Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Protestantyzm i sakramenty 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Kod:
Pokazują nam jasno , ze na kapłanów , kardynałów, książąt kościoła etc.  nie ma miejsca w chrześcijaństwie Dzieje dokładnie określają np. że biskup ma być mężem jednej żony etc. Co zostało z tej niby sukcesji apostolskiej widzimy dzisiaj..

jesli podasz mi ze w Biblii jest powiedziane SOLA SCRIPTURA, że ejst powiedziane TRIAS(TRINITAS) zgodze się ze wszystkim co piszesz. Jesli udowodnisz mi ze kanon NOWEGO TESTAMENTU został zesłany z nieba i nikt nie ustalał go etc etc

nie mam ochoty dyskusji z kimś kto nie mysli logicznie. TO ci przeklęci katolicy, koptowie, prawosławni, ormianie, asyryjczycy, malabarzy, kto tam jeszcze został no i starokatolicy zafałszowali wiarę....człowieku lecz się!
Masz obsesję. Kardynał po pierwsze nie jest godnością kapłańską kardynałami byli osoby cywilne i chyba także dwie kobiety! Kapłanem jest CHrystus! A prezbiterzy mocą nawananą przez samych apostołów mogli dokonywac Eucharystii. Swego czasu podawałem naukę ojców apostolskich odnosnie eucharystii i ofiary. Ufff....nie ma nic gorszego jak ignorancja!


Cytuj:
Praktycznie do III wieku włącznie wszyscy chrześcijanie mogli sprawować wszystkie funkcje w kościele i pełnić każdą posługę . To jest głosić słowo boże i sprawować obrzędy liturgiczne .


skomentuje to kabaretowym ujęciem popularnego słowa
b z d ---ura!
Cytuj:
Koniec III wieku zaczyna wyodrębniać uprzywilejowanych w kościele Wykrzyknik W dzisiejszym tego słowa znaczeniu kaste elitarna kapłanów w Polsce zwanych księżmi . a tytuł ksiądz ma pochodzi od tytułu świeckiego (Ksiądz, do XVI w. w Polsce nazwa władców świeckich. Od XVII w. tytuł duchownych katolickich).
Dlatego całe te opowiastki o sukcesji apostolskiej mijają się z celem Wykrzyknik Służą jedynie do wywyższenie się księży katolickich nad swoim stadem Wykrzyknik


przepraszam bardzo ja juz wiem oczym ten pan pisze..... o heretyckich gnostyckich "kosciołach" bo to nie ma nic wspólnego z Kościlłem Powszechnym!
Przypominam że od II wieku ortodoksyjna wiara zmaga się z licznymi herezjami ten stan dra do dziś!!!!!

Sukcesja apostolska to pierwsza połowa II wieku już Ireneusz pisze o SA i podaje ją dla Rzymu, Euzebiusz z Cezarei w Historia Esslecia ukazuje SA dla Rzymu, Antiochi, Jerozolimy, Aleksandrii, Cezerei! Sokrates Scholastyk w dziele o tym samym tytule dodaje dla Kostantynopola!
SA miała służyc rozpoznaniu sukcesorów samych apostołów aby dać znak kto jest DEPOZYTARIUSZEM prawdziwej wiary!
Mam już dość wałkowania tego. Jakim trzeba byc ignorantem aby nie potrafić pojąć tego że II, III, IV, V, VI wiek to walka Koscioła o to aby nie rozpłynąć się w odmętach herezji!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn gru 11, 2006 21:14
Zobacz profil WWW
Post 
czym innym jest dbanie o nienaruszalnośc dogamtów, a czym innym ograniczanie udzielania sakramentów przez członków Kościoła.


Cytuj:
Cytat:
Praktycznie do III wieku włącznie wszyscy chrześcijanie mogli sprawować wszystkie funkcje w kościele i pełnić każdą posługę . To jest głosić słowo boże i sprawować obrzędy liturgiczne .


skomentuje to kabaretowym ujęciem popularnego słowa
b z d ---ura!


Nie mógłbyś w tym wypadku zrobić wyjątku i wytłumaczyć, dlaczego nazywasz to bzdurą?


Pn gru 11, 2006 21:44

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
bo wyjasniałem to dziesiątki razy!

Był wyrazny podział na episkopos - biskup, prezbiteros - ksiadz, diakon - pokocnik. Pozniej pojawiły się nizsze stopnie lecz nie mające par exellance znaczenia kapłanskiego to znaczy nie nastapytwało nałozenie rąk. juz Sobór w Nicei jako przepis wiazacy i koronujący praktykę podkreśla że swecenia biskupa dokonywane sa przy udziale minimum 3 innych biskupów!
Spór z połwy III wieku o to czy sam chrzest dokonywane przez heretyków jest wazny (patrz Cyprian z Kartaginy) nie mówiąc o świeceniach!

Synor w Elwirze mówi jasno że książa powinni życ w celibacie choć tego nie nakazuje, celibat był bardzo ceniony patrz ruch eremitów i cenobitów! Pocżawszy od Pawła z Tarsu i Pachoniusza!


Dziś w prawosławiu, kosciołąch przedchalcedońskich biskupi zyją w celibacie tak jak zakonnicy i księża ( oni mają wybór choć w grecji wiekszosc zyje w celibacie w Rosji zkolei nie).

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn gru 11, 2006 22:02
Zobacz profil WWW
Post 
Dobrze, dobrze.
Nie denerwuj się tak.

Czy w takim razie można zlokalizować moment, w którym przestano "łamać chleb", a zaczęto "wydzielać" ten chleb wiernym? I czy można prześledzić motywację tych, którzy tą nową tradycję wprowadzali w życie?

I nie rozumiem, czemu mówisz tyle o tak nieważniej rzeczy, jak celibat. Przecież skoro pierwsi chrzescijańscy "kapłani" nie żyli w celibacie to oznacza, ze nie jest on konieczny, prawda? Jeżeli stwierdzisz, że jest- sam sobie podcinasz korzeń, tzw. "ciągłość wiary". Od Piotra.


Pn gru 11, 2006 22:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:


Jesli udowodnisz mi ze kanon NOWEGO TESTAMENTU został zesłany z nieba i nikt nie ustalał go etc etc

Tak czytam i zastanawiam sie o czym Waść piszesz.!!
Uważasz, Nowy Testament napisała ludzi e pokroju Ojca Rydzyka..??
Według mojej wiedzy NT został spisany pod natchnieniem Boga ! I prawie w takiej s samej formie jaki znamy do dzisiaj został spisany koło roku 90 naszej ery . Niektórzy bibliści uważają, że nawet wcześniej.. .
Piszesz se deczko dalej
Cytuj:
Masz obsesję. Kardynał po pierwsze nie jest godnością kapłańską kardynałami byli osoby cywilne i chyba także dwie kobiety!
zacytujmy encyklopedie
Kod:
Kwestię tę w obecnym prawie kościelnym reguluje kanon 351 § 1. Kardynałów ustanawia w sposób nieskrępowany Biskup Rzymski, wybierając ich spośród mężczyzn, którzy mają przynajmniej święcenia prezbiteratu, odznaczają się szczególną nauką, obyczajami, pobożnością i roztropnością w załatwianiu spraw. Ci, którzy nie są jeszcze biskupami, powinni przyjąć sakrę biskupią.
Zawsze ta funkcja była związana z KRK.. a i papieżem podobno też kiedyś była kobieta.!!
cytat
Cytuj:
Kapłanem jest CHrystus! A prezbiterzy mocą nawananą przez samych apostołów mogli dokonywac Eucharystii. Swego czasu podawałem naukę ojców apostolskich odnosnie eucharystii i ofiary. Ufff....nie ma nic gorszego jak ignorancja!

Szanowny Panie w zupełności się z Panem zgadzam Chrystus Kapłanem i Jednocześnie Bogiem ..!! Czyli idąć pańskim rozumowaniem . Nazywanie polskich księży np.
Nasi kochani kapłanie jest bluźnierstwem.!!!Chyba sie zgodzisz ze mną skoro tak piszesz jak cytuję Pana..!!
cytat
Cytuj:
skomentuje to kabaretowym ujęciem popularnego słowa
b z d ---ura!
Większych bzdur jak Pan piszesz wyżej chyba się nie da napisać ..??
Da sie..??

Reszty wole nie komentować musiałbym w tym stylu bo tyle pan podajesz nieścisłości , ze głowa boli..!!


Wt gru 12, 2006 13:25
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Zawsze ta funkcja była związana z KRK.. a i papieżem podobno też kiedyś była kobieta

A to akurat nieprawda. Średniowieczna bajka.


Wt gru 12, 2006 14:23

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Dlatego pisze On ,,podobno'' ;) Ot taka mała dygresja reszty postów Marcina nie skomentuje bo powie mi,że mam się leczyć czy coś, więc wole żeby ochłonął i wrócił do dyskusji.

:)


Wt gru 12, 2006 15:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
KARDYNAŁ to najwyższa godność w KOŚCIELE KATOLICKIM NIE BĘDĄCA STOPNIEM KAPŁAŃSKIM! WIelki Mistrz Zakonu Maltańskiego jest Kardynałem nie będąc księdzem! Proszę sprawdzić na przestrzeni historii jak to wyglądało a nie powielac bajek które rozprzestrzeniali komunisci który mówili jak to kardynałowie mieli zony i dzieci!

Co do NT to faktem jest bezprzecznym że kanon jaki mamy jest zasługą nie Lutra czy innego heretyka ale TRADYCJI czyli działania Ducha Świętego w Kościele Powszechnym!
Luter zmieniał zdanie odnosnie kanonu tytyle razy ze ciezko sie połapać co odrzucił a co zostawił.

W ST sa dwa typy kapłaństwa. Chrystus jest kapłanem na wzór Melchizedeka i powinien to pan doskonale wiedziec, kapłanem doskonałym skłądającym doskonałą ofiarę, ale byli też kapłani "aaronowi" - lewici. Prezbiter któy celebruje Ofiarę dokonuje Jej w imię Chrystusa gdzie to Chrystus się ofiarowuje. Jest to anamneza ofiary na krzyżu. Nie jest to nowa ofiara! Jesli czyta pan o ostatniej wieczerzy jest wyrazne wskazanie Chrystusa, gdzie On łaczy Ofiarę kiedy daje swoje ciało z ofiarą na Golgocie.
Ksiadz jest kapłanem w takim sensie ze jest naznaczony do pełnienia misterium w imieniu Chrystusa


Logika człowieka odruzca protestantyzm poniewaz jest NIELOGICZNY, to jest fakt polemika tylko to utwierdza!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Wt gru 12, 2006 17:56
Zobacz profil WWW
Post 
Czy ktoś (mam nadzieję, że wreszcie bez gąszczu wykrzykników) odpowie? Bo obawiam się, że moja polemika utonęła w hałasie godunowa.


Wt gru 12, 2006 18:02
Post 
P.S. i o co marcinie_jarzębski chodzi ci z tym Lutrem? Chyba nie było o nim mowy (już nie wspominając o tym, Panie Logiku, że wytykając błędy Lutra nie podważa się logiki k. prot.)


Wt gru 12, 2006 18:03

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Drogi Panie, opluwanie Kościoła Katolickiego od czasów Lutra wpisuje się w mentalność protestantów. Tylko ze względu na status tego forum nie będę cytował wypowiedzi Lutra o KANONICZNYCH KSIĘGACH NOWEGO TESTAMENTU czy to Listu Jakuba czy Objawienia.

Luter popełnił wielki błąd, zanegował sens TRADYCJI, wpadł w pułapkę z ktrórej do dziś protestantyzm nie może się wygrzebać.

Sokrates Scholastyn na stronie 134-135 napisał napisał(a):
...Kłamstwa Ischyrasa dostarczają im pretekstu. Rozgłaszał bowiem, że wycierpiał straszne rzeczy z ręki odbywającego inspekcję Makarego; ten rzekomo wpadł jak burza do kaplicy, [b]wywrócił ołtarz, zdruzgotał nawet kielich służący do sprawowania mistycznej ofiary..."[/]


tu toczyła się długa dyskusja która portuszała te aspekty i któe pan pyta. miłej lektury.

viewtopic.php?t=7862&postdays=0&postorder=asc&start=0[/code]

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Wt gru 12, 2006 22:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
KARDYNAŁ to najwyższa godność w KOŚCIELE KATOLICKIM NIE BĘDĄCA STOPNIEM KAPŁAŃSKIM! WIelki Mistrz Zakonu Maltańskiego jest Kardynałem nie będąc księdzem! Proszę sprawdzić na przestrzeni historii jak to wyglądało a nie powielac bajek które rozprzestrzeniali komunisci który mówili jak to kardynałowie mieli zony i dzieci!
Tak jak pisałem poprzednio !! Nie wiem czemu się powtarzasz Kardynał zawsze pochodził z nadania Watykanu ! Że kardynałowie mieli dzieci żony i kochanki.. O d tych ludzkich rzeczy ni e byli wolni sami papieże którzy mieli dzieci kochanki etc. Dzieci nawet z własnymi siostrami . Swoich poprzedników wywlekali na plac w Rzymie i bezcześcili zwłoki .. Podobno to są zastępcy czy następcy czy namiestnicy Chrystusowi.. Protestanci i wielu innych chrześcijan dawno odrzucili cos takiego jak kardynały książęta kościoła etc
Cytat quote] Luter zmieniał zdanie odnosnie kanonu tytyle razy ze ciezko sie połapać co odrzucił a co zostawił. [/quote] W XVI wieku był taki papież co to sam według swojej modły nakazał przetłumaczy Biblię , Dopiero kpina i drwina protestantów tego tłumaczenia spowodowała
wykupienie trefnej Biblii .
Istniał zakaz czytania Biblii przez Lud!!
Posiadanie swojej Biblii w domu groziło ekskomuniką.. To występek lutra mozna śmiało nazwa drobnostka
Cytat
Cytuj:
Ksiadz jest kapłanem w takim sensie ze jest naznaczony do pełnienia misterium w imieniu Chrystusa
Jest to ewidentne bluźnierstwo co piszesz ksiądz
jest takim samym człowiekiem jak każdy katolik .. Jedynie powinien pełnić funkcje jak to określa biblia by sługą wiernych katolików
a nie Panem kapłanem , któremu należy bic pokłony i całować w rękę
Cytat
Cytuj:
Logika człowieka odruzca protestantyzm ponieważ jest NIELOGICZNY, to jest fakt polemika tylko to utwierdza
Zawsze mam wrażenie ze katolicy to tez chrześcijanie tak samo jak protestanci czy prawosławni.. Dlatego mam głęboki szacunek do wielu katolików ! Moze z pominięciem tych którzy wpisują podobne bzdury jak szanowny Pan Jastrzębski w ostatnim przytoczonym cytacie !!
Cytat
Cytuj:
Drogi Panie, opluwanie Kościoła Katolickiego od czasów Lutra wpisuje się w mentalność protestantów
A do czasów lutra opluwaliście sie z prawosławnymi.. I nadal na Was nieszczęśnicy tak wszyscy plują , zabijają . Az boję się wyjrzeć przez okno !! Czy czasem jaki protestant nie zarzyna na ulicy katolika !! Co sami męczennicy ..!!
Tak sie zastanawiam .. dobrze ze jest piekło i niebo bo gdy byśmy sie mieli tam kiedyś spotkać w jednym miejscu aż strach pomyśle!!


Śr gru 13, 2006 9:46
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Drogi Panie, opluwanie Kościoła Katolickiego od czasów Lutra wpisuje się w mentalność protestantów. Tylko ze względu na status tego forum nie będę cytował wypowiedzi Lutra o KANONICZNYCH KSIĘGACH NOWEGO TESTAMENTU czy to Listu Jakuba czy Objawienia.

Luter popełnił wielki błąd, zanegował sens TRADYCJI, wpadł w pułapkę z ktrórej do dziś protestantyzm nie może się wygrzebać.


Nie sądzi Pan jednak, ze Pańskie opinie na temat Lutra i protestantów można umieścić w odpowiednim temacie? Tu rozmawiamy o uzasadnieniu katolickiego udzielania sakramentów. Ja zaś domagałam się biblijnego uzasadnienia. Jeżeli Pan tak długo o nim (uzasadnieniu) nie pisze, rozumiem, że Pan takiego ne zna.

P.S. Jestem kobietą.

P.S2 czy dyskusja nie zyskałaby przejrzystości gdyby obie strony porzuciły zwyczaj kończenia każdego zdania wykrzyknikiem??
Moze w rozmowie o historii koscioła warto podawać FAKTY I ŹRÓDŁA? A przede wszystkim: mówić na temat.

Przypominam że rozmowa dotyczy protestanckiego rozumenia sakramentów. Czy to rozumienie jest właściwie czy nie.

Czy administrator może usunąć poboczne wątki?


Śr gru 13, 2006 15:55

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
W przeszłości także niektórzy kardynałowie nie posiadali święceń kapłańskich. Wynikało to z faktu, że najniższy stopień kardynalski, kardynałowie diakoni, wywodził się od najważniejszych diakonów Rzymu, posiadających tylko niższe święcenia, podobnie jak kardynałowie prezbiterzy od najważnieszych prezbiterów (kapłanów) Rzymu, a kardynałowie biskupi od biskupów diecezji podmiejskich Rzymu. (Zob. Rangi kardynalskie)

Ostatnim takim kardynałem był sekretarz stanu Państwa Kościelnego Giacomo Antonelli, którego do godności kardynalskiej wyniósł papież Pius IX. Obecny kodeks prawa kanonicznego z 1983 zabrania wynosić do tej godności osoby nie posiadające święceń kapłańskich. Kwestię tę w obecnym prawie kościelnym reguluje kanon 351 § 1. Kardynałów ustanawia w sposób nieskrępowany Biskup Rzymski, wybierając ich spośród mężczyzn, którzy mają przynajmniej święcenia prezbiteratu, odznaczają się szczególną nauką, obyczajami, pobożnością i roztropnością w załatwianiu spraw. Ci, którzy nie są jeszcze biskupami, powinni przyjąć sakrę biskupią.



http://pl.wikipedia.org/wiki/Kardyna%C5%82

I kto miał rację. Kardynałem mogł zoastać każdy, także bez święceń. Jesli z moich postów wynikało by ze tweirdziłęm że dziś jest także tak samo to była to pomyłka. Sądziłem ze wyraznie oddzieliłem terazniejszy stan od przeszłego! To po pierwsze!!!


Co do sakramentów lub ich braku u protestantów to:
chrzest w imię Ojca i Syna i Ducha Św i intencja ochrzczenia sprawia ze sakrament jest ważny, szafarzem może byc każdy człowiek!
Chrzest jak podaje Didache był praktykowany przez zanurzenie lub przez polanie głowy wodą! Bez wody nie ma chrztu!

bierzmowania, jako sakramentu nie ma jest konfirmacja lecz nie ma biskupów z SA wiec nie ma konflirmacji w rozumowaniu ortodoksyjnym ( koscioły uznające min 7 pierwszch osborów)

małzeństwo - nie jest sakramentem u protestantów, w kosciele katolickim udzielają go sobie małzonkowie
kapłanstwo - nie ma to u protestantów
namaszczenie chorych - przyznam się że nie wiem
eucharystia - nie ma jej, jest tylko jakieś przedstawienie.
sakrament pokuty - nie ma jako sakrament

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Śr gru 13, 2006 18:22
Zobacz profil WWW
Post 
Cytuj:
Co do sakramentów lub ich braku u protestantów to:
chrzest w imię Ojca i Syna i Ducha Św i intencja ochrzczenia sprawia ze sakrament jest ważny, szafarzem może byc każdy człowiek!
Chrzest jak podaje Didache był praktykowany przez zanurzenie lub przez polanie głowy wodą! Bez wody nie ma chrztu!

bierzmowania, jako sakramentu nie ma jest konfirmacja lecz nie ma biskupów z SA wiec nie ma konflirmacji w rozumowaniu ortodoksyjnym ( koscioły uznające min 7 pierwszch osborów)

małzeństwo - nie jest sakramentem u protestantów, w kosciele katolickim udzielają go sobie małzonkowie
kapłanstwo - nie ma to u protestantów
namaszczenie chorych - przyznam się że nie wiem
eucharystia - nie ma jej, jest tylko jakieś przedstawienie.
sakrament pokuty - nie ma jako sakrament


Wydaje mi się, że każdy chrześcijanin wie co nieco na ten temat. Ale NIE O TYM była mowa. Zanim zacznie Pan obrażac innowierców, proszę przeczytać popzrednie posty i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pana zdaniem eucharystia u protestantów to pzredstawienie (przypominam Panu, że nazywa Pan tym słowem przyjmowanie znaków Chrystusa w Kościele, więc moze zdobędzie się pan na odrobinę szacunku)


Śr gru 13, 2006 18:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL