Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Kościół a sumienie (wspólcześni heretycy) 
Autor Wiadomość
Post Kościół a sumienie (wspólcześni heretycy)
"Wszystko co się czyni niezgodnie z własnym przekonaniem - jest grzechem". List do Rzymian 14.22-23
Co się dzieje w tej Opoce?
Kolejny polski uczony i duchowny ojciec prof. Wacław Hryniewicz z zakonu oblatów popadł w konflikt sumienia z kostyczną i rygorystyczną Kurią Pana na Watykanie.
Czołowy polski teolog, znany na świecie ze swych prac na polu ekumenizmu, do 2005 r. szef Instytutu Ekumenicznego na KUL-u - otrzymał list od sekretarza Kongregacji Doktryny Wiary. List zawiera żądanie odwołania treści jego artykułu, pt. „Zbawca posługuje się wieloma tonami", opublikowanego na łamach internetowego periodyku teologicznego „Open Theology”.
Artykuł jest krytyką doktrynalnego dokumentu Kongregacji Doktryny Wiary pt. „Odpowiedź na pytania dotyczące pewnych aspektów doktryny Kościoła".
Abp Amato zarzuca, że artykułowi ojca Hryniewicza „brakuje rygoru naukowego i metodologicznego", napisany jest „emocjonalnym językiem" i „nie wyraża szacunku wobec władz dykasterii".
Kongregacja „potępia w najwyższym stopniu osąd, że kuria, rzymska cofa się do starej eklezjologii i teologii ekumenicznej sprzed II Soboru Watykańskiego oraz że pragnie mieć monopol na prawdę".
Sekretarz kongregacji domaga się napisania artykułu, poddającego rewizji stanowisko i oceny pierwszego.
W odpowiedzi ojciec profesor Wacław Hryniewicz bez ogródek stwierdza, że „od wielu lat jest zaangażowany w proces ekumenicznego pojednania, usiłuje wczuć się w ból i smutek niekatolików, którzy poczuli się głęboko dotknięci dokumentem watykańskim". „Swój komentarz pisałem zgodnie z własnym sumieniem - zaznaczył, ojciec prof. Hryniewicz.
- Możecie być pewni, że w przyszłości nie będę już komentował żadnych dokumentów kongregacji, bo zostałem dostatecznie zniechęcony obecnym doświadczeniem".
W jednym z wywiadów – oczywiście nie publikowanych w żadnym katolickim czasopiśmie ojciec Hryniewicz konstatuje:
„Jestem bliski śmierci (tego lata 72-letni teolog przeszedł operację na raka) i nie widzę możliwości sprzeniewierzenia się swemu sumieniu przez pisanie artykułu z wyjaśnieniami i odwoływaniem treści poprzedniego, nawet mimo tego, że zostałem ostrzeżony, iż czekają mnie sankcje dyscyplinarne. Najbardziej mnie martwi to, że ta ocena może zostać teraz rozciągnięta na wszystko, co napisałem dotychczas, bo wyrażałem podobne opinie i przekonania".
Hryniewiczowi, który jest autorem 820 książek i rozpraw, grozi zakaz publikacji i zawieszenie w obowiązkach. Jeśli podjęta będzie decyzja o cofnięciu mu licencji kanonicznej, prof. Hryniewicz nie będzie mógł nauczać na wydziałach kościelnych.
Rychło może okazać się, że „Roma locuta causa finta”. Kościół rzymski nie toleruje niepokornych.




[/b]


Pt paź 03, 2008 10:57

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 16:34
Posty: 58
Post Re: Kościół a sumienie (wspólcześni heretycy)
SilverS napisał(a):
"Wszystko co się czyni niezgodnie z własnym przekonaniem - jest grzechem". List do Rzymian 14.22-23


Zapewne dlatego, gdy próbował nakłonić Pana Jezusa do swoich pomysłów usłyszał:

"Idź precz, szatanie!"

Cytuj:
Co się dzieje w tej Opoce?


Nic nadzwyczajnego. Po prostu kompetentne organy dbają o porządek i chwała im za to.


Wt lis 25, 2008 19:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL