Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 6:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 22  Następna strona
 Ekumenizm potępiony 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: ekumenizm potępiony
Endek napisał(a):
Żadnemu dogmatowi wiary nie zaprzeczyłem stwierdzając że SV2 był heretycki, co jest zgodne z prawdą.


A nieomylność Kościoła to nie dogmat wiary?

Cytuj:
A Twoje orzeczenia są niestety omylne. Ja na każdą posoborowa herezję znajdę kontrargument w postaci nauki Magisterium KK a nie takiego jak Ty domorosłego teologa.


Na "posoborowe herezje" to sobie możesz znajdować argumenty, niczego to nie zmienia w kwestii samego SV2.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 27, 2012 8:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: ekumenizm potępiony
W poprzednią niedzielę - kończącą tydzień modlitw o jedność chrzescijan, byłem na Mszy św. ekumenicznej, z udziałem miejscowego pastora KE-A. Pastor ten wygłosił kazanie z odwołaniem się do opowiadania z Księgi Rodzaju a dot. pomieszania języków w czasie budowy wieży Babel.
Cytuj:
Rdz 11. 5 A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie,
6 i rzekł: Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić.
7 Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!
8 W ten sposób Pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak nie dokończyli budowy tego miasta.
Tą perykopą uzasadniał, że zamiarem Pana Boga nie jest wcale jedność
ale wielość (różnorodność) chrześcijan. Pominął przy tym całkowicie nauczanie Pana Jezusa
Cytuj:
Jana 17:21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał

Muszę się przyznać,że wychodziłem po tym kazaniu z bardzo mieszanymi uczuciami. Nasuwa mi się tutaj takie pytanie, czy taka interpretacja to jest tylko naszego pastora, czy ktoś z Was był także u siebie na takiej Mszy św. i czy Wasz pastor też miał takie kazanie "ekumeniczne" ?

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


So lut 02, 2013 20:45
Zobacz profil
Post Re: ekumenizm potępiony
Dawid

Mam pytanie. Co to za dziwoląg "Msza św ekumeniczna"? Nie znam takowego pojecia. Gdzie to to sie odbywało w jakim przybytku i o co w tym chodzi?


So lut 02, 2013 22:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: ekumenizm potępiony
humalog napisał(a):
Mam pytanie. Co to za dziwoląg "Msza św ekumeniczna"? Nie znam takowego pojecia.
Gdzie to to sie odbywało w jakim przybytku i o co w tym chodzi?

Dlaczego dziwoląg? Dziś już na 100% nie umiem odpowiedzieć czy to jest moje osobiste określenie,
czy też powtórzyłem to bezwiednie z ogłoszeń parafialnych :o
Nazwa ta nawiązuje do zakończenia tygodnia modlitw ekumenicznych, na którą zaproszony był pastor KE-A.
Oczywiście odbywała się w naszym kościele rzym.-katolickim. Taki zwyczaj trwa już u nas ponad 20 lat.
Jesteśmy także zapraszani przez miejscowego pastora do kościoła Ewangeliczno-Augsburskiego na nabożeństwa ekumeniczne.
Jednak takiego szoku nie przeżyłem, jak w ubiegłym tygodniu. :?

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


N lut 03, 2013 9:16
Zobacz profil
Post Re: ekumenizm potępiony
Dlatego dziwoląg gdyz jest to okreslenie wziete z sufitu i bezmyslnie wymyslone.
Ekumeniczne moze byc nabożeństwo, nigdy Msza św. Jaka jest róznica pomiedzy nabożeństwem, a Mszą św to mam nadzieję nie musze tłumaczyć.

Druga sprawa jest taka, że podczas Mszy św kazanie (homilie) głosic wolno tylko i wyłącznie kapłanom lub diakonom Kościoła katolickiego. Nikomu więcej, a jeżeli takie cos się dzieje to jest łamanie Kodeksu prawa kanonicznego.
Pastor ewangelicki jest osoba świecką w rozumieniu prawa KrK, a osoby swieckie nie maja najmniejszego prawa głosić homilii podczas celebracji Mszy św. Moga to czynić tylko przed lub po Mszy św....nigdy w trakcie. Nie istnieje bowiem żaden indult zezwalający na tego rodzaju praktyki.

Doskonale zdaję sobie sprawę, ze w wielu kosciołach to prawo jest nagminnie i bezczelnie łamane ( nawet o zgrozo przez biskupów). Nie ma jednak na to żadnego usprawiedliwienia i nadużycie należy nazywać po imieniu, a wykroczenie przeci prawu kanonicznemu - wykroczeniem.

Mozesz więc smiało powiedzieć swojemu proboszczowi, że łamie prawo....

No a jaki jest tego efekt to widzisz sam po sobie. Doznałes szoku i stwierdziłes niestosownośc głoszenia homilii przez osoby do tego nieuprawnione. Sam więc widzisz, że papież miał racje umieszczając taki zakaz w KPK i definitywnie unieważniając wszelkie wczesniejsze zezwolenia na takie praktyki. Papieżem, który tego dokonał był bł. Jan Paweł II. I tego należy sie trzymać, a nie karygodnych widzimisie posczególnych proboszczów czy też nawet biskupów.

Szerzej nad tym naduzyciem dyskutowaliśmy pod tym linkiem
viewtopic.php?f=7&t=33086&start=0

Nie ma więc sensu powtarzac tej dyskusji tutaj. Gdyby ktos miał cos do dodania może to zrobić własnie tam.


N lut 03, 2013 11:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: ekumenizm potępiony
humalog napisał(a):
Ekumeniczne moze byc nabożeństwo, nigdy Msza św. Jaka jest róznica pomiedzy nabożeństwem,
a Mszą św to mam nadzieję nie musze tłumaczyć.

Oczywiście, zgadzam się najzupełniej. Dzięki za przypomnienie
humalog napisał(a):
Druga sprawa jest taka, że podczas Mszy św kazanie (homilie) głosic wolno tylko i wyłącznie kapłanom
lub diakonom Kościoła katolickiego. Nikomu więcej, a jeżeli takie cos się dzieje to jest łamanie Kodeksu prawa kanonicznego.
Pastor ewangelicki jest osoba świecką w rozumieniu prawa KrK, a osoby swieckie nie maja najmniejszego prawa głosić homilii
podczas celebracji Mszy św. Moga to czynić tylko przed lub po Mszy św....nigdy w trakcie.
Nie istnieje bowiem żaden indult zezwalający na tego rodzaju praktyki.

A tego to nie wiedziałem. btw - cytat z Gościa Niedzielnego:
Cytuj:
Jeszcze za czasów prymasa Stefana Wyszyńskiego i za jego pozwoleniem homilię po Ewangelii
wygłaszał przedstawiciel innego wyznania chrześcijańskiego.
To niespotykana praktyka w Kościele powszechnym.
W związku z tym watykańska Kongregacja Nauki Wiary indagowała
w tej sprawie następcę kard. Wyszyńskiego, prymasa Józefa Glempa, zwracając uwagę, że tego typu praktyki są niedopuszczalne.
Kard. Glemp argumentował, że taki zwyczaj ukształtował się za czasów Prymasa Tysiąclecia i trudno
byłoby się z niego Kościołowi katolickiemu w Polsce wycofać.
Obecnie jest już oficjalne pozwolenie z Watykanu na to, aby
podczas Mszy św. homilię głosił duchowny niekatolicki.
Źródło: http://gosc.pl

humalog napisał(a):
Nie ma więc sensu powtarzac tej dyskusji tutaj. Gdyby ktos miał cos do dodania może to zrobić własnie tam.

Nie mam zamiaru tak bardzo wgłębiać się w te zagadnienia prawne.
Chciałem się tylko dowiedzieć, czy miejscowy pastor głosił tą homilię
(o tej treści) z własnej inicjatywy, czy też była mu narzucona treść przez jego przełożonego. Stąd mój post.
Spodziewałem się odpowiedzi typu:
u nas też pastor tak mówił; albo: owszem głosił kazanie ale o innej treści

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


N lut 03, 2013 16:39
Zobacz profil
Post Re: ekumenizm potępiony
Dawidzie

U mnie proboszcz nie łamie prawa i nie zaprasza osób swieckich do głoszenia homilii. Dlatego tez u nas żaden pan pastor niczego nie głosił i raczej nie bedzie głosił.
Natomiast to czym sie ten pan kierował głosząc "homilie" musisz zapytac tego pana....lub swego proboszcza. Watpie jednak czy proboszcz ci odpowie. Widac ma on głeboko w nosie to czego zakazywał bł. Jan Paweł II to pewnie i treść tego "głoszenia" nie bardzo go obeszła.


N lut 03, 2013 19:39
Post Re: ekumenizm potępiony
humalog napisał(a):
Dawidzie

U mnie proboszcz nie łamie prawa i nie zaprasza osób swieckich do głoszenia homilii. Dlatego tez u nas żaden pan pastor niczego nie głosił i raczej nie bedzie głosił.
Natomiast to czym sie ten pan kierował głosząc "homilie" musisz zapytac tego pana....lub swego proboszcza. Watpie jednak czy proboszcz ci odpowie. Widac ma on głeboko w nosie to czego zakazywał bł. Jan Paweł II to pewnie i treść tego "głoszenia" nie bardzo go obeszła.

Czyżbyś twierdził, że bł Jan Paweł II zakazywał praktyki stosowanej w Polsce od lat 60-tych, a duchowni polscy nie reagowali?


N lut 03, 2013 19:42
Post Re: ekumenizm potępiony
Oczywiście że tak twierdzę i nawet udowodniłem to we wskazanym temacie jasno i precyzyjnie za pomoca stosownych dokumentów Koscioła. Zakaz obowiązuje od 9 lat.
Natomiast niektórzy duchowni polskiego Koscioła, albo maja nikła wiedzę (co jest karygodne), albo z rozmysłem łamia prawo.

Ale prosiłbym by nie przenosic tamtej dyskusji tutaj. Niepotrzebne powielanie wątków jest na forum karane :D


N lut 03, 2013 20:05
Post Re: ekumenizm potępiony
humalog napisał(a):
Oczywiście że tak twierdzę i nawet udowodniłem to we wskazanym temacie jasno i precyzyjnie za pomoca stosownych dokumentów Koscioła. Zakaz obowiązuje od 9 lat.
Natomiast niektórzy duchowni polskiego Koscioła, albo maja nikła wiedzę (co jest karygodne), albo z rozmysłem łamia prawo.

Ale prosiłbym by nie przenosic tamtej dyskusji tutaj. Niepotrzebne powielanie wątków jest na forum karane :D

Niepotrzebne powielanie tylko w przypadku nie przyjmowania faktu, który wielokrotnie był wskazywany - jedynie polski Kościół otrzymał i jest nadal utrzymane zezwolenie na gościnność ambony.
- Tydzień modlitw o jedność powraca rokrocznie aby dopingować sumienie chrześcijan do zastanowienia się w obliczu Boga nad problemem przywrócenia pełnej jedności. Fakt, ze chrześcijanie wszystkich wyznań łączą się we wspólnej modlitwie nabiera szczególnego znaczenia.
W każdej pracy ekumenicznej ważne jest, aby istniały braterskie stosunki pomiędzy wszystkimi noszącymi miano chrześcijan
, bł Jan Paweł II.
Jak tu mówić o braterstwie gdy takie oburzenie budzi homilia wygłoszona przez pastora :(


N lut 03, 2013 20:34
Post Re: ekumenizm potępiony
Alus

To naprawdę powielanie tematu.

Nie ma indultu zezwalającego na homilie osobom swieckim. Jeżeli takowy istniał to został definitywnie zniesiony w 2004 roku.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by osoby świeckie głosiły swoje "kazania" poza Mszą św.

A oburzenie jest uzasadnione, gdyz nie po to papież wydaje konkretne prawa by jakiś biskup (lub ksiądz) uprawiał sobie samowolkę i łamał je dowolnie kiedy i jak mu sie podoba.
Papież to nie jakis podrzędny urzędnik, ale Namiestnik Chrystusa i każdy katolik bez wzgledu na noszone szaty jest mu winien całkowite poszłuszeństwo w sprawach wiary i Koscioła. Koniec kropa

P.S.
Chcesz cos dodac to w tamtym watku proszę.


N lut 03, 2013 20:50
Post Re: ekumenizm potępiony
Ja wierzę duchownym, którzy oficjalnie mówią i istnieniu takowego zezwolenia.
Nie mam powodu wątpić a priori.


N lut 03, 2013 21:34
Post Re: ekumenizm potępiony
Alus napisał(a):
Ja wierzę duchownym, którzy oficjalnie mówią i istnieniu takowego zezwolenia.
Nie mam powodu wątpić a priori.


Trudno...ale w sumie szkoda, ze wierzysz kłamcom ( niestety także w sutannach).

Skoro jednak tak to uwierz również w to, ze ja w garazu prowadze hodowle zyraf wyscigowych.........to w końcu identyczna prawda jak ta o istnieniu papieskiego indultu :D


N lut 03, 2013 22:02
Post Re: ekumenizm potępiony
Alus napisał(a):
Ja wierzę duchownym, którzy oficjalnie mówią i istnieniu takowego zezwolenia.
Nie mam powodu wątpić a priori.


Pisałem to w tamtym temacie, ale skasowali mój wpis, więc powtórze:

Kościół Katolicki to nie telemarket, żeby coś załatwiać na tzw. gębe, nieprawdaż? Pisanie, że wierzy się w coś, na co kiedyś ktoś komuś pozwolił, jest niedopuszczalne w tak poważnej instytucji i sytuacji.
Polscy hierarchowie powinni pokazać stosowny papier, spragnionym wiedzy owieczkom, a tym czasem dorabiają do tej sytuacji jakąś dziwną otoczke tajemnicy i szczególnych przywilejów płynących z Watykanu szerokimi strumieniami. Kiedyś może taki zabieg zdałby egzamin. Dziś wierni nieraz mają większą wiedze na temat swojej wiary i Kościoła niż niejeden kapłan, a ich tłumaczenia wyglądają jakby mieli nas za ciemnote, która wszystko łyknie.
Niestety, ale nie ma żadnych przeszkód, żeby domniemana umowa, która została zawarta przed laty była potwierdzona na piśmie, choćby ze względu na spokój ducha wiernych. Jeśli jest to aktualne, mimo licznych zmian zachodzących w międzyczasie, to w czym problem?
Na ten czas jednak mamy rzucony ochłap zapewnień, który ma nam starczyć i już. Nie świadczy to dobrze o naszych duchownych bez względu na to czy takie zezwolenie jest aktualne czy nie.


Pn lut 04, 2013 1:10
Post Re: ekumenizm potępiony
Cytuj:
Pisałem to w tamtym temacie, ale skasowali mój wpis, więc powtórze:


W kwestii formalnej.

Nie żebym chciał sie podlizać ;)
Skasowano ci post ze względu na nieporozumienia wynikłe z pisania równolegle w dwóch tematach.
Tak więc jeżeli coś w tym kontrowersyjnym temacie ma ktos do dodania to prosiłbym by przenieść się tam.....bo znowu bedzie niepotrzebne kasowanko :)


Pn lut 04, 2013 7:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL