Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 22:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Protestantyzm i sakramenty 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Godunov- podałeś jeden ze sposobów widzenia jedności,zdaje się bardziej protestancki,katolicki to wizja Ciała Chrystusa jako pełnej jedności,bo jest jeden chrzest,jedna wiara,prawosławni widzą to bardziej jako soborowość.Ale nie narzucaj jednego tylko sposobu ekumenizmu.
Co do Ojców-Św.Augustyn uznawał księgi deuterokanoniczne,spór wcale nie jest taki prosty i oczywisty.Z resztą użyłeś dobrego słowa nawiązał osobiście myśle,że przyda się nam wszystkim więcej cytatów i prawdziwych debat.Ale jeśli panowie zaczynacie rozmowe od rzucania się błotem to to nie ma sensu.Załatwcie to na privie.
Co palenie czarownic itd. ma wspólnego z tematem?Nie schodźmy na poboczne tematy i hasła kto ile palił.
Co do plucia na siebie to prosze,apeluje jeszcze raz aby dyskutować.
Nie dziwie się,że wielu sie zniechęciło do tego forum.
Wiem,że to notka nie na temat,ale no cóż,czasem trzeba powiedzieć coś co i tak wszyscy wiemy...


Cz sty 04, 2007 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Co do samych sakramentów na pewno uznawany jest chrzest,przecież też i Wieczerza Pańska,ale róznie rozumiana.Może ktoś kompetentny wyłoży doktryne Kościołów,było by to ciekawe.


Cz sty 04, 2007 14:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
A co niektórzy to Lutrowi przypisywali fałszowanie Biblii On Tylko nawiązał do tradycji Ojców Kościoła.

To może napisze pan co Luter pisał o Apokalipsie albo o liście Jakuba czy inych deuterokanonicznych księgach NT?

Cytuj:
Luterańska tradycja chyba jest bliższa tradycji wczesnochrześcijańskiej niż tradycja katolicka. Luter odrzucił pewne księgo Biblii jako kanoniczne w czym nawiązał do rzeczywistej tradycji


Na pewno, zachowaliście ofiarniczy aspekt Eucharystii, chrystrocentryczy aspekt Eucharystii, czy choćby spowiedz, nie mówię o usznej ale ogólnie o spowiedzi czyli wyznawania grzechów przed całą gminą lub jak później w kościele katolickim i prawosławnym (ogólnie o kościołach ortodoksyjnych) wypowiadanie grzechów księdzu.

Na pewno odrzucająć kult Maryi jesteście zgodni z Tradycją wczesnochrześcijańską. No tak, szkoda że nie sprawdzisz tego co piszesz tylko piszesz by pisać. Czasy wczesnochrześcijańskie to czasy na wschodzie do Jana Damasceńskiego a na zachodzie do VI wieku!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Cz sty 04, 2007 16:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So gru 30, 2006 15:35
Posty: 42
Post 
Maryja to ewidentne nawiązanie do kultu Magna Mater występującego w prawie każdym kościele... to jedyne co moge o niej powiedziec ;]

_________________
Mniszka Hildegarda z Bingen (1098 - 1179) w swych "Objawieniach" opisuje go tak "Bestia to mostrualna o czarnej jak węgiel głowie i o ślepiach miotających płomienie , z oślimi uszami i rozwartą paszczęką pełną żelaznych kłów"


Cz sty 04, 2007 18:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Marcin jak już komuś coś zarzuca, że nie powiedział o szczegółach to chociaż Ty wielce oświecony i wszechwiedzący daj znać co tam Ci po głowie chodzi a nie półsłówka. Bo to irytujące jest dosyć. ;)

Po Twoim poście widzę,że apel Augustinova pozostał bez odezwy.

Mnie zastanawia taka kwestia. Czy tylko spowiedź w kościele katolickim rozumiana jako sakrament lub nie jest przepustką do przyjęcia komunii? Tylko gdy wyspowiadamy się księdzu jesteśmy gotowi przyjąć komunię? A gdy ktoś wyznaje swoje grzechy przed Bogiem nie może przyjąć? Rzeczowe argumenty dlaczego tak uważacie albo nie... :) Na zaczepki odpowiadać nie będę. ;)


So sty 06, 2007 22:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
Marcin jak już komuś coś zarzuca, że nie powiedział o szczegółach to chociaż Ty wielce oświecony i wszechwiedzący daj znać co tam Ci po głowie chodzi a nie półsłówka. Bo to irytujące jest dosyć.

irytujace... nie będę pisać po 100 razy tego samego. Mażesz znaleśc w moich postach, odpowiedzi na te pytania.
Cytuj:
Czy tylko spowiedź w kościele katolickim rozumiana jako sakrament lub nie jest przepustką do przyjęcia komunii?

Przepustką do Komunii jest stan kiedy pozostajemy bez grzechu cięzkiego. Wymogiem jest jedna spowiedz w roku.
Cytuj:
Tylko gdy wyspowiadamy się księdzu jesteśmy gotowi przyjąć komunię? A gdy ktoś wyznaje swoje grzechy przed Bogiem nie może przyjąć?

zobacz co jest w Ewangelii, o swoich widzi mi sie nie dyskutujemy

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


N sty 07, 2007 0:43
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
cytat
Cytuj:
zobacz co jest w Ewangelii, o swoich widzi mi sie nie dyskutujemy
Nic w Ewangeliach nie ma ż e musimy wyznawać grzechy jakiemuś człowiekowi w konfesjonale lub innym podobnym obiekcie Czy na stojąco czy leżąco.. czy nawet klęcząco !
Jest natomiast powiedziane jeżeli zgrzeszyłeś przed kościołem to przed kościołem grzechy swoje wyznaj a kościół Ci wybaczy..
Czy ja bym miał wyznawać przed kimś takim co łże publicznie swoje grzechy..??
Jeżeli bym to zrobił obraziłbym Boga a przekleństwo Boga prześladowałoby mnie i moje pokolenie na wielki..
?
Wole je wyznać Bogu ewentualnie całemu kościołowi . Tak jak nakazuje Pismo..


N sty 07, 2007 13:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
W Biblii pisze aby wyznawać sobie nawzajem grzechy.Pisze także o tym,że uczniowie mają dar odpuszczania grzechów.Św.Paweł w każdej gminie ustanawiał starszych(prezbiterów).Grzech ciężki,jak i każdy grzech jest wyznawany przed Bogiem i tylko On go odpuszcza.Ksiądz-dla nas katolików kapłaństwo to sakrament,rzecz niesamowicie ważna.Ksiądz słucha jak i koryguje,spowiadając się samemu przed Bogiem nie raz możemy popaść w zbytnie usprawiedliwianie się,bądź przesadzanie z ciężkością grzechu.Dobry,naprawde dobry kapłan jest konieczny.
Godunov-to co ty piszesz z nakazem Pisma jest już interpretacją,szanuje twoje zdanie,ale katolicy mają taką intepretację i nie tylko my bo i prawosławni mają taki sakrament,jak i w pewnej formie anglikanie.
Chrystus też ostrzego,że nie każdy kto mówi Panie,panie będzie wysłuchany,podejście osobiste jest bardzo istotne.Także dla katolików,to Bóg wybacza,niech nikt nie myśli,że ktaolicy to maszynki bez uczuć i faryzeizm bo to nie prawda.

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


Śr sty 10, 2007 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
Grzech ciężki,jak i każdy grzech jest wyznawany przed Bogiem i tylko On go odpuszcza.
Tak to prawda !! Skoro tylko On Obecność spowiednika osobistego w sensie kapłana katolickim jest zbędna..
Cytat
Cytuj:
On go odpuszcza.Ksiądz-dla nas katolików kapłaństwo
Cały protestantyzm jak i pierwsze wieku chrześcijaństwa nie kreują żadnych kapłanów .
Wszyscy wobec Boga i obowiązków jak i przywilejów w chrześcijaństwie są równi.
Cytat
Cytuj:
. Pisze także o tym,że uczniowie mają dar odpuszczania grzechów.Św.Paweł w każdej gminie ustanawiał starszych(prezbiterów)
Tak to prawda i w protestantyzmie możesz wyznać grzechu bliźniemu.. Jeżeli Ci to pomoże w wyznaniu grzechów Bogu. Uczniowie pomagali się pojednać z Bogiem i odpuszczali grzechy dokonane przed kościołem.. jeżeli reprezentowali Kościół
cytat
Cytuj:
Godunov-to co ty piszesz z nakazem Pisma jest już interpretacją,
Każde wypowiadanie na temat Ewangelii jest swoistą interpretacją. Moim zdaniem moja jest bliższa Źródłu Prawdy niż katolicka, która zakłada konieczność spowiedzi do zbawienia przed księdzem


Śr sty 10, 2007 17:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Godunov-czyli uznajesz,że Pismo jest do interpretacji osobistej a nie w Kościele??
Pierwsze wieki chrześcijaństwa miały prezbiterat-masz to nawet w NT.
Tak jak pisał rozchodzimy się w rozumieniu posługi kapłana,dla nas to sakrament,kapłan działa in persona Chrystusa,w Jego Imię.
Nie wiem też dokładnie o jakim protestantyzmie mówisz,bo jest wiele odmian,są cechy wspólne,ale jeśli możesz i chcesz to podaj w jakim jesteś zborze,może to wiele ułatwić.

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


Cz sty 11, 2007 12:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
Godunov-czyli uznajesz,że Pismo jest do interpretacji osobistej a nie w Kościele??
Interpretować w zasadzie powinien kościól.. A Kościół to my wszyscy.. Czyli defakto Biblia nie jest do interpretacji. Natomiast interpretują ja niejako przedstawiciele . Równych kościołów twierdzą ze to czynią w Imię kościoła.. Dla mnie , ze ktoś tylko jakieś wykształcenie jest upoważniony do interpretacji Pisma nie jest do przyjęcia..
Piszesz dalej.
Cytuj:
Pierwsze wieki chrześcijaństwa miały prezbiterat-masz to nawet w NT.
Bez prezbiterów ( niezalezienie od nazwy ) taka jest ich rola w chrześcijaństwie . Ale zauważ o czym pisze NT i dokumenty z pierwszych wieków chrześcijańskich posługę to jest głoszenie słowa, spełnianie posługi liturgicznej mogli wykonywać wszyscy chrześcijanie . Prezbiterzy byli organizatorami życia w gminie chrześcijańskiej nie mieli z tego tytułu żadnych dodatkowych uprawnień w stylu księdza katolickiego..
Cytuj:
Tak jak pisał rozchodzimy się w rozumieniu posługi kapłana,dla nas to sakrament,kapłan działa in persona Chrystusa,w Jego Imię.
Nic takiego nie przewiduje NT. Nikt nie działa w Imieniu Chrystusa. Apostołowie uzdrawiali przykładów i zawsze mówili To Chrystus nie oni.. Chrystus działał i działa po przez nich. Apostołowie w rozumieniu pisma są powoływani po dzień dzisiejszy i w cale to nie muszą być księża czy biskupi.. Cały protestantyzm ma inną wizję kapłaństwa
Cytat
Cytuj:
Nie wiem też dokładnie o jakim protestantyzmie mówisz,bo jest wiele odmian,są cechy wspólne,ale jeśli możesz i chcesz to podaj w jakim jesteś zborze,może to wiele ułatwić.

W zasadzie cały protestantyzm między sobą nie różni sie tak zasadniczo.. poza pewnymi skrajnościami. Ja jestem Wolny Chrześcijanin


Cz sty 11, 2007 13:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Ale właśnie o tym pisze,w Piśmie jest stwierdzeniem,że jak ktoś jest chory to ma wezwać Kościół.Apostołowie zebrali się w Jerozolimie,aby ustanowić prawa i mieli moc nauczania.To oni objaśniali tłumaczyli.Św.Paweł także naucza i odłącza od Kościoła,tych którzy głoszą złe nauki.Interpretacje jest w Kościele,wszyscy o tym wiemy.Czy to nie chore stwierdzenie,że Pismo nie jest do interpretacji?Nie chodzi o wykształcenie,ale o święcenia,wiedza jest tu druga,pierwsza jest wiara,potem mądrość Boża,ale zostawmy to...
Gdzie pisze,że wszyscy chrześcijanie spełniali posługę-nie pytam z przekąsem,ale szczerze,też mam braki :).

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


Cz sty 11, 2007 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
Interpretować w zasadzie powinien kościól.. A Kościół to my wszyscy.. Czyli defakto Biblia nie jest do interpretacji. Natomiast interpretują ja niejako przedstawiciele . Równych kościołów twierdzą ze to czynią w Imię kościoła.. Dla mnie , ze ktoś tylko jakieś wykształcenie jest upoważniony do interpretacji Pisma nie jest do przyjęcia..

albo ja nie umiem czytać albo ty pisać zgodnie z gramatyką języka polskigo bo nic z tego nie rozumiem!
Cytuj:
Bez prezbiterów ( niezalezienie od nazwy ) taka jest ich rola w chrześcijaństwie . Ale zauważ o czym pisze NT i dokumenty z pierwszych wieków chrześcijańskich posługę to jest głoszenie słowa, spełnianie posługi liturgicznej mogli wykonywać wszyscy chrześcijanie . Prezbiterzy byli organizatorami życia w gminie chrześcijańskiej nie mieli z tego tytułu żadnych dodatkowych uprawnień w stylu księdza katolickiego..

albo przestnaiesz pisać te kłamstwa albo podasz dowody bo nie udowodnisz tezy heretyków z twojej wspólnoty że diakoni, prezbiterzy i biskupi byli tylko zwykłymi wiernymi, wyraznie jest mowa o nakłądaniu rąk czyli o formie święceń, co w literaturze patrologicznej się dość wyraźnie zaznacza. Depozytariuszami wiary byli Apostołowie, któzy ustanawiali gminy z biskupami i dawali im prawo do nauczania i obowiązek strzeżenia wiary! Św Paweł w swoich listach daje aż nadto dowodów na te tezy.
Cytuj:
Apostołowie w rozumieniu pisma są powoływani po dzień dzisiejszy i w cale to nie muszą być księża czy biskupi.. Cały protestantyzm ma inną wizję kapłaństwa

tak, po prostu go nie macie. hehe o jakim ty kapłaństwie mówisz?
Cytuj:
Ja jestem Wolny Chrześcijanin

raczej powolny

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


So sty 13, 2007 10:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Marcin to nie ma być kłótnia.Godunov przedstawia swoją wiare,ja się pytam jak to widiz dokładniej.Nie po to aby zbijać,ale posłuchać co ma do powiedzenia.
Dobrze to może chrzest?Też uznawany sakrament-rozumienie i czy chrzić się dzieci w twojej wspólnocie czy nie.Zapraszam resztę protestantów do dyskusji.

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


So sty 13, 2007 12:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
żeby był sakramenty potrzebny jest kościół, bez episkopatu nie ma kościoła. O tym jest w Dominus Iesus! Protestanci nie mają kościoła! Jedyne ważne sakramenty są tylko tam gdzie szafarzem nie jest osoba kosekrowana ( od diakona po biskupa! )

I co tu dużo pisać. Protestanci kłamią, fałszują HK aby argumentować swoje odstępstwo od wiary.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


So sty 13, 2007 14:35
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL