Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 21, 2019 20:25Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 O inkwizycji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Belizariusz pisze
Cytuj:
Gdzie ty slyszales by KK uzywal oficjalnie okreslenia "heretycy" w stosunku do niekatolikow?. Chyba tylko we wlasnej wyobrazni.

Nie w chorej wyobrażani tylko w realnej rzeczywistości..
Byłem swego czasu na pogrzebie jednego gościa . Gdzie siostra i brat zmarłego byli i są protestantami .. A proboszcz na pogrzebie tego gościa nakazał wyjść wszystkim heretykom i odstępcom ( co ciekawe ja byłem wtedy jeszcze katolikiem) . realia Beli no może poza Śląskiem gdzie wielość wyznań jest tolerowana..!! Pewnie że oficjalnie prymas o protestantach nie mówi heretycy , ale to już inna bajka..!!
Piszesz dalej
Cytuj:
Owszem dawniej tak bywalo......ale chcialbym ci przypomniec, ze dla Lutra heretykami byli wlasnie ANABAPTYSCI - z ktorych powstali baptysci..

Faktycznie Luter ich nie uznał . Tyle tylko by trza zapytać jak podchodził w tamtych czasach kościół Katolicki do ludzi którzy mieli odwagę powiedzieć, ze nie są katolikami.. Oczywiści chodzi mi o kraje gdzie rządzili katolicy… Mieli dwa wyjścia albo się przyznać na nowo do KRK i wtedy czekała ich lżejsza (rodzaj (kara śmierci) lub też nie przyznawać się i zostać do Kościoła Katolickiego i czekała ich wtedy surowa kara . Czyli spalenie na stosie .żywcem . Tych pierwszych najpierw uśmiercano przed spaleniem ciała na stosie.

Dodać by warto do tego że Inkwizycja przeprowadzała dochodzenie w sprawie heretyków, a z reguły wyroki skazujące na spalenie na stosie. wydawały władze Świeckie. I Je wykonywały Za poleceniem i nakazem tejże inkwizycji.. Formalnie mieli ręce czyste..!! Wszakże Jedyni (jak siebie uważali) przedstawiciele sztucznej wiary w Jezusa Chrystusa Byli niesamowicie miłosierni.!!!

A i dzisiaj mamy w Polce gorących obrońców Inkwizycji , którzy to dowodzą , ze ta instytucja za wszystkie lata działalności była najbardziej humanitarną organizacją na tamte czasy..!! Szacując liczbę ofiar (wszystkich ) Inkwizycji na niespełna 100 (sto tysięcy) tysięcy..!!
Piszesz zaś
Cytuj:
Tak wiec nie przygaduj katolikom, skoro nawet protestanci maja rozne zapatrywania na te sprawe......i nie wmawiaj nam nieprawdziwych rzeczy.


Doskonale Wiem że Ty Beli masz monopol ( i katolicy o podobnych zapatrywaniach) na prawdę .!!!! Tak jak była pewna partia..!! Tyle że w dobie Internetu i szerokiego dostępu do różnych źródeł historycznych .. Ta prawda jest nie wiele warta..!!
POzdrówka Beli..!!!


Śr wrz 01, 2004 21:15
Zobacz profil
Post 
godunowie
Po pierwsze to nie napisalem "chorej wyobrazni" tylko "w wyobrazni". Przymiotnik "chorej" dolozyles sobie sam......

Po drugie.......mowimy o tym co naucza obecnie KK, a nie o skandalicznym zachowaniu jakiegos tam proboszcza.
Znasz chyba takie okreslenie jak ekumenizm?
Wiesz chyba, ze miedzy innymi to Forum jest ekumeniczne.
Tak wiec przyklad owego proboszcza jest przykladem szukania "dziury w calym"
Gdyby bylo tak jak piszesz w calym Kosciiele......to od dawna by cie juz na tym Forum nie bylo.......a przeciez nikt cie stad nie wygania i nie broni ci przedstawiania swoich racji.


Cytuj:
Tyle że w dobie Internetu i szerokiego dostępu do różnych źródeł historycznych .. Ta prawda jest nie wiele warta..Wykrzyknik


Tak godunowie......Twoja "prawda" jest nieco wykrzywiona. Jezeli chodzi o czasy Reformacji....to stosy plonely po obydwu stronach, a nie tylko po stronie katolickiej . Tak zwane wojny religijne, byly wywolywane przez obie strony i co najwazniejsze niewiele mialy one wspolnego z religia, a wiecej z polityka.

Godunowie
Nie chodzi o gorliwa obrone Inkwizycji....ale wlasnie o przedstawienie prawdy, a nie zarzucanie niepopelnionych zbrodni.
Owszem nie byla to instytucja humanitarna, ale nie byla znow tak straszliwa jak chcieliby to widziec przeciwnicy KK.
Zreszta to znow takie przygadywanie z Twojej strony.
Cos takiego jak inkwizycja istnialo takze po stronie protestanckiej......
Przypomnijmy chociazby "polowanie na czarownice"........Szalenstwo, ktore ogarnelo Europe na punkcie czarow spowodowalo spalenie ok 300 tys kobiet, z czego 2/3 stosow zaplonelo w protestanckich Niemczech. 70 tys w Anglii, oderwanej od KRK.

Nie przerzucajmy sie wiec historycznymi faktami, a ty godunowie nie przypisuj nam katolikom krwiozerczosci.........bo protestanci mimo, ze sprzeciwiali sie Inkwizycji KK, to sami takze karali smiercia wszelkie odtepstwa od wiary.

Robiac nam wyrzuty i wykazujac bledy....wkraczasz godunowie na sliski teren.......bo wy protestanci takze nie jestescie czysci jak lza.

Jezeli jednak tak bardzo pragniesz wzajemnego wytykania.......a moze jednak NIE?
Decyzja nalezy do Ciebie....tylko nie placz pozniej, ze ktos cie przesladuje.


pozdrowka


Cz wrz 02, 2004 8:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Belizariusz pisze
Cytuj:
Po drugie.......mowimy o tym co naucza obecnie KK, a nie o skandalicznym zachowaniu jakiegos tam proboszcza.


To ci zacni proboszczowie podlegają Pod świadków Jehowy . i nie słuchają tego co naucza KK..?????
Piszesz dalej
Cytuj:
Tak wiec przyklad owego proboszcza jest przykladem szukania "dziury w calym"
Takich probozsczy zapewne byśmy znaleźli więcej .. Zwłaszcza w naszym kraju. A ekumenizm dla wielu katolików kojarzy się z nawracaniem na katolicyzm ( ma to nade wszystko na celu)
Beli piszesz
Cytuj:
Tak godunowie......Twoja "prawda" jest nieco wykrzywiona. Jezeli chodzi o czasy Reformacji....to stosy plonely po obydwu stronach, a nie tylko po stronie katolickiej . Tak zwane wojny religijne, byly wywolywane przez obie strony i co najwazniejsze niewiele mialy one wspolnego z religia, a wiecej z polityka.

No niejako z przekąsem Ty wspomniałeś pierwszy Lutra nawiązałeś do historii .
Twoja prawda wykrzywia prawdę o Inkwizycji fakt ż protestanci przejmują metody inkwizycji. Ale to stosy pierwsi podpalili katolicy. A niektórzy protestanci z czasem z ofiar stali się katami.. Oczywiście jedni drudzy w imie Jezusa Chrystusa.!!! A cóż samą Inkwizycję można porównać do SS w faszystowskich Niemczech i NKWD w byłym sojuszniczym kraju Metody inwigilacji identyczne , a formy katowania ofiar jeszcze bardziej wyrafinowane jak u tych ż e organizacji ..
polowanie na Czarownice Początek daje
Jan XXII(1316-1334).
Jeden z najbardziej przesądnych papieży w dziejach Kościoła, człowiek opętany myślą, że wrogowie nieustannie spiskują, pragnąc za pomocą czarów pozbawić go życia. W roku 1317 wszystkich, których podejrzewał o to przestępstwo, kazał torturować dopóty, dopóki nie przyznają się do winy. Trzy lata później, 22 sierpnia 1320 roku, w Awinionie wymusił na kardynale Williamie Goudinie, by nakazał trybunałowi inkwizycyjnemu w Carcassonne podjęcie działań przeciwko magom, czarownikom oraz tym, którzy zaklinają demony, sporządzają figurki z wosku bądź bezczeszczą święte sakramenty, jako heretykom i zarządził konfiskatę ich majątków. Tym samym, chociaż jego poprzednicy również wydawali bulle skierowane przeciwko osobom uprawiającym praktyki magiczne, Jan XXII stał się pierwszym papieżem, który oficjalnie opowiedział się za koncepcją herezji czarnoksięstwa. "pragnąc gorąco, by wszyscy złoczyńcy, którzy szkodzą owczarni Chrystusowej, zostali wygnani z domu Bożego, życzymy sobie, nakazujemy i polecamy ci, na mocy naszej władzy, byś wyszukiwał i aresztował, a także na inne sposoby działał przeciwko tym, którzy składają ofiary diabłom i oddają im cześć albo oddają się im w poddaństwo wręczając im dokument lub coś innego podpisanego ich własnym imieniem; tym, którzy zawierają otwarcie przymierze z diabłami, tym, którzy sporządzają lub każą sporządzać innym figurki z wosku lub z czegoś innego, aby w ten sposób, a także za pomocą przywoływania diabłów, zmusić je do popełniania wszelkiego rodzajumaleficiów (maleficium - łac. występek, przestępstwo - przyp.); tym, którzy, nadużywając sakramentu chrztu, chrzczą albo powodują, by ochrzczone zostały figurki sporządzone z wosku lub z innych substancji, albo uciekając się do zaklinania złych duchów czynią lub powodują, że uczynione zostaje coś podobnego , a także guślarzom i czarownikom, którzy posługują się sakramentem mszy świętej lub hostią, a także innymi sakramentami Kościoła, lub jakimkolwiek z nich, czy to w jego formie, czy treści, dla praktyk magicznych i czarnoksięskich."
Kilkakrotnie jeszcze w czasie swojego pontyfikatu Jan XXII starał się rozpętać polowania na czarownice. Bulla, którą wydał w roku 1318, zezwalała na wytaczanie procesów zmarłym heretykom - "należy zatrzeć pamięć nawet o tych, którzy zmarli". W napisanym w roku 1330 liście do inkwizytorów w Narbonne i Tuluzie traktuje on magię i herezję jako równorzędne zbrodnie przeciwko Bogu. W bulli z roku 1326 (lub 1327) opisuje szczegółowo zbrodnie popełniane przez czarownice, zapewniając, że przestępstwa te są faktem rzeczywistym. "Niektórzy ludzie, chrześcijanie z imienia jedynie, porzucili światło pierwszej prawdy na rzecz przymierza ze śmiercią i frymarku z piekłem. Składają ofiary diabłom i oddają im cześć; sporządzają sobie lub w inny sposób wchodzą w posiadanie figurek, pierścieni, zwierciadeł, flaszek i innych przedmiotów, poprzez które, dzięki swej sztuce magicznej, rozkazują demonom, otrzymują od nich odpowiedzi na zadane pytania, proszą je o pomoc w realizacji swych potępieńczych celów, oddając się w jak najhaniebniejsze wobec nich poddaństwo, by cele te osiągnąć".
Pozdrówka


Pt wrz 03, 2004 9:48
Zobacz profil
Post 
jotko

Nie wiem czym sie kierowala "ewa" ?...klapciuszek, ale wklejajac jakies seksciarskie teksty , chciala by jej odpowiedziec.
Watpie czy dobrze rozeznala co wkleja....ale dyskusja potoczyla sie w strone wzajemnych oskarzen.
Od czegos trzeba zaczac...a wiec zaczelismy od Inkwizycji...w pozniejszym czasie dojdziemy do reszty.
Tyle chyba wystarczy by wyjasnic.

godunowie
Chcialem uniknac wzajemnych oskarzen....ale mimo wszystko dazysz do tego.
Owszem, KK zaczal.....ale protestanci to kontynuowali w dodatku zwiekszajac liczbe ofiar.

My ustami Ojca Swietego, przeprosilismy.....wy dalej drazycie i chcecie usilnie wlasne zbrodnie zwalic na nasza strone.

Nie wiem skad wziales te glupstwa o Janie XXII...chcialbym jedynie zaznaczyc, ze zeznanie wymnuszone torturami, nie byly brane pod uwage jako wiarygodne....jezeli chodzi o Inkwizycje koscielna.


Cytuj:
samą Inkwizycję można porównać do SS w faszystowskich Niemczech


Masz na mysli "inkwizycje " protestancka?......no coz..zgadzam sie z Toba

pozdrowka


Pt wrz 03, 2004 14:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
http://www.mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

Tak a propos inkwizycji.

pzdr :)

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Pt wrz 03, 2004 15:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 02, 2004 11:43
Posty: 166
Post 
Słów kilka o inkwizycji.
1. Przestępstwa przeciw religii byly ścigane głównie przez władzę państwową a nie tylko z inicjatywy duchowieństwa. Średniowiecze a także czasy nowożytne to okres teokracji, religia byla jednym z czynnikow trwałości państwa, np. W. Jagiełło wydał edykt w Wieluniu w 1423 r. na mocy ktorego za herezje groził stos. Herezje byly bezwzględnie ścigane przez wladców będących w konfliktach z ....papieżami, przykladem moze być władza cesarska w Niemczech.
2. Jednym z celów inkwizycji byla ochrona ludzi przed nieslusznym oskarżeniem. Oskarżeni jeśli mogli to tylko uciekali się do sądów duchownych! Władze świeckie były surowsze.
3. W Hiszpanii w ciągu 300 lat wytracono tylu ludzi ile rewolucja francuska w ciągu trzech lat. Zeby było śmiesznie to rozglos inkwizycji zawdzieczamy dzieki propagandzie porewolucyjnej Francji czy dzialaniom protestanckim
4. Inkwizycja miała swoich odpowiednikow, czy ty myslisz Goudunow że pustoszące Europę protestanckie wojska krola szwedzkiego Gustawa Adolfa to armia zbawienia? Protestanci nie mordowali katolikow? W Anglii katolikow nie przesladowano?
5. Inkwizycja jest naprawde często wyolbrzymiana, przykladem może być postać inkwizytora Bernarda Gui występujacego w "Imie Róży", większość jego podsądnych byla oczyszczona, częsc skazana na lekkie kary, wyrokow śmierci bylo dwa. Oczywiście wg. wyobrazni filmowcow , pisarzy, protestantow to krwawy demon.


Pt wrz 03, 2004 15:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12719
Post 
Posty wydzielone z tematu "Gdzie jest prawda".
Skoro dyskusja potoczyla sie w strone wzajemnych oskarzen
i zaczelismy od Inkwizycji - to może warto tę kwestię ostatecznie omówić.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt wrz 03, 2004 16:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Spoonman napisał(a):
http://www.mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

Tak a propos inkwizycji.

pzdr :)

Powyższt link jest ciekawy co zarazem śmieszny..
Ukazuje Inkwizycję jako najbardziej humunitraną organizację tamtych czasów,..
Za 300 lat napiszą zapewne SS najbardziej humanitarna niemiecka organizacja tamtych czasów,!!
Zapytać by można za co to papież przepraszał za te kilkadziesiaty tysiećy ofiar za 300 lat inkwizycji..??
A prawda za protestantów przepraszał podobno za 100 lat wojen religijnych wymordowali miliony .. Ech Ci protestanci co za Typy..!!

Pozdrówka


Pt wrz 03, 2004 21:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
godunow napisał(a):
(...)
Ukazuje Inkwizycję jako najbardziej humunitraną organizację tamtych czasów,..Może zatem podaj, która wówczas była bardziej humanitarna? ;)

A tak poważnie - to może jednak mniej złośliwości, a więcej obiektywizmu i faktów historycznych branych w kontekście ówczesnej epoki?


Pt wrz 03, 2004 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Saxon Pisze
Cytuj:
A tak poważnie - to może jednak mniej złośliwości, a więcej obiektywizmu i faktów historycznych branych w kontekście ówczesnej epoki?

Witaj Saxonie
Jeden fakt historyczny na początku lat 90 –tych XV stulecia . Król Hiszpanii wydaje edykt. Na którego to żydzi muszą uciekać z Hiszpanii lub też przejść na nową wiarę katolicyzm.
W wyniku tego edyktu działalność Inkwizycji osłabiła potęgę i zmniejszyła liczbę ludności Hiszpanii blokując rozwój sztuk, nauk, przemysłu i handlu, zmuszając wiele rodzin do opuszczenia królestwa,(setki tysięcy musi uciekać) podżegając do wygnania Żydów i Maurów, oraz zabijając na stosach ponad trzysta tysięcy ofiar." (History of the Inquisition, R. W. Thompson Papacy and the Civil Power, New York, 1876, s. 82).

Polskie strony internetowe podają sumę ofiar inkwizycji w granicach 100 tysięcy za 300 lat. !!
Przyjrzyjmy się tej liczbie wynikałoby że rocznie w Europie inkwizycja średnio skazywała 333 osoby zakładając że działała w 10 krajach Europy. to na jeden kraj rocznie przypada po 34 wyroki śmierci.. Nawet biorąc tą górna granicę podawanych danych obrońców inkwizycji czyli 300 tysięcy . Wychodzi na to że średni rocznie ilość wydawanych wyroków za czary herezje etc nie przekraczała 100 osób
A gdzie umieścić tych którzy nie są ujeci w statystykach, któryz zgineli podczas tortur , skazywani na lochy czy na galary.. !!?? Oczywiście skazani prze Inkwizycje lub też z polecenia Inkwizycji.. !!
Zapytać by można poco takie wybielanie . Zapytać by można za co też miałby przepraszać papież..
A poza tym gdyby te statystyki były takie niskie jak się to podaje, to papiestwo nie skrywałoby tak pilnie archiwów na ten temat.!!!!
POzdrówka


So wrz 04, 2004 6:28
Zobacz profil
Post 
godunowie

Fakt podales historyczny...ale niestety zmanipulowales go tak by wyjsc na swoje.

godunowie...sam przeciez napisales, ze edykt ten zostal wydany przez KROLA HISZPANII, a nie przez papieza. Tenze krol wraz ze swoja malzonka Izabela, powolal takze inkwizycje hiszpanska, na ktora owczesne wladze Kosciola mialy bardzo nikly wplyw. To byla instytucja scisle podlegajaca wladzy krola.
Owszem krol byl katolikiem.....niestety papieze nie mieli tak ogromnej wladzy nad krolami, baaa, czesto sie zdarzalo, ze krolowie detronizowali papiezy.
Zrozum wreszcie godunowie, ze inkwizycja nie byla instytucja scentralizowana i jaka gdzie byla, zalezalo od wladcy danego kraju, a nie od wladzy Rzymu.
Hiszpania byla krajem specyficznym...przez wiele lat dominowali tam muzulmanie, dlatego tuz po wyzwoleniu sie spod ich panowania, dzialy sie tam rzeczy czasami straszliwe i niegodne chrzescijanina. Trzeba jednak dodac, ze byly to sprawy polityczne i narodowosciowe.
Popatrz na to z perspektywy historii....w tamtych czasach, albo sie bylo chrzescijaninem, albo muzulmanem, albo Zydem. Kto akurat posiaidal wladze, ten dyktowal jaka religia obowiazuje w jego panstwie..

Twoje wyliczenia sa smieszne....liczba 300 tys osob jest zwyczajnie zmanipulowana. Nie przecze, ze gineli wtedy ludzie na stosach....jednak wiekszosc (o ile ta liczba jest prawdziwa! ) to ci ktorzy zostali wygnani, a nie usmierceni

......sory musze konczyc CDN.

pozdrowka


So wrz 04, 2004 9:14

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 39521
Post 
Godunow
Już papiestwo nie skrywa.
Papież JP II polecił udostępnienie istniejących akt i na ich podstawie zostało wydane, w bieżącym roku, opracowanie o inkwizycji.
Jeśli chodzi o prześladowanie Żydów, to pierwsza fala przetoczyła się przez Europę w latach 1096-1147.
Regularne wydalanie Żydów ze swoich krajów rozpoczęła w 1290r Anglia i południowe Włochy.
Następnie:1349r - Francja; 1492r Hiszpania; 1496r Portugalia; 1503r Neapol; 1593r Państwo Kościelne(z niewielkimi wyjątkami).


So wrz 04, 2004 9:35
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Zapytać by można poco takie wybielanie . Zapytać by można za co też miałby przepraszać papież..


Nikt nie ma zamiaru niczego wybielac.
Inkwizycja byla w wielu przypadkach zlem jakie dotknelo Kosciol. Cele jej powolania byly inne....niestety ludzie to wypaczyli i stalo sie jak stalo.
Pod przykrywka walki o chrzescijanstwo, zabijano niewinnych ludzi z powodow czysto politycznych lub narodowosciowych.

Za to wlasnie przepraszal papiez !
Niestety zadna wladza swiecka, ktora dzis sprawuje rzady, nie poczuwa sie do przeprosin.......a przeprosic za stosowanie inkwizycji powinny prawie wszystkie narody, od Francji poprzez Hiszpanie, Anglie, Niemcy......na Wloszech skonczywszy.
Przeprosic powinni takze protestanci i ich denominacje.......Dziwie sie, ze ciagle opluwa sie katolikow...za co? Za to , ze przeprosili?


Co do Archiwum Watykanskiego....godunowie najpierw sie dowiedz zanim zaczniesz rzucac oskarzenia.
Alus juz to wyjasnil....i nie potrzeba sie powtarzac.

pozdrowka


So wrz 04, 2004 11:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Belizarisz piesze
Cytuj:
Twoje wyliczenia sa smieszne....liczba 300 tys osob jest zwyczajnie zmanipulowana.


Oczywiście ta cyfra jest zmanipulowana. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości .!!
Historycy niezależni od Kościoła Katolickiego wyliczają , że ramię Inkwizycji dosięgło około 10 milionów ludzi ( za 300 lat swojej intensywnej działalności tyle zostało zamordowanych ) Wyliczenie dotyczą nie tylko samych statystycznych wyroków wydanych przez Inkwizycję . Dane te dotyczą wszystkich pochodnych działań Inkwizycji . Dane bardzo ostrożne.. Oraz kolejne miliony to okaleczeni na torturach zesłani galery czy wygnani z rodzinnych domostw, pozbawieni własnego mienia wręcz obrabowani.. Przez Inkwizycję lub też na polecenie Inkwizycji.!!
Piszesz dalej
Cytuj:
Co do Archiwum Watykanskiego....godunowie najpierw sie dowiedz zanim zaczniesz rzucac oskarzenia.


Jak na razie z niczym takim się nie spotkałem ..A ty spotkałeś się z tym dokumentem . Jeżeli Tak to gdzie..?
Pozdrówka


N wrz 05, 2004 14:23
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Historycy niezależni od Kościoła Katolickiego wyliczają , że ramię Inkwizycji dosięgło około 10 milionów ludzi ( za 300 lat swojej intensywnej działalności tyle zostało zamordowanych )


Jacy "historycy" ? Ktorzy?....ale konkretnie.

Bo cos mi sie wydaje, ze masz wyjatkowo przestarzale dane, takich bredni zaden prawdziwy historyk by nie wypowiedzial.
No chyba, ze pod ofiary inkwizycji, chcesz takze podciagnac ofiary zaraz jakie przetoczyly sie w tamtych czasach przez cala Europe. Czy tez moze ofiary wszelkich wojen?
Ci "histerycy" to chyba sie ksztalcili w Moskwie :D:D


Cytuj:
Jak na razie z niczym takim się nie spotkałem ..A ty spotkałeś się z tym dokumentem . Jeżeli Tak to gdzie..?


No tak...godunowie, ty widzisz to co chcesz widziec, a wiedze na temat Inkwizycji czerpiesz chyba ze stronek w rodzaju "Racjonalista"

http://www.kosciol.pl/content/article/2 ... 0343384.ht

to 15 czerwca 2004

Cytuj:
Papież stwierdza również, że Inkwizycja stała się dla wielu ludzi symbolem czarnych kart Kościoła, a tym samym swoistym anty-świadectwem i powodem zgorszenia. W liście czytamy, że Kościół nie boi się ujawniania i oceny własnej przeszłości i jest gotów przeprosić za błędy swoich córek i synów. Najpierw jednak powinny być dokładniej poznane fakty.


Dzisiaj juz zaden szanujacy sie i rzetelny historyk, nie bedzie wypisywal bredni o dziesiatkach milionow zakatowanych przez Inkwizycje

godunowie, wyraznie prowokujesz.......czy mam ci wyliczyc co Twoi bracia protestanci zrobili z rdzennymi mieszkancami Ameryki Pln. ?
Przypomnij sobie jak to ci , co to kieruja sie tylko i wylacznie PS, placili za skalp Indianina....i cena byla zroznicowana, zalezna od tego czy to byl mezczyzna, kobieta, czy tez dziecko.
Niewolnictwo w USA do 1863 roku.........katolikom Rzym zabronil handlu niewolnikami juz pod koniec XV w., Pawel IV ratyfikowal zakaz niewolnictwa w roku 1537, Pius V w 1568........owszem hiszpanie i portugalczycy sie nie dostosowali, ale tym samym dzialali wbrew nauczaniu Kosciola.
Protestantom, kalwinistom i wszelakiego rodzaju denominacjom.....chyba tego nie zabroniono.
Baaaaa.....jeszcze niedawno temu, protestanckie zbory, byly osobne dla bialych i czarnych......czyzby segregacja rasowa miala uzasadnienie biblijne?


pozdrowka


N wrz 05, 2004 15:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL