Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy 
Autor Wiadomość
Post Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
Pozwolę sobie napisać co myślę o „koncepcjach” Towarzystwa Strażnica, dotyczących nadchodzącego rychło końca świata.
Nie będę się przy tym odwoływał do pomysłów jakie roztaczali Badacze Pisma Świętego, którzy nazwali się potem Świadkami Jehowy. Wizji tego, kiedy nadejdzie koniec, było tyle, że nie warto o tym pisać. Kto chce znajdzie stosowne informacje w internecie. Chciałem raczej skupić się na moim osobistym doświadczeniu podczas kontaktu z ŚJ. Jestem mężczyzną, który ma 46 lat. Nie dużo to ale i chyba nie mało. Na głowie jednak, już więcej siwych włosów, niż tych we właściwym kolorze. Tak się akurat składało, że na mojej drodze co jakiś czas pojawiał się głosiciel Dobrej Nowiny, czy to bezpośrednio z mojej rodziny, czy czasami podczas „głoszenia” od drzwi do drzwi. Pierwszy raz na poważnie, rozmawiałem o naukach ŚJ z moją ciotką, która została wraz z mężem i całą rodziną Świadkiem Jehowy. Było to około 1990 r. Pamiętam jak dziś określenie: „Kociarze”, które w dziwny sposób określało to zgromadzenie. Nie ukrywam, nie podobało mi się takie stygmatyzowanie tej grupy religijnej. Babcia bardzo przeżyła odejście córki do tego wyznania. Cała rodzina się od niej odsunęła. Co prawda spotykaliśmy się od czasu do czasu, ale nigdy nie było już jak dawniej. Miałem wtedy około 17 lat. Mój chłonny umysł, otwarty na poznawanie różnych rzeczy, z zaskoczeniem usłyszał o Bogu Jehowie, Okupie, Jezusie który umarł na palu itp. Kiedy podczas dyskusji z ciotką oponowałem, że tak nie jest, ona wyciągała Biblię i posiłkując się pismami Towarzystwa, wyszukiwała stosowny werset, zbijając momentalnie wszystkie moje odpowiedzi. Byłem w szoku. Nie ukrywana satysfakcja jaką było widać w oczach mojej ciotki i jej męża, bądź co bądź, prostych ludzi, powodowała, że zaciekawiłem się tą nauką. Widać w Nich było potężne zaangażowanie w głoszeniu, podsycane dodatkowo argumentami dotyczącymi rychłego nadejścia końca świata.
Otóż wtedy (pamiętam jak by to było wczoraj) ciotka, powiedziała mniej więcej coś w tym tonie:

- zobaczysz Marku, koniec tego systemu rzeczy nadejdzie szybko. Są znaki, które pokazują, że się zbliża. Na pewno dożyją go ci Świadkowie Jehowy, którzy w roku 1914 mieli tyle lat aby zrozumieć nauki i przesłanie Jehowy.

Po czym dała mi broszury w których było to napisane (z poparciem wersetów biblijnych). To było kilka dni wspólnego pobytu ale wtedy przeczytałem chyba wszystkie dostępne broszury jakie mieli ze sobą. Przeglądałem ich Biblię (Brytyjskiego Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego). Szczególnie podobało mi się (brzmi to może śmiesznie) trzymanie Biblii podczas rozmowy i szybka możliwość jej użycia podczas rozmowy. To dodatkowo „wzmacniało” przekaz. W końcu to Pismo Święte. Skoro jest tam tak napisane, to jest to prawda. Kontakt ze Świadkami Jehowy spowodował, że zacząłem bardziej krytycznie podchodzić do tego czego naucza mój Kościół. Ziarno zostało zasiane. Po powrocie do domu kupiłem swoją pierwszą Biblię i zacząłem czytać Pismo Święte. Nie z jakimś religijnym zapamiętaniem. Tak od czasu do czasu ale częściej niż rzadziej. Poznawałem strukturę ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Po nabyciu kilku innych egzemplarzy Biblii (w tym pierwszego pełnego przekładu ŚJ) zacząłem dostrzegać subtelne oraz także te wyraźniejsze, różnice między przekładami. Zdobyłem także literaturę krytyczną wobec Towarzystwa Strażnica, która pokazała mi między innymi jak zmieniały się nauki ŚJ na przestrzeni wielu lat. Oczywiście co jakiś czas spotykaliśmy się z wyżej wymienioną rodziną i ciotka dokonała, po kilku latach, nieznacznej weryfikacji swojej doktryny dotyczącej końca tego systemu rzeczy. Otóż dowiedziałem się (znowu z literatury ŚJ), że końca świata dożyją Ci którzy się urodzili w roku 1914. Zyskano zatem kolejne naście lat, ale poprzednia wykładnia przestała obowiązywać. Kiedy delikatnie napomknąłem, że przecież ŚJ mówili trochę inaczej i przecież sama Biblia mówi, że: „o dniu owym nikt nie wie”, Ciotka i Wuj, bez mrugnięcia okiem zasypali mnie kolejnymi argumentami, że nowa linia/wizja jest właściwsza, gdyż to tzw. „lepsze zrozumienie”. Nie pamiętam dokładnie tego określenia, ale ten zlepek dwóch słów miał taki wydźwięk. Nic się nie odezwałem. Wtedy po woli, zaczęło do mnie docierać, że coś tu nie gra. Dochodzi jawnie do manipulacji, a szeregowi członkowie Towarzystwa, łykają te nowe wizje jak bocian żabę, i nie widzą w tym nic złego…
Po prostu wymiera pokolenie tych którzy rozumieli naukę Jehowy w 1914 roku czy nawet już urodzili się w 1914 roku. Trzeba było skorygować doktrynę….
Ciekawe co Bracia w Stanach wymyślą….
To był swoisty przełom w moim myśleniu. Dodatkowo, dla mnie, wodą na młyn, było moje odkrycie o bezpodstawnym wprowadzeniu Imienia Bożego do Nowego Testamentu.
Otworzyłem się na znajdywanie paradoksów i przekłamań w nauce ŚJ. Nie potrzeba wiele aby znaleźć tam nielogiczne pomysły i „doktryny z kapelusza”.
Na wiele lat przestałem się zajmować Świadkami i ich religią.
I nagle czystym przypadkiem wszedłem na ich stronę internetową (czy otworzyłem jakiegoś linka, nie pamiętam). Akurat był to film z września 2015 roku:
https://www.jw.org/pl/biblioteka/filmy/ ... 09_1_VIDEO
Obejrzałem ten film od początku i szczęka mi opadła.
Z wrażenia.
Jeeest!
Nowa nauka o końcu świata!
Ci co mieli umrzeć niestety odeszli. Armagedon nie nadszedł. Trzeba zatem czekać dalej. To już zatem trzecie otwarcie podczas mojego krótkiego żywota. Trzy razy zmienili optykę tego kiedy będzie koniec! Historia zatoczyła koło a ja, nie chwaląc się, stałem się najlepszym prorokiem Jehowy!
Nie ma jednego pokolenia które dożyje Armagedonu. Są już 2 pokolenia. Brawo!!!
Ponad 25 lat temu mówiłem ciotce, że „o dniu owym nikt nie wie…” i mój przekaz dotarł do Ciała Kierowniczego….
Trochę zeszło, ale warto było 😊
Teraz ktokolwiek zapyta dowolnego ŚJ o to, kiedy będzie koniec świata, głosiciel odpowie Słowami: Jezusa: o dniu owym nie wie nikt…, ale już wkrótce, trzeba się szykować!!!
Rodzi się jednak pytanie, jak to możliwe, że ludzie którzy bezkrytycznie przyjmują pokarm na czas słuszny. Czytają te broszurki, czytają Biblię, łykają bezrefleksyjnie taką retorykę.
Jak to wytłumaczyć?
Spotkałem się w rozmowach z ŚJ z takim wytłumaczeniem. Mianowicie jak powiedział pewien Brat. Ludzie nie są nieomylni, i padło tzw. „Nowe światło”.
W mojej ocenie, mechanizm szybkiego nadejścia końca świata, dawał członkom organizacji oraz jej sympatykom „dodatkowego kopa” do głębszego zaangażowania w dzieło głoszenia. Działajcie, szybciutko bo to blisko, coraz bliżej…
Dziwi mnie, że nie wyciągnięto konsekwencji wobec Ciała Kierowniczego (Grona pomazańców), Które tak potwornie 3 razy się pomyliło. Jak to możliwe, że Ciało Kierownicze i cały sztab pomocników, pisarzy trzykrotnie puścił bubla, a potem poszedł tekst:
- się pomylili….
- są tylko ludźmi…
Co to znaczy?
Co ciekawe. Ludzie, którzy odeszli z organizacji na skutek braku spełnienia „tych proroctw” są postrzegani jako wiarołomcy i odstępcy. Mimo tego, że mogli być dużo lepsi w swojej gorliwości głoszenia nauk zboru Jehowy od współczesnych ŚJ.
Ręce opadają….


Cz gru 05, 2019 21:03

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
Zadałeś pytanie: dlaczego ludzie to łykają?
Jest kilka mechanizmów psychologicznych i socjologicznych. Ktoś, kto już zaangażował się w działalność, nie wycofa się tak łatwo. To oznaczałoby, że coś stracił: czas, siły, pieniądze przeznaczone na działalność wydawnictwa. Wobec tego taki człowiek brnie w to dalej, bo trudno mu przyznać się do straty. A przecież to, że człowiek coś stracił w wyniku własnych decyzji, nie świadczy o nim dobrze. Nie jest łatwe przyznanie się do braku rozsądku. Jest wiele innych rzeczy...
A potem już ludzie nie chcą widzieć sprzeczności i niekonsekwencji, bo to dla nich nie jest wygodne.

_________________
MODERATOR


N gru 08, 2019 19:45
Zobacz profil
Post Re: Narodziny Chrześcijaństwa - okiem naukowców
Nie pochodzi od Jezusa, bo pojęcia filozofii i filozofa pojawiły się w już starożytnej Grecji ok. VI/V w. p.n.e.
Zgadzam się z Tobą, że ci co nie są baczni mogą zostać oszukani „zagarnięci w niewolę”. W niektórych przypadkach można stwierdzić naocznie. Weźmy np. Ch. T. Russela, wyznawcy jego filozofii (w moim mniemaniu zagarnięci w niewolę) jak nikt inny, nie wyznaczyli tylu dat końca świata: 1874, 1914, 1918, 1925, 1945, 1972, 1975, 1984/1994, 2000, 2034... . Wszystkie okazały się czczym oszustwem, co nie oznacza, że zaprzestali wyznaczania następnych.

„Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę”, człowiek rodzi się wolnym, potem tą wolność traci, staje się niewolnikiem. W jaki sposób staje się chrześcijaninem, hinduistą, mahometaninem…? Może znajdziesz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób staje się Polakiem, Rosjaninem, Niemcem, Żydem, Ukraińcem…?


So kwi 09, 2022 8:23

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Narodziny Chrześcijaństwa - okiem naukowców
nolda napisał(a):
Nie pochodzi od Jezusa, bo pojęcia filozofii i filozofa pojawiły się w już starożytnej Grecji ok. VI/V w. p.n.e.
Zgadzam się z Tobą, że ci co nie są baczni mogą zostać oszukani „zagarnięci w niewolę”. W niektórych przypadkach można stwierdzić naocznie. Weźmy np. Ch. T. Russela, wyznawcy jego filozofii (w moim mniemaniu zagarnięci w niewolę) jak nikt inny, nie wyznaczyli tylu dat końca świata: 1874, 1914, 1918, 1925, 1945, 1972, 1975, 1984/1994, 2000, 2034... . Wszystkie okazały się czczym oszustwem, co nie oznacza, że zaprzestali wyznaczania następnych.

„Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę”, człowiek rodzi się wolnym, potem tą wolność traci, staje się niewolnikiem. W jaki sposób staje się chrześcijaninem, hinduistą, mahometaninem…? Może znajdziesz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób staje się Polakiem, Rosjaninem, Niemcem, Żydem, Ukraińcem…?


To bardzo ciekawe . Mam prośbę .
Czy możesz podać numery publikacji które mówiły i mówią o tych wymienionych przez ciebie końcach świata .


N kwi 10, 2022 16:37
Zobacz profil
Post Re: Narodziny Chrześcijaństwa - okiem naukowców
Proszę bardzo: https://wuwr.pl/cac/article/download/898/870/
PS
Może raczysz odpowiedzieć choć na jedno z zadanych pytań?


N kwi 10, 2022 22:02

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Narodziny Chrześcijaństwa - okiem naukowców
Nolda napisałaś :
,, ... Nie pochodzi od Jezusa, bo pojęcia filozofii i filozofa pojawiły się w już starożytnej Grecji ok. VI/V w. p.n.e.
Zgadzam się z Tobą, że ci co nie są baczni mogą zostać oszukani „zagarnięci w niewolę”. W niektórych przypadkach można stwierdzić naocznie. Weźmy np. Ch. T. Russela, wyznawcy jego filozofii (w moim mniemaniu zagarnięci w niewolę) jak nikt inny, nie wyznaczyli tylu dat końca świata: 1874, 1914, 1918, 1925, 1945, 1972, 1975, 1984/1994, 2000, 2034... . Wszystkie okazały się czczym oszustwem, co nie oznacza, że zaprzestali wyznaczania następnych... ,,

i potem podałaś link . Sprawdziłem to i stwierdzam że nie ma tam numerów publikacji które mówiły by o datach końca świata o których mówiłaś .
Dlatego ponawiam prośbę .
Czy możesz podać konkretne numery publikacji które opisują , że koniec świata nastąpi w :
1874,1914,1918,1925,1945,1972,1975,1984/1994,2000,2034. ?

ps. Jezusa też oczerniali . Zgadza się ?


Pn kwi 11, 2022 9:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
Oto co mówi Biblia Kościoła Katolickiego czyli Biblia Tysiąclecia 2 wydanie o końcu świata :
Mateusza 24:3

,, ... A gdy siedział na Górze Oliwnej, podeszli do Niego uczniowie i pytali na osobności: "Powiedz nam; kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?" ... ,,

A teraz słowa samego Jezusa . Mateusza 24:35

,, ... Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.... ,,

Widać stąd , że nawet Biblia Kościoła Katolickiego mówi o końcu świata .


Wt kwi 12, 2022 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
logika napisał(a):
nawet Biblia Kościoła Katolickiego mówi o końcu świata .
Mówi o końcu świata, ale nie mówi o tym, jak wyliczyć, kiedy to się stanie - to już jest autorska interpretacja i tego katolicy nie robią (a przynajmniej takiej zgody KK nie wydaje).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt kwi 12, 2022 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
Elbrus napisał(a):
logika napisał(a):
nawet Biblia Kościoła Katolickiego mówi o końcu świata .
Mówi o końcu świata, ale nie mówi o tym, jak wyliczyć, kiedy to się stanie - to już jest autorska interpretacja i tego katolicy nie robią (a przynajmniej takiej zgody KK nie wydaje).


Zobacz co powiedział Jezus w Mateusza 24:15

,, ... Gdy więc ujrzycie "ohydę spustoszenia", o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte — kto czyta, niech rozumie — ... ,,

Zachęcam ciebie do zapoznania się z proroctwem Daniela .
Tam są podane wyliczania .

ps. Mnie nie interesuje co mówi KK mnie interesuje co mówi Jezus .


Cz kwi 14, 2022 10:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
Pewien jestes ze to mowi Jezus, a nie czlowiek ktory to napisal???


Cz kwi 14, 2022 13:34
Zobacz profil
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
logika napisał(a):
Czy możesz podać konkretne numery publikacji które opisują , że koniec świata nastąpi w : 1874,1914,1918,1925,1945,1972,1975,1984/1994,2000,2034. ?
ps. Jezusa też oczerniali . Zgadza się ?

Przeczytaj ze zrozumieniem, podesłanego linka. Masz tam bez mała na każdej stronie masz przypis dolny.
Co Ty z tym oczernianiem Jezusa. Rozmawiamy o tych którzy mogą zostać oszukani „zagarnięci w niewolę” i tych którzy starają się ich zgarnąć. Wskazałem niejakiego Ch. T. Russela, który moim zdaniem za pomocą liczydła i ołówka kopiowego wyliczał daty końca świata (potem jego następcy). Z tego co słyszałem, to ponoć Bóg przekazał, że człowiek nie pozna ani dnia, ani godziny. I coś chyba w tym jest, bo wszystkie te przepowiednio-obliczenia wzięły w łeb. No może nie wszystkie, mamy jeszcze przed nami 2034 r.
Zapewne wiesz, że komu jak komu ale ŚJ bardzo łatwo wcisnąć takie rzeczy, ponieważ są niewykształceni. Mają wpajane, że środowisko uniwersyteckie to potencjalne zagrożenie moralne oraz duchowe.


Cz kwi 14, 2022 18:55

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
Oto co znalazłem w Biblii Kościoła Katolickiego . Mateusza 24:37-41

,,... A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki,
i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony.
Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.
...,,

Rozumiem , że Jezus tu mówi o swoim przyjściu na ziemię .


Śr maja 04, 2022 20:01
Zobacz profil
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
logika napisał(a):
Oto co znalazłem w Biblii Kościoła Katolickiego . Mateusza 24:37-41 […]

Rozumiem , że Jezus tu mówi o swoim przyjściu na ziemię .


Mówi o czasie przyjścia, o nieznanym czasie przyjścia.
W swych poszukiwaniach w Biblii pominąłeś zdanie, chyba najważniejsze, rozumiem, że nie celowo, ale przez roztargnienie:

36 Lecz o dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. 37 A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. 38 Albowiem …

Sam widzisz, że te wyliczanki dokonywane jak już wspominałem przez niejakiego Ch. T. Russela za pomocą liczydła, można zapodać tylko tym którzy edukację zakończyli na poznaniu literek i cyferek. Ci Bogu ducha winni ludzie, chodzą po domach i ogłaszają wyniki obliczeń Russela i mu podobnych, budząc współczucie, ale też i u co niektórych złość. Spytasz, dlaczego złość, może dla tego, że poczuli się okłamani, oszukani. To powoduje, że w najlepszym przypadku zamykają drzwi przed ŚJ. Jest takie powiedzenie: Cygan przez wieś przejdzie tylko raz.
PS
Jak widzę chcesz pogłębiać swą wiedzę, tym samym rozumiem, że nie należysz do sekty ŚJ i nie obawiasz się potencjalnego zagrożenia moralnego i duchowego.


Cz maja 05, 2022 19:58

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
Wywaliłem do kosza cały poprzedni skopiowany post. Nie kopiuj i nie wklejaj całego poprzedniego postu. Ponadto jeszcze raz przypominam, ze dyskusja nie polega na ciągłym wklejaniu biblijnych cytatów i jednozdaniowych wstawek. bramin

Zapomniałaś dodać słowa Jezusa z ewangelii według Mateusza 24:32,33

,,...A od figowego drzewa uczcie się przez podobieństwo. Gdy jego gałązka staje się soczysta i liście wypuszcza, poznajecie, że zbliża się lato.
Tak samo i wy, kiedy ujrzycie to wszystko, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach
....,,

Rozumiem , że przyjście Jezusa na ziemię jest blisko u drzwi .


Pt maja 06, 2022 19:41
Zobacz profil
Post Re: Koniec świata (tego systemu rzeczy) wg Świadków Jehowy
No chyba nie zaczniesz wyliczać jak ŚJ na liczydełku.
Ps
Blisko, to według Ciebie ile, dzień, tydzień, rok, wiek, tysiąc lat, milion... ?


Pt maja 06, 2022 21:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL