Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 8:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Katolicy - Żydzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn wrz 06, 2004 8:50
Posty: 48
Post 
ronin napisał(a):

Judaizm jest pierwszą religią monoteistyczną, pierwszą w świecie wiarą w B-ga jedynego. Stwórce który nie ma ani początku ani końca, był, jest i będzie.


Pierwsza religią monoteistyczną był zaratusztrianizm któremu początek dał Zaratusztra około w 1400-1200 r. p.n.e. I to on jak się przypuszcza wywarł wpływ na ukształtowanie się judaizmu.


So wrz 18, 2004 16:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Kościół może przyjąć Chrystusa tylko wtedy, gdy uzna Izraela [chodzi o wybranie narodu żydowskiego], ponieważ Chrystus jest Mesjaszem Izraela. [...] Nieuznawanie przez nich [chrześcijan] Izraela jest dowodem nieuznania przez nich Chrystusa, któremu - jak utrzymują - służą

Fragmenty książki kardynała Lustigera "Obietnica"
http://www.wiara.pl/tematcaly.php?idenart=1100618599

Można być chrześcijaninem bez korzeni w judaizmie? I bez uznania wybrania Izraela?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lis 16, 2004 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
Talmud jest dla części Żydów Torą Ustną daną Mojżeszowi na Synaju, dla innych jest tylko historycznym zapisem wiary przodków.
Dla właściwego zrozumienia cytowanych powyżej fragmentów należy uwzględnić kontekst historyczny w którym powstały tzn cytowani rabini nie mieli jeszcze do końca pewności czy traktować chrześcijan jako heretycką sekte judaistyczną, czy jako zupełnie oddzielną religie tak jak obecnie jest traktowane przez rabinów chrześcijaństwo.
Poza tym rabini obawiali się także utraty tożsamości, (co mogło zaowocować zbytnią niechęcią do narodów świata)i dopiero uczyli się co robić jak postępować żeby jej nie utracić. Należy uwzględnić także typowo semicki sposób mówienia, który cechuje dosadne wyrażanie się, oraz przesada, które przez polską wrażliwość mogą zostać niewłaściwie odebrane jako nienawiść.

Wspólczesny judaizm oczywiście nakazuje kochać wszystkich zgodnie z Torą rozumianą jako Chumasz(Piecioksiąg), która jest podstawą dla wszystkich denominacji judaizmu -Dewarim(Pwt) 10,19 "wahawtem et hager"- "kochajcie cudzoziemca"(tłum. własne)
i współpracować ze wszystkimi w celu naprawy świata.
Kto tak nie czyni nie ma nic wspólnego z judaizmem.


N sty 16, 2005 18:19
Zobacz profil
Post Żydzi
Cytuj:
"Izrael wyciągnął lekcję z holokaustu w Auschwitz, zapewniając sobie własną obronę przed wrogami" - powiedział premier Izraela Ariel Szaron podczas specjalnej sesji Knesetu poświęconej 60 rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady.
W tym kontekście Szaron nazwał "decyzjami o uzasadnionej obronie" podjęte przez rząd izraelski środki "walki z terrorystami palestyńskimi mimo, że decyzje te - dodał - uznawane przez naszych wrogów za agresywne i porównywane do tego, co robili nam naziści" (PAP)

Pozostawiam to do rozważenia Jo_tce i innym obrońcom Narodu Żydowskiego. Holokaust w zwolnionym tempie. Cel podobny do hitlerowskiego: Lebensraum. Warto jeszcze dodać, że najgroźniejszymi terrorystami są kilkuletnie dziewczynki, których mamy posyłają do sklepu po kilogram soli. Na te w sposób szczególny polują izraelscy snajperzy.
Nawet nie zerknąłem do Talmudu, więc nie wiem co tam jest napisane, ale słuchałem przemówienia jakiegoś dostojnika żydowskiego, bodaj na uroczystości w Harmężach. Nie powiedział ani razu "ludzie". Odniosłem wrażenie, że hitlerowcy mordowali w Auschwitz wyłącznie Żydów.
KL-Auschwitz składał się z dwóch części Auschwitz I w mieście Oświęcim i Auschwitz II w Brzezince. Zatem po raz kolejny pytam ilu Żydów hitlerowcy zabili w Auschwitz I? Bo choć kilka razy ten obóz odwiedzałem i pytałem wielu znawców (m.in. p. Bartoszewskiego - przecież eksperta od spraw oświęcimskiego obozu) odpowiedzią jest zawsze milczenie. A jest to pytanie ważne, jako iż Żydzi roszczą sobie pretensje nie tylko do Auschwitz-Birkenau ale i do Auschwitz I.
A ja w Auschitz I byłem już jako 12-latek (1947), dokąd zawieźli nas ze szkoly autobusem na "uroczystość" wieszania komendanta obozu Hessa. Nie widziałem jak dyndał, bo było dużo ludzi a ja byłem bardzo niskiego wzrostu. Musiałem uwierzyć na słowo, że wieszali i że mu pętlę zakładał jeden z ocalałych więźniów. Ponadto zapamiętałem przeokropny smród. Gniła brukiew na kupie, której nikt nie uprzątnął. Wtedy właśnie opiekujący się nami były więzień powiedział, że w Auschwitz I ginęli przede wszystkim Polacy a w jednym z bloków można było oglądać całą ściane pokrytą ich fotografiami. Dużo, bardzo duż tam było kapłanów a także braci i siostry zakonne, ale nie przypominam sobie, żeby przy którymś nazwisko było napisane Żyd.
Czy doczekam się jakiegoś wyjaśnienia moich wątpliwości?


Cz sty 27, 2005 14:20

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post Re: Żydzi
Teofil, Jan napisał(a):
Holokaust w zwolnionym tempie. Cel podobny do hitlerowskiego: Lebensraum.

Teofilu Janie zanim napiszesz takie bzdety przejedź się na wakacje do Izraela a potem zabieraj głos.
Pooglądaj ten "holocaust" Arabów mieszkających w Izraelu, Druzów, Samarytan.
Sprawdź co znaczy słowo którego bezmyślnie używasz, szargając pamięć milionów pomordowanych -- i to nie tylko Żydów czy Romów ale także Ormian (fakt -- wcześniej i nie przez nazistów).

Teofil, Jan napisał(a):
Nawet nie zerknąłem do Talmudu, więc nie wiem co tam jest napisane,

To zerknij. Bo ignorancja nie uzasadnia głupoty.

Teofil, Jan napisał(a):
Zatem po raz kolejny pytam ilu Żydów hitlerowcy zabili w Auschwitz I? Bo choć kilka razy ten obóz odwiedzałem i pytałem wielu znawców (m.in. p. Bartoszewskiego - przecież eksperta od spraw oświęcimskiego obozu) odpowiedzią jest zawsze milczenie.

Po pierwsze - nie kłam.
Po drugie wystarczy wejść na portal Gazety Wyborczej -- w dziale o obchodach sa rzetelne materiały opracowane przez PAP na podstawie informacji z Muzeum KL Auschwitz.


Teofil, Jan napisał(a):
Czy doczekam się jakiegoś wyjaśnienia moich
wątpliwości?

Taa grunt to w obliczu morderstwa zacząć się przegadywać u kogo na podwórku większa kupa trupów leży.
Gratulacje.


Cz sty 27, 2005 15:07
Zobacz profil
Post 
Dziecko roztomiłe. Gdybyś chociaż myśleć potrafiło!! Gdybyś ociupinkę myśleć potrafiło, to byś Dziecino zauważyła, że ja już 1947 r. liczyłem sobie 12 lat. A gdybyś zwyczajnie dodawać potrafiło, wyliczyłbyś, że teraz mam tych lat siedemdziesiąt. Na wycieczki już nie jeżdżę. Bo najdalej od domu - na co mnie stać - to 300 metrów (tyle mam do kościoła parafialnego). Mogę Ci jeszcze powiedzieć, że pochodzę z tak bardzo "antysemickiej" rodziny, że w 1939r. przechowywała ona - moj tato i mama - żydowskiego chłopca, którego rodzice u nas zostawili, bo im się wózek ręczny zepsuł i poszli szukać nowego. Ja tego nawet nie wiedziałem dotąd dopóki żył mój ojciec. Dopiero na tydzień przed krwotokiem mózgowym (czyżby coś przeczuwał, że w tydzień później zacznie się jego agonia), w skutek którego w kolejny tydziem wyzionął ducha, o tym mi powiedział i prosił abym nie wyrzucał wózka z chlewika, bo właściciele czyli owa żydowska rodzina mogą się po niego zgłosić. I zakazał mi chwalić się tym, bo nie chciał być uznanym za "sprawiedliwego wśród narodów świata", zwłaszcza że już wtedy Żydzi objawili światu swój szowinizm.
A kwestia czy Żydzi ginęli w Auschwitz I jest o tyle ważna, że Żydzi roszczą sobie jakieś prawa własności do terenu tego obozu, do czego nie mają absolutnie żadnych podstaw.
A na koniec jeszcze powiem: nie bądź aż tak bardzo śmierdzącym tchórzem i podpisuj się swoim choćby tylko imieniem, tak jak ja stary dziad.


Cz sty 27, 2005 16:21
Post 
Panowie!

Proponuje by a taki dzień jak dzisiaj.....uciszyć swoje emocje i wszelkie pretensje .
W dzien w którym cały niemal swiat wspomina te straszliwa zbrodnie jakiej dokonali hitlerowcy......zadumajmy się lepiej, wyciszmy, pomódlmy....i zapalmy w swych sercach "znicz pamięci" dla ofiar.

Odsunmy od siebie te drugorzedne spory i nie zachowujmy sie jak ....POLITYCY..

pozdrówka [*]


Cz sty 27, 2005 16:56

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Bardzo na temat, nie ma co.
Niemniej -- nadal oceniać jak i co na podsatawie TYLKO mediów to spory błąd.

Nie spotkałem się z roszczeniem własności ze strony którejś gminy do Auschwitz -- jedyne protesty jakie były dotyczyły symboli religijnych -- a i to było ze strony ortodoksów w dodatku nie polskich.
Jakoś rabin Schudrich nic w tej kwestii nie robi.

Opowieści o wózku i ukrywaniu się z przechowaniem żydowskiego chłopaka włożę między bajki -- allbo uznam za prawdę jak ów żydowski szowinizm -- tylko że wtedy mamy żywy przykład antysemityzmu oparty o zwykłą plotkę.

Nb. W Yad Vashem najwięcej drzewek mają Polacy.
Jedyne osoby, o których wiem, a które odmówiły uznania wyróżnienia ich medalami Yad Vashem to siostry karmelitanki ze Starego Sącza i jezuici z Nowego Sącza /bo jak zaargumentowały -- nie pomagały dla pochwał i zaszczytów/.
Zatem zalecam rozglądanie się za owym wózkiem bo pazerne Żydy z pewością się o niego upomną.

P.S.
Nicki od tego są by ich używac.
Kto czytać umie to i do imienia dojdzie.

Pan moją siłą -- owo znaczy.


Cz sty 27, 2005 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Zgadza się Belizariuszu.

O 20,00 kto chce może zapalić świeczkę za ofiary Auschwitz-Birkenau.


Cz sty 27, 2005 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 08, 2005 16:18
Posty: 13
Post 
Ale trzeba przyznać, że większość Żydów nienawidzi Polski - więc czemu mam ich kochać? Nie mówię, że cały naród to nacjonaliści, wśród Polaków też sie przecież skinów znajdzie (nawet hurtowo), ale Żydzi są, jacy są. Proponuje zamknąć temat.


Wt lut 08, 2005 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 08, 2005 18:22
Posty: 423
Post 
Duratarze-dlaczego?
Bo kazdy czlowiek na to zasluguje obojetnie jakiej jest narodowosci i wyznania.
Jezus nie powiedzial,ze mamy jednych kochac a drugich nie-"Miluj blizniego swego jak siebie samego".

_________________
"Szanuj kazdego czlowieka,bo Chrystus w nim zyje."


Śr lut 09, 2005 9:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Duratar napisał(a):
Ale trzeba przyznać, że większość Żydów nienawidzi Polski - więc czemu mam


Chłopie alle bzdury wypisujesz.
Naćpałeś się czegoś czy co?


Śr lut 09, 2005 10:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 18:41
Posty: 90
Post 
Błądzicie, błądzicie i wyjścia z tego wszystkiego znaleźć nie możecie.
Knsekwencje braku znajomości Biblii i mądrości z góry.
Jak długo jeszcze dacie sie zwodzić swoim fałszywym nauczycielom?
Oni nie znają prawdy, nie znaja Biblii(wielu nie umie znaleźć jakiejkolwiek księgi), "ślepi przewodnicy" razem ze swymi uczniami w dół wpadną, już wpadają.
Religia prawdziwa nie zależy od miejsca urodzenia i musi byc tylko jedna jedyna taka dana przez Boga. Ale tylko swoim sługom odkrywa dalszą wiedzę o Sobie samym. Czy nie czytałeś:
"1 Synu mój, nie zapominaj o moim prawie, a twe serce niech przestrzega mych przykazań, 2 będą ci bowiem dodane długie dni i lata życia oraz pokój. 3 Niechaj cię nie opuszcza lojalna życzliwość i wierność prawdzie. Zawiąż je wokół swej szyi. Napisz je na tablicy swego serca 4 i tak w oczach Boga i ziemskiego człowieka znajdź łaskę oraz dobrą wnikliwość. 5 Zaufaj Jehowie całym sercem i nie opieraj się na własnym zrozumieniu. 6 Zważaj na niego na wszystkich swych drogach, a on wyprostuje twe ścieżki.

7 Nie stawaj się mądry we własnych oczach. Bój się Jehowy i odwracaj się od złego. 8 Niech to się stanie uzdrowieniem dla twego pępka i pokrzepieniem dla twoich kości.

9 Okazuj Jehowie szacunek tym, co masz wartościowego, oraz pierwocinami wszelkich twoich plonów. 10 Wtedy twe spichrze będą obficie napełnione, a kadzie twoich tłoczni będą opływać młodym winem"(Przysłów 3:1-10).

Kościół rzymskokatolicki i całe Nominalne Chrześcijaństwo mnoży tajemnice, sami sie w tym gubią. Najbardziej przykre to, to, ze pociągają wielu na zatracenie i zagładę.

I jeszcze:
"Oto, co powiedział Jehowa, twój Wykupiciel, Święty Izraela: "Ja, Jehowa, jestem twoim Bogiem; uczę cię, byś odniósł pożytek, sprawiam, że idziesz drogą, którą powinieneś kroczyć.
O, gdybyś tylko zważał na moje przy kazania! Wtedy twój pokój stałby się jak rzeka, a twoja prawość — jak fale morskie.
I twoje potomstwo byłoby jak piasek, a potomkowie z twego wnętrza — jak jego ziarnka. Nie byłoby zgładzone i ani unicestwione przede mną niczyje imię""Izajasza 48:17-19).
Ci zaś co są w tej religii prawdziwej musza głosić i mówić o tych sprawach, i prostowac to co wykrzywione:
"11 Albowiem Pismo mówi: "Nikt z opierających na nim swą wiarę nie będzie rozczarowany".
12 Nie ma bowiem różnicy między Żydem a Grekiem, bo nad wszystkimi jest ten sam Pan, bogaty dla wszystkich, którzy go wzywają. 13 Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony".

14 Ale jak będą wzywać tego, w którego nie uwierzyli? A jak uwierzą w tego, o którym nie słyszeli? A jak usłyszą bez głoszącego? 15 A jak będą głosić, jeśliby nie zostali posłani? Tak jak jest napisane: "Jakże pełne wdzięku są stopy tych, którzy oznajmiają dobrą nowinę o tym, co dobre!"

16 Jednakże nie wszyscy okazali posłuszeństwo dobrej nowinie"(Rzymian 10:11-16).


Śr lut 09, 2005 10:10
Zobacz profil
Post 
Co ten oszołom znowu pisze
..I co to ma wspólnego z tematem??????

Moderzy OBUDZCIE SIE WRESZCIE


Śr lut 09, 2005 13:07

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Miłujący prawde napisał(a):
"Oto, co powiedział Jehowa, twój Wykupiciel, Święty Izraela: "Ja, Jehowa, jestem twoim Bogiem


Gorzej - on WKLEJA bezmyślnie i próbuje ewangelizować.

Te Miłujący -- toto powyżej to ma być niby Szema?

Bo jeśli tak -- to całkiem ta twoja pseudoprawda rozjechała się z rzeczywistością, misiu.


Śr lut 09, 2005 13:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL