Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 Ekumenizm potępiony 
Autor Wiadomość
Post Re: ekumenizm potępiony
Andrzej67 napisał(a):
Jedność jest przymiotem Kościoła. Jeżeli jedność zostałaby zerwana, nie byłoby już Kościoła - tego, który wyznajemy w credo jako una, sancta, catholica, apostolica. A to nie może się zdarzyć - mamy obietnicę Pana, że brak piekielne nie przemogą, a On sam nie opuści swojej Oblubienicy, nawet jeśli my odwracamy się nieustannie ku bogom obcym i nie potrafimy dochować wierności, do której nas wzywa.

Mamy obietnicę trwania Kościoła, a nie, że będzie jedność. Wszak Biblia mówi: Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą; a ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. 13 Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy nadejdzie koniec. (Mt24,11-14)
Nie ma to nic wspólnego z tym, że Pan Jezus nigdy nie zostawi swej Oblubienicy. Problem w tym, że część Kościoła odeszła, poszła własnymi drogami. To tak jak w małżeństwie: nastąpił rozwód i pani Nowakowa odeszła od pana Nowaka do pana Kowalskiego. Jak na to patrzy Bóg? Nadal jest to żona Nowaka, ale żyje już gdzie indziej, w innym domu. Nie ma jedności między Nowakami.
Andrzej67 napisał(a):
Oczywiście, ze jedność Kościoła, która istnieje w Kościele Bożym, wyraża się w rozmaity sposób; i właśnie m.in. dlatego jedność chrześcijan jest tak ważna - brak zaufania, wrogość i nienawiść wobec siebie nawzajem, jaką tak długo żyliśmy, nie tylko nie wyraża tej jedności jaką Pan dał swojemu Kościołowi, ale wprost sprzeciwia się jej, czyniąc niewiarygodnym chrześcijańskie świadectwo Ewangelii. Dlatego właśnie Pan dał nam możliwość by dar jedności, który On sam nieodwołalnie dał swojemu Kościołowi, starali się wyrazić we wzajemnym życiu naszych Kościołów, także we wspólnym świętowaniu Wieczerzy Pana, wzajemnym uznaniu posługi jak ukształtowały się w naszych tradycjach, wzajemnym uznaniu członkostwa, wspólnej służbie sprawiedliwości, wzajemnym świadectwie życia i modlitwy.

I tu jest najważniejszy problem: wspólne świętowanie Wieczerzy nie będzie możliwe dopóki nie będzie właściwego rozumienia Eucharystii przez braci protestantów. Dlaczego? Pomijając profanację Najświętszego Sakramentu, co jest najważniejsze, uczta byłaby na wzór restauracji, gdzie biesiadnicy nie mają ze sobą nic wspólnego.
Andrzej67 napisał(a):
I wiele innych.

Tym, co w pełni wyrazi jedność, to Eucharystia i na dzień dzisiejszy interkomunia jest możliwa wyłącznie z prawosławnymi, tyle, że są tu przeszkody innej natury, w tej chwili nieważne.
Andrzej67 napisał(a):
Nie ma. Z pewnością każdy duch ekskluzywizmu, poczucie posiadania jedynej prawdy i jedynej racji czy nieomylności sprzeciwia się Ewangelii, Na szczęście czasy te mamy już wzajemnie za sobą.

Czyżby? To co się zmieniło, to dialog ekumeniczny, który dawniej był nie do pomyślenia. Katolickie dogmaty są nie do ruszenia. Jest to nieomylne nauczanie zgodne z Biblią.
Andrzej67 napisał(a):
Jestem od urodzenia ewangelikiem, ... .

To widać, bo nie zalatujesz Harlekinami :). I dlatego udaje nam się rozmawiać bez zbędnych emocji.


Pt wrz 23, 2016 18:58

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: ekumenizm potępiony
1. Jedność i jedyność Kościoła jest rzeczywistością wspólnie wyznawaną w Symbolach starego Kościoła, jako żywa rzeczywistość wiary; i przeciwstawianie jakiś cytatów, choćby nawet z takiej czy innej księgi Bibli, wierze Kościoła, nie jest chyba na wątek "ekumenizm". Może na dział "inne religie" czy jakies "religious fantasy" jeśli tu jest. Biblia dla chrześcijan ma sens jako święte Pismo, gdy jest przepowiadaniem Chrystusa w wierze Kościoła, a nie teleturniejem skojarzeń związanych z cytatami, choćby nawet szacownych tekstów. Kazdy_a ma oczywiście prawo do nawet najdziwniejszych poglądów, jednak be sensu dyskutować o rzeczach oczywistych na elementarnym poziomie. EOT

2.
Cytuj:
I tu jest najważniejszy problem: wspólne świętowanie Wieczerzy nie będzie możliwe...
Wspólne świętowanie Wieczerzy Pana jest możliwe i jest faktem; czy to się podoba religijnym biurokratom czy nie, niezależnie od denominacji.

3.
Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
I wiele innych.

Tym, co w pełni wyrazi jedność, to Eucharystia i na dzień dzisiejszy interkomunia jest możliwa wyłącznie z prawosławnymi,

To Chrystus zaprasza do swojego stołu, i inter-komunia i każda inna komunia z Nim, i z braćmi i siostrami jest możliwa nie tylko dla prawosławnych. Dla rzymskokatolików też. Też są zaproszeni, bez żadnej dyskryminacji.

4
Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Nie ma. Z pewnością każdy duch ekskluzywizmu, poczucie posiadania jedynej prawdy i jedynej racji czy nieomylności sprzeciwia się Ewangelii, Na szczęście czasy te mamy już wzajemnie za sobą.

Czyżby? To co się zmieniło, to dialog ekumeniczny, który dawniej był nie do pomyślenia. Katolickie dogmaty są nie do ruszenia.[/qquote]
Ale do reinterpretacji tak.... Wiara jest żywym doświadczeniem wiary i rzymskokatolicy, w sobie właściwych, odnajdywanych w ciągu biegu historii formach, mają w niej prawdziwy udział. To nie archeologiczny skansenem. Dogmaty Summerów z glinianych tabliczek są nie do ruszenia, można je tylko odczytywać. Kościół rzymski - jak daleko bym się z nim nie zgadzał - to jednak żywa wspólnota wiary, w której nieustannie Duch Pana pokazuje swą moc i swoje cuda.

Cytuj:
Jest to nieomylne nauczanie zgodne z Biblią.

Co jest dla Was zgodne, co nieomylne itd - to nie ja sie będę wypowiadał. Macie swojego papieża, a na pewno nim nie jestem. ;)


5.
Cytuj:
I tu jest najważniejszy problem: wspólne świętowanie Wieczerzy nie będzie możliwe dopóki nie będzie właściwego rozumienia Eucharystii przez braci protestantów. Dlaczego? Pomijając profanację Najświętszego Sakramentu, co jest najważniejsze, uczta byłaby na wzór restauracji, gdzie biesiadnicy nie mają ze sobą nic wspólnego.

Andrzej67 napisał(a):
Jestem od urodzenia ewangelikiem, ... .

To widać, bo nie zalatujesz Harlekinami :). I dlatego udaje nam się rozmawiać bez zbędnych emocji.

Bez wzajemności niestety. Czy te Twoje harlekinowe emocje to stąd, żeś konwertytką z protestantyzmu?


Pn wrz 26, 2016 15:22
Zobacz profil
Post Re: ekumenizm potępiony
Andrzej67 napisał(a):
1. Jedność i jedyność Kościoła jest rzeczywistością wspólnie wyznawaną w Symbolach starego Kościoła, jako żywa rzeczywistość wiary; i przeciwstawianie jakiś cytatów, choćby nawet z takiej czy innej księgi Bibli, wierze Kościoła, nie jest chyba na wątek "ekumenizm". Może na dział "inne religie" czy jakies "religious fantasy" jeśli tu jest. Biblia dla chrześcijan ma sens jako święte Pismo, gdy jest przepowiadaniem Chrystusa w wierze Kościoła, a nie teleturniejem skojarzeń związanych z cytatami, choćby nawet szacownych tekstów. Kazdy_a ma oczywiście prawo do nawet najdziwniejszych poglądów, jednak be sensu dyskutować o rzeczach oczywistych na elementarnym poziomie. EOT

Niezaprzeczalną prawda jest, że Kościół jest jeden, ale wciskanie kitu, że panuje w nim jedność, gdzie była schizma wschodnia, potem zachodnia (tu bez przerwy trwa dzielenie) to jest dopiero "religious fantasty".
Andrzej67 napisał(a):
Wspólne świętowanie Wieczerzy Pana jest możliwe i jest faktem; czy to się podoba religijnym biurokratom czy nie, niezależnie od denominacji.

Będzie moziwe, jeśli protestanci przyjmą dogmat o przemianie chleba w Ciało, a wina w Krew Chrystusa. Póki co, to obecnie wspólne świętowanie Wieczerzy przypomina ucztę, na której podano same potrawy mięsne i zaproszono wegetarian.
Andrzej67 napisał(a):
To Chrystus zaprasza do swojego stołu, i inter-komunia i każda inna komunia z Nim, i z braćmi i siostrami jest możliwa nie tylko dla prawosławnych. Dla rzymskokatolików też. Też są zaproszeni, bez żadnej dyskryminacji.

No i nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z zaproszenia, ale z tej uczty każdy z nas (także prawosławni) wyjdzie glodny, bo ...przykład wyżej. Bo nie wciskaj mi kitu, że prawosławni spożywają z Wami waszą Wieczerzę.
Andrzej67 napisał(a):
Bez wzajemności niestety. Czy te Twoje harlekinowe emocje to stąd, żeś konwertytką z protestantyzmu?

Czyżbym działała na Ciebie jak płachta na byka? Nie zauwazyłam tego :).
To nie sa moje emocje, a efekt lektur owych harlekinów poleconych mi przez protestanta ewangelikańskiego (z jakiejś baptystycznej denominacji) i dyskusji z wierzącymi z tych Kościołów. Z ewangelikami w zasadzie rozmowa jest rzeczowa.
Nie jestem konwertytką ani z protestantyzmu ani innej gałęzi chrześcijaństwa. Jestem z dziada, pradziada rzymska katoliczką, która z zapałem właczyła się w dyskusje ekumeniczne, ale natrafiła na takich, co próbowali prozelityzmu. Nie ze mną te numery (to Ciebie nie dotyczy).


Pn wrz 26, 2016 16:54
Post Re: Ekumenizm potępiony
No oczywiscie, ze mozna (teoretycznie, z waszego, Andrzej67punktu widzenia) z wami przystepowac do Wieczerzy, bo chleb i wino nie truja. Tyle, ze z Eucharystia i Cialem i Krwia Chrystusa nie ma to nic wspolnego a bylby to tylko ersatz jednosci, ktorej nie ma i jeszcze dlugo nie bedzie.


Pn wrz 26, 2016 17:34

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: ekumenizm potępiony
Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
1. Jedność i jedyność Kościoła jest rzeczywistością wspólnie wyznawaną w Symbolach starego Kościoła, jako żywa rzeczywistość wiary; i przeciwstawianie jakiś cytatów, choćby nawet z takiej czy innej księgi Bibli, wierze Kościoła, nie jest chyba na wątek "ekumenizm". Może na dział "inne religie" czy jakies "religious fantasy" jeśli tu jest. Biblia dla chrześcijan ma sens jako święte Pismo, gdy jest przepowiadaniem Chrystusa w wierze Kościoła, a nie teleturniejem skojarzeń związanych z cytatami, choćby nawet szacownych tekstów. Kazdy_a ma oczywiście prawo do nawet najdziwniejszych poglądów, jednak be sensu dyskutować o rzeczach oczywistych na elementarnym poziomie. EOT

Niezaprzeczalną prawda jest, że Kościół jest jeden, ale wciskanie kitu, że panuje w nim jedność, gdzie była schizma wschodnia, potem zachodnia (tu bez przerwy trwa dzielenie) to jest dopiero "religious fantasty".

Pisałem wyraźnie, i jeszcze raz napiszę: Kościół jest jeden i jedyny. Podzieleni są chrześcijanie. Żaden podział, nawet najgłębszy, nie jest w stanie zniszczyć Kościoła - tego, którego niezbywalnymi przymiotami jest jedność, świętość, katolickość i apostolskość. Ani oddalenie się od siebie Wchodu i Zachodu u schyłku średniowiecza, ani anatemy Trydentu, ani żadne inne działania nie zniszczą Kościoła, gdyż "bramy piekielne go nie przemogą". Natomiast patrząc na nas, czy choćby czytając nasze dyskusje, trudno jest rzeczywiście jedność dostrzec i uwierzyć w nią. Dlatego właśnie ekumeniczne zaangażowanie jest ważne. Dlatego, że nasze podziały zaciemniają prawdę, sprzeciwiają się Ewangelii i czynią niewiarygodnym świadectwo Kościoła.

Andrzej67 napisał(a):
Wspólne świętowanie Wieczerzy Pana jest możliwe i jest faktem; czy to się podoba religijnym biurokratom czy nie, niezależnie od denominacji.

Będzie moziwe, jeśli protestanci przyjmą dogmat o przemianie chleba w Ciało, a wina w Krew Chrystusa. Póki co, to obecnie wspólne świętowanie Wieczerzy przypomina ucztę, na której podano same potrawy mięsne i zaproszono wegetarian.[/quote]
Eucharystia jest dla wszystkich wierzących w Chrystusa. Nie masz już wegetarian i mięsożerców. Możemy mieć różne poglądy, ale Eucharystia jest jedna, i nie zależy od naszych poglądów. To On sam przygotował posiłek, więc mamy dzięki wierze pewność, że wszyscy, niezależnie od gastronomicznych upodobań i dietetycznych potrzeb, żeby pozostać w Twojej poetyce, znajdziemy tu pokarm naszego życia.

Dyskusje "w jaki sposób Pan jest obecny", jak opisać relacje materialnych elementów Wieczerzy do Zmartwychwstałego Pana, mogą być fascynujące, jeśli ktoś/ktosia je lubi, ale IMHO na innym miejscu, nie Wieczerza jest od dyskutowania. Tu - jak mówią nasze katechizmy Pan w sposób tak rzeczywisty karmi mnie i poi swoim ukrzyżowanym ciałem i przelaną krwią, abym żył wiecznie, jak rzeczywiście z rąk sługi Bożego otrzymuję i materialnie spożywam chleb i kielich Pański Zmartwychwstały Pan udziela nam prawdziwie wraz z chlebem i winem samego siebie, na odpuszczenie grzechów i życie wieczne - i to On nas łączy a nie poglądy teologiczne, i tak zresztą niezrozumiałe dziś i nie mające żadnego znaczenia dla większości.

Cytuj:
komunia z Nim, i z braćmi i siostrami jest możliwa nie tylko dla prawosławnych. Dla rzymskokatolików też. Też są zaproszeni, bez żadnej dyskryminacji.

No i nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z zaproszenia, ale z tej uczty każdy z nas (także prawosławni) wyjdzie glodny, bo ...przykład wyżej. Bo nie wciskaj mi kitu, że prawosławni spożywają z Wami waszą Wieczerzę.[/quote]
Nikt, kto wierzy, nie wychodzi głodny z uczty Pana. Skosztujcie i zobaczcie. Wierząc przyjmuje się Wieczerzę na zbawienie, nie wierząc na sąd, ale to jedyny warunek.
Andrzej67 napisał(a):
Bez wzajemności niestety. Czy te Twoje harlekinowe emocje to stąd, żeś konwertytką z protestantyzmu?

Czyżbym działała na Ciebie jak płachta na byka? Nie zauwazyłam tego :).
To nie sa moje emocje, a efekt lektur owych harlekinów poleconych mi przez protestanta ewangelikańskiego (z jakiejś baptystycznej denominacji) i dyskusji z wierzącymi z tych Kościołów. [/quote]
Chyba trzeba dbać o lektury, to chyba Twój wybór co czytasz.
Cytuj:
Z ewangelikami w zasadzie rozmowa jest rzeczowa.
Nie jestem konwertytką ani z protestantyzmu ani innej gałęzi chrześcijaństwa. Jestem z dziada, pradziada rzymska katoliczką, która z zapałem właczyła się w dyskusje ekumeniczne, ale natrafiła na takich, co próbowali prozelityzmu. Nie ze mną te numery (to Ciebie nie dotyczy).

No i co z tego, że próbowali? Myślę, że życie każdego i każdej z nas zależy od nas samych a nie od tego co robią inni.


Wt wrz 27, 2016 16:00
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm potępiony
Wiem że to post sprzed 8 lat. Ale chciałbym odpowiedzieć

jot_ka napisał(a):
W Objawienie. Które zostało zakończone wraz z zamknięciem Pisma Świętego

O solą scripturą zapachniało. Proszę przedstawić jeden werset z PŚ, który naucza że całość objawienia Bożego została zawarta w Biblii, i że to Objawienie Boże skończyło się dwa tyś lat temu

Nieuznawanie zatwierdzonych Objawień, sensu nie ma

Co do wątku głównego. Oczywiście że ekumenizm został potępiony(Bonifacy IX, Sobór Folerncki, św. Pius X). Niestety SWII nic sobie z tego nie robił. Ekumenizm to zaprzeczenie chrześcijanskiej miłości. Gdzie zamiast nawracać ludzi na religię prawdziwą, i tym samym oferować im możliwość dostania się do nieba. To prowadzi się z nimi polemikę :(

Naszczęscie papież Paweł IV w jednej z Bulli(tytułu nie pamiętam może później sprawdzę). Stwierdził że nie trzeba słuchać papieża który byłby jawnym heretykiem


Cz cze 06, 2019 16:09
Post Re: Ekumenizm potępiony
Quinque napisał(a):
Wiem że to post sprzed 8 lat. Ale chciałbym odpowiedzieć

jot_ka napisał(a):
W Objawienie. Które zostało zakończone wraz z zamknięciem Pisma Świętego

O solą scripturą zapachniało. Proszę przedstawić jeden werset z PŚ, który naucza że całość objawienia Bożego została zawarta w Biblii, i że to Objawienie Boże skończyło się dwa tyś lat temu

Nieuznawanie zatwierdzonych Objawień, sensu nie ma

Co do wątku głównego. Oczywiście że ekumenizm został potępiony(Bonifacy IX, Sobór Folerncki, św. Pius X). Niestety SWII nic sobie z tego nie robił. Ekumenizm to zaprzeczenie chrześcijanskiej miłości. Gdzie zamiast nawracać ludzi na religię prawdziwą, i tym samym oferować im możliwość dostania się do nieba. To prowadzi się z nimi polemikę :(

Naszczęscie papież Paweł IV w jednej z Bulli(tytułu nie pamiętam może później sprawdzę). Stwierdził że nie trzeba słuchać papieża który byłby jawnym heretykiem

Bo Chrystus uzdrawiał jedynie swych wyznawców...


Cz cze 06, 2019 16:12
Post Re: Ekumenizm potępiony
A może odniesiesz się do mojego posta?


Cz cze 06, 2019 16:43

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm potępiony
Jak chcesz nawracać na prawdziwą wiarę? Siłą, czy powtarzaniem nauk katolickich, aż wszyscy zapamiętają?
Którzy Papieże według Ciebie są jawnymi heretykami?

_________________
MODERATOR


Cz cze 06, 2019 18:58
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm potępiony
Nie trzeba nikogo siłą nawracać. I nikt nigdy czegoś takiego nie praktykował

Cytuj:
Którzy Papieże według Ciebie są jawnymi heretykami?


Czy herezją można nazwać dekret o wolności religijnej zatwierdzony przez św. Pawła VI? Pewnie i tak


Cz cze 06, 2019 19:34

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm potępiony
Wszystko można. Można nazwać Listy Pawła z Tarsu herezją. Tylko trzeba podać argumenty, bo bez argumentów można sobie stwierdzić, że Jezus założył sektę. Jeśli więc uważasz Dekret o wolności religijnej Pawła VI za herezję, a samego Pawła VI za heretyka, uzasadnij i podaj argumenty, bo inaczej możesz nazwać każdego heretykiem i każdy może nazwać Ciebie heretykiem.

_________________
MODERATOR


Cz cze 06, 2019 20:33
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm potępiony
Bo zaprzeczenie prawa do wolnosci religijnej byloby zgodne z wiara katolicka?


Cz cze 06, 2019 20:39
Post Re: Ekumenizm potępiony
Zbigniew3991 napisał(a):
Wszystko można. Można nazwać Listy Pawła z Tarsu herezją. Tylko trzeba podać argumenty, bo bez argumentów można sobie stwierdzić, że Jezus założył sektę. Jeśli więc uważasz Dekret o wolności religijnej Pawła VI za herezję, a samego Pawła VI za heretyka, uzasadnij i podaj argumenty, bo inaczej możesz nazwać każdego heretykiem i każdy może nazwać Ciebie heretykiem.


Po pierwsze, jesteś na katolickim forum więc z łaski swojej, gdy mówisz o świętych katolickich, używaj tytulu na jaki sobie zapracowali
Po drugie, już w tym wątku był cytowany bł. Pius IX ktory potepił wolnosc religijną. Nie ma sensu cytować tego samego po raz kolejny


Cz cze 06, 2019 20:46

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm potępiony
Według mnie zaprzeczenie prawa do wolności religijnej jest sprzeczne z religią katolicką. Jezus pozwalał na wolność religijną - szedł do Żydów, Samarytan, Rzymian, a więc pogan. Samarytanie i Żydzi byli w konflikcie, a Rzymianie byli dla Żydów okupantami. Jezus jako Żyd powinien pluć na pogan, jako na nieczystych. Nie robił tego, ale uzdrawiał zarówno Żydów, jak i Samarytan i Rzymian.

Quinque - jesteś na forum katolickim, więc z łaski swojej nie nazywaj Papieża heretykiem.

_________________
MODERATOR


Cz cze 06, 2019 20:47
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm potępiony
No prosze, Quinque uwaza, ze tytul blogoslawionego oznacza nieomylnosc kazdej wypowiedzi. Cos ci sie pomylilo.
No i jesli nie ma wolnosci religijnej, to moze panstwo ma prawo ci wyznanie narzucic? Jesli ty masz prawo do wolnosci wiary, to kazdy ma takie prawo


Cz cze 06, 2019 21:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL