Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Czy sw. Pawel w 1 Kor 4, 10 używa ironii ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 25, 2022 21:19
Posty: 1
Post Czy sw. Pawel w 1 Kor 4, 10 używa ironii ?
Witam

Prowadze dyskusje z kolega o sens rozumienia bycia "glupim" w 1 Kor 4, 10

"my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy"

W mojej ocenie sw. Pawel uzywa tutaj ironii zarowno w stosunku do siebie jak i odbiorcow - krytykujac pyche odbiorcow nazywa ich "madrymi", a siebie "glupim", mimo ze w dalszych wersetach podkresla wyrzeczenia ktore dobrowolnie ponosi dla szerzenia wiary (a wiec swoje zaslugi). Wedlug mnie kluczem do zrozumienia tej ironii jest 1 Kor 3, 18 "Niechaj się nikt nie łudzi! Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość". Tak wiec mowiac "glupi", Pawel mysli "ten ktory posiadl madrosc" a mowiac "madry" mysli "ten ktory jeszcze nie posiadl madrosci". Czyli w skrocie "glupi" tak naprawde znaczy madry, a "madry" = glupi, jest to zatem wypowiedz ironiczna.

Kolega z kolei ma zupelnie inne podejscie. Uwaza ze Pawel naprawde doslownie i bezposrednio uwaza sie za glupca (bo utozsamia sie ze slabym czlowiekiem) i jest to przejaw pokory (w kontrascie do pychy Koryntian) by dac przyklad odbiorcom aby tez pokornie nazywali sie doslownie glupcami, w mysl 2 Kor 12, 5 "Z tego więc będę się chlubił, a z siebie samego nie będę się chlubił, chyba że z moich słabości." i 2 Kor 12, 9 "Moc w słabości się doskonali", a z jego calosciowego stylu pisania wynika ze uzycie przez niego ironii jest malo prawdopodobne i byloby w tym wypadku wyrazem pychy (bo ukazuje sie jako lepszego od Koryntian).

Czy ktos bardziej obeznany moze nas rozsadzic ? :)
Pisząc tytuł wątku używamy dużej litery. bramin


Cz sie 25, 2022 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy sw. Pawel w 1 Kor 4, 10 używa ironii ?
GeneralJezyk napisał(a):
Czy ktos bardziej obeznany moze nas rozsadzic ? :)

Moim skromnym zdaniem by zrozumieć Pawła (akurat w tym wersecie) ważnym jest, by szczególny nacisk położyć na użyte przez niego zwroty "dla Chrystusa" "w Chrystusie". Pojęcie tej różnicy powinno posunąć waszą dyskusję ku szybszemu rozstrzygnięciu.
Pozdrawiam.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sie 31, 2022 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czy sw. Pawel w 1 Kor 4, 10 używa ironii ?
Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich5, jakby na śmierć skazanych. Staliśmy się bowiem widowiskiem światu, aniołom i ludziom5; 10 my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy. 11 Aż do tej chwili łakniemy i cierpimy pragnienie, brak nam odzieży, jesteśmy policzkowani i skazani na tułaczkę, 12 i utrudzeni pracą rąk własnych6. Błogosławimy, gdy nam złorzeczą, znosimy, gdy nas prześladują; 13 dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają. Staliśmy się jakby śmieciem tego świata i odrazą dla wszystkich aż do tej chwili

Dopiero taki fragment tłumaczy i daje rozumienie .
Bóg wyznaczył Apostołom to co najgorsze , los nie dopozazdroszczenia włącznie z tym że będą głupcami.


So wrz 17, 2022 21:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL