą w wielu bogów, ale są oni stworzeni przez Boga jedynego (idea Brahmana), który istnieje poza czasem i przestrzenią, który w przeciwieństwie do całego panteonu nie reinkarnuje, który jest najwyższym istnieniem, z tym że Brahman nie jest Bogiem osobowym. Natomiast dostrzegam ciekawą analogię do Trójcy Świętej :
Brahman( nieosobowy Absolut), Bhagavan(osobowy aspekt Absolutu) i Paramatmasą (Dusza Najwyższa – częściowy, osobowy aspekt Bhagawana, przebywający w sercu każdej żywej istoty,) jakościowo są jednym i tym samym - moim zdaniem to ciekawe zagadnienie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 19:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Święte Księgi
Świetnie, że założyłaś ten temat. Przydałoby się jednak źródło, z którego zaczerpnęłaś tę wiedzę.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 27, 2018 19:58
Zobacz profil
Post Re: Święte Księgi
Wszystko to fajnie. Ale co ten temat ma na celu udowodnić? Po co to robisz? Czemu?

Cytuj:
Natomiast dostrzegam ciekawą analogię do Trójcy Świętej :


Wiesz czym Jest Trójca Święta?


Śr cze 27, 2018 20:22

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Święte Księgi
Ciężko będzie z wymienieniem źródła - bo np aby nie pominąć czegoś ważnego sięgnęłam po listę ksiąg z wiki, robiąc z tego schemat, a potem jechałam dużo z głowy, trochę z różnych stron, bo pamięć jest zawodna a i tak pewnie się wkradło sporo nieścisłości, ale w sumie nie wpadłam na to aby zrobić bibliografię do tego i tak masakrycznie długiego postu.

Co to ma udowodnić? Nic, po prostu wypłynął temat różnych świętych ksiąg w innym wątku i postanowiłam się rozpisać zakładając nowy wątek, co by offtopa nie robić.

Czy na pewno wiem czym jest Trójca ? Nie. Sporo na ten temat czytałam, ale być może nadal tego w pełni nie rozumiem, po prostu zainteresowało mnie to pewne podobieństwo, które wystąpiło mimo ogromnych rozbieżności dzielących hinduizm i chrześcijaństwo, nie mówię że to jest tożsame, analogia to nie tożsamość, natomiast moim zdaniem jest to zastanawiające i tyle.
No i na pewno nie rozumiem do końca koncepcji Brahmana, bo Wedantasutry jak na razie mają przede mną mnóstwo sekretów, zresztą serio te księgi stanowią całość a zapoznanie się z nią jest niewykonalne, to jakby się chciało zrozumieć Boga z Biblii czytając nikłe wyrywkowe fragmenty,które niekoniecznie zostały dobrze przetłumaczone plus trochę komentarzy i nie znając żadnego rodzimego wyznawcy...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Święte Księgi
IrciaLilith napisał(a):
Ciężko będzie z wymienieniem źródła


Czyli to co pochodzi z wiki, okraszone jest wnioskami Irci, jak tu:
"Opis jest bardzo ogólny i zapewne niekompletny, ale pokazuje zasadnicze różnice między Biblią a księgami hinduizmu..."
czy tu:
"Natomiast dostrzegam ciekawą analogię do Trójcy Świętej..."

Nie chcę w tej chwili bynajmniej próbować stwierdzać, na ile te wnioski są prawidłowe czy błędne, ale w każdym bądź razie są one subiektywnymi wnioskami Irci. Natomiast miało być podobno o świętych księgach, czyli miały być fakty. Tymczasem fakty (rzekome, bo brak podanej bibliografii) ozdobione są osobistymi wrażeniami Irci, odniesionymi po lekturze pewnych ksiąg.
To o czym w końcu ten wątek? O świętych księgach, czy o tym co Ircia o świętych księgach sobie myśli?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz cze 28, 2018 6:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Święte Księgi
@chwat
Proszę o zwracanie się do adwersarzy z należnym szacunkiem.
IrciaLilith napisał(a):
Ciężko będzie z wymienieniem źródła - bo np aby nie pominąć czegoś ważnego sięgnęłam po listę ksiąg z wiki, robiąc z tego schemat, a potem jechałam dużo z głowy, trochę z różnych stron, bo pamięć jest zawodna a i tak pewnie się wkradło sporo nieścisłości, ale w sumie nie wpadłam na to aby zrobić bibliografię do tego i tak masakrycznie długiego postu.

Hmm..., a niby jak ktokolwiek ma zweryfikować to, co podajesz na forum?
IrciaLilith napisał(a):
na razie mają przede mną mnóstwo sekretów,

Czyli zamierzasz zgłębiać wszystkie religie? Życia Ci nie wystarczy :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 28, 2018 8:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Święte Księgi
Małgosiaa napisał(a):
@chwat
Proszę o zwracanie się do adwersarzy z należnym szacunkiem.
Które zwroty używane przez chwata do adwersarzy, nie okazują im szacunku?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz cze 28, 2018 8:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Święte Księgi
Małgosiu, ja też nie dostrzegam aby Chwat komuś nie okazywał szacunku, natomiast uważam że poruszył bardzo ważną kwestię.

Chwat- jeśli kogoś interesują suche fakty to od tego są podręczniki z zakresu religioznawstwa i historii, a fora mają to do siebie że głównie sprowadzają się do dzielenia się subiektywnymi ocenami i subiektywnymi wnioskami, które każdy ma prawo a nawet powinien zweryfikować.
Dlaczego tyle osobistych uwag? Może dlatego że tylko o tym o czym mam osobiste uwagi mogę podyskutować, nie znam przecież całości, bo sama objętość robi swoje a doba ma tylko 24h...

Gdy np szuka się informacji o prawdopodobnych datach powstania Wed rozbieżności są ogromne, sam kanon nie jest sztywny,bo odmian hinduizmu jest być może więcej niż odłamów chrześcijańskich, ale nie jest to widoczne ze względu na specyfikę tej religii.
W chrześcijaństwie już drobne różnice doprowadzają do rozłamów, hinduiści mimo że jeden wierzy że to Wisznu jest najważniejszym Bogiem i tylko wielbiąc go można uzyskać wyzwolenie, a drugi że to tylko postać mitologiczna nie wiedzą w tym problemu.

Szczerze chodziło mi tylko o nakreślenie zarysu, o ukazanie że pod tym całym rozbudowanym panteonem hinduskich bóstw o których czasem ktoś coś słyszał ( zazwyczaj o Krisznie) kryje się idea jednego nadrzędnego Boga, co mnie gdy po raz pierwszy na to trafiłam bardzo zaciekawiło, po prostu choruję na chorobliwą ciekawość... a religioznawstwo i tak jest gdzieś na uboczu moich zainteresowań.

Co do bibligrafii to jak ktoś ma ochotę sobie co nie co zweryfikować:
http://www.dlshq.org/download/hinduismbk.htm na tej stronie są też konkretne opisy ksiąg o których wspomniałam wystarczy zerknąć na stronę główną i wybrać sobie tą która w danym momencie interesuje.
http://www.sacred-texts.com/hin/index.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_text#Hinduism Jak ktoś nie ma zaufania do wiki to niech nie rusza, mnie przekonały badania porównujące angielską wersję z słynnymi książkowymi encyklopediami i lubię z niej korzystać.
http://web.archive.org/web/20160530094459/http://biblioteka.nama-hatta.pl:80/bg/bg.htm Bhagavadgita w wersji krisznowców, ale za to po polsku i online ( sporo innych też udostępniają ale osobiście nie czytałam )
Jak kogoś to serio interesuje to mogę też pospisywać tytuły i autorów książek które mam na półce, które jakiś czas temu czytałam i być może też ich treść uwzględniłam robiąc szkic przedstawiający święte księgi hinduizmu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 28, 2018 12:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Święte Księgi
IrciaLilith napisał(a):
Natomiast dostrzegam ciekawą analogię do Trójcy Świętej :
Brahman( nieosobowy Absolut), Bhagavan(osobowy aspekt Absolutu) i Paramatmasą (Dusza Najwyższa – częściowy, osobowy aspekt Bhagawana, przebywający w sercu każdej żywej istoty,) jakościowo są jednym i tym samym - moim zdaniem to ciekawe zagadnienie.
Niezbyt bliskie to podobieństwo (chyba tylko oparte na liczbie 3). Brahman, Bhagavan i Paramatmasa to są aspekty tej samej "istoty" (piszę w cudzysłowie, bo w sumie to nie ma istoty...)

Podobna sytuacja jest w przypadku triady Brahma-Vishnu-shiva. Trzy twarze symbolizują, iż jest to jeden byt, ale trzy jego aspekty:
Obrazek

Aby uniknąć nieporozumień i traktowania Ojca, Syna i Ducha Świetego jako trzech aspektów jednej istoty, Kościół bardzo dawno temu wydał zakaz przedstawiania Trójcy jako trzech twarzy jednej głowy. Na przykład nie powinno się sporządzać takiego wizerunku Trójcy jak poniżej:

Obrazek

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz cze 28, 2018 13:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Święte Księgi
Aby podkreślić różnicę użyłam słowa aspekt, natomiast interesuje mnie sam fakt tak wielkiej popularności triad szczególnie w tym głębszym poziomie różnorodnych religii, może dostrzegam duże podobieństwo dlatego że nie wyznaję żadnej religii i bardziej koncentruję się na podobieństwach rdzenia niż na różnicach w opisach i fasadach.
Wręcz bym nawiązała do układu: ciało, umysł, dusza , może to ten układ ma coś z tym wspólnego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 28, 2018 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Święte Księgi
Nie wydaje mi się, żeby triady były jakoś szczególnie częste w religiach - po prostu zwracamy na nie uwagę. Trochę omówiłem tu http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf (w rozdziale 1.3.8 Triady pogańskich bogów na stronach 17-20.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz cze 28, 2018 17:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Święte Księgi
Z całością zapoznam się przy okazji, bo sądzę że przyjrzenie się bliżej Trójcy ma sens( może w końcu porządnie to załapię), natomiast tak na szybko patrząc na to co wymieniłeś wśród triad bóstw pogańskich, np z mitologii greckiej odnosisz się do panteonu z Olimpu, a jakby zerknąć ciut głębiej, do początków to mamy Chaos(próżnia pierwotna z której wszystko pochodzi), Gaję ( wyłoniona z chaosu pramatka) i Eros ( znaczący bardziej pragnienie niż miłość, siła łącząca przeciwieństwa) - oczywiście są wersje z bardzo pokręconą genealogią.
W mitologii Egipskiej też bym proponowała wrócić do początków stworzenia do boga imieniem Atum “Ten, który stworzył sam z siebie” ( w dość grzeszny z katolickiego punktu widzenia sposób ), tu też jest coś na wzór aspektów, wzajemnego pochodzenia i stanowienia całości triady: Ptah-Tatenen, Nefertum oraz Sechmet. Choć tu dochodzi jeszcze sprawa Nun, czyli praoceanu.
Jeżeli chodzi o Sumer to tak samo gdy się przyjrzeć mitom o stworzeniu pojawia się Nammu -pierwotne wody, Anu - niebo, oraz Ki - ziemia ( Enil jest synem Ki oraz Anu i wchodzi w skład późniejszej triady)

Absolutnie nie piszę tego, aby sugerować że idea Trójcy jest plagiatem, wręcz przeciwnie, wydaje mi się że skoro różne cywilizacje w mitach obrazujących początki świata czy mówiących o nadrzędnym odwiecznym pierwotnym Bogu, przedstawiają podobną koncepcję to raczej sprawia to że ma to sens, że tak samo jak różne systemy liczbowe opisują uniwersalne byty matematyczne tak samo te mity też opisują coś uniwersalnego.
Sądzę że ma to konkretny związek z archetypami, czyli pierwotnymi wzorcami obecnymi w każdej kulturze, ze względu na to że odnoszą się do pojęć nie posiadających desygnatów aby o nich mówić należy się posługiwać metaforami, mitami, opowieściami w których nie liczy się sama opowieść a jej drugie dno.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 28, 2018 19:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Święte Księgi
W dużej mierze zgoda, ale nie sądzę by koncepcja Trójcy i koncepcja triad miała wiele podobieństw - poza liczbą 3.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt cze 29, 2018 11:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Święte Księgi
Jeśli triada składa się z 3 istot będących w pełni Bogami, którzy nie są z sobą tożsami, ale stanowią jednego Boga to ja pewne podobieństwo dostrzegam, gdy zaś jest to po prostu trójka Bogów to rzeczywiście jedyne podobieństwo jest w liczbie 3.
Im bardziej wgłębiam się w zagadnienie Trójcy i aspektów brahamana tym bardziej dostrzegam podobieństwo, różnica dotyczy bardziej terminologii niż sedna sprawy, ale jako że i tak w tej kwestii do niczego wartościowego raczej nie dojdziemy, bo i tak ja będę podobieństwo dostrzegać a osoby szczerze wierzące w Trójcę go nie zobaczą i jedyne co można by osiągnąć to wzajemne utwierdzanie się na swoich stanowiskach proponuję zostawić ten temat.
Marku, czytając podlinkowane przez Ciebie materiały ( serdeczne dzięki, świetne opracowanie!) naszło mnie zupełnie inne pytanie bardzo pasujące do tematu tego wątku:
-Dlaczego gdy na świecie jest tak wiele różnych ksiąg traktowanych jako święte, uważacie że tylko jedna z nich jest autentycznie natchniona przez Boga? Czy skoro jest nieskończenie dobry mógł udzielić natchnienia tylko w jednym konkretnym rejonie świata resztę zostawiając praktycznie bez szans? Obecnie można mówić że przecież mamy internet, ale to wynalazek ostatnich lat, a nadal ludzie zasadniczo wyznają tą religię w której zostali wychowani.
Przez swoją chorobliwą ciekawość trochę się naczytałam i mimo ogromnych różnic odnoszę wrażenie że rdzeń jest identyczny tylko już mocno zakryty rozbudowanymi przez wieki fasadami i aby jeszcze bardziej zagotować mi mózg odnoszę wrażenie że np zgłębiając tajniki zupełnie innych dziedzin zbliżam się do tego samego rdzenia. Główny problem jest w tym że gdy próbuję opisać jakoś ten rdzeń gubię sens...
To coś jakby wiele osób opisywało ten sam przedmiot, tylko każdy opisał go w sposób adekwatny do środowiska w jakim się obraca.
Kiedyś robiliśmy taki eksperyment że poszukaliśmy bardzo różnorodnej grupy osób , każdy dostał ten sam abstrakcyjny rysunek i miał go opisać słownie, opisy trafiły do pozostałych osób które na jego podstawie miały zrobić swoje rysunki. Tylko jedna osoba w jednym przypadku połapała się że chodzi o ten sam rysunek który ona opisywała. A dotyczyło to mimo wszystko czegoś opisywalnego. Czy może być tak że ludzie na całym świecie na różnych etapach nawiązali kontakt z Bogiem i tak różnie go opisali i zinterpretowali że obecnie sytuacja jest jaka jest?

Może tak jak z bytami matematycznymi,które można opisywać używając różnych symboli i systemów, ale odnoszą się do tego samego, nie ważne czy napiszę 2+2=4 i przeczytam to po polsku a ktoś napisze II +II= IV i przeczyta to po łacinie, ktoś inny zrobi to w systemie dwójkowym czy majańskim - nie zrozumiemy się i nawet moglibyśmy się pokłócić kto ma rację, bo każdy byłby pewny swojej i miałby rację, bo i to i to odnosi się do tego samego. W przypadku sporu matematycznego wystarczyłoby aby każdy ułożył po 2 dowolne przedmioty wskazał na nie wyjaśnił symbol jakiego używa, potem wziął drugi taki zestaw i dodał je i każdy buchnąłby śmiechem w obliczu wcześniejszego sporu. Ze sferą duchową nie mamy na czym tego materialnie przedstawić.

Przepraszam że tak się rozpisałam, ale może ktoś zrozumie o co mi chodzi.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 29, 2018 12:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Święte Księgi
IrciaLilith napisał(a):
Jeśli triada składa się z 3 istot będących w pełni Bogami, którzy nie są z sobą tożsami, ale stanowią jednego Boga (...)
Tylko że tak nie jest, bo triada składa się po prostu z trzech bogów, ale nie stanowią jednego boga (w innej wersji, z jednego boga w trzech aspektach)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt cze 29, 2018 13:29
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL