Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 18:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Brama życia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: Brama życia
Jak rozumieć bycie „poza wymiarami czasu”?
Bycie czegoś poza czymś innym samo w sobie jest już pomiarem.
Dodawanie czegokolwiek, także i duszy, przed czymś innym jest działaniem zachodzącym w czasie.
Dodawanie zakłada istnienie dodającego, dodawanego i rzeczy której to uzupełnienie dotyczy.
Istnienie czegokolwiek jest związane z czasem, także istnienie Boga.

Dawniej w Kościele uważano, że noworodek nabywa duszę po urodzeniu wraz z pierwszym wdechem. Ten pogląd należał do doktryny religijnej, ale z czasem zaginął i ciągle nie ma nowych autorytatywnych stwierdzeń kiedy ten akt ożywienia materii następuje, poza niejasnymi indywidualnymi i niewiążącymi opiniami :))


Pn gru 26, 2022 10:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 594
Post Re: Brama życia
pom napisał(a):
Ta Dusza jest dawana jak przypuszczam jeszcze przed poczęciem, gdyż Bóg jest poza wszystkimi wymiarami czasu. Nie ma reinkarnacji. Jest jedno życie (w materii Einsteinowej i potem życie wieczne), które polega tylko na tym, by się określić, czy jest się bytem dobrym, czy złym i wypełniać na ziemi wolę Bożą.

Niestety, niemożliwe. Nie może być dane coś komuś, kto nie istnieje.
Ale rację masz w tym względzie, że dusza ludzka istnieje przed jego poczęciem (jak i p[o śmierci). Istnieje od początku. Od momentu, gdy Bóg stworzył człowieka. Z chwila powstania nowego życia biologicznego łączy się z ciałem, dla którego jest przeznaczona.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn gru 26, 2022 10:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: Brama życia
Idący napisał(a):
...Ale rację masz w tym względzie, że dusza ludzka istnieje przed jego poczęciem (jak i p[o śmierci). Istnieje od początku. Od momentu, gdy Bóg stworzył człowieka. Z chwila powstania nowego życia biologicznego łączy się z ciałem, dla którego jest przeznaczona.


Czym jest życie biologiczne, a czym jest życie niebiologiczne?
Skąd wiadomo, że połączenie istniejącej wcześniej duszy do nowopowstałego z góry dedykowanego życia biologicznego zachodzi z chwilą jego powstania i kiedy dokładnie to następuje?


Pn gru 26, 2022 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1440
Post Re: Brama życia
Odpowiedzą Ci nasi forumowicze, że wiadomo stąd, bo Kościół katolicki tak głosi. To wystarczający argument :-)


Pn gru 26, 2022 12:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: Brama życia
Swołocz napisał(a):
Odpowiedzą Ci nasi forumowicze, że wiadomo stąd, bo Kościół katolicki tak głosi. To wystarczający argument :-)


Każdy argument w tej kwestii oparty na autorytecie religijnym nie jest wystarczający, by uznać go za prawdziwy, a tylko ew. za jedną z bardzo wielu wyobrażonych możliwości.
Ewangelie cytują Jezusa - „Ja jestem bramą, kto nie przejdzie przeze mnie nie będzie zbawiony”.
Można rozmaicie interpretować tę wypowiedź, także w kontekście istnienia rzeczywistych bram kosmicznych łączących różne światy, w tym też i takiej wyjątkowe bramy, którą ostatecznie się je opuszcza i tym właśnie jest zbawienie, o którym On nauczał.


Pn gru 26, 2022 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1440
Post Re: Brama życia
"Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pastwisko." J 10,9

Myślę, że te wypowiedzi Jezusa z Ewangelii św. Jana są takimi wzniosłymi zdaniami stworzonymi przez teologa-mistyka-poetę, mającymi niewielki związek z życiem codziennym. Kto idąc do sklepu albo jadąc oddać samochód do mechanika myśli o tym, że wchodzi przez Jezusa jako bramę?

Z drugiej strony - co to znaczy wejść przez Jezusa jak przez bramę? Biorąc pod uwagę inne wypowiedzi Jezusa w tej Ewangelii, znaczy to, że wiara w Jezusa jest takim wchodzeniem przez bramę.


Pn gru 26, 2022 13:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: Brama życia
Te słowa Jezusa wypowiedziane z poziomu świadomości niedualnej (nonduality) są paradoksem skierowanym do już zaawansowanych duchowo uczniów, mającym ich przebudzić z błędnych wyobrażeń o rzeczywistości.

Co to jest niedualność?
Niedualność jest doświadczeniem intymności ze wszystkimi rzeczami; poczucie tożsamości z całym wszechświatem. W tym doświadczeniu całkowicie znika poczucie bycia świadkiem lub widzącym rzeczy, a zamiast tego czujesz się tym, co widzisz. Nie widzisz góry, jesteś górą. Nie słyszysz ptaka, jesteś śpiewem ptaków.’


https://deconstructingyourself.com/nonduality


Pn gru 26, 2022 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: Brama życia
Jeśli bramami kosmicznymi między odmiennymi światami są sami ludzie naturalnie nieustannie zaludniający tę Ziemię, czy możliwe jest dowiedzieć się czegoś o innych światach dzięki nowonarodzonym homo sapiens?
Czy np. ich „odmienność” nie wynika z tego, że tam gdzie wcześniej żyli była to normalność? Czy nie stąd tak wielu ludzi ma np. problemy z własną tożsamością płciową, czy seksualnością i nie są zdolni do przyjęcia akceptowanych społecznie wzorców mimo intensywnych ze strony otoczenia nacisków, ataków, szykan, niekiedy realnej groźby zabicia?


Pt gru 30, 2022 9:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL