Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Duchowość – samopoznanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Saqura napisał(a):
Tak, tylko jedna, to właśnie tej drodze Jezus wydał świadectwo.

Droga jedyna i słuszna to jak rozumiem droga, którą Ty podążasz, bądź starasz się podążać. Co rozumiesz pod słowami „wydał świadectwo”?
Saqura napisał(a):
Bóg dał swoje Słowo wszystkim ludziom, jest skierowane do każdego i to On "pociąga"do niego człowieka.
Interpretacja to wiedza, a prawidłowa wiedza nie powinna "wbijać w pychę" lecz budować i wzrastać w prawdziwej miłości. Słuszna interpretacja czyni z człowieka sługę innych.

Wiedza to łajno świętej krowy. To coś co przyjmujesz od innych, to ich interpretacje, przeżycia, doznania, ich nie twoje. Co nazywasz prawidłową wiedzą, co to jest słuszna interpretacja i prawdziwa miłość? Służyć innym, jak to rozumiesz? Nie ubieraj tego w slogany, spowszedniałe, górnolotne frazesy, one nie wnoszą nic do dyskusji, odpowiedz prostym językiem.


Śr sie 26, 2020 8:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Co rozumiesz pod słowami „wydał świadectwo”?

Poświadczył, potwierdził, dał światu dowód na prawdziwość Słowa (Pism pochodzących od Boga, w których posiadaniu był Izrael)
george45 napisał(a):
Wiedza to łajno świętej krowy. To coś co przyjmujesz od innych, to ich interpretacje, przeżycia, doznania, ich nie twoje. Co nazywasz prawidłową wiedzą, co to jest słuszna interpretacja i prawdziwa miłość? Służyć innym, jak to rozumiesz? Nie ubieraj tego w slogany, spowszedniałe, górnolotne frazesy, one nie wnoszą nic do dyskusji, odpowiedz prostym językiem.

Wiedza która pochodzi od Boga to mądrość i jedyna Prawda w otaczającym nas (widzialnym) świecie. Słuszna interpretacja to ta, która daje nam wiedzę taką jak "wiedzieć się powinno"(po czynach ją poznać), ktoś kto ją posiada nie wdaje się w nikomu niepotrzebne kłótnie na jej temat(inaczej; nie stara się toczyć bitew dowodząc swojej 100% racji że to już to, że to już ten moment, że już wie tak jak wiedzieć się powinno :) )
Prawdziwa miłość potrafi napiętnować czyn oddzielając go od człowieka, któremu bez względu na wszystko należy się szacunek i godność(nie wynosi się ponad, zna swoją sytuację i wie że nie jest wyżej od człowieka dokonującego np. mordu)
Służyć- porzucić/oddać/poświęcić swój czas, swoje dążenia, pragnienia, cele na poczet/korzyść innych osób.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sie 26, 2020 9:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
Co rozumiesz pod słowami „wydał świadectwo”?

Poświadczył, potwierdził, dał światu dowód na prawdziwość Słowa (Pism pochodzących od Boga, w których posiadaniu był Izrael).

Izrael był w posiadaniu i tego dowodu nie uznał. Czeka nadal na prawdziwego Mesjasza.
Saqura napisał(a):
Wiedza która pochodzi od Boga to mądrość i jedyna Prawda w otaczającym nas (widzialnym) świecie.

Dzielisz Prawdę, na Prawdę świata widzialnego i Prawdę świata niewidzialnego. Nie uważasz że Prawda jest tylko jedna? .[/quote]

Saqura napisał(a):
Słuszna interpretacja to ta, która daje nam wiedzę taką jak "wiedzieć się powinno"(po czynach ją poznać), ktoś kto ją posiada nie wdaje się w nikomu niepotrzebne kłótnie na jej temat(inaczej; nie stara się toczyć bitew dowodząc swojej 100% racji że to już to, że to już ten moment, że już wie tak jak wiedzieć się powinno :) )
Wiesz jak być powinno, czyli stajesz się Bogiem, bo tylko On to wie. I tu Twa koncepcja przemawia do mnie. [/quote]
Saqura napisał(a):
Prawdziwa miłość potrafi napiętnować czyn oddzielając go od człowieka, któremu bez względu na wszystko należy się szacunek i godność(nie wynosi się ponad, zna swoją sytuację i wie że nie jest wyżej od człowieka dokonującego np. mordu)
Stosujesz podział miłości na prawdziwą i jaką jeszcze? Może w takim razie powiesz czym jest miłość?
Saqura napisał(a):
Służyć- porzucić/oddać/poświęcić swój czas, swoje dążenia, pragnienia, cele na poczet/korzyść innych osób.
Masz na myśli cały czas jaki mamy, wszystko co mamy, czy tylko część czasu i część tego co posiadamy? Jakie korzyści innych masz na myśli?


Śr sie 26, 2020 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Każda droga prowadzi do Rzymu, myślisz że do Boga prowadzi tylko jedna, napisana i interpretowana przez ludzi? Może potrafisz powiedzieć czyja interpretacja jest prawidłowa i jedynie słuszna?

Nawet gdyby było wiele dróg, to bez "mapy" możesz nie trafić do "Rzymu" i w kółko błądzić. Jakimi Ty kryteriami się kierujesz, kiedy uznajesz którąś lub jakąś interpretację/"mapę" za słuszną i prawdziwą? Skąd Ty wiesz i masz pewność co jest prawdziwe, a co nie? która "mapa" doprowadzi Ciebie do Rzymu, a która nie?


Śr sie 26, 2020 12:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Przeemek napisał(a):
Nawet gdyby było wiele dróg, to bez "mapy" możesz nie trafić do "Rzymu" i w kółko błądzić. Jakimi Ty kryteriami się kierujesz, kiedy uznajesz którąś lub jakąś interpretację/"mapę" za słuszną i prawdziwą? Skąd Ty wiesz i masz pewność co jest prawdziwe, a co nie? która "mapa" doprowadzi Ciebie do Rzymu, a która nie?

Wskaż nam drogę do Boga, pomóż znaleźć Boga, powiedz czy taka albo taka interpretacja jest słuszna... .
Nikt nie jest w stanie pomóc.
-Dlaczego?
-Dlatego, że nikt nie pomoże rybie w odnalezieniu oceanu.


Śr sie 26, 2020 12:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
No proszę, oceniamy, wydajemy wyroki jako kto?

Nie ja oceniam, lecz Słowo które jest we mnie.
Nie wól, nie dziki bawół a Pan ich życia jest tym który wydaje wyroki.
george45 napisał(a):
Bardziej skłonny jestem uznać, że życiem wiecznym jestem

Gdzieś już coś podobnego czytałam; "Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie" .. Ks.Rodz 3.4 ;)
george45 napisał(a):
Jest jedna, a Ty dzielisz bo myślisz że przekażesz? Prawda jest doświadczeniem

Doświadczeniem np. takim które dane było Adamowi, wtedy może być już za późno :roll: "Sprawiedliwy z wiary żyć będzie"
george45 napisał(a):
Prawda, Miłość to Bóg

Prawda.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sie 26, 2020 23:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
No proszę, oceniamy, wydajemy wyroki jako kto?

Nie ja oceniam, lecz Słowo które jest we mnie.
Nie wól, nie dziki bawół a Pan ich życia jest tym który wydaje wyroki.

Napisałaś: Izrael popełnił błąd, zresztą tak typowo ludzki, istniejący od pojawienia się Adama.
Posłuchaj co ja Tobie powiem :-D
Słowo, które słyszysz od dziecka, którym został zaprogramowany twój umysł i jest nadal programowany, nazwijmy do umysłem wołu. Izraelity umysł został zaprogramowany powiedzmy jak umysł wolnego jelenia, Muzułmanina jak ptaka, każdy z nas ocenia według swego „słowa”, które słyszał od rodziców, nauczycieli duchownych, społeczeństwa w którym się wychowywał i wychowuje. Mówimy Pan tak chce, róbmy tak a Pan będzie zadowolony, ukrzyżujmy chrześcijan, bo to niewierni, a Pan da nam dziewice w raju, ruszajmy z krucjatą przeciw niewiernym wszyscy uczestnicy dostąpią zbawienia i zasiądą po prawicy Pana, Jezus nie jest mesjaszem, jego misja nie jest zgodna z przepowiedniami proroków.
Tak to słowo ocenia, JA nie ocenia, JA wie.


Cz sie 27, 2020 7:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Przeemek napisał(a):
Nie wiem jak to rozumieć... i jaka to miałaby być rada, gdyby ktoś Ciebie zapytał wskaż mi drogę do Boga? jak Go znaleźć, jak poznać? […]

Jesteś w Bogu, a Bóg jest w Tobie. Bóg jest oceanem, a Ty kroplą, w kropli zawarty jest ocean, a w oceanie kropla. Zamknij oczy wyłącz umysł, a staniesz się jednością, Bogiem. Umysł cię z niej wyodrębnia, powoduje że jesteś nie jednością, a jednostka. Jednostka zaczyna poszukiwać umysłem tego czym jest, boi się, pocieszenia szuka u innej jednostki, która sama będąc w strachu, straszy poszukującego. Jednostka gromadzi, uzurpuje sobie prawo posiadania, przywiązuje się, zawłaszcza, dzieli na moje i twoje i nasze, ustala granice walczy o nie tak jak i o swoje przekonania.
Jezus mówił, że nie pojmie tego umysł, mówił Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was, jesteście braćmi.


Cz sie 27, 2020 8:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Napisałaś: Izrael popełnił błąd, zresztą tak typowo ludzki, istniejący od pojawienia się Adama.

Tak napisałam :)
george45 napisał(a):
Tak to słowo ocenia, JA nie ocenia, JA wie.

Rację miał Budda że trwałe, metafizyczne "ja"(atman) nie istnieje,, mylił się co do zmian które zachodzą w człowieku gdy zda sobie z tego sprawę(nie dziwię się , żył w takich a nie innych czasach, inna kultura) ludzkie życie to ciągły wybór, ma go nadal po oświeceniu.
Jako chrześcijankę zastanawia mnie "zastój", to że cała reszta nie została Mu dana :roll:
Być może wszystko osiągnął sam wyprzedzając czasy(?)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sie 27, 2020 9:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Nie wiem jak to rozumieć... i jaka to miałaby być rada, gdyby ktoś Ciebie zapytał wskaż mi drogę do Boga? jak Go znaleźć, jak poznać? […]

Jesteś w Bogu, a Bóg jest w Tobie. Bóg jest oceanem, a Ty kroplą, w kropli zawarty jest ocean, a w oceanie kropla. Zamknij oczy wyłącz umysł, a staniesz się jednością, Bogiem. Umysł cię z niej wyodrębnia, powoduje że jesteś nie jednością, a jednostka. Jednostka zaczyna poszukiwać umysłem tego czym jest, boi się, pocieszenia szuka u innej jednostki, która sama będąc w strachu, straszy poszukującego. Jednostka gromadzi, uzurpuje sobie prawo posiadania, przywiązuje się, zawłaszcza, dzieli na moje i twoje i nasze, ustala granice walczy o nie tak jak i o swoje przekonania.
Jezus mówił, że nie pojmie tego umysł, mówił Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was, jesteście braćmi.

Do momentu zdania, w którym odwołałeś się: "Jezus mówił....", wygląda na indywidualne spostrzeżenie, być może natura człowieka pozwala mu na odczuwanie wielu rzeczy, często też tak samo, ale indywidualnie. Świat duchowy istnieje i z pewnością nie próżnuje, kierowanie się własnymi odczuciami z natury raczej odsuwa nas od Boga i Jego poznania, niż przybliża do Niego i doprowadza do wytworzenia wielu Jego koncepcji, dowodem jest ilość różnych religii, jakie człowiek wymyślił w ciągu tysięcy lat. Nie wierzę, że Bóg nie dałby nam możliwości poznania siebie i odróżnienia od innych koncepcji/odczuć/filozofii (bogów) wymyślonych przez człowieka. Jedyne co trzeba zrobić to skorzystać z tej możliwości.

Jednak w momencie jak postawiłeś zdanie: "Jezus mówił...". To widzę, że jednak kierujesz się słowami Jezusa?
W takim razie z tym zdaniem się zgadzam, ale nie mogę zignorować innych wypowiedzi Jezusa i Jego nauki. Kiedy wziąć całokształt Chrystusowych wypowiedzi, a nie wyciągać tylko fragmenty, to nie wynika z nich, aby odrzucać nasz indywidualizm poprzez wyłączanie umysłu, tylko z niego korzystać i dobrowolną, i świadomą decyzją uwierzyć Bogu i nawiązać z Nim relację, wtedy Bóg w tobie zamieszkuje, ale nie powoduje to, ze stajemy się Bogami. Bóg podkreśla naszą indywidualność i nie chce byśmy z niej rezygnowali, tylko korzystali z umysłów, jakie nam dał, tylko korzystali w taki sposób, do jakiego nas stworzył.
Twojej "koncepcji" nie można wyczytać ze słów Jezusa........


Cz sie 27, 2020 9:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Duchowość – samopoznanie
Duchowość, to największe bogactwo jakie może spotkać człowieka.


Pt sie 28, 2020 8:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Duchowość – samopoznanie
Indywidualne spostrzeżenia – nie ma czegoś takiego. Indywidualność została w pewien sposób zawłaszczona. To co sądzimy, jak osądzamy nie jest naszym osądem, lecz dokonywanym przez nas na podstawie „wiedzy” jaka została nam wpojona, przekazana. Ona stanowi „nasze prawo”, ale ono nie jest nasze, jest „napisane” prze innych, matki, ojców dziadków, babcie, sąsiadów, profesorów, duchownych. Postrzegamy „indywidualnie” poprzez pryzmat przekazanych nam „informacji”. Stąd słowa nie osądzaj, bo to nie ty sądzisz, lecz twój zaprogramowany umysł. Opiera się na „prawie” które zostało weń za implikowane. Bóg w każdej religii został „dany”. Ale to nie jest nasz Bóg, naszego musimy odkryć sami. Jezus nam wskazuje, Budda nam wskazuje, lecz my patrzymy na palec który nam wskazuje, a nie na to co wskazuje.
Piszesz „Kiedy wziąć całokształt Chrystusowych wypowiedzi[…]”, tak, mamy być indywidualistami, a nie kopiami swych rodziców, wychowawców, nauczycieli. Będziesz indywidualistą tylko wtedy gdy staniesz się buntownikiem. Czcij ojca swego i matkę swoja, lecz nie bądź ich kopią, oni to oni, a ty to ty.


Pt sie 28, 2020 12:09
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Wskaż nam drogę do Boga, pomóż znaleźć Boga, powiedz czy taka albo taka interpretacja jest słuszna... .
Nikt nie jest w stanie pomóc.
-Dlaczego?
-Dlatego, że nikt nie pomoże rybie w odnalezieniu oceanu.


Jedna z moich ulubionych opowiastek. Nie zaręczam że zdziała cuda, ale może pozwoli spojrzeć odrobinę inaczej nie tylko na ocean.

Cytuj:

MAŁA RYBKA Anthony De Mello

"- Przepraszam panią - rzekła jedna morska ryba do drugiej - jest pani starsza ode mnie i bardziej doświadczona, pewnie będzie mi pani mogła dopomóc. Proszę mi powiedzieć, gdzie mogę znaleźć to, co nazywają oceanem? Szukałam już wszędzie - bez rezultatu.
- Oceanem jest miejsce, gdzie teraz pływasz - odpowiedziała stara ryba.
- To? Przecież to tylko woda... A ja szukam oceanu - odparła rozczarowana młoda ryba odpływając, by szukać gdzie indziej."

---

Twoje życie - to, które czekasz, żeby w końcu się zaczęło... - właśnie trwa. Obudź się i żyj!


Pt sie 28, 2020 20:02
Post Re: Duchowość – samopoznanie
george45 napisał(a):
tak, mamy być indywidualistami, a nie kopiami swych rodziców, wychowawców, nauczycieli.

Tak.


"O Nauczaniu

Następnie przemówił nauczyciel:
Powiedz nam o Nauczaniu.

A on odpowiedział:
Nikt nie może wyjaśnić wam czegokolwiek z wyjątkiem tego, co już leży w półśnie u początków waszego poznania.
Nauczyciel, który spaceruje w cieniu świątyni pośród swych uczniów nie rozdaje swej mądrości, lecz raczej swą wiarę i umiłowanie.
Jeśli jest naprawdę mądry nie zaoferuje wam odwiedzin w domu swej mądrości, ale zaprowadzi was do progu waszego własnego rozumienia.
Astronom może wyjaśnić wam jak rozumie przestrzeń, lecz nie może podarować wam swojego rozumienia.
Muzyk może wyśpiewać rytm, który dźwięczy w przestrzeni, ale nie da wam ucha, które ten rytm zatrzyma ani głosu, który go powtórzy.
A kto jest biegły w sztuce liczenia, może opowiadać o tajnikach ważenia i mierzenia, ale nie może was do nich zaprowadzić.

Bowiem wizja jednego człowieka nie użycza swych skrzydeł drugiemu.
I jako, że każdy z was stanie pojedynczo przed Boskim osądem, tak samo każdy z was posiada swój własny obraz Boga i własne rozumienie świata."

Prorok
Khalil Gibran


So sie 29, 2020 6:58

Dołączył(a): Śr mar 03, 2021 16:48
Posty: 1
Post Re: Duchowość – samopoznanie
Samopoznanie jest warunkiem i możliwościa zbawienia chrześcijan we współczesnym podlegającym przemianom świecie

https://www.youtube.com/watch?v=M1lU5Pb ... j3&index=5

Pozdrawiam, asine


Śr mar 03, 2021 16:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL