Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 23:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 24  Następna strona
 buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1443
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Saqura napisał(a):
I stało się to o czym mówił, bramy raju zostały otwarte, a ich strażnicy usunięci. Możesz wejść i zerwać owoc życia wiecznego :)
zefciu napisał(a):
Co? Pisząc, „Kościół to nie szpilka” miałem na myśli to, że możesz Królestwo Boże odrzucić, ale nie możesz twierdzić, że go nie zauważasz.
Tak to właśnie jest. Co chrześcijanin, to inne rozumienie królestwa Bożego. Saqura twierdzi, że królestwo Boże to bliżej nieokreślone otwarte drzwi do raju. A zefciu - że Kościół. To pokazuje, że w braku rzeczywistego desygnatu słowa "królestwo Boże", uznajecie za takowe wybrane przez siebie rzeczywistości, tak jak Wam pasuje.


Pn wrz 28, 2020 11:54
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Saqura twierdzi, że królestwo Boże to bliżej nieokreślone otwarte drzwi do raju.
Nie wydaje mi się, żeby Saqura coś takiego powiedziała. A nawet jeśli – to nie miałaby ona racji. Nigdzie w Ewangelii nie mamy przesłanek, aby rozumieć Królestwo Boże jako coś „bliżej nieokreślonego”.


Pn wrz 28, 2020 13:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Tak to właśnie jest. Co chrześcijanin, to inne rozumienie królestwa Bożego. Saqura twierdzi, że królestwo Boże to bliżej nieokreślone otwarte drzwi do raju. A zefciu - że Kościół. To pokazuje, że w braku rzeczywistego desygnatu słowa "królestwo Boże", uznajecie za takowe wybrane przez siebie rzeczywistości, tak jak Wam pasuje.

Mylisz się, Królestwo które ja opisałam jest dokładnie tym samym o czym pisze Zefciu. Inne słowa to samo znaczenie :)
Te bliżej nieokreślone drzwi do raju to nic innego jak ożywiony duch, miejsce spotkań Boga i człowieka. Znasz przypowieści o tym jak Królestwo rośnie/powiększa się? To właśnie kościół, duchowe ciało Chrystusa, którego spoiwem(łączącym) jest Duch Św.(być jedno)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn wrz 28, 2020 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1443
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
zefciu napisał(a):
Nigdzie w Ewangelii nie mamy przesłanek, aby rozumieć Królestwo Boże jako coś „bliżej nieokreślonego”.
Bynajmniej. Takie opisy, jak porównanie do ziarnka gorczycy czy do zaczynu mąki, są dość enigmatyczne.

No to może wskaż takie ustępy Ewangelii, z których wynika, że przez królestwo Boże Jezus rozumiał Kościół.


Pn wrz 28, 2020 20:50
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Bynajmniej. Takie opisy, jak porównanie do ziarnka gorczycy czy do zaczynu mąki, są dość enigmatyczne.
No właśnie dla mnie te opisy są dość przejrzyste (w odróżnieniu od niektórych innych przypowieści Chrystusa) – Królestwo Boże zaczyna się jako grupka rybaków w Galilei, ale posiada w sobie żywy pierwiastek, który pozwoli mu ogarnąć całą Ziemię.

Cytuj:
No to może wskaż takie ustępy Ewangelii, z których wynika, że przez królestwo Boże Jezus rozumiał Kościół.
Sam wskazałeś fragmenty, które wskazują na to, że Chrystus nie rozumie przez to pojęcie li tylko jakiegoś stanu po paruzji. Skoro Chrystus porównuje Królestwo Boże do czegoś, co rośnie, to nie jest to efekt jednorazowego działania.


Wt wrz 29, 2020 5:45

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1470
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Takie opisy, jak porównanie do ziarnka gorczycy czy do zaczynu mąki, są dość enigmatyczne.

Jeśli przyjmiesz, że Jezus powiedział iż "Królestwo Boże jest w nas", to tam go należy szukać. Jeśli powiedział "Błogosławieni cisi, albowiem do nich należy Królestwo Boże" to nie znajdziesz go w tłumach kościołów, synagog, meczetów, lecz w ciszy w sobie. Jeśli powiedział „Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do Królestwa Bożego”, to nie znaczy, że masz się wyzbyć majątku, lecz ma on nie zaprzątać ci ciszy i spokoju wewnętrznego. Jeśli powiedział „Pierwsi będą ostatnimi, a ostatni pierwszymi” to oznacza nie śpiesz się, odpuść, medytuj.
Czy to nie jest filozofia wschodu?


Wt wrz 29, 2020 8:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Jeśli przyjmiesz, że Jezus powiedział iż "Królestwo Boże jest w nas"

Rzekł "w nas" albo "pośród nas"? Skoro nauczał że "Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie»" Mt 4,17 to znaczy że wewnątrz ludzi królestwa jeszcze nie było :roll: Porównanie z Jana wskazuje że miało dopiero nadejść "A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego; Duch bowiem jeszcze nie był , ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony"J.7, 39. Wyrażenie "pośród was" wskazuje jedynie na Chrystusa, który Ducha św. już posiadał. Natomiast zwrot iż ducha mieli otrzymać wierzący w Niego raczej z buddyzmem, lub filozofią wschodu ma niewiele wspólnego.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt wrz 29, 2020 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1470
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
Jeśli przyjmiesz, że Jezus powiedział iż "Królestwo Boże jest w nas"

Rzekł "w nas" albo "pośród nas"? Skoro nauczał że "Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie»" Mt 4,17 to znaczy że wewnątrz ludzi królestwa jeszcze nie było :roll: Porównanie z Jana wskazuje że miało dopiero nadejść "A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego; Duch bowiem jeszcze nie był , ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony"J.7, 39. Wyrażenie "pośród was" wskazuje jedynie na Chrystusa, który Ducha św. już posiadał. Natomiast zwrot iż ducha mieli otrzymać wierzący w Niego raczej z buddyzmem, lub filozofią wschodu ma niewiele wspólnego.

Jezus rzekł albo w nas, albo pośród nas? Entliczek pętliczek na kogo wypadnie na tego bęc? Które to są sława Jezusa, a które są Mu przypisane, przez tych co słyszeli na własne uszy?
A może to jest tak:
Nawracajcie się, nie szukajcie w niebie, głębinach, ono jest bliskie, jest w was. Nie wiedzieliście o tym, teraz wiecie. Jezus mówi, że tylko przez Niego (dzięki Jego wskazaniom, naukom) mogą Izraelici (nie tylko, inne nacje do których dotrze Jego nauka również) odkryć to Królestwo. To Królestwo zawsze było jest i będzie. Jezus wskazał Izraelitom, gdzie go szukać, jak je odkryć, jak doń wejść. Na wschodzie wiedziano o tym zdecydowanie wcześniej.
PS
Gdzie Jezus czynił postępy w mądrości między 12 a 30 rokiem życia, od kogo pobierał nauki, tego nie wiemy.


Wt wrz 29, 2020 12:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Jezus rzekł albo w nas, albo pośród nas? Entliczek pętliczek na kogo wypadnie na tego bęc? Które to są sława Jezusa, a które są Mu przypisane, przez tych co słyszeli na własne uszy?

Pierwszy się na te słowa powołałeś, ja jedynie je skorygowałam poprawiłam :roll:"Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest" Łuk.17
george45 napisał(a):
To Królestwo zawsze było jest i będzie. Jezus wskazał Izraelitom, gdzie go szukać, jak je odkryć, jak doń wejść. Na wschodzie wiedziano o tym zdecydowanie wcześniej.

Jezus nauczał o nadejściu królestwa a nie o tym że od zawsze było...cytaty podałam powyżej, mogę podać również wiele innych.
george45 napisał(a):
Na wschodzie wiedziano o tym zdecydowanie wcześniej.

O czym? O tym że dostęp do życia ducha człowieczego został ograniczony z powodu braku Ducha św? Buddyzm używa pojęcia grzechu, naucza by sobie obciąć rękę lub wyłupać oko z jego powodu ?
george45 napisał(a):
Gdzie Jezus czynił postępy w mądrości między 12 a 30 rokiem życia, od kogo pobierał nauki, tego nie wiemy.

Od 12 roku przebywał w Nazarecie.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt wrz 29, 2020 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1470
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
Jezus rzekł albo w nas, albo pośród nas? Entliczek pętliczek na kogo wypadnie na tego bęc? Które to są sława Jezusa, a które są Mu przypisane, przez tych co słyszeli na własne uszy?

Pierwszy się na te słowa powołałeś, ja jedynie je skorygowałam poprawiłam :roll:"Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest" Łuk.17

Skorygowałaś słowa Jezusa? Ten Pan również skorygował: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... siecki.pdf
tu również korygowano: http://biblia-online.pl/Porownaj/Werset ... asza/17/21
No i dalej mamy entliczek pentliczek, jak myślisz na którą korektę wypadnie?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
To Królestwo zawsze było jest i będzie. Jezus wskazał Izraelitom, gdzie go szukać, jak je odkryć, jak doń wejść. Na wschodzie wiedziano o tym zdecydowanie wcześniej.

Jezus nauczał o nadejściu królestwa a nie o tym że od zawsze było...cytaty podałam powyżej, mogę podać również wiele innych.

Te cytaty to oryginały bedą, czy po prawidłowej korekcji?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
Gdzie Jezus czynił postępy w mądrości między 12 a 30 rokiem życia, od kogo pobierał nauki, tego nie wiemy.

Od 12 roku przebywał w Nazarecie.

Bądź skrupulatna, z zapisków wynika że wrócił do Nazaretu, a nie że przebywał w Nazarecie do 30 roku życia. Czyżby tam przez 18 lat czynił postępy w mądrości pod okiem cieśli, strugając kawałki drewna?


Śr wrz 30, 2020 8:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
No i dalej mamy entliczek pentliczek, jak myślisz na którą korektę wypadnie?

Na tę która pasuje do całej reszty Pisma, ST również.
george45 napisał(a):
Bądź skrupulatna, z zapisków wynika że wrócił do Nazaretu, a nie że przebywał w Nazarecie do 30 roku życia. Czyżby tam przez 18 lat czynił postępy w mądrości pod okiem cieśli, strugając kawałki drewna?

Zapiski podają że po śmierci Heroda, a nastąpiła ona prawdopodobnie (według historyków) dwa trzy lata po narodzinach Jezusa. Żadna praca nie hańbi, ta przy drewnie również :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr wrz 30, 2020 9:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1470
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Może skup się troszeczkę nad tym co piszesz. Te ostatnie wypowiedzi dotyczące "dopasowania" (dziadek opowiadał mi, że za czasów stalinowskich krążyło takie powiedzenie wśród enkawudzistów: Dajcie mi człowieka a dopasujemy do niego prawo by go skazać) i niehańbiącej pracy pomijam milczeniem.


Śr wrz 30, 2020 10:01
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
A ja nie pominę i przypomnę, że oficjalna narracja biblijna jest taka, że Jezus pełnię mądrości okazał już w wieku lat dwunastu, jak z nim w tej świątyni dyskutowali uczeni bez żadnej korekty - i co nam pan zrobi, proszę pana?

Odpowiedź na dylematy wersetowe jest jedna - won. Won, uczyć się aramejskiego i greki w odpowiednim dialekcie. Potem wrócić i błyszczeć wiedzą na temat oryginału - oryginału właśnie, bo tłumaczenie zawsze zniekształca, a i czas bywa nielitościwy dla języka. O kulturze przez miłosierdzie - a zresztą...


Śr wrz 30, 2020 10:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Może skup się troszeczkę nad tym co piszesz. Te ostatnie wypowiedzi dotyczące "dopasowania"

Pismo ma jednego Ducha, jedyne co może stanowić przeszkodę to słowa które stanowią trudnośc dla tłumacza, brak przecinków itd, itd. Pomijając kwestię tego co ktoś powiedział, przekazał czy jak zapisał wszystko powinno się badać przez pryzmat ST, dlatego ze Jezus to właśnie o nim przyszedł wydać świadectwo; ST powinien być podstawą i wzorem do oceny i porównania...bo Bóg się nie zmienia.
Wracając do Jezusa i jego pobytu w Nazarecie, uważasz że opuścił rodzinę by podróżować po świecie do 30 roku życia?? To był pierwszy wiek a Jezus był Izraelitą z krwi i kości, a nie podróżnikiem na osiołku który przemierza świat :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr wrz 30, 2020 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1470
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Bóg się nie zmienia, lecz interpretacja Boga tak. Pismo ma jednego Ducha, ale interpretacje maja ich wielu.
Czy Jezus nie mógł podróżować z rodziną? Izraelici w swej historii trochę podróży odbyli, przynajmniej wynika to z zapisków.


Śr wrz 30, 2020 10:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL