Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
 buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Piotr1 napisał(a):
Myślę, że jeżeli jako chrześcijanie wierzymy, że Bóg jest wszędzie, to dlaczego w buddyzmie miało by Go nie być?
Klasyczny buddyzm nie jest religią, więc nie jest sprzeczny z wiarą w istnienie Boga, bogów lub innych istot duchowych, jak to się przyjmuje we współczesnym buddyzmie tybetańskim.

Ale też buddyzm nie jest do pogodzenia z chrześcijaństwem, bo bazuje na zakorzenionym, dość podstawowym na subkontynencie indyjskim przekonaniu o reinkarnacji, co w chrześcijaństwie już w starożytności zostało odrzucone jako herezja.


Pt maja 13, 2022 8:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
stuck napisał(a):
Klasyczny buddyzm nie jest religią, więc nie jest sprzeczny z wiarą w istnienie Boga, bogów lub innych istot duchowych, (...)
Co więcej, podobno Budda nawet mówił, żeby osoby przyjmujące nauki nie wyrzekały się swojej dotychczasowej wiary w lokalnych bogów. Podaję za Markiem Mejorem "Buddyzm".


Pt maja 13, 2022 10:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
stuck napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Myślę, że jeżeli jako chrześcijanie wierzymy, że Bóg jest wszędzie, to dlaczego w buddyzmie miało by Go nie być?
Klasyczny buddyzm nie jest religią,

To zależy od przyjętej w badaniach definicji religii. W definicjach europocentrycznych buddyzm się może nie mieści, w definicjach bardziej uniwersalnych czy też funkcjonalnych - jak najbardziej. Także w potocznym odczuciu buddyzm może być religią.

Cytuj:
więc nie jest sprzeczny z wiarą w istnienie Boga, bogów lub innych istot duchowych, jak to się przyjmuje we współczesnym buddyzmie tybetańskim.

Chrześcijaństwo niesie nie tyle wiarę "w istnienie Boga" (to rozważanie o charakterze metafizycznym). Chrześcijańska wiara w Boga wyklucza wiarę w istnienie jakichkolwiek bogów (bożków, idoli), niezależnie od tego czy ograniczymy ich ilość (nawet do jednego) czy nie.

Cytuj:
Ale też buddyzm nie jest do pogodzenia z chrześcijaństwem, bo bazuje na zakorzenionym, dość podstawowym na subkontynencie indyjskim przekonaniu o reinkarnacji, co w chrześcijaństwie już w starożytności zostało odrzucone jako herezja.

Buddyzm i chrześcijaństwo nie ukształtowały się we wzajemnych relacjach, dlatego trudno powiedzieć, że "chrześcijaństwo odrzuciło" przekonanie o reinkarnacji bazujące na przekonaniach wywodzących się z subkontynentu indyjskiego. Jeżeli odrzuciło, to nie buddyjskie, lecz wyrosłe z polemik i przekonań wczesnochrześcijańskich.
Pytałem się znajomego praktykującego i zaangażowanego buddysty, twierdzi, że owszem, różne przekonania dotyczące reinkarnacji bywają ważne w niektórych nurtach i praktykach buddyzmu, ale absolutnie nie stanowią podstawy buddyzmu jako takiego. To bardziej kulturowy topos przejęty przez buddyzm incydentalnie i buddyzm może być praktykowany i bazować również na innych kulturach. Znam też chrześcijan nie mających problemów z reinkarnacją, aczkolwiek nie potrafiłbym teraz tutaj przedstawić jak ujmują reinkarnację wewnątrz chrześcijańskiej tradycji i co to przekonanie dla nich znaczy. Spróbuję się zapytać, nigdy głębiej się tym nie interesowałem.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn maja 16, 2022 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Piotr1 napisał(a):
stuck napisał(a):
Klasyczny buddyzm nie jest religią
To zależy od przyjętej w badaniach definicji religii.
Jasne, jak wszystko - zależy od przyjętej definicji.
Piotr1 napisał(a):
W definicjach europocentrycznych buddyzm się może nie mieści, w definicjach bardziej uniwersalnych czy też funkcjonalnych - jak najbardziej.
W takim razie stoicyzm lub epikureizm według tych samych "bardziej uniwersalnych czy też funkcjonalnych" definicji trzeba uznać za religie. Ok, one przynajmniej jakoś się wypowiadają na temat istnienia bogów -- mimo że nie są religiami. Ale klasyczny buddyzm wcale się do tego nie odnosi - jest systemem filozofii praktycznej, a nie religią. W szczególności: każda sensowna definicja religii - w odróżnieniu od definicji wiary w nadprzyrodzoność - obejmuje kult. W buddyzmie klasycznym nie ma żadnego kultu, bo w bogów można w nim wierzyć albo i nie, to nie ma znaczenia.

Piotr1 napisał(a):
Cytuj:
więc nie jest sprzeczny z wiarą w istnienie Boga, bogów lub innych istot duchowych
Chrześcijaństwo niesie nie tyle wiarę "w istnienie Boga" (to rozważanie o charakterze metafizycznym). Chrześcijańska wiara w Boga wyklucza wiarę w istnienie jakichkolwiek bogów (bożków, idoli), niezależnie od tego czy ograniczymy ich ilość (nawet do jednego) czy nie.
I co z tego? Buddyzm nie wyklucza wiary w istnienie tylko jednego Boga, ani nawet wiary w istnienie konkretnie Boga biblijnego.

Piotr1 napisał(a):
Cytuj:
Ale też buddyzm nie jest do pogodzenia z chrześcijaństwem, bo bazuje na zakorzenionym, dość podstawowym na subkontynencie indyjskim przekonaniu o reinkarnacji, co w chrześcijaństwie już w starożytności zostało odrzucone jako herezja.
Buddyzm i chrześcijaństwo nie ukształtowały się we wzajemnych relacjach, dlatego trudno powiedzieć, że "chrześcijaństwo odrzuciło" przekonanie o reinkarnacji bazujące na przekonaniach wywodzących się z subkontynentu indyjskiego. Jeżeli odrzuciło, to nie buddyjskie, lecz wyrosłe z polemik i przekonań wczesnochrześcijańskich.
Ale nie twierdzę, że odrzuciło przekonanie o reinkarnacji "bazujące na przekonaniach wywodzących się z subkontynentu indyjskiego" -- skąd taki pomysł? Niczego podobnego nie pisałem. Chrześcijaństwo odrzuciło przekonanie o reinkarnacji. Kropka. Jakiejkolwiek. Które to z kolei przekonanie jest bazowe dla buddyzmu, co nie dziwi, bo jest dość podstawowe dla światopoglądów z subkontynentu indyjskiego. Rozumiesz, czy WIELKIMI LITERAMI pisać kluczowe fragmenty?

Piotr1 napisał(a):
Pytałem się znajomego praktykującego i zaangażowanego buddysty, twierdzi, że owszem, różne przekonania dotyczące reinkarnacji bywają ważne w niektórych nurtach i praktykach buddyzmu, ale absolutnie nie stanowią podstawy buddyzmu jako takiego.
Że co?!? A niby co robią w buddyzmie pojęcia "samsary" oraz "karmy"? Nic w ogóle? Nie mają znaczenia??? Podstawą idei Buddy było nie po prostu przekonanie, że życie wiąże się z cierpieniem, i wskazanie źródeł tego cierpienia, ale pokazanie metody wyzwolenia się z przynoszącego cierpienie CYKLU narodzin, śmierci i ponownych narodzin.

Piotr1 napisał(a):
Znam też chrześcijan nie mających problemów z reinkarnacją
Też znam różnych ludzi uznających się chrześcijan, a nawet katolików, a mających poglądy, które dawno temu potępiono jako heretyckie. Albo po prostu tak jawnie sprzeczne z chrześcijaństwem, że nigdy ich nie potępiano jako heretyckich, bo było to oczywiste. Nic z tego nie wynika, prócz większej lub mniejszej fasadowości. Co też nie jest cechą wyjątkową dla XXI wieku, bo od setek lat tak to funkcjonuje.


Pn maja 16, 2022 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Ani jedno, ani drugie. Obie to duchowości, czyli toksyczne ideologie usiłujące wmówić człowiekowi, że realne życie jest nieważne i karmić mrzonkami o rezygnacji z jego przyjemności, ze swoich marzeń i ambicji na rzecz jakiegoś mdłego zbawienia w zaświatach, które nawet gdyby istniało, byłoby nic nie warte. Jak już musisz mieć religię, polecałbym raczej jakąś formę pogaństwa, np. asatru czy hellenizm (słowiańskie rodzimowierstwo jest trochę za przaśne i nastawione na kult przyrody, a nie człowieka). Albo satanizm.


Cz cze 09, 2022 12:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
W zaświatach? Buddyzm nauczany (prawdopodobnie) przez Buddę Siddhartę Gautamę mówił o osiągnięciu przebudzenia i wyzwoleniu się z cierpienia teraz, w tym życiu, w najbliższym czasie. A po śmierci - wyzwoleniu z wkręcenia się w kolejne życie.


Cz cze 09, 2022 12:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Cytuj:
A po śmierci - wyzwoleniu z wkręcenia się w kolejne życie.

To miałem na myśli. Tak, wiem, wyrażam się nieprecyzyjnie z punktu widzenia buddyzmu, ale nie to ma znaczenie. Chodzi o to, że zarówno chrześcijaństwo jak i buddyzm cel życia upatrują w wyzwoleniu się się od tego "złego" ziemskiego życia, a w ziemskich przyjemnościach i ludzkich ambicjach widzą przeszkody do tego celu.
Oczywiście, z dwojga złego zdecydowanie wolałbym buddyjskie unicestwienie niż wieczność spędzoną na adorowaniu chrześcijańskiego boga. I zapewne właśnie unicestwienie mnie czeka i to bez żadnych praktyk buddyjskich ;) Tym niemniej, gdybym mógł, chciałbym możliwie długo istnieć na tym "grzesznym świecie" czy też wśród "złudzeń powodujących cierpienie".


Cz cze 09, 2022 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Adeptus7 napisał(a):
a w ziemskich przyjemnościach i ludzkich ambicjach widzą przeszkody do tego celu

A jednak ambicje mogą sprawiać wiele kłopotów i problemów. Nie mówię o wszystkich (np. o ambicji rzetelnego wykonywania swoich obowiązków), ale o tych wygórowanych.

Przyjemności same w sobie są ok, zwłaszcza jako doświadczane tu i teraz. Natomiast stawianie sobie celów w postaci koniecznie osiągania w przyszłości jakichś przyjemności też prowadzi do problemów.
Cytuj:
wolałbym buddyjskie unicestwienie niż wieczność spędzoną na adorowaniu chrześcijańskiego boga.

Z tego co wiem w teologii chrześcijańskiej nie zawsze mówi się o adorowaniu, tylko o wizji uszczęśliwiającej. Czyli poznajesz prawdę, widzisz prawdę i absolutną rzeczywistość, i stajesz się szczęśliwy.


Cz cze 09, 2022 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Adeptus7 napisał(a):
Ani jedno, ani drugie. Obie to duchowości, czyli toksyczne ideologie usiłujące wmówić człowiekowi, że realne życie jest nieważne i karmić mrzonkami o rezygnacji z jego przyjemności, ze swoich marzeń i ambicji na rzecz jakiegoś mdłego zbawienia w zaświatach, które nawet gdyby istniało, byłoby nic nie warte. Jak już musisz mieć religię, polecałbym raczej jakąś formę pogaństwa, np. asatru czy hellenizm (słowiańskie rodzimowierstwo jest trochę za przaśne i nastawione na kult przyrody, a nie człowieka). Albo satanizm.

Zbawienie nie jest mdłe, to mdłe są życiowe przyjemności i ambicje. Przypuszczam że piszesz tu prowokując.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 09, 2022 17:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Oto co powiedział Jezus który wskrzeszał umarłych , a więc posiadał Boską moc ożywiania materii.
Ewangelia według Jana 8:23,24

,,..A On rzekł do nich: "Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka. Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata.
Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich".
...,,

Rozumiem to tak , że tylko osoby które uznają Jezusa dostąpią wybawienia.


Cz cze 16, 2022 14:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Co to znaczy pomrzeć w grzechach swoich?


Cz cze 16, 2022 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Bez widoków na zmartwychwstanie .
Czyli całkowity niebyt.


Cz cze 23, 2022 9:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Logika, tematem wątku jest porównanie buddyzmu i chrześcijaństwa. To co głosisz nie ma żadnego związku z chrześcijaństwem.
Jesteś Świadkiem Jehowy, ok, nie mam nic przeciwko temu ale zaznaczaj, ze taki czy inny pogląd głoszą Świadkowie Jehowy a nie chrześcijanie.

_________________
ksiądz


Pt cze 24, 2022 12:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Oto co powiedział Jezus. Mateusza 7:21-23

,,... Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.
Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?"
Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości".
...,,

Czy w buddyzmie wykonuje się wolę Ojca Jehowy? odpowiedz brzmi - NIE
Czy w chrześcijaństwie wykonuje się wolę Ojca Jehowy? odpowiedz brzmi - NIE

Jezus powiedział , że osoby które mówią do niego Panie,Panie i w jego imieniu wypędzają demony dokonują nieprawość i Jezus nigdy ich nie znał !
Warto pomyśleć i zadać sobie pytanie . W jakiej religii egzorcyści w imię Jezusa wypędzają demony ?
Tak to rozumiem.

ps. gdybym coś żle rozumiał to proszę o sprostowanie.


So cze 25, 2022 15:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
logika napisał(a):
(…)
Czy w buddyzmie wykonuje się wolę Ojca Jehowy? odpowiedz brzmi - NIE
Czy w chrześcijaństwie wykonuje się wolę Ojca Jehowy? odpowiedz brzmi - NIE
Czy w [sekcie] świadków Jehowy wykonuje się wolę Ojca Jehowy? odpowiedz brzmi również - NIE


So cze 25, 2022 21:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL