Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:39



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Ekumeniczny spór wokół obecności Jezusa w chlebie i winie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Ekumeniczny spór wokół obecności Jezusa w chlebie i wini
Przemek, proszę przedstawić punkt widzenia Twojej wspólnoty! Za ignorowanie poleceń moderacji dostajesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Pt sty 26, 2024 8:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Ekumeniczny spór wokół obecności Jezusa w chlebie i wini
bramin napisał(a):
Przemek, proszę przedstawić punkt widzenia Twojej wspólnoty! Za ignorowanie poleceń moderacji dostajesz ostrzeżenie.

Rozumiem obecną prośbę o zwięzłe przedstawienie stanowiska mojej wspólnoty, jednak uważam, że moja wcześniejsza, obszerniejsza wypowiedź wpisywała się w temat wątku "Ekumeniczny spór wokół obecności Jezusa w chlebie i winie" i nie zauważyłem w wątku wytycznych, aby ograniczać długość wypowiedzi czy unikać szerszego uzasadnienia - więc skąd ten wymóg "nagle"?

Poza tym ważne jest, szczególnie w takiej debacie, solidnie uargumentować stanowisko w tym wypadku mojej denominacji, aby znowu ktoś nie przyklejał "nalepek" jak "wymysły".

Chciałem przedstawić pogląd mojej wspólnoty w sposób rzetelny, opierając się na solidnych źródłach i analizie, a nie tylko podać go w formie krótkiej deklaracji. Uznałem, że cytaty z Ojców Kościoła i ich egzegeza pomogą czytelnikom forum zrozumieć biblijne źródła i historyczne podstawy stanowiska mojej denominacji w kwestii Eucharystii.

Bez szerszej argumentacji i uzasadnień jest to tylko opinia - a nie wartość historyczna, którą mogą czytelnicy nie widzieć w takich stwierdzeniach. Dlatego oparłem je na rzetelnej analizie źródeł, cytatach Ojców Kościoła i egzegezie biblijnej - uważam to za cenne wnoszenie konstruktywnego głosu do ekumenicznej debaty. Dlatego chociażby w myśl obiektywności debaty, zrozumienia i owocnego dialogu, proszę przywrócić chociaż część mojego uzasadnienia, aby nie było to pustosłowiem, a na co moderacja chce chyba wypowiedź skierować?

Więc wnioskując na bazie faktów z historii i oceny prac również Ojców Kościoła - por. proszę moderację przywrócić wcześniejszą merytoryczną część uzasadniającą.... - W mojej wspólnocie Kościoła ewangelicznego uznajemy Eucharystię (Wieczerzę Pańską) za upamiętnienie ofiary Chrystusa na krzyżu. Wierzymy, że podczas Wieczerzy Pańskiej Jezus jest obecny w sposób duchowy, przez wiarę. Chleb i wino pozostają w swojej substancji, ale dla wierzącego są one znakiem ofiarowanego przez Chrystusa zbawienia. Przyjmując je z wiarą, dostępujemy łaski Bożej.

Stanowisko to opiera się na analizie Pisma Świętego, które mówi o spożywaniu Ciała i Krwi Chrystusa w sensie duchowym (J 6,53-58), a także na nauczaniu wczesnych Ojców Kościoła, którzy podkreślali symboliczny charakter Eucharystii.


So sty 27, 2024 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Ekumeniczny spór wokół obecności Jezusa w chlebie i wini
No świetnie, podałeś pogląd swojej wspólnoty i o to właśnie chodziło.
Zamykam dyskusję. O transsubstancjacji, konssubstancjacji, transfinalizacji lub transsignifikacji lub innych teoriach, możemy dyskutować w innym, także ekumenicznym wątku, na podobnych zasadach.

_________________
ksiądz


Pn sty 29, 2024 9:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL