Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Następna strona
 buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Buddyzm a chrześcijaństwo
Cześć,

mam pewien dylemat od jakiegoś czasu. Interesuję się zarówno nauką Jezusa, jak i nauką Buddy. Obie mi się wydają ciekawe, ale może bardziej rzecz w tym: która z nich jest prawdziwa? A może ta alternatywa jest nieprawidłowa? Może obie zawierają elementy prawdy?

(Np. w obu działanie na rzecz dobra innych jest pożądane).

W każdym razie jeśli chodzi o tzw. cudowne dowody - cuda w każdej z tych religii - to jest ich dużo zarówno tu, jak i tam.

Ale moje pytanie zmierza do tego: która zdaniem Waszym religia z tych dwóch jest sensowniejsza? Którą bardziej warto praktykować? Która jest prawdziwa?

(Jeśli chodzi o buddyzm, to mam na myśli głównie buddyzm tybetański. Czytam właśnie książkę duńskiego lamy i na tej podstawie - jak i na podstawie całej jego działalności - widzę pewne podobieństwa do św. Pawła, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie przez tego lamę dharmy na terenie zachodnim. Ale też sposób nawrócenia była trochę podobny: podobnie, jak św. Paweł ujrzał światło z nieba, tak samo lama Ole Nydahl ujrzał światło i poczuł energię, gdy pobłogosławił go najpierw Tseczu Rinpocze, a potem XVI Karmapa).

Gdy rozpatruję tę powyższą alternatywę, widzę wiele plusów w buddyzmie: jest on obietnicą transformacji umysłu w taki sposób, że ten umysł wykorzystuje swój cały potencjał i staje się szczęśliwy. O ile wiem, chrześcijaństwo nie przewiduje tego rodzaju metod i nie przewiduje takich zmian w osobowości - no chyba że już po śmierci.

Poza tym w swoim dzienniku zanotowałem ostatnio odnośnie porównania katolicyzmu i buddyzmu:

"Może obydwie drogi – chrześcijańska i tybetańska – są dobre i prowadzą do szczęścia? Chociaż nie... To ciągłe zaabsorbowanie tym, czy się popełnia grzech czy nie, nie jest dobre, nie jest zdrowe..."


Cz lip 09, 2020 11:19
Zobacz profil
Post Re: Buddyzm a chrześcijaństwo
Swołocz napisał(a):
O ile wiem, chrześcijaństwo nie przewiduje tego rodzaju metod i nie przewiduje takich zmian w osobowości
A skąd to wiesz? Przecież akurat w tym względzie chrześcijaństwo i buddyzm są bardzo podobna. Oba systemy widzą problem w ludzkim uwiązaniu przez namiętności. Oba widzą rozwiązanie w praktykowaniu uważności (w chrześcijaństwie to się nazywa „straż serca”). Oba wykształciły podobne praktyki, np. monastycyzm.

Różnica między buddyzmem a chrześcijaństwem zasadza się przede wszystkim w tym, że tam gdzie buddyzm widzi cel, tam chrześcijaństwo – tylko krok pośredni. Dla buddysty nirwana jest celem. Dla chrześcijanina beznamiętność – drogą do Chrystusa.


Cz lip 09, 2020 12:27

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Buddyzm a chrześcijaństwo
Swołocz napisał(a):
O ile wiem, chrześcijaństwo nie przewiduje tego rodzaju metod i nie przewiduje takich zmian w osobowości
gzaze napisał(a):
A skąd to wiesz? Przecież akurat w tym względzie chrześcijaństwo i buddyzm są bardzo podobna. Oba systemy widzą problem w ludzkim uwiązaniu przez namiętności. Oba widzą rozwiązanie w praktykowaniu uważności (w chrześcijaństwie to się nazywa „straż serca”). Oba wykształciły podobne praktyki, np. monastycyzm.

Tylko mam wrażenie, że religia chrześcijańska próbuje owe namiętności wykorzenić przez siłę woli. To się na ogół nie udaje i taki człowiek przypomina ładny dywan, pod którym kłębi się wiele namiętności, które wciąż żyją.

Metodą buddyjską - oprócz właściwego postępowania - jest medytacja. Najogólniej: medytacja i inne metody, które po prostu działają na umysł i naturalnie z biegiem czasu powodują odpadnięcie pożądań i awersji. Są to więc metody, które mają swoją własną drogę do umysłu i przeobrażają go, a nie siła woli, która tylko walczy z emocjami.


Cz lip 09, 2020 13:55
Zobacz profil
Post Re: Buddyzm a chrześcijaństwo
Swołocz napisał(a):
Tylko mam wrażenie, że religia chrześcijańska próbuje owe namiętności wykorzenić przez siłę woli.
No nie. I to jest akurat kolejna różnica między buddyzmem a chrześcijaństwem. W buddyzmie człowiek zbawia się sam korzystając z mądrości innych. Odpowiednikiem chrześcijańskim jest tutaj pelagianizm. W chrześcijaństwie działa tutaj nadprzyrodzona łaska.

Cytuj:
Najogólniej: medytacja i inne metody, które po prostu działają na umysł i naturalnie z biegiem czasu powodują odpadnięcie pożądań i awersji. Są to więc metody, które mają swoją własną drogę do umysłu i przeobrażają go, a nie siła woli, która tylko walczy z emocjami.
Naprawdę? Tzn. pytam, bo nie wiem. Ale nie wydaje mi się, żeby rzeczywiście buddyzm przedstawiał to tak łatwo, że to się samo zrobi, jeśli tylko będziemy wykonywali odpowiednie praktyki.


Cz lip 09, 2020 14:00

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Buddyzm a chrześcijaństwo
gzaze napisał(a):
No nie. I to jest akurat kolejna różnica między buddyzmem a chrześcijaństwem. W buddyzmie człowiek zbawia się sam korzystając z mądrości innych. Odpowiednikiem chrześcijańskim jest tutaj pelagianizm. W chrześcijaństwie działa tutaj nadprzyrodzona łaska.

Czyli co? Jeśli przyjmę chrzest w imię Jezusa i będę starał się pozostawać w łasce uświęcającej, to nadprzyrodzona łaska Boża zapoczątkuje zmiany w mojej osobowości?
Cytuj:
Najogólniej: medytacja i inne metody, które po prostu działają na umysł i naturalnie z biegiem czasu powodują odpadnięcie pożądań i awersji. Są to więc metody, które mają swoją własną drogę do umysłu i przeobrażają go, a nie siła woli, która tylko walczy z emocjami.
Cytuj:
Naprawdę? Tzn. pytam, bo nie wiem. Ale nie wydaje mi się, żeby rzeczywiście buddyzm przedstawiał to tak łatwo, że to się samo zrobi, jeśli tylko będziemy wykonywali odpowiednie praktyki.

No cóż, z mojej wiedzy wynika, że tak po części naprawdę jest. Mówię "po części", gdyż potrzebne jest na co dzień właściwe postępowanie i ogólnie cała ośmioraka ścieżka. Ale medytacja zajmuje bardzo istotną pozycję i to właśnie ona (jak i inne metody, jak pokłony nyndro w Tybecie) powoduje przeobrażenie osobowości.


Cz lip 09, 2020 14:14
Zobacz profil
Post Re: Buddyzm a chrześcijaństwo
Swołocz napisał(a):
Czyli co? Jeśli przyjmę chrzest w imię Jezusa i będę starał się pozostawać w łasce uświęcającej, to nadprzyrodzona łaska Boża zapoczątkuje zmiany w mojej osobowości?
Z pewnością. Ale kluczem jest tutaj pokora i pragnienie współpracy z tą łaską. Samo się nic nie zrobi i nic się nie zrobi, jeśli będziesz się wywyższał. Najlepiej zaś znajdź sobie przewodnictwo duchowe.


Cz lip 09, 2020 14:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swolocz, przepraszam, przeniosłem te posty do Twojego nowego wątku ale zrobiłem to na innym komputerze bo jestem w drodze i cos się pokręciło, poszły chyba dwa posty z tego wątku.

_________________
ksiądz


So lip 11, 2020 12:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz, zadałeś parę pytań: która religia jest prawdziwa, która jest sensowniejsza, którą warto praktykować?
Jak zrozumiałem, jesteś kimś, kto poszukuje i w w takiej czy innej religii chce się realizować, chce się rozwijać wewnętrznie, doskonalić, chce znaleźć odpowiedz na podstawowe ludzkie pytania: skąd się wziąłem, po co jestem na tym świecie, dokąd zmierzam, co chcę osiągnąć, co jest po tamtej stronie kiedy opuszczę ten ziemski padół, dlaczego musze cierpieć, dlaczego zło na świecie itp.

Analiza porównawcza chrześcijaństwa z buddyzmem choć nastręcza wiele trudności jest jednak od strony metodologicznej w miarę łatwa.

Jak byśmy brali pod uwagę hinduizm to trudności są kolosalne bo religia owa nie ma założyciela, nie ma jednego systemu, nie ma ustalonych powszechnie akceptowanych dogmatów ani wystarczającej definicji siebie samej.

Mnie się wydaje, ze aby porównać chrześcijaństwo z buddyzmem dobrze byłoby się odwołać do tego co sam buddyzm proponuje, co odpowiada tzw. trzem "klejnotom" albo inaczej "schronieniom" buddyzmu czyli najpierw osoba założyciela (Budda), dalej sprawa doktryny czyli dharmy i wreszcie wspólnota, która powstała jako rezultat nauczania Buddy czyli sangha.

W chrześcijaństwie mamy podobne elementy: Jezus jako założyciel, nauczyciel ale tez i Zbawca, jego nauczanie zawarte w NT i wspólnota jego uczniów czyli Kościół.

_________________
ksiądz


So lip 11, 2020 13:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
bramin napisał(a):
Mnie się wydaje, ze aby porównać chrześcijaństwo z buddyzmem dobrze byłoby się odwołać do tego co sam buddyzm proponuje, co odpowiada tzw. trzem "klejnotom" albo inaczej "schronieniom" buddyzmu czyli najpierw osoba założyciela (Budda), dalej sprawa doktryny czyli dharmy i wreszcie wspólnota, która powstała jako rezultat nauczania Buddy czyli sangha.

W chrześcijaństwie mamy podobne elementy: Jezus jako założyciel, nauczyciel ale tez i Zbawca, jego nauczanie zawarte w NT i wspólnota jego uczniów czyli Kościół.

I co w związku z tym, że mamy podobne elementy?


N lip 12, 2020 5:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swolocz, zastanawiasz się co wybrać (taki jest tytuł Twojego wątku), rozmyślasz co byłoby dla Ciebie dobre.
Jak masz przed sobą jakiś wybór, to logiczne jest, ze rozważasz wszystkie pro lub contra, plusy i minusy, podobieństwa i różnice.

Jak porównujemy jakieś dwa systemy filozoficzne, dwie religie itp. to chyba najłatwiej i najprościej zacząć od podobieństw choć nieraz tez może się zdarzyć, iż zbyt łatwo możemy zasugerować się podobieństwami, które mogą być tylko zewnętrzne, pozorne.
W poprzednim pośćcie napisałem o podobieństwach, analogiach miedzy buddyzmem a chrześcijaństwem. One mogą dać nam jakąś wskazówkę do dalszych rozważań.

Punktem wyjścia mogą być tez różnice miedzy tymi religiami.

Rzucę tu tylko parę przykładów, tak hasłowo:
podejście do ego
koncepcja czasu i historii
antropocentryzm buddyzmu i teocentryzm chrześcijaństwa
koncepcja prawdy
tolerancja
pojęcie grzechu (nie istnieje w buddyzmie)
osoba założyciela religii
pojęcie Boga
zbawienie.

_________________
ksiądz


N lip 12, 2020 8:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Buddyzm a chrześcijaństwo
Swołocz napisał(a):
Ale moje pytanie zmierza do tego: która zdaniem Waszym religia z tych dwóch jest sensowniejsza? Którą bardziej warto praktykować? Która jest prawdziwa?


Przecież nikt nie wie która religia jest prawdziwa, wszystko to kwestia wiary, więc sensowność obu religii, jest na tym samym poziomie, ponieważ podążanie za zasadami Chrześcijaństwa nie gwarantuje ci Nieba, tak samo praktykowanie Buddyzmu nie gwarantuje ci oświecenia.
Natomiast Buddyzm wygląda bardziej sympatycznie, w końcu Buddyzm to styl życia, a Chrześcijaństwo jest oparte na kimś kto został przybity do krzyża.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 12, 2020 8:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz- dlaczego akurat buddyzm tybetański? Bo ma wybitnie rozbudowane rytały i wierzenia? Czego tak na serio poszukujesz? Dokąd chcesz dojść i czego chcesz podczas wędrówki?

Jak definujesz religię? To czy buddyzm jest czy nie jest religią zależy od tego co kto rozumie pod słowem religia, oraz właśnie od rodzaju buddyzmu.

Ja definuję religię jako system wierzeń i opartych na nich rytuałów dotyczących szeroko pojętej strefy sacrum, szczególnie bytów i/lub zjawisk uznawanych za ponadnaturalne. Tym samym interesuje mnie buddyzm w formie która podchodzi raczej pod filozofię niż religię. Po prostu nie odczuwam potrzeby przyjęcia zestawu wierzeń i rytuałów a do tego nie dzielę doświadczeń na naturalne i ponadnaturalne. Dlatego też padło pytanie czego tak na serio poszukujesz.

Co do Olego i Diamentowej Drogi mam wiele zastrzeżeń i to innych niż zazwyczaj się pojawiają. Radżajana jest przy tym mi bliska.
Natomiast polecam po prostu sprawdzić to w praktyce. W buddyzmie przynajmniej nie ma problemów typu- ochrzczono Cię bez Twojej woli a mimo apostazji jesteś katolikiem ;)

Zauważ też czy czasem pytanie nie brzmi: konkretne wyznanie chrześcijaństwa czy konkretny rodzaj buddyzmu?
Z ciekawości : na ile znasz różne opcje chrześcijaństwa i buddyzmu?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lip 12, 2020 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
IrciaLilith napisał(a):
Swołocz- dlaczego akurat buddyzm tybetański? Bo ma wybitnie rozbudowane rytały i wierzenia?

Bo w moim życiu spotkałem na kanwie towarzyskiej ludzi, którzy byli buddystami Diamentowej Drogi. Z nimi miałem doświadczenie psychodeliczne po marihuanie i powiązałem to doświadczenie z doświadczeniem wyzwolenia i oświecenia w buddyzmie tybetańskim. Dlaczego? Gdyż dom, w którym zapaliłem, był przesiąknięty tą drogą; ludzie, z którymi zapaliłem, podążali tą drogą, a ja dodatkowo znajdując się jeszcze w tym doświadczeniu przez parę późniejszych dni, czytałem książkę lamy Olego - komentarz do Mahamudry. I to jak się czułem i jak przeżywałem było podobne do stanów świadomości opisanych w tym komentarzu.
Odtąd polubiłem Olego i tą drogę, wydała mi się pełnią szczęścia i radości i wolności. Takie mam skojarzenia z nią. Odtąd też czytam chętnie i z przyjemnością książki Olego. (Teraz czytam "Buddowie dachu świata").
Cytuj:
Czego tak na serio poszukujesz? Dokąd chcesz dojść i czego chcesz podczas wędrówki?

Poszukuję prawdy. Co jest prawdą? Co to jest - to co jest? Kim jestem? Kim jesteśmy? A poza tym poszukuję sensu. Chciałbym też - i dlatego spoglądam w stronę buddyzmu tybetańskiego - przetransformować swoją osobowość. Nie być takim lękliwym i wrogim wobec obcych. Być wolnym i odważnym.
Cytuj:
Jak definiujesz religię? To czy buddyzm jest czy nie jest religią zależy od tego co kto rozumie pod słowem religia, oraz właśnie od rodzaju buddyzmu.

Nie definiuję religii. Nie zajmuje mnie to. Ale jeżeli chcesz, mogę spróbować. Religia to coś, co ma wskazać ludziom drogę w życiu, a przy tym ta droga zawiera w sobie elementy, które nie mogą być zweryfikowane normalnie doświadczalnie czy rozumowo - czyli wymagające wiary, zaufania.
Przy tej definicji chyba każdy rodzaj szkoły buddyzmu jest religią.
Cytuj:
Co do Olego i Diamentowej Drogi mam wiele zastrzeżeń i to innych niż zazwyczaj się pojawiają.

Jakie to zastrzeżenia?
Cytuj:
Radżajana jest przy tym mi bliska.

Chyba wadżrajana?
Cytuj:
Natomiast polecam po prostu sprawdzić to w praktyce.

Dobrze.
Cytuj:
Zauważ też czy czasem pytanie nie brzmi: konkretne wyznanie chrześcijaństwa czy konkretny rodzaj buddyzmu?
Z ciekawości : na ile znasz różne opcje chrześcijaństwa i buddyzmu?

Z chrześcijaństwa znany mi jest katolicyzm, protestantyzm (luteranizm, anglikanizm, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, baptyści, kalwinizm i różne inne wyznania protestanckie), prawosławie, świadkowie Jehowy.
Z buddyzmu znam: buddyzm tybetański (wadżrajana, ningma, sakya, gelug), therawada, zen (zen japoński - soto i rinzai, zen koreański, zen chiński), dzogczen.


N lip 12, 2020 14:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Tak, chodziło oczywiście o wadżrajanę ( nie mogę dojść do przyczyn tego typu literówki :) ).

Pisząc o znaniu danych wyznań i rodzajów masz na myśli znajomość teoretyczną czy praktyczną?

Moim zdaniem jeśli ciągnie Cię do Diamentowej Drogi to po prostu ją przetestuj, zaangażuj się, poznaj od środka. Być może jest to coś dla Ciebie.

Dla mnie buddyzm jest systemem opartym na doświadczeniu, nie dostrzegam potrzeby wiary rozumianej jako mocnych przekonań opartych na zaufaniu autorytetowi, jedynie wiarę rozumianą jako niezbędny skok wiary, czyli robocze przyjęcie pewnych założeń, które są niezbędne do przeprowadzenia testów.

Co do zastrzeżeń to generalnie chodzi o to, że cenię prostotę, opcję autentycznej relacji z nauczycielem, a nauczycieli oceniam po tym dokąd doszli i jacy są jego uczniowie a nie po tym ilu ich ma. Jestem też przeciwko uzależnieniu od nauczyciela.
Do tego aspekt finansowy, że tak to ujmę.
Dalej - praktyczne wymuszanie wyboru jednej ścieżki, niby nie wprost, ale wyraźne podkreślanie tego, że inne drogi są gorsze/mniej skuteczne/itd oraz konkretna teza, że mieszanie praktyk to coś złego, typu choćby równoległe praktyki z innych form buddyzmu.
Osobiście często korzystam z materiałów Diamentowej Drogi, ale nie dostrzegam powodów dla których miałabym je uznać za lepsze od tych z innych ścieżek, czy powodów dla których praktyki z Diamentowej Drogi miałyby się gryźć z tymi z zen czy therawady.
Dalej- mam pewien rodzaj alergii na kult jednostki.
Do tego dla mnie cały buddyzm tybetański za mocno obrósł w masę rytuałów, wierzeń, systemów inicjacji.

Natomiast to moja subiektywna opinia oparta w dużej mierze o gust i preferencje.

Same książki Olego moim zdaniem są warte przeczytania, choć polecam porównanie z treściami prezentowanymi przez inne szkoły buddyzmu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lip 12, 2020 21:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Poszukuję prawdy. Co jest prawdą? Co to jest - to co jest?


Poszukujesz prawdy? przecież nauka to prawda, a religia to jest wiara.

Swołocz napisał(a):
Religia to coś, co ma wskazać ludziom drogę w życiu


Samemu nie jesteś w stanie tego zrobić? to jest dla ciebie zbyt trudne?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lip 13, 2020 0:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL