Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Protestantyzm i sakramenty 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Dorzucę trochę oliwy do ognia. :-D Skoro sakrament w kościele katolickim jest Eucharystia i tak skrupulatnie go przedstawiają to dlaczego nie jest używane wino jak na ostatniej wieczerzy? I bez ściem proszę, że jest zmieszane z chlebem bo wiem jak to działa [7 lat ministrant lektor], po 2 w Biblii jasno jest, kto nie przyjmuje krwi i ciała mego, a nie tylko ciała. Czyli osoby nie przejmujące wina-krwi, nie będę miały życia wiecznego. I proszę nie stosować argumentu, że skomplikowałoby prowadzenie Mszy, bo to jest pójście na kompromis według Słowa Bożego. Wybiórcze traktowanie Biblii przez KK mnie przeraża coraz bardziej ;/ No i właśnie czym jest przedstawienie wśród protestantów? Radzę przeczytać nie przejrzeć Biblię i wybrać się na to ,,przedstawienie'' , a nie ślepe patrzenie w katechizmy i inne tego typu rzeczy. :D

Pozdrawiam i życzę Panu Marcinowi, który nie pierwszy raz obraża inne religie więcej chrześcijańskiej miłości. ;)


Śr gru 13, 2006 20:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
podałem już link do tematu który to poruszał. nic nowego nie napsizę. mogę jedynie wkleić moje poprzednie posty.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Śr gru 13, 2006 21:57
Zobacz profil WWW
Post 
Ja jednak apelowałabym do administratora, aby wyrzucił wątek : kto to taki- kardynał? gdzie indziej.

Pan Marcin nawet upominany nie wycofa się ze swoich obelg, ale też bardzo rozsądnie milczy, udowadniając, że nie ma nic na poparcie swoich tez(?), bluzgów(?).


Cz gru 14, 2006 0:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Nie wiem czego się spodziewałaś po tym forum. Niestety - nietolerancja tutaj kwitnie i to obustronna - bo od protestantów też nierzadko lecą złośliwe uwagi.

Kiedyś byłem tu aktywny, ale przyznaję, że się zmęczyłem. W przypadku dyskusji na temat rozbieżności katolicko-protestanckich cyklicznie powtarzają się nie tylko te same zagadnienia, ale nawet te same argumenty. Nierzadko są one ostro zakropione złośliwościami.

Widocznie wielu rozmówcom nie chodzi o konstruktywną dyskusję, ale o to, żeby pokazać kto jest mądrzejszy.


Cz gru 14, 2006 12:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
po pierwsze trzeba miec tupet aby na katolickim forum obrazac Koscioł katolicki i dziwić się ze ktoś reaguje
po drugie jesli ktoś pisze nieprawde ja mam prawo to skomentować
po trzecie temat sakramentów u protestantów był podejmowany dziesiątki razy, podałem link do długiej dyskusji gdzie cytowałem teksty zrodłowe
po czwarte nie mam czasu pisać tego wszystkiego jeszcze raz
Podaje już tylko imiona pisarzy wczesnochrzesicjanskich których nauka o sakramentach jest diametralnie rózna niz protestantów
Justyn Męczennik
AKlemens Aleksandryjski
Cyprian z Kartaginy
Cyryl Jerozolimski

i inni

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Cz gru 14, 2006 20:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Annariel napisał(a):
Cytuj:
To prawda. Z całym szacunkiem i sympatią dla protestantów, trzeba szczerze powiedzieć, że w odrotności od katolików i prawosławnych, nie biorą swego początku od żadnego apostoła, ale od sprzeciwu wobec KK, który miał miejsce 1500 lat po tym jak ostatni apostoł zszedł na tamten świat.


Żeby cała sprawę przedstawić jeszcze dokładnej warto dodać, że dogamtyka protestantyzmu ( we wszystkich jego odmianach) sięga właśnie do korzeni chrześcijaństwa, odrzucając to, co wytworzyło się przez wieki(dlatego prot. nie muszą mieć "swojego" Apostoła, oni czerpią z Pisma i Tradycji pierwszych wieków). To, że Kościół ten powstał 1500 lat po Chrystusie nie oznacza, że był od Niego o 1500 lat oddalony. Przecież i my mozemy być bliżej Niego niż pierwsi chrześcijanie, choć dzieli nas jeszcze większa odległość.


Być może tak, ale akurat w kwestii Eucharystii to polemizowałbym z tą wiernością Biblii.

Cieszy mnie jednak, że piszesz: "z Pisma i Tradycji" bo ja myślałem, że u was obowiązuje zasada sola scriptura, ale jak widać niekoniecznie. :)

_________________
www.onephoto.net


Cz gru 14, 2006 22:39
Zobacz profil
Post 
Zasada SOLA SCRIPTURA obowiązuje. Dlatego przyjęte są zasady ustalenia 4 pierwszych soboów powszechnych, które nazywam Tradycją (pewnie niesłusznie, bo wprowadza to "kolizję oznaczeń").


Cz gru 14, 2006 23:25
Post 
P.S. wycieło mi połowę zdania- 4 sobory sa uznane, bo to, co ustalono, wynika z Biblii


Cz gru 14, 2006 23:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
po pierwsze trzeba miec tupet aby na katolickim forum obrazac Koscioł katolicki i dziwić się ze ktoś reaguje

Krytykowac to nie to samo co obrażać. Krytyka może byc konstruktywna.
M.J. napisał(a):
po drugie jesli ktoś pisze nieprawde ja mam prawo to skomentować

Czym innym jest przedstawianie swojego zdania i koncentrowanie się na merytorycznych argumentach, a czym innym brak szacunku dla poglądów dyskutanta
M.J. napisał(a):
po trzecie temat sakramentów u protestantów był podejmowany dziesiątki razy, podałem link do długiej dyskusji gdzie cytowałem teksty zrodłowe
po czwarte nie mam czasu pisać tego wszystkiego jeszcze raz

Więc dlaczego Pan zabiera głos w tej dyskusji, skoro ona Pana irytuje.


Pt gru 15, 2006 9:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Annariel napisał(a):
4 sobory sa uznane, bo to, co ustalono, wynika z Biblii


A kto ustalił czym jest Biblia i co się do niej zalicza? Bo chyba sama się nie uznała. :)

_________________
www.onephoto.net


Pt gru 15, 2006 14:51
Zobacz profil
Post 
Dobrze, dobrze. Łap mnie za słowa. Pzrecież wiesz, o co chodzi:))

Myślę, że wiarygodną tradycją można nazwać tylko to, co powstawało na świeżo, w niezinstytucjonalizowanym jeszcze Kościele, co skutecznie bro. Dlatego masz rację...w pewnym sensie Tradycja stoi ponad Biblią, bo to ona ją "legitymizuje". Odkąd jednak Tradycja wybrała Biblię, nie może od niej odchodzić. (słowem "tradycja" określam teraz wszelkie myśli poglądy związane z religią chrześcijańską)


Pt gru 15, 2006 19:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Annariel napisał(a):
Dobrze, dobrze. Łap mnie za słowa. Pzrecież wiesz, o co chodzi:))

Myślę, że wiarygodną tradycją można nazwać tylko to, co powstawało na świeżo, w niezinstytucjonalizowanym jeszcze Kościele, co skutecznie bro. Dlatego masz rację...w pewnym sensie Tradycja stoi ponad Biblią, bo to ona ją "legitymizuje". Odkąd jednak Tradycja wybrała Biblię, nie może od niej odchodzić. (słowem "tradycja" określam teraz wszelkie myśli poglądy związane z religią chrześcijańską)


Zgoda. :)

_________________
www.onephoto.net


Pt gru 15, 2006 19:25
Zobacz profil
Post 
Ucina mi posty, ale co tam....


Pt gru 15, 2006 19:48

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
To prawda, że dzięki Tradycji wiemy, które Księgi są natchnione. Ale prawdą jest też i to, o czym świadczy samo Pismo święte, że nie wszystko, czego nauczał Jezus Chrystus i Apostołowie zostało w nim zapisane. Dlatego też Tradycja jest - tak samo jak Pismo święte - źródłem Bożego Objawienia.
Oczywiście nie należy mylić Tradycji z tradycją czy tradycjami.


Pt gru 15, 2006 22:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
To prawda, że dzięki Tradycji wiemy, które Księgi są natchnione. Ale prawdą jest też i to, o czym świadczy samo Pismo święte, że nie wszystko, czego nauczał Jezus Chrystus i Apostołowie zostało w nim zapisane. Dlatego też Tradycja jest - tak samo jak Pismo święte - źródłem Bożego Objawienia.
Oczywiście nie należy mylić Tradycji z tradycją czy tradycjami.


Dokładnie. Dlatego tak ważne jest wsłuchiwanie się w to co mówi Tradycja Apostolska, bo ona pozwala nam dotrzeć do wiedzy tych najlepiej "poinformowanych", czyli apostołów.

_________________
www.onephoto.net


Pt gru 15, 2006 23:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL