Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Czy religia jest taka ważna 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 22, 2007 8:40
Posty: 23
Post Czy religia jest taka ważna
Często widzę że kościół czy ludzie, większą wagę przywiązują do tego kim się jest, a nie jakim się jest, czyli czy jest się katolikiem czy kimś, a nie czy jest się dobrym, bo chyba o to chodzi może i są różne religie ale przecież wszystkie dążą do tego aby być dobrym ( nie licząc satanistów i tym podobnych ) dlaczego kościół okazuje wrogość wobec innych religii, skoro jego misją jest zbawić lud czyli żeby stał się dobry, a o to chodzi przecież wszystkim o dobroć dlatego czy tak ważne jest w co wierzysz, dla mnie życie to doskonalenie się i nie jest dla mnie ważne to kto w co wierzy, tak jak chodź by ja ja tak ogółem mówiąc to chyba nie podlegam w pełni żadnej religii moja wiara to zlepek przemyśleń i różnych wiar, ale czy to jest najważniejsze, według mnie religie to wspomagacze wspólnego ich wszystkim celu czyli bycia dobrym i doskonalenia się, bo przecież sam kościół głosi że ludzie z innej wiary też mogą dostąpić nieba jeśli tylko będą dobrzy
no to tak według mnie takie sobie przemyślenia a co wy na to co wstawiacie na pierwszym miejscu? :)

_________________
Umysł jest wszystkim stajemy się takimi jak myślimy

"Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)


Cz lis 29, 2007 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Cytuj:
są różne religie ale przecież wszystkie dążą do tego aby być dobrym


ble ble ble
zeby "byc dobrym" ani żaden Kosciol ani religia koniecznie potrzebne nie są. A Kosciol jest przede wszystkim dla tych, którzy się żle mają, a nie dla "dobrych".

Cytuj:
dlaczego kościół okazuje wrogość wobec innych religii

A który to Kościól dzis okazuje wrogość wobec innych religii?

Cytuj:
skoro jego misją jest zbawić lud czyli żeby stał się dobry

?????? Dość oryginalna soteriologia. A który to Kościół ma taka misję?

Cytuj:
sam kościół głosi że ludzie z innej wiary też mogą dostąpić nieba jeśli tylko będą dobrzy

Który to Kościół tak głosi? Może coś bliższego. Chrzescijanie wierzą, iż ludzie zostali zbawieni nie dlatego iż stają sie dobrzy czy też dzieki samodoskonaleniu się, lecz dlatego że odkupił nas wszystkich Chrystus.


Cz lis 29, 2007 23:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 22, 2007 8:40
Posty: 23
Post 
Piotr1 napisał(a):
Cytuj:
są różne religie ale przecież wszystkie dążą do tego aby być dobrym


[qoute]ble ble ble
zeby "byc dobrym" ani żaden Kosciol ani religia koniecznie potrzebne nie są. A Kosciol jest przede wszystkim dla tych, którzy się żle mają, a nie dla "dobrych".[/qoute]

oczywiście że tak, kościół to wspomagacz to czy się będzie dobry czy nie zależy od nas samych ale to nie znaczy że ktoś nie może nam w tym pomóc

Cytuj:
dlaczego kościół okazuje wrogość wobec innych religii

[qoute]A który to Kościól dzis okazuje wrogość wobec innych religii?[/qoute]

oficjalnie żaden ale według mnie w głębi zawsze były i będą zwrócone przeciw sobie

Cytuj:
skoro jego misją jest zbawić lud czyli żeby stał się dobry

[qoute]?????? Dość oryginalna soteriologia. A który to Kościół ma taka misję?[/qoute]

oficjalnie to chyba prawie każdy :)

Cytuj:
sam kościół głosi że ludzie z innej wiary też mogą dostąpić nieba jeśli tylko będą dobrzy

[qoute]Który to Kościół tak głosi? Może coś bliższego. Chrzescijanie wierzą, iż ludzie zostali zbawieni nie dlatego iż stają sie dobrzy czy też dzieki samodoskonaleniu się, lecz dlatego że odkupił nas wszystkich Chrystus.

kościół katolicki np., słyszałem to od kilku księży :)

_________________
Umysł jest wszystkim stajemy się takimi jak myślimy

"Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)


Pt lis 30, 2007 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
mrmartin pierwszym błędem, a może przeoczeniem w Twojej wypowiedzi jest to że zbawieni jesteśmy przez wiare, a z niej dopiero jako naturana konsekwencja wynikają dobre czyny. Jeśli ktoś, nawet dobry odrzuca Jezusa, to zbawienia nie dostąpi. Dalej idąc, bardzo praktyczne znaczenie ma wiara człowieka, bo ona wskazuje nam system wartości. Naprawde nie wszyscy ludzie różnych wiar i wyznań reprezentują ten sam system wartości np. Świadkowie Jehowy (kwestia tranfuzji krwii, przynajmniej jak patrzyli na to kiedyś), Muzułamnie i ich najbardziej radykalni przedstawiciele. Piszesz że ważne jest bycie dobrym, ale co to znaczy bycie dobrym? Bo nie każdy na to patrzy tak samo. Czy Kościół okazuje wrogość wobec innych religii? Kiedyś religia była sprawą mocno upolitycznioną i wrogość była rzeczą nieraz uzasadnioną (co nie znaczy że popieram wojny itd., ale rozumiem że to było i jest zresztą, coś więcej niż wielka troska o to w co kto wierzy). Dziś nie wydaje mi się aby Kościół w swej nauce reprezentował nienawiść (co innego ludzie). To kwestia tego że pewne religie są błędne względem nauki Kościoła, zatem to rzecz normalna że nie uważa się ich za wystarczające. Natomiast jasne że dzielenie się na grupy wrogie bądz przyjacielskie tylko ze względu na wiare, potępianie kogoś bo wierzy inaczej jest błędem. Na tym świecie wierzący i niewierzący muszą współpracować, a ocenianie tylko i wyłącznie przez pryzmat koloru skóry, rasy, narodowości, czy właśnie wiary jest bezpodstawne. A jednak wiara jest rzeczą zarówno w sensie duchowym (zbawienie lub jego brak) jak i całkiem przyziemnym (moralność, zachowanie) bardzo ważna i realnie mająca znaczenie.


Wt gru 04, 2007 23:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
WIST napisał(a):
mrmartin pierwszym błędem, a może przeoczeniem w Twojej wypowiedzi jest to że zbawieni jesteśmy przez wiare,


z łaski przez wiarę

Cytuj:
a z niej dopiero jako naturana konsekwencja wynikają dobre czyny. Jeśli ktoś, nawet dobry odrzuca Jezusa, to zbawienia nie dostąpi.


Zbawienie jest darem łaski Boga. Nie jest uwarunkowane. Bóg chce zbawienia wszystkich ludzi i pozostaje wierny obietnicy, którą realizuje tak jak chce. Dlatego możmy mówić o zbawieniu, natomiast wyrokowanie, i to tak kategoryczne, że ktoś zbawienia nie dostąpi, jest co najmiej ryzykowne. Zbawieni zostajemy przez interwencję Boga, a nie poprzez nasze jej przyjęcie badź odrzucenie.


Śr gru 05, 2007 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post 
Piotr1 napisał(a):
(...) natomiast wyrokowanie, i to tak kategoryczne, że ktoś zbawienia nie dostąpi, jest co najmiej ryzykowne. Zbawieni zostajemy przez interwencję Boga, a nie poprzez nasze jej przyjęcie badź odrzucenie.


To, że zbawienie jest darem Bożej łaski jest podstawowym faktem naszej wiary. Ale faktem jest także, że człowiek może łaskę Bożą odrzucić. Bowiem ludzka wolna wola - jak mówi kan. 4 dołączony do "Dekretu o usprawiedliwieniu" Soboru Trydenckiego - może się sprzeciwić nawet łasce usprawiedliwiającej. Zaś odrzucenie tej łaski przez grzech w chwili śmierci prowadzi do potępienia, bo jak uczył papież Benedykt XII w "Benedictus Deus" (ten sąd jest klasyfikowany jako "de fide"):
Cytuj:
(...) dusze zaś umierających w uczynkowym grzechu śmiertelnym natychmiast po śmierci zstępują do piekła, (...).

To nie ma nic wspólnego z wyrokowaniem o losach konkretnych ludzi ani z ograniczaniem Bożej łaski, ale stanowi dla nas przypomnienie jakie konsekwencje mogą płynąć z naszych wyborów.


Śr gru 05, 2007 16:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Jasne że Bóg z łaski, nie za nasze zasługi (których nam wybitnie brak) zbawia, natomiast nauka Jezusa mówi wyrażnie o tych którzy przyjęli dobrą nowine, oraz o tych którzy ją odrzucili. To nie ja stawiam się jako sędzia, lecz zauważam pewien błąd w wypowiedzi autora. Jeśli ktoś odrzuca Jezusa i tak do swej śmierci to było by dziwne oczekiwać że zbaiwenia dostąpi, dziwnym było by nie dać tutaj żadnego napomnienia. Ja nie mówie o tym co jest w człowieku, a czego nie znam. Nie chce popadać w skrajność, wyrokować kto dostanie się do nieba, ale też nie można uznać że w zasadzie to nic nie możemy powiedzieć bo może Bóg w swej łasce zbawi ludzi nawet wbrew ich woli - łaska na tym chyba nie polega. Nie ma się tutaj co spierać, bo chodzi o to że mrmartin swoje zdanie oparł na bardzo powierzchownym stwierdzeniu że wystarczy być dobrym i już. A nie dość że samo bycie dobrym nie wystarcza do zbawienia (bo łaska, bo wiara muszą być wpierw), to i definicja dobra jest różna dla różnych ludzi. I może na tym się skupmy, zamiast na nowej dyskusji o tym co jest konieczne do zbawienia.


Śr gru 05, 2007 19:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
mrmartin napisał(a):
Często widzę że kościół czy ludzie, większą wagę przywiązują do tego kim się jest, a nie jakim się jest, czyli czy jest się katolikiem czy kimś,

Jestem związany z baptystami. I w tym Kosciele nie przywiazuje się wagi do tego czy ktoś jest baptystą, zielonoświatkowcem, darbystą, luteraninem, czy katolikiem... jednak co innego, gdy jest się z któregoś z Kościołów, a co innego, gdy wyznaje się religię fałszywą. każdy jest traktowany z szacunkiem, ale nie każde wyznanie jest poważane, a nie poważane są fałszywe kulty. Nie można mówić, że to obojętne w co się wierzy.
mrmartin napisał(a):
a nie czy jest się dobrym, bo chyba o to chodzi może i są różne religie ale przecież wszystkie dążą do tego aby być dobrym ( nie licząc satanistów i tym podobnych )

A Biblia uczy, że nie ma sprawiedliwego (dobrego) - nie ma ani jednego i że to tylko łąską Boga zbawieni jesteśmy!
mrmartin napisał(a):
dlaczego kościół okazuje wrogość wobec innych religii,

Nigdy się nie spotkałem z wrogością. Co najwyżej z głoszeniem prawdy, że pogaństwo to religie fałszywe, że tylko jeden jest Bóg i tylko jedna droga zbawienia. Głoszenie prawdy nie jest przejawem wrogości!
mrmartin napisał(a):
skoro jego misją jest zbawić lud czyli żeby stał się dobry,

Ależ przecież nie o to chodzi w zbawieniu! Człowiek zbawiony nie zawsze jest dobry - tak samo upada i tak samo jest grzeszny!
mrmartin napisał(a):
a o to chodzi przecież wszystkim o dobroć dlatego czy tak ważne jest w co wierzysz,

Owszem - jest to ważne. Biblia mówi o Jezusie Chrystusie: "I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni." (Dzieje Apostolskie 4, 12)
mrmartin napisał(a):
dla mnie życie to doskonalenie się i nie jest dla mnie ważne to kto w co wierzy,

A więc sam siebie próbujesz zbawić! Nie tędy droga! Nie ma róznych dróg do nieba - jest tylko jedna - przez krzyż Jezusa Chrystusa. To jedyna droga zbawienia!
mrmartin napisał(a):
tak jak chodź by ja ja tak ogółem mówiąc to chyba nie podlegam w pełni żadnej religii moja wiara to zlepek przemyśleń i różnych wiar,

A więc new-age - jedna z największych duchowych pułapek naszych czasów, wielkie kłamstwo szatana... Jesteś na najgorszej drodze z możliwych! Powiem ci coś. Wiele lat byłem w nurcie duchowości new-age i wierzyłem tak samo, jak teraz ty. I omal nie skończyło się to tragicznie. Długa historia... Jako człowiek, który wie o co chodzi, który wiele przeszedł, doświadczył na drodze new-age, mówię ci: TO ZŁA DROGA!
mrmartin napisał(a):
ale czy to jest najważniejsze, według mnie religie to wspomagacze wspólnego ich wszystkim celu czyli bycia dobrym i doskonalenia się,

Bóg naucza inaczej.
mrmartin napisał(a):
bo przecież sam kościół głosi że ludzie z innej wiary też mogą dostąpić nieba jeśli tylko będą dobrzy

O ile wiem żaden Kościół tak nie naucza - nawet katolicki, choć katolicki szerzej otwiera furtkę. Prawda jest jednak taka, że mogą zostać zbawieni sprawiedliwi, którym nie dane było usłyszeć o Chrystusie. jednak jeśli komuś była głoszona Ewangelia, a ją odrzucił i wybrał inną wiarę, zbawiony nie będzie.
mrmartin napisał(a):
no to tak według mnie takie sobie przemyślenia a co wy na to co wstawiacie na pierwszym miejscu? :)

Co na pierwszym miejscu? Bóg, jezus Chrystus, Ewangelia, zbawienie...

_________________
"I nie masz w żadnym innym zbawienia; albowiem nie masz żadnego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które byśmy mogli być zbawieni." (Dzieje Apostolskie 4, 12)

Pomóż naszej Elizce! - http://www.baptist.gniezno.pl/aktual/Elizy2


Cz gru 06, 2007 0:54
Zobacz profil
Post 
czy to tak trudno pojąć zę jest tylko jedna religia

reszta to pogaństwo działające na szkodę Kościoła


Pn maja 12, 2008 0:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL