Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 EKUMENIZM - pozytywne przykłady z życia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 19, 2005 11:52
Posty: 60
Post EKUMENIZM - pozytywne przykłady z życia
Witam!

Mam taką propozycję, aby w tym wątku podawać pozytywne przykłady ekumenizmu z życia wzięte.

Skoro zaproponowałem, to zacznę od kilku:

1. ChSA. Podczas studiów działałem w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Akademickim (www.chsa.org.pl). Jest to organizacja międzywyznaniowa utworzona przez protestantów. Na Uniwersytecie Opolskim stworzylismy międzywyznaniową grupę studencką. Byli wśród nas zielonoświątkowcy, katolicy i ewangelicy. Spotykaliśmy się na wspólnej modlitwie i dyskusjach biblijnych. Nie było żadnego przekonywania do żadnego kościoła. Po prostu tworzyliśmy małą wspólnotę a oprócz tego każdy był zaangażowany w swoim kościele. Organizowaliśmy też na uczelni różne rzeczy promujące chrześcijaństwo. Np. jednego roku podczas Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan udało nam się zorganizować cykl wykładów przedstawicieli różnych kościołów, podczas których można było posłuchać o tych kościołach. Organizowaliśmy też różne dyskusyjne kluby filmowe, koncerty itp. Mieliśmy też dobrą współpracę z katolickim Duszpasterstwem Akademickim Xaverianum prowadzonym przez oo. Jezuitów. Często korzystaliśmy z gościnności i organizowaliśmy w ich salach różne imprezy. Często też uczestniczyliśmy w tym co Xaverianum organizowało. Jednego roku podczas obchodów dni sw. Ksawerego, zostaliśmy jako grupa nagrodzeni przez duszpastertwo nagrodą "Gorącego Serca" za promowanie wartości chrześcijańskich na uczelni.

2. Małżeństwo ekumeniczne katolicko-ewangelickie. Trochę to miało wspólnego z działaniami naszej grupy :-) W każdym razie spośród nas dwie osoby: katolik i ewangeliczka pobrali się. Mieli piękną ekumeniczną uroczystość ślubną, którą prowadził pastor ewangelicki razem z księdzem katolickim. Do dzisiaj po wielu latach są szczęśliwym małżeństwem :-)

3. Małżeństwo ekumeniczne zielonoświątkowo-ewangelickie. Całkiem niedawno byłem na slubie innej pary moich przyjaciół. Uroczystość odbywała się w parafi ewangelickiej we Wrocławiu. Pastor ewangelicki prowadził nabożeństwo a nasz zielonoświątkowy pastor mówił kazanie a potem razem poprowadzili parę w ślubowaniu małżeńskim.

4. Zespół muzyczny. Grałem też w rockowym zespole chrześcijańskim mieszanym wyznaniowo. Nasza sala prób, dzięki gościnności braci franciszkanów, mieściła się w podziemiach ich klasztoru. Graliśmy koncerty w kilku kościołach różnych wyznań (a także w kinach, klubach i raz na dożynkach :-) )

To na początek tyle :-) Zachęcam do podawania innych pozytywnych przykładów. Krytykę działań ekumenicznych proszę zamieszczać w innych wątkach.

_________________
nextgeneration blog -> http://nextgeneration.swidnica.pl


Wt sty 30, 2007 10:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lip 19, 2005 11:52
Posty: 60
Post 
Czy naprawdę nikt nie zna zadnych pozytywnych przykładów ekumenizmu?

_________________
nextgeneration blog -> http://nextgeneration.swidnica.pl


Cz kwi 12, 2007 11:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Znam negatywny.
W 2005 roku kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej wspólnie z Kościołem Rzymskokatolickim opowiedziały się przeciw projektowi ustawy o związkach partnerskich, nazywając je „niebezpiecznymi dla społeczeństwa". Dodały, że wystarczy regulacja podobnych spraw w drodze umów notarialnych.

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Cz kwi 12, 2007 11:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Brałem udział w przedstawieniu ewangeliacyjnym pt. "Bramy Nieba, płomienia piekła". Było to organizowane przez zielonoświatkowców, jednak brała w tym udział duża (przeważająca) grupa katolików. Sali do prób i samego przedstawienia użyczył proboszcz katolickiego kościoła :)


Cz kwi 12, 2007 14:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
grr777 co prawda to nie przykład pozytywnego przykładu, ale skoro tak brzmi temat to można się zastanowić czy podany przez Ciebie przykład współpracy na studiach z ludzmi innych odłamów chrześcijaństwa, jest dobry. "Nie było żadnego przekonywania do żadnego kościoła." To ładnie wygląda, taka współpraca, tylko że różnice między wyznaniami są nieraz znaczne i istotne, bo chyba Eucharytia jest czymś o czym nie można mówić jako "nie ważne, każdy niech myśli co chce". Czy nie jest to takie oszukiwanie siebie i innych że wszystko jest dobrze, bo mamy głosić prawde, a przyzwalamy na błąd w imię współpracy. Ile warte były te spotkania Biblijne skoro błądzący pozostali bładzącymi (takimi wręcz mieli pozostać), a ci którzy są bliżej prawdy uznali że nie potrzeba nic zmieniać. Czy napewno to dobry przykład?


Cz kwi 12, 2007 23:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL