Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Ciekawi mnie podejscie zydow do kwesti paruzji.A dokladniej znakow ,ktore beda ja poprzedzac.Gdzies słyszalem ,ze zydzi wierza w przyjscie mesjasza ,ale dopiero kiedy na swiecie zapanuje pokoj i dobro.Nie wiem na jakiej podstawie oni tak sądza.Nie chce sie kłocic z bracmi starszymi ,bo nie o to chodzi,ale chcialbym usłyszec ich argumentacje.Moze znajduje ona odzwierciedlenie w Pismie Św? Poslucham(poczytam:) ) wypowiedzi nie tylko wyznawcow judaizmu ,ale wszystkich,ktorzy wiedzą cos na ten temat.
A moze wyznawcy judaizmu ujawnicie sie?


Wt sie 02, 2005 0:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 12:05
Posty: 59
Post 
Cytuj:
Cytuj:
Nie chce sie kłocic z bracmi starszymi

Znam ucisk twój i ubóstwo, ale ty jesteś bogaty, i znam obelgę wyrządzoną przez tych co sami siebie zowią żydami, nie są oni nimi, lecz synagogą szatana. (Apok. 2, 8-9)


Żydzi w apokalipsie są okreslani inaczej?


Wt sie 02, 2005 13:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Gimlas napisał(a):
Ciekawi mnie podejscie zydow do kwesti paruzji.

Żydzi nie mają poglądu na kwestię paruzji bo w to nie wierzą.
Ergo nic na temat znaków poprzedzających nie wiedzą.

Gimlas napisał(a):
A moze wyznawcy judaizmu ujawnicie sie?

Nie lepiej zapytać na jakimś forum żydowskim?
Tylko z paruzją nie wyjeżdżaj na dzień dobry...


BTW -- Żydzi z dużej litery. Nie ma Żydów przez "ż".


Śr sie 03, 2005 10:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Ok ,troche z ta partuzja sie zagolopowałem.Paruzja jest uznawana przez chrzescijan a nie przez zydow,bo oni nie wierza ze juz przyszedł mesjasz.
No własnie jakos nie moge znalezc forum zydowskiego.Szukajcie a znajdziecie...
:)
A z drugiej strony to jest ciekawe ze na tym forum jest zarejestrowanych ponad 2000 userów i zaden wyznawca judaizmu nie odpowiedział


Śr sie 03, 2005 14:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 13:56
Posty: 32
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Oozie napisał(a):
BTW -- Żydzi z dużej litery. Nie ma Żydów przez "ż".


Są. Żydzi pisani przez "Ż" to narodowość, żydzi pisani przez "ż" to wyznawcy judaizmu. Tak samo, jak nie piszę się z dużej litery chrześcijanie, tylko z małej. Taka wstawka polonistyczna:P


Śr sie 03, 2005 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
bard napisał(a):
Są. Żydzi pisani przez "Ż" to narodowość, żydzi pisani przez "ż" to wyznawcy judaizmu. Tak samo, jak nie piszę się z dużej litery chrześcijanie, tylko z małej. Taka wstawka polonistyczna:P


bard -- bzdura i niewiedza, a nie wstawka polonistyczna.

Dowiedz się że KAŻDY wyznawca judaizmu jest z automatu uznawany za członka Klal Jisroel aka narodu Israela - zarówno jeśli jest Żydem z urodzenia jak i konwertytą -- więcej jest nawet ZAKAZ wypominania konwertycie jego pochodzenia i uznaje się że jego ojcem jest Awraham /np. jak ma aliję do Tory to się takiego wzywa z dodatkiem ben Awraham/.
W drugą stronę to jest możliwe że Żyd nie wyznaje judaizmu ale jest Żydem zgodnie z halachą ale nie ma takiej możliwości żeby wyznawca judaizmu nie był Żydem.
Pewnie Izrealczyk z Żydem też ci się myli, znawco ....

To tyle panie pseudopolonisto -- jak się nie wie to się trzyma buzię na kłódkę albo odzywa -- jak ty -- i wychodzi na jak widać...

A forum żydowskie jest np tu:
Forum
Polecam dyskusję z Alicją...

P.S.
Zabawne to wezwanie do ujawnienia się :-) :-)


Cz sie 04, 2005 9:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 13:56
Posty: 32
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Oozie napisał(a):
bard napisał(a):
Są. Żydzi pisani przez "Ż" to narodowość, żydzi pisani przez "ż" to wyznawcy judaizmu. Tak samo, jak nie piszę się z dużej litery chrześcijanie, tylko z małej. Taka wstawka polonistyczna:P


bard -- bzdura i niewiedza, a nie wstawka polonistyczna.

Dowiedz się że KAŻDY wyznawca judaizmu jest z automatu uznawany za członka Klal Jisroel aka narodu Israela - zarówno jeśli jest Żydem z urodzenia jak i konwertytą -- więcej jest nawet ZAKAZ wypominania konwertycie jego pochodzenia i uznaje się że jego ojcem jest Awraham /np. jak ma aliję do Tory to się takiego wzywa z dodatkiem ben Awraham/.
W drugą stronę to jest możliwe że Żyd nie wyznaje judaizmu ale jest Żydem zgodnie z halachą ale nie ma takiej możliwości żeby wyznawca judaizmu nie był Żydem.
Pewnie Izrealczyk z Żydem też ci się myli, znawco ....

To tyle panie pseudopolonisto -- jak się nie wie to się trzyma buzię na kłódkę albo odzywa -- jak ty -- i wychodzi na jak widać...

A forum żydowskie jest np tu:
Forum
Polecam dyskusję z Alicją...

P.S.
Zabawne to wezwanie do ujawnienia się :-) :-)



Tak mnie uczono w LO, tak jest w języku polskim. Wychodzi na to, że źle mnie uczono. Albo, że język polski nie uznaje Twojego uzasadnienia. Nie wiem, nie interesuje mnie to. [...] - rozalka


Cz sie 04, 2005 12:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 25, 2005 13:56
Posty: 32
Post 
Wziąłem, sprawdziłem. I Ty i ja, obaj mamy rację. Doszło do nieporozumienia. Wedługo słownika ortograficznego języka polskiego PWN:

# Żyd (członek narodu żydowskiego) -dzie; -dzi, -dów
# żyd (wyznawca judaizmu) -dzie; -dzi, -dów

stosowny link: http://so.pwn.pl/slowo.php?co=%BFyd

I tu wychodzi na moje. Ale jest jeszcze termin w słowniku języka polskiego PWN, gdzie pisze:

żyd m IV, DB. -a, Ms. żydzie; lm M. żydzi, DB. -ów
1. Żyd «członek narodu historycznie ukształtowanego na gruncie wspólnoty religii mojżeszowej, tradycji i obyczajów, wywodzącego się ze starożytnej Judei, a następnie rozproszonego po całym świecie, dziś w znacznej części żyjącego w Izraelu»

2. «wyznawca judaizmu»

stosowny link: http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=73373

Także nie pomyliłem się. W sensie ortograficznym "żyd" jako wyznawca judaizmu jest poprawnie.

[...] - rozalka


Cz sie 04, 2005 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Gimlas napisał(a):
Ciekawi mnie podejscie zydow do kwesti paruzji.A dokladniej znakow ,ktore beda ja poprzedzac.Gdzies słyszalem ,ze zydzi wierza w przyjscie mesjasza ,ale dopiero kiedy na swiecie zapanuje pokoj i dobro.Nie wiem na jakiej podstawie oni tak sądza.Nie chce sie kłocic z bracmi starszymi ,bo nie o to chodzi,ale chcialbym usłyszec ich argumentacje.Moze znajduje ona odzwierciedlenie w Pismie Św? Poslucham(poczytam:) ) wypowiedzi nie tylko wyznawcow judaizmu ,ale wszystkich,ktorzy wiedzą cos na ten temat.
A moze wyznawcy judaizmu ujawnicie sie?


Jeślii pytasz o stan, który poprzedzi nadejście Mesjasza to dobrze słyszałeś, że to pokój, a mówią o tym następujące fragmenty: Jeszaja (Iz.) 2,4; 9.6 ;11,9 ;35, 9-10, i inne ważne tu też jest że wszystko będzie nowe 65,17.

Co do samego Mesjasza to jest wiele koncepcji nie tylko ze to będzie jakiś konkretny człowiek, ale np. cały naród, lub kilka osób, albo pewien stan etap naprawy.
Generalnie każdy wierzy w co chce, bo to nie jest takie bardzo ważne w judaiźmie jak w chrześcijaństwie. Jest też wielu takich co się tym co będzie mało interesują, ale skupiają swoją uwagę na tym co jest.

Użyte przez Ciebie słowo paruzja rzeczywiście jest terminem chrześcijańskim oznaczającym ponowne przyjście Chrystusa czyli Mesjasza. Ale mnie tu się w tym kontekscie kojarzy taka chasydzka koncepcja: że jest dwóch Mesjaszy w każdym pokoleniu ponownie przychodzących, cyklicznie jeden ben Josef cierpiący, a drugi ben Dawid królujący, oczywiście te dusze pozostają w ukryciu, a zatem 2 dusze opuszczają się ponownie czyli dokonują jakby tego co chrześcijanie nazywają paruzją.

Peter123,
cytowany przez Ciebie fragment Ap. niekoniecznie musi wskazywać na judaizm. Wg mnie tu raczej o jakąś sektę Żydów chrześcijan albo gnostyków itp.

bard,
tu Oozie ma słuszność pisanie Żyd z małej litery jest bez sensu. Nie ma czegoś takiego jak "wyznanie żydowskie". Judaizm to droga, sposób na życie dla Żydów.
Poza tym to jest obraźliwe, a autorzy słownika najwyraźniej nikłe pojęcie o Żydach mają i żadnym autorytetem nie są w tej kwestii. Jakoś Polacy dziwnie nikt z małej litery nie pisze.


N sie 21, 2005 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 20:35
Posty: 9
Post Nu...
aj...
Ludzie... Cały Judaizm to jedno wielkie oczekiwanie na przyjście Mesjasza i czekanie to jest całym sensem celem i powodem jego istnienia.
Mesjasz został zapowiedziany dokładnie w momencie wygnania ludzi z Edenu.

"Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książe
Pokoju” (Iz 9,6).

Cały Stary Testament jest poprzetykany na wylot proroctwami i to dokładnie sądzą Żydzi.
Pozatym istnieje spory odłam Żydów Mesjańskich + Chasydów HaBa którzy także wierzą iż Mesjasz już nadszedł.

Co do cytatu z apokalipsy -sądze że po prostu zepsucie w lokalnym kulcie w Azji Mniejszej przyjeło postać bardzo wyraźną. Pozatym raczej mowa tu o jakiejś sekcie judeochrześcijańskiej bo wspominana jest nieopodal listów do 7 kościołów -gdzie mowa wyłącznie o chrześcijanach.

Sela.


Pt cze 02, 2006 23:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
Eliasz napisał:
"aj...
Ludzie... Cały Judaizm to jedno wielkie oczekiwanie na przyjście Mesjasza i czekanie to jest całym sensem celem i powodem jego istnienia."
oraz
Eliasz napisał:
"Pozatym istnieje spory odłam Żydów Mesjańskich + Chasydów HaBa którzy także wierzą iż Mesjasz już nadszedł. "

Sam sobie zaprzeczasz bo skoro już nadszedł to jak można na niego oczewkiwać.

Tzw Żydzi Mesjaniczni nie są wyznawcami judaizmu tylko chrześcijanami albo czymś pomiędzy chrześcijaństwem a judaizmem zależy jaka grupa.

W niektórych grupach Chabadu rzeczywiście kładzie się d uży nacisk na przyjście Mesjasza, ale na pewno nie jest to nawet tam jak piszesz : "całym sensem celem i powodem jego istnienia."

Oczywiście celem judaizmu jest zachowywanie micwot.

A tak poza tym to miło że się interesujesz tematem. Życzę powodzenia w dalszych studiach.


N lip 02, 2006 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Stary wątek, ale może uda się przywrócić ten niezwykle ciekawy temat.
Oto co mówi judaizm apropo "wizji" przyjścia Mesjasza i poniekąd wyjaśnia dlaczego żydzi (przynajmniej niektórzy) nie uwierzyli i nie wierzą w Jezusa jako Mesjasza:

Mesjasz ma być - według tradycji judaizmu - wielkim, charyzmatycznym przywódcą duchowym, religijnym (Izajasz 11:2-5), politycznym (Jeremiasz 23:5), wojskowym, znakomitym etycznie sędzią (Jeremiasz 33:15). Jednak - przy wszystkich tych niezwykłych i doskonałych cechach charakteru i zdolnościach - będzie człowiekiem i nigdy w historii judaizmu nie widziano w nim Boga, ani syna Boga - chyba że w takim sensie, w jakim wszyscy ludzie są "dziećmi Boga".

Pochodzenie Mesjasza od konkretnych, historycznych postaci jest wyraźnie zaznaczone w Tanach (Biblii Hebrajskiej).
Mesjasz - według judaizmu - ma być z rodu króla Dawida (Księga Kronik I - 17:11, Psalm 89:29-38, Jeremiasz 33;17, Samuel II - 7:12-16) i Salomona (Księga Kronik I - 22:10, II - 7:18) z plemienia Judy (Księga Rodzaju 49:10).


Wt lis 16, 2010 13:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 27, 2008 12:23
Posty: 166
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Gimlas napisał(a):
Ciekawi mnie podejscie zydow do kwesti paruzji.A dokladniej znakow ,ktore beda ja poprzedzac.Gdzies słyszalem ,ze zydzi wierza w przyjscie mesjasza ,ale dopiero kiedy na swiecie zapanuje pokoj i dobro.Nie wiem na jakiej podstawie oni tak sądza.Nie chce sie kłocic z bracmi starszymi ,bo nie o to chodzi,ale chcialbym usłyszec ich argumentacje.Moze znajduje ona odzwierciedlenie w Pismie Św? Poslucham(poczytam:) ) wypowiedzi nie tylko wyznawcow judaizmu ,ale wszystkich,ktorzy wiedzą cos na ten temat.
A moze wyznawcy judaizmu ujawnicie sie?

Nie jestem Żydem ale te informacje mogą przybliżyć temat .
Czy Żydzi dalej oczekują Mesjasza?
Cytuj:
45 Pisma Hebrajskie zawierają wiele proroctw, które 2000 lat temu rozbudziły w Żydach nadzieje mesjańskie. Według Księgi 2 Samuela 7:11-16 Mesjasz miał pochodzić z rodu Dawida. W Księdze Izajasza 11:1-10 podano obietnicę, iż zapewni on całej ludzkości sprawiedliwość i pokój. A Księga Daniela 9:24-27 wskazywała na czas pojawienia się Mesjasza i jego śmierć.
46 Jak wyjaśnia Encyclopaedia Judaica, szczególnie niecierpliwie wyczekiwano Mesjasza w I stuleciu. Spodziewano się, że będzie to „obdarzony charyzmą potomek Dawidowy, który — zgodnie z wierzeniami tych Żydów z okresu rzymskiego — zostanie powołany przez Boga, by skruszyć jarzmo pogan i objąć władzę nad odrodzonym królestwem Izraela”. Tymczasem wojowniczy Mesjasz odpowiadający wyobrażeniom Żydów nie nadchodził.
47 Niemniej, jak podaje The New Encyclopædia Britannica, nadzieja mesjańska ogromnie przyczyniła się do zachowania jedności narodu podczas licznych prób: „Nie ulega wątpliwości, że judaizm w dużej mierze zawdzięcza swe przetrwanie niewzruszonej wierze w mesjańską obietnicę i przyszłość”. Ale gdy na przełomie wieków XVIII i XIX powstał judaizm współczesny, sporo Żydów przestało biernie czekać na Mesjasza. Ostatecznie wielu z nich straciło cierpliwość i nadzieję w wyniku holocaustu rozpętanego przez hitlerowców. Orędzie mesjańskie zaczęło im ciążyć, toteż zmienili jego interpretację i uznali jedynie za zapowiedź nowej ery dobrobytu i pokoju. Odtąd ogół Żydów, poza nielicznymi wyjątkami, raczej nie wyczekuje przyjścia osobowego Mesjasza.

Jest to cytat z ksiązki "Człowiek poszukuje Boga"rozdz.9 str.232-234

_________________
Mówiąc to, miałem na myśli,bracia ,mnie samegoi Apollosa ze względu na was abyscie mogli zrozumieć , że nie wolno wykraczać ponad to , co zostało napisane , i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. 1 KOR 4:6 BT


Cz gru 23, 2010 17:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 27, 2008 12:23
Posty: 166
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
Jeszcze jednona co chce zwrócic uwagę

Gimlas napisał(a):
Nie chce sie kłocic z bracmi starszymi ,bo nie o to chodzi,ale chcialbym usłyszec ich argumentacje.


Zdumiewa mnie to że Żydów wyznających Judaizm nazywa się starszymi braćmi.
Nie chodzi mi o Żydów jako ludzi.
Ludzie wyznający judaizm odrzucili Mesjasza –Jezusa .To jest fakt. Zabili go gardząc kimś kogo Bóg posłał na świat aby go zbawic.

Przez poroka Izajasza Bóg powiedział narodowi izraelskiemu: „Wy jesteście moimi świadkami (...) moim sługą, którego wybrałem” (Izajasza 43:10).
Ale dnia 11 Nisan 33 roku n.e. Jezus oznajmił przywódcom Izraela, że Bóg odrzucił ten naród jako swego sługę. Zapowiedział: „Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi wydającemu jego owoce”. Zgromadzonym tłumom Jezus rzekł: „Oto wasz dom jest wam pozostawiony” (Mateusza 21:43; 23:38)
Czy można kogoś akceptować (akceptacja Religi)skoro Bóg go odrzuca?
Czy nie jest to postepowanie wbrew woli Bożej?
Czyżby grzeszny człowiek był bardziej prawy niż Bóg ,akceptując odrzuconych przez Boga?
Jaki bardziej zasadny jest powód akceptacji Judaizmu skoro dla Boga powodem odrucenia Żydów było zabicie Syna Bożego?

_________________
Mówiąc to, miałem na myśli,bracia ,mnie samegoi Apollosa ze względu na was abyscie mogli zrozumieć , że nie wolno wykraczać ponad to , co zostało napisane , i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. 1 KOR 4:6 BT


Cz gru 23, 2010 18:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Spojrzenie Zydów na przyjscie mesjasza
jarekS napisał(a):
Ludzie wyznający judaizm odrzucili Mesjasza –Jezusa .To jest fakt. Zabili go gardząc kimś kogo Bóg posłał na świat aby go zbawic.

Jezusa zabili Rzymianie.
Ale ad rem, pytanie brzmiało czy żydzi oczekują nadejścia Mesjasza. Tak. Oczekują:
Dwunasty punkt z Trzynastu Zasad Wiary Majmonidesa (Rambama) stwierdza:
"Wierzę pełnią wiary w nadejście Mesjasza i chociaż nawet on zwleka, to nie przestaję czekać na niego każdego dnia."

http://www.the614thcs.com/40.162.0.0.1.0.phtml

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Cz gru 23, 2010 20:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL