Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 12:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Pytanie do protestantow: co Jezus mial na mysli... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 05, 2007 15:29
Posty: 5
Post Pytanie do protestantow: co Jezus mial na mysli...
...mowiac, ze Piotr jestes skala i na tej skale zbuduje swoj Kosciol, a bramy piekielne go nie przemoga i dajac mu prawo zwiazywania i rozwiazywania na ziemi i w niebie?
Katolicki punkt widzenia jest oczywisty: Jezus mial na mysli KK, a Piotr-pierwszy papiez i kazdorazowy jego nastepca ma prawo zwiazywania i rozwiazywania.
Bardzo jestem ciekaw, o ktorym Kosciele (jednym!), wedlug protestantow, mowil Jezus?


Pn lis 05, 2007 16:54
Zobacz profil
Post 
hmm słowo papież to chyba my sobie stworzyliśmy ... a Piotr miał być głowa Koscioła i na nim swój Koscioł zbudował Jezus Chrystus... podobne słowa w kwestii " prawo zwiazywania i rozwiazywania na ziemi i w niebie" choć nie podlega dysusji że Piota wyróżnił ... a skąd wiesz że Jezus miał na myśli KK ? mi sie wydaje że mówi Kościele jako wspolnocie wszystkich wiernych!! tych którzy przyjeli chrzest w duchu Jezusa z Nazaretu i ci którzy wierzą w Chrystusa i tym samym mają życie wieczne !! Jezus kiedys powiedział nie jest wazne czy grek czy żyd , wolny czy niewolnik ale ważne że odrodzony w duchu Chrystusa ... jednym jestemy ciałem ..czy jakos tak choc jak interpretują ten fragment protestanci nie wiem ...pragne zauważyć że któraś ewangelia nie porusza tego momentu jak Jezus nadaje władze Piotrowi bo sam Piotr bedac zakłopotany tym prosił o to ...dla mnie waznym fragmentem jest jeszcze jak Jezus zadaje trzykrotnie pytanie "czy mnie miłujesz bardziej niż tamci "tak jakby miała być to "rekompensata" trzykrotnego zapracia sie Piotra i dalej padają słowa Paś owce moje !! Mimo że Piotr sie zaparł Jezus go nie odrzucił co świadczy jak wielkie jest miłosierdzie Boże ...


Pn lis 05, 2007 17:02

Dołączył(a): Pn lis 05, 2007 15:29
Posty: 5
Post 
lereeeek napisał(a):
a skąd wiesz że Jezus miał na myśli KK ? mi sie wydaje że mówi Kościele jako wspolnocie wszystkich wiernych!! tych którzy przyjeli chrzest w duchu Jezusa z Nazaretu i ci którzy wierzą w Chrystusa i tym samym mają życie wieczne !! Jezus kiedys powiedział nie jest wazne czy grek czy żyd , wolny czy niewolnik ale ważne że odrodzony w duchu Chrystusa ... jednym jestemy ciałem


Jezus mial na mysli jedyny Kosciol ktory zalozyl, a nie tych, ktorzy z tego Kosciola odeszli, jak np. protestanci. Skoro Jezus kazal Piotrowi pasc owce i nazwal go skala, oznacza to, ze chcial (i chce) aby byl jeden namiestnik i zebysy byli jedno. Dziwie sie, ze tak latwo przychodzi Ci lekcewazenie slow Jezusa w tej kwestii.


Pn lis 05, 2007 17:19
Zobacz profil
Post 
JAko katolik nie lekceważe ich ...w którym miejscu lekceważe? napisałem wyraźnie że Jezus wyróżnił Piotra spośród apostołów ... nawet zwróciłem na inny fragment o tym trzykrotnym pytaniu i zaparciu ...tylko widzisz własnie Piotr naszych czasów czyli JPII zachęcał do dialogu z protestantami a nie oskarżaniem ich !! Jezus powiedział kto we mnie wierzy ma zycie wieczne ...czy protestant który modli sie do Boga i w niego wierzy pojdzie do piekła twoim zdaniem ? skoro łotr został zbawiony mimo że całe jego zycie zasługiwało na potepienie ! Ja rozumiem o co ci chodzi ...protestannci odłączyli sie w 16 w za sprawą Lutra i nawet usłyszałem od protestanta ( tutaj na forum ) że do tego czasu nie było prawdziwego koscioła który założył Chrystus co dla mnie jest absurdem ! Protestanci poprostu nie widzą w tym fragmencie faktu budowania Koscioła na skale jaką jest św Piotr !! KK rzeczywiscie wywodzi sie od apostołów ale protestanci zarzucają nam że w czasie tych 2000lat my wiare przekształciliśmy !! np zarzucają nam kult Maryjny bo w Piśmie o tym sie nie pisze choć wyraźnie do Nieba została wzięta Maryja z ciałem tak jak nasz Pan Jezus Chrystus który nie chciał aby jej ciało które wydało na swiat Syna Bożego uległo bilogicznym procesom ... i można dalej by szukać pozdr


Pn lis 05, 2007 19:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Zob. Traktat o prymacie i władzy papieża, nr 22nn


Pn lis 05, 2007 21:00
Zobacz profil
Post 
Teraz widać jak róznie mozna pewne rzeczy interpretować ale tak jak mowie ja nie chce sie kłócić !! Chrystus mówił że co idą za Bogiem i w niego wierzą mają życie wieczne i dla mnie nie jest ważne czy ktos jest baptystą czy katolikiem ...


Pn lis 05, 2007 22:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Było pytanie (mam nadzieję że w dobrej wierze) to odpowiadam, kłócić się ani nikogo przekonywać nie zamierzam, piszę tylko jakie jest nasze nauczanie

marcin_w napisał(a):
Bardzo jestem ciekaw, o ktorym Kosciele (jednym!), wedlug protestantow, mowil Jezus?



Konfesja Augsburska napisał(a):
VII. O KOŚCIELE
Kościoły nasze uczą, że jeden święty Kościół trwać będzie po wszystkie czasy. Kościół zaś jest zgromadzeniem świętych, w którym się wiernie naucza Ewangelii i należycie udziela sakramentów. Dla prawdziwej tedy jedności Kościoła wystarczy zgodność w nauce Ewangelii i udzielaniu sakramentów. Nie jest to konieczne, aby wszędzie były jednakowe tradycje ludzkie albo obrzędy czy ceremonie ustanowione przez ludzi, wedle słów Pawła: "Jedna wiara, jeden chrzest, jeden Bóg i Ojciec wszystkich


Pn lis 05, 2007 22:44
Zobacz profil
Post 
Ja należę do KK i niech tak będzie ale KOŚCIÓŁ dla mnie to wszyscy którzy wierzą !! tam gdzie naucza sie Ewangelii itp ... dlatego nie ma sensu kłócić się itp nie uznajecie papieża ? okej mi osobiscie nie przeszkadza a nauczanie JPII jest dużą wartością , całe jego życie i oddanie Bogu może być tylko wzorem dla każdego kto przyjmuje Ewangelie do serca ...


Wt lis 06, 2007 14:42

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 9:05
Posty: 12
Post 
"Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."
(Mt 16, 18.19)

Słowa "czyli Skała" zostały dodane w katolickich przekładach Pisma Świętego. W oryginale brak jest tego słowa.
Imię "Piotr" (gr. petros) oznacza: kamień, odłamek skalny - który można przesunąć, coś niestałego. W odróżnieniu od "skała" (gr. petra) - skała, opoka.
Dowodem na to są inne miejsca w Biblii, gdzie skałą (petra) nazywany jest tylko Bóg, np.
"... i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus."
(1Kor.10,4)
"zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus".
(Ef 2,20)
"Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus."
(1Kor 3,11)

"Słowa te można zinterpretować inaczej, z czego sprawę zdaje sobie niewielu katolików. Możliwe, że będzie to dla nich szokiem, ale Ojcowie Kościoła nie widzieli żadnego związku pomiędzy tekstem na ścianach bazyliki, a urzędem papieskim. Do żadnego z papieży nie stosują słowa 'Tyś jest Piotr'. Tekst analizowali wszyscy: Cyprian, Orygenes, Cyryl, Hilary, Hieronim, Ambroży, Augustyn. Z pewnością nie byli protestantami, a jednak żaden z nich nie nazywa biskupa rzymskiego Skałą... Według Ojców Kościoła, nie Piotr, lecz jego wiara - czy Pan, w którego Piotr wierzył - jest Skałą. Wszystkie sobory kościoła od Nicei w IV w. po Konstancję w XV w. są zgodne, że to Chrystus jest jedynym fundamentem kościoła, czyli, że to On jest Skałą na której Bóg zbudował swój kościół... Wczesny kościół nie widział w Piotrze biskupa Rzymu, i dlatego nie uważał żadnego biskupa rzymskiego za sukcesora Piotra."
Historyk katolicki Peter de Rosa.

Jeśli chodzi o "klucze" (Mt 16, 18), to posiadali je wszyscy nauczyciele Słowa Bożego. Mieli je nawet faryzeusze:
"Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; samiście nie weszli, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli."
(Łk.11:52)
Piotr nie był więc jedynym, który miał "klucze" królestwa Bożego, dlatego Jezus powiedział Piotrowi: "I tobie dam klucze..." (Mt. 16:19).

"Jak doszło do tego, że biskup Rzymu zaczął być traktowany jako następca Piotra w przewodzeniu nad światowym kościołem? Nie ma żadnego wiarygodnego historycznego dowodu na to, żeby biskup Rzymu w ogóle rościł sobie takie prawo..."
Katolicki historyk Thomas Bokenkotter


N lis 11, 2007 8:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
Ile razy Biblia mówi o skale, to zawsze określenie to dotyczy Boga, ani razu człowieka. Piotr natomiast określony został "kamieniem". gdy Jezus mówi o skale, na której zbuduje swój Kościół, odnosi się to nie do Piotra, ale do wyznania, które wypowiedział.


Pn lis 12, 2007 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
marcin_w napisał(a):
Jezus mial na mysli jedyny Kosciol ktory zalozyl, a nie tych, ktorzy z tego Kosciola odeszli, jak np. protestanci.

Skoro muważasz, ze protestanci rzekomo nie są w Kościele Chrystusowym, to po co w ogóle piszesz w dzaiel ekumenizm? Przecież ekumenizm oznacza załozenie, że Kościół Chrystusowy to nie tylko Kościół rzymsko-katolicki! Ja odszedłem z Kościołą rzymsko-katolickiego, bo czytając Biblię przekonałem się, jak wiele nauk jest z nią sprzecznych. I dopiero wówczas poczułem, że znalazłem się w obrębie Kościoła Chrystusowego. Chrystusa spotkałem dopiero poza katolicyzmem. tak wiec Twoja opinia jest wysoce niesprawiedliwa, krzywdząca.
plepik napisał(a):
"Słowa te można zinterpretować inaczej, z czego sprawę zdaje sobie niewielu katolików. Możliwe, że będzie to dla nich szokiem, ale Ojcowie Kościoła nie widzieli żadnego związku pomiędzy tekstem na ścianach bazyliki, a urzędem papieskim. Do żadnego z papieży nie stosują słowa 'Tyś jest Piotr'. Tekst analizowali wszyscy: Cyprian, Orygenes, Cyryl, Hilary, Hieronim, Ambroży, Augustyn. Z pewnością nie byli protestantami, a jednak żaden z nich nie nazywa biskupa rzymskiego Skałą... Według Ojców Kościoła, nie Piotr, lecz jego wiara - czy Pan, w którego Piotr wierzył - jest Skałą. Wszystkie sobory kościoła od Nicei w IV w. po Konstancję w XV w. są zgodne, że to Chrystus jest jedynym fundamentem kościoła, czyli, że to On jest Skałą na której Bóg zbudował swój kościół... Wczesny kościół nie widział w Piotrze biskupa Rzymu, i dlatego nie uważał żadnego biskupa rzymskiego za sukcesora Piotra."
Historyk katolicki Peter de Rosa.

Bardzo ciekawy cytat. Czy możesz wskazać źródło?
plepik napisał(a):
"Jak doszło do tego, że biskup Rzymu zaczął być traktowany jako następca Piotra w przewodzeniu nad światowym kościołem? Nie ma żadnego wiarygodnego historycznego dowodu na to, żeby biskup Rzymu w ogóle rościł sobie takie prawo..."
Katolicki historyk Thomas Bokenkotter

Jak wyżej - bardzo ciekawe. Czy bierzesz to z jakiejś ksiażki czy z innego źródła?


Pn lis 12, 2007 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 9:05
Posty: 12
Post 
"Namiestnicy Chrystusa. Ciemna strona papiestwa" - Peter de Rosa.
"Dynamic Catholicism: A Historical Catechism" - Thomas Bokenkotter.


Wt lis 13, 2007 10:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
Dzięki! :-) No, z pierwszą pozycją nie powinno być problemu - z drugą, łoj to gorzej. ;-)


Śr lis 14, 2007 13:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Ale temat watku odnosi się do tego jak protestanci odczytuja werset z Mt, a nie jak katolicy... :).
To, ze katolicy odczytuja kazdy jak chce, to wiemy ;)


Cz lis 15, 2007 10:18
Zobacz profil
Post 
to własnie protestanci odczytują jak chcą i to widać po tym na jak wiele odłamów sie podzieliliście ... na poczatku byli luteranie a teraz? nie idzie wyminiec bo jest tyle wspolnot że to sie w głowie nie miesci ...my sie podzielilismy na prawosławie ale tokwestia polityczna była a wiekszych róznic nie ma... my mamy piekną tradycje ktora jest pielegnowana od 2000 lat ...a wy ? np kościoł Baptystów powstał pod koniec 19 w i co ? do tego czasu nie bylo prawdziwego Kościoła? ja nic nie mam do protestantów bo osobiscie mi nie przeszkadzają a wkońcu chrzescijanie to chrzescijanie ale denerwuje mnie agresja z waszej strony !! a to własnie papież JII wyciagnął reke i mówil o dialogu i wspolpracy chrzescijan ten który wedle was jest antychrystem ....to on poruszył serca wielu ludzi i dzieki niemu wielu zwrocilo oczu ku Bogu ...ja nie mowie że kazdy papież był super bo to są tylko ludzie ...ale wielu zasługuje na szacunek ...a śmieszą mnie ankiety na forum protestantów " czy według was papież to antychryst " - ankieta nie dla katolików


Cz lis 15, 2007 12:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL