Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Marcin Luter powiedział... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post Marcin Luter powiedział...
„Rozum to jest największa (censored) diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą (censored); jest prostytutką, prawdziwą (censored) diabelską, (censored) zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość”. (Marcin Luter o rozumie)

„Jeśli kobiety męczą się i umierają po licznych porodach, nic w tym złego; niech umierają, byle tylko rodziły, na to są”.

„Dzieło i słowo Boże mówią nam jasno, że kobiety winny służyć małżeństwu lub prostytucji” (Marcin Luter o kobietach)

„Nie znajduję nic apostolskiego, ani prorockiego w tej księdze. Apostołowie bowiem nie zwykli przemawiać przenośniami; prorokują w słowach jasnych i zrozumiałych. Niech każdy myśli o tym, co mu doradza jego rozum; co do mnie, mój rozum czuje wstręt do tego i to jest dla mnie dostateczne do odrzucenia”. (Marcin Luter o Apokalipsie św. Jana)

Za Forum Frondy:
http://forum.fronda.pl/forum.php?akcja=pokaz&id=786725


So gru 02, 2006 19:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
A jak ktoś nie wierzy, że normalny człowiek mógł napisać takie rzeczy, to tutaj znajdzie fajne cytaty z Marcina Lutra z odnośnikami do tekstów źródłowych:

http://www.theologe.de/theologian3.htm

Zdanie o rozumie będącym %^&%& diabła jest tam na przykład pod numerkiem 37


So gru 02, 2006 19:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Czy ten odnośnik [Fronda] ma na celu uwiarygodnienia tego tekstu?
O ile dobrze widze to są to tylko wypowiedzi forumowiczów a nie tekst z artykułu jakiegos ze stron Frondy

wiadomo, że ludzie pobieznie bardzo oglądają teksty i przypisuja pośpiesznie z przyzwyczajenia pewne cytaty dzięki linkom w ten sposób umieszczanym konkretnym pismom i co za tym idzie zdaniu takiego pisma

prowokacja?

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


So gru 02, 2006 19:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Mieszek napisał(a):
Czy ten odnośnik [Fronda] ma na celu uwiarygodnienia tego tekstu?
O ile dobrze widze to są to tylko wypowiedzi forumowiczów a nie tekst z artykułu jakiegos ze stron Frondy


O ile dobrze widzę, to napisałem "Forum Frondy".

O ile mi wiadomo, to na forach są zazwyczaj tylko wypowiedzi forumowiczów.

Powiem jeszcze w sekrecie, że choć trudno w to uwierzyć, ale na niektórych forach pisują ludzie inteligentniejsi niż na tym.


So gru 02, 2006 23:23
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
Powiem jeszcze w sekrecie, że choć trudno w to uwierzyć, ale na niektórych forach pisują ludzie inteligentniejsi niż na tym.

JA Tobie w sekrecie powiem ze niektórzy głupotę zaliczają do rodzajów inteligencji.. Mam takie wrażenie ale wole nie kończyć,
. Samo pojęcie inteligentniejsi od.. tu piszących.. A tak w sekrecie napisz do której grupy sie zaliczasz..??


Wt gru 05, 2006 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Co jak co ale Marcin Luter nie był głupi i złe jest podejście do jego osoby,jako wcielonego antychrysta.Co z resztą zauważ Jan Paweł II.

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


So sty 13, 2007 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Marcin Luter powiedział...
Wiem, że stary temat ale mnie bardzo interesował. Wpisałem w wyszukiwarkę i patrzę oto jest. :) Dzięki za podanie linku do anglojęzycznego źródła. :) Tego właśnie szukałem. Źródła.


Pn lut 02, 2015 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Marcin Luter powiedział...
Powiedzieli:

„U kobiety sama świadomość jej istnienia powinna wywoływać wstyd.” (św. Klemans Aleksandryjski, o Ojciec Kościola 215)

„Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn.” (św. Jan Chryzostom, 349-407, gr.)

„Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.” (św. Tomasz z Akwinu)

„Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyznie.” (św. Augustyn 354-430 — jeden z najznakomitszych Ojców Kościoła)

„Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” (św. Tomasz z Akwinu, Ojciec Kościoła Kościoła, 1225-1275)

„Kobiety są błędem natury (... ) są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)


Powiedzieli tak.
No i co z tego?

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn lut 02, 2015 13:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Marcin Luter powiedział...
Jesienna chyba pomyliły Ci się tematy, bo ten jest o Lutrze.


Pn lut 02, 2015 14:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Marcin Luter powiedział...
WielkiLew napisał(a):
Jesienna chyba pomyliły Ci się tematy, bo ten jest o Lutrze.

Uwagi osobiste umieszczajmy w uwagach osobistych.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lut 02, 2015 14:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Marcin Luter powiedział...
WielkiLew napisał(a):
Jesienna chyba pomyliły Ci się tematy, bo ten jest o Lutrze.


Nie, nie pomyliły mi się tematy.

Myslałam, że związek z tematem wątku jest dla wszyskich oczywisty,
jak widać nie jest. Więc wyjaśniam.


Związek z tematem jest taki, że wskazuję na to, że różni ludzie (w tym wielcy, uznawani za autorytety)mówili różne rzeczy, które z dzisiejszego punktu widzenia brzmią szkokująco,
więc nie ma sięco podniecać, że Marcin Luter coś tam powiedział.

(Cytaty dot. kobiet, bo takie najłatwiej było znaleść, ale pewnie na inne tematy
dalo by się znaleść również sporo podobnych kwiatków)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn lut 02, 2015 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Marcin Luter powiedział...
jesienna napisał(a):
więc nie ma sięco podniecać, że Marcin Luter coś tam powiedział.

Może i nie ma, co się podniecać ale to, że Luter to powiedział i że są źródła to jest bardzo ważne. Dla wielu protestantów (szczególnie z charyzmatycznych grup) Ojcowie Kościoła i pisarze wczesnochrześcijańscy nie stanowią żadnego autorytetu i znaczenia. Dlaczego? Dla wielu właśnie m.in. dlatego, że uznają te osoby za bardzo grzeszne i u nich funkcjonują te cytaty o kobietach zamieszczone przez Ciebie (i nie tylko o kobietach [a tak w ogóle są jakieś źródła do tych cytatów abym mógł sprawdzić czy są prawdziwe?) jako dowód upadku kościoła katolickiego. Natomiast Luter jest wybielany dlatego dobrze, że dla równowagi do Polski dotarła wiedza, że Luter również sypał niezłymi kwiatkami.

I jakby, co nie jestem katolikiem. ;)


Pn lut 02, 2015 14:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Marcin Luter powiedział...
WielkiLew napisał(a):
jesienna napisał(a):
więc nie ma sięco podniecać, że Marcin Luter coś tam powiedział.

Może i nie ma, co się podniecać ale to, że Luter to powiedział i że są źródła to jest bardzo ważne. Dla wielu protestantów (szczególnie z charyzmatycznych grup) Ojcowie Kościoła i pisarze wczesnochrześcijańscy nie stanowią żadnego autorytetu i znaczenia. Dlaczego? Dla wielu właśnie m.in. dlatego, że uznają te osoby za bardzo grzeszne i u nich funkcjonują te cytaty o kobietach zamieszczone przez Ciebie (i nie tylko o kobietach [a tak w ogóle są jakieś źródła do tych cytatów abym mógł sprawdzić czy są prawdziwe?) jako dowód upadku kościoła katolickiego. Natomiast Luter jest wybielany dlatego dobrze, że dla równowagi do Polski dotarła wiedza, że Luter również sypał niezłymi kwiatkami.

I jakby, co nie jestem katolikiem. ;)


Są to cytaty skopiowane z katolickiego portalu OPOKA -
i tam nikt nie kwestionował ich autentyczności - był tylko komentarz

zresztą nie raz je spotykałam w różnej literaturze,
m.in w antologii tekstów jakichś ta (nie pamiętam) wydanej
przez UW (nie wiem czy Wrocławski czy Warszawski)

Jak będę miała trochę czasu to gdzieś poszperam po internecie
może uda mi się "czarno na białym" te cytaty uwiarygodnić

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt lut 03, 2015 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Marcin Luter powiedział...
No więc:

Bowiem w mnogości ludzi brak by było dobra porządku, gdyby jedni nie byli rządzeni przez innych mądrzejszych. I według tak pojmowanego poddaństwa kobieta z natury jest podległa mężowi, gdyż z natury mężczyzna ma większe rozeznanie rozumu
[i]Suma teologiczna I,q.92,1 odp2.



W odniesieniu do natury partykularnej kobieta jest czymś niedoszłym i niewydarzonym. Czemu? Bo tkwiąca w nasieniu siła czynna zmierza do utworzenia czegoś doskonałego: podobnego do siebie co do płci męskiej. A że rodzi się kobieta, dzieje się to albo z powodu słabości siły czynnej, albo z powodu jakiejś niedyspozycji materii, albo też spowodowało to coś z zewnątrz, np. wiatry południowe, o których [Filozof] pisze, że są wilgotne. Natomiast w odniesieniu do natury powszechnej kobieta nie jest czymś niewydarzonym, ale z zamierzenia natury jest przeznaczona do dzieła rodzenia.

[i]Suma teologiczna I,q.92,a



Sumę teologiczną św. Tomasza mam na czytniku e-booków - więc mogłam sprawdzić.
Pisma św. Augustyna też mam na czytniku - jak będę miała czas to sprawdzę.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt lut 03, 2015 16:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Marcin Luter powiedział...
OK. Dzięki :)


Wt lut 03, 2015 22:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL