Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 23:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 "Erotyczna msza" u niemieckich ewangelików 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post "Erotyczna msza" u niemieckich ewangelików
Ci to mają pomysły. Najpierw dziwaczne tłumaczenia Biblii, a teraz...

Z Rzeczpospolitej: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... t_a_6.html

Erotyczna msza
Pięciodniowy zjazd niemieckich ewangelików w Kolonii wywołał oburzenie.

Przewodniczący obradom Reinhard Höppner nawoływał do dialogu z terrorystami i z talibami. Zjazd uświetniła "msza erotyczna" z występami roznegliżowanych tancerek.

- Witamy w winnicy miłości - tak pastor Armin Beuscher witał wiernych, którzy przybyli do świątyni zakonu kartuzów. W malutkim kościele zebrało się ponad 400 osób.

Beuscher nakłaniał wiernych do spełniania swoich seksualnych pragnień. - Erotyzm nie jest oddzielony od Boga. Trzeba dać upust swej żądzy - twierdził. Jego zdaniem więcej seksu przydałoby się też pastorom. - Może wtedy nasze kazania byłyby ciekawsze? - zastanawiał się duchowny. Potem uczestnicy mszy masowali się wzajemnie, a w rytm muzyki tańczyły skąpo ubrane tancerki.

Szeroko komentowany jest także występ przewodniczącego zjazdu. Reinhard Höppner na zakończenie spotkania zażądał od polityków, by prowadzili dialog z terrorystami i talibami.

- Oni też powinni zasiąść do negocjacji - mówił. Jego zdaniem to droga prowadząca do pokoju. Został za to ostro skrytykowany przez polityków CDU. - On zupełnie nie zna sytuacji w Afganistanie - powiedział poseł CDU Eckart von Kläden.

Niemieckie media podkreślają, że "msza erotyczna" zaszkodzi dialogowi ewangelików z Kościołem katolickim. Następny zjazd odbędzie się w 2009 roku w Bremie.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Wt cze 12, 2007 8:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Ja nie wiem, jak oficjalny zjazd to był, ale 400 osób to nie jakieś szczególne tłumy. Osobiście myślę, że taki incydent - bo raczej trudno uznać to za normę, chyba że o czymś nie wiem lub po tym zjeździe stanie się to normą :? - bardziej zaszkodzi ogólnie chrześcijaństwu niż akurat dialogowi katolicko-ewangelickiemu. Szczególnie łączenie tego ze słowem "msza" :(

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt cze 12, 2007 9:55
Zobacz profil
Post 
Przepraszam, czy mój post anguo usunęłaś bo gryzł się z Twoimi poglądami? Otóż zapamiętaj, że mnie nie obchodzą Twoje poglądy i swoje mam zamiar wyrażać.


A co do posta: Bosko ^^ Szkoda, że mnie tam nie było, z dziewczyną bym wpadł.


Nic nie usuwałam. Wypraszam sobie. To zresztą nie mój dział, jak łatwo zauważyć...
angua


Twojego posta usunełam ja. Zgodnie z punktem regulaminu, który mówi, ze moderator ma prawo usunąc posty nic nie wnoszące do dyskusji. - Monika75


Wt cze 12, 2007 11:32

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Fajnie, niech sobie grupy protestantów urządzają nabożeństwa jakie chcą (to już chyba nie jest akurat nabożeństwo chrześcijańskie), tylko czemu to się nazywa "Msza"? :shock: :?


Wt cze 12, 2007 11:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
No właśnie, zastanawiam się, czy to nie jest inwencja dziennikarska. Ze zjazdu zrobili "mszę".

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Wt cze 12, 2007 11:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Znajac rzetelnosc i kompetencje dziennikarzy, to jest wysoce prawdopodobne. Wtedy to pół biedy


Wt cze 12, 2007 11:49
Zobacz profil
Post 
To sie nazywa "msza", bo zostalo doslownie przetlumaczone z niemieckiego "Gottesdienst". Jest to raczej okreslenie odpowiadajace naszemu "nabozenstwu". Protestanci w Niemczech maja to do siebie, ze sa to koscioly lokalne, raczej niezalezne od siebie i kazdy robi troche co chce, na zasadzie, ktora tu na forum byla juz wspominana "najmniejszego wspolnego mianownika". Dla ewangelikow jest to np. Wieczerza Panska i dlatego nie pojmuja, dlaczego katolicy robia taki problem z interkomunii.
Dlatego jeden pastor uznal, ze erotyka i cielesnosc sa waznym skladnikiem naszego ludzkiego, a wiec i duchowego zycia i poprowadzil takie nabozenstwo tematyczne. Nie chodzilo tu o jakies orgie. Dla wielu ewangelikow bylo to tez (lekko) szokujace, ale w koncu chodzi tez o "reklame" ewangelikow. Coz dzisiaj im wiecej sie o czyms mowi, tym jest to wazniejsze (?).


Wt cze 12, 2007 17:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
rzeczywiscie, z tego co wiem, nie było żadnej "erotycznej mszy", tylko kazanie podczas nabożenstwa temu poświecone i 'ubogacone" dramą i tańcem tacerek ubranych w zwiewne suknie, a jako "znak" wierni namasczali sobie czoła i dłonie olejkiem.

Elementy dowartosciujace pewne materialne gesty, przedmioty pojawiające sie podczas ewangelickich nabozeństw jako środek głoszenia Słowa Bożego to wynik swoistej "katolizacji" protestanckiego rytuału, który tradycyjnie skoncentrowany był na słowie i podejrzliwie podchodził do wszelkich zenetrznych gestów i znaków. Stad zainteresowanie mediów, gdyz nie sa to elementy spotykane na ewangelickim nabozeństwie.

Polecam też komentarz dominikanina, o. Ziemby dla Dziennika: Również katolicy mają swoje spektakle religijne poświęcone cielesności. "Klasycznym przykładem takiej formy są spotkania młodych w Rybnicy i w ogóle działalność ojca Jana Góry. Tam również wierni nacierają swoje dłonie wonnymi olejkami, odbywają się taneczne performance, czyta się fragmenty Pisma poświęcone fizycznej bliskości małżonków" - tłumaczy w DZIENNIKU dominikanin ojciec Maciej Ziemba.

Jesli chodzi o wczesniejsze pytanie o stopień "oficjalności" Kirchentag'u: Dni Koscioła sa organizowane przez Komitet w Fuldzie złożony przez "świeckich", który działa we własnym imieniu, nie jest organem, ani nie reprezentuje żadnego z Kosciołów ewangelickich w Niemczech, ani tez nie jest organem EKD. Co dwa lata natomiast Kirchentag korzysta z gosciny jednego z 23 Kosciolow krajowych. . W tym roku był to Ewangelicki Kosciół Nadrenii, należący do tradycji ewangelicko-unijnej.

Incjatywa pastora opisana w artykule była jednym z 3 tys. tegorocznych wydarzeń odbywajacych się w wiekszym lub mnieujszym zwiazku z Kirchentagiem. W tym samym czasie w Kolonii odbyło sie centralne nabozeństwo Kirchentagu z udziałem 400.000 wiernych.

Pomijając samą ocenę nabozeństwa (trudno coś oceniać mając tak szczatkowe dane) sugerowane przez dziennikarzy znaczenie tego wydarzenia jest grubo przesadzone i nie ma nic wspólnego z rzeczywistoscią.


Wt cze 12, 2007 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Ze strony www.reformowani.pl:

W nawiązaniu od tekstu w dzienniku RZECZPOSPOLITA z dnia 12.06.07, opisującego w sposób karykaturalny, wybiórczy i dezinformujący opinię publiczną przebieg Kirchentagu (zjazdu ewangelików niemieckich) w Kolonii w dniach 6-9 czerwca, jedna z jego uczestniczek przesłała następujący list do Redakcji RZECZPOSPOLITEJ:

Kirchentag w krzywym zwierciadle

Jako jedna z wielu polskich uczestników Kirchentagu w Kolonii - zjazdu ewangelików niemieckich, który jest jednocześnie miejscem spotkań ekumenicznych osób różnych wyznań z całej Europy, jestem zaskoczona, że poważna gazeta, jaką jest RZECZPOSPOLITA, mogła opublikować tak nierzetelną i dezinformujacą relację z przebiegu tej kilkudniowej i bogatej programowo imprezy.
Opisywana "erotyczna msza", miała rzeczywiście miejsce w katolickim kościele zakonu kartuzów, ale nie odbywało się to na terenie głównym i było wydarzeniem całkowicie marginesowym.
Wydaje mi się, że dużo ważniejsze było np. wspólne nabożeństwo ekumeniczne w Katedrze Kolońskiej, na zaproszenie kardynała Joachima Meissnera, z udziałem zwierzchnika Kościoła Ewangelickiego Nadrenii Nicolausa Schneidera, oraz przedstawiciela Kościoła prawosławnego abpa Agatoupulosa, przy licznym udziale mieszkańców Kolonii. Odbyło się również wielotysięczne nabożeństwo na d Renem.
Na "agorze publicznej", jaką z zasady jest Kirchentag odbywało się wiele paneli dyskusyjnych, w tym m.in. panel o stosunkach polsko-niemieckich. Na teren odbywania się Kirchentagu przybyli również kanclerz Angela Merkel i Prezydent Horst Kohler.
Jest zasadniczym przekłamaniem Redakcji, że "zjazd niemieckich ewangelików wywołał oburzenie". Byłoby dobrze aby nie utożsamiać "występów roznegliżowanych tancerek" z całością Kirchentagu, na którym odbywało się dziesiątki wydarzeń i spotkań międzywyznaniowych szeroko relacjonowanych w tamtejszych mediach.
Kirchentag zawsze miał to do siebie, że był i jest miejscem praktycznej realizacji zasady pluralizmu w sferze publicznej, co zakłada również otwarcie na pewną kontrowersyjność niektórych imprez towarzyszących. Mogą one budzić oburzenie niektórych uczestników czy osób postronnych, ale nie stanowią o istocie imprezy, która jest dawanie świadectwa chrześcijańskiego w Europie.
Byłoby bardzo niedobrze, gdyby jedyną informacją dla polskiego czytelnika o tych kilku dniach w Kolonii była opowiastka o "mszy erotycznej" (nota bene, w Kościele ewangelickim odbywają się nabożeństwa, a nie msze).

dr Joanna J. Mizgała
Warszawa


Wt cze 12, 2007 19:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Bardzo proszę o wypowiedzi na temat.

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz cze 14, 2007 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 23, 2006 17:06
Posty: 40
Post 
Polecam:
http://www.ekumenizm.pl/article.php?sto ... mode=print

_________________
Jeśli ustami wyznasz, że Jezus jest Panem i w sercu uwierzysz, że Bóg go wzbudził z martwych - zbawiony będziesz.


Wt lip 17, 2007 7:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL