Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 17:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Anglikanie wracają do Kościoła 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Ja myślę, że każdy zrozumie, iż mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, i nie jest to w żadnym razie stworzenie jakiejś furtki do zniesienia celibatu.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz paź 22, 2009 9:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 27, 2009 9:22
Posty: 52
Post 
ja myślę że idiotyzmem jest że w obrębie jednego Kościoła który twierdzi że ma jednolite prawodawstwo istnieją rozbieżności w tak irracjonalnych punktach. celibat to wymysł KRK z którego jest w stanie zrezygnować w części, czemu więc nie w całości?


Cz paź 22, 2009 13:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Przykro mi, ale nic nie zrozumiałem z powyższej wypowiedzi.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz paź 22, 2009 13:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Niestety, tez jestem bezsilny wobec tego tekstu. Domyślam się, że Autor chyba nie jest zwolennikiem utrzymania obowiązkowego celibatu duchownych w Krk, ale co z tego wynika i w jakim celu to ogłasza.....

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz paź 22, 2009 13:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Można powiedzieć, że jeśli w ogóle jakaś, to jest to furtka nie do zniesienia celibatu, tylko do wprowadzenia możliwości wyświęcania na prezbiterów żonatych mężczyzn ( tak jak to jest np. w Kościele prawosławnym ). O ile wiem, taki model obowiązuje obecnie w diakonacie - diakonem może zostać żonaty mężczyzna, ale nieżonaty diakon nie może się ożenić. To rozwiązanie też można nazwać zadziwiającym, ale gdzieniegdzie jakoś funkcjonuje. Kościół może się w takiej sytuacji bardzo łatwo obronić przed zarzutem zniesienia celibatu ( bo że takie zarzuty by się pojawiły, to pewne jak amen w pacierzu, i to z tych samych ust, które teraz najgłośniej o to zniesienie wołają ), twierdząc po prostu, że niczego nie zniósł, bo księżom nadal nie wolno się żenić - po prostu wprowadził pewną nową możliwość :D

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz paź 22, 2009 13:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Taka "furtka" w kwestiach celibatu istnieje co najmniej od XVI wieku, kiedy podpisano Unię Brzeską, albo od czasu podpisania innych unii, dzięki którym w Kościele katolickim są katolickie Kościoły wschodnie, w których celibat dotyczy tylko biskupów i mnichów. Do kwestii prośby anglikanów zastosuje się po prostu przepisy sprawdzone w odniesieniu do braci ze Wschodu.

Sam jednak celibat nie jest kwestią tak istotną, jak dogmaty katolickie, które wypadałoby wyznawać będąc katolikiem. Tu jest problem - dla anglikanów.


Pt paź 23, 2009 0:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
Ordynariat dla byłych anglikanów

dodane 2011-01-15 14:54

KAI |

Kongregacja Nauki Wiary utworzyła na tym terytorium Anglii i Walii ordynariat personalny dla grup anglikańskiego duchowieństwa i wiernych, którzy przeszli do Kościoła katolickiego. Patronem ordynariatu Matki Bożej z Walsingham został błogosławiony John Henry Newman – który sam przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm.


Ojciec Święty mianował też jego pierwszego przełożonego – ks. Keitha Newtona, który wraz z dwoma byłymi biskupami anglikańskimi: Johnem Charlesem Broadhurstem i Andrew Burnhamem przyjął dziś święcenia kapłańskie w katedrze westminsterskiej w Londynie z rąk abp Vincenta Nicholsa.

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przypomniano, że Ordynariat Personalny jest strukturą umożliwiającą grupowe zjednoczenie byłych anglikanów z Kościołem katolickim, z zachowaniem ich własnego dziedzictwa liturgicznego, duchowego i duszpasterskiego. Chodzi także o ich pełną integrację w Kościele katolickim.

Zaznaczono, że ze względów doktrynalnych Kościół nie zezwala na wyświęcenie mężczyzn żonatych na biskupów. Jednakże Konstytucja Apostolska Anglicanorum coetibus, pod pewnymi warunkami pozwala na wyświęcenie żonatych byłych duchownych anglikańskich na kapłanów.

Stało się to dziś w katedrze westminsterskiej, kiedy byli biskupi anglikańscy przyjęli święcenia z rąk abpa Nicholsa. Wraz z ordynariuszem, Keithem Newtonem dwaj pozostali będą nadzorowali przygotowanie katechetyczne pierwszych grup anglikanów, którzy na Wielkanoc, wraz ze swymi duszpasterzami zostaną przyjęci do Kościoła katolickiego. Będą też towarzyszyć duchownym przygotowującym się do katolickich święceń kapłańskich, które odbędą się w okresie Zesłania Ducha Świętego.

Watykański Komunikat zaznacza, że utworzenie nowej struktury jest zgodne z zaangażowaniem w dialog ekumeniczny, który jest nadal priorytetem dla Kościoła katolickiego. „Inicjatywa prowadząca do opublikowania Konstytucji Apostolskiej oraz utworzenia Ordynariatu Personalnego wypłynęła od wielu różnych grup anglikanów, którzy oświadczyli, że wyznają wiarę katolicką, tak jak jest ona wyrażona w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz akceptują Posługę Piotrową, jako tę, której Chrystus pragnął dla swego Kościoła. Nadszedł dla nich czas wyrażenia tej domyślnej jedności w widzialnej formie komunii” – stwierdza komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Pierwszy ordynariusz Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham, Keith Newton urodził się 10 kwietnia 1952 r. Odbył studia w londyńskim King’s College a następnie w Christ Church College w Canterbury. Został wyświęcony na prezbitera w Kościele anglikańskim w 1976 r. Po dziesięciu latach pracy duszpasterskiej w ojczyźnie, przez sześć lat pracował na misjach w Malawi (1985-91). W 2002 został biskupem Richborough, sufraganem arcybiskupa Canterbury odpowiedzialnym za parafie tradycyjne na wschodzie prowincji Canterbury.

Przechodząc do Kościoła katolickiego podkreślił, że choć kwestia święcenia kobiet jest ważna, to nie była dla niego głównym powodem obecnej decyzji. Podjął ją, przyjmując bardzo osobiście słowa modlitwy Pana Jezusa „Aby wszyscy byli jedno”. K. Newton jest żonaty od 1973 r. z Gill Donnison i ma troje dorosłych dzieci. Wraz z małżonką został przyjęty do Kościoła katolickiego 1 stycznia br.

http://info.wiara.pl/doc/711407.Ordynar ... anglikanow

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N sty 16, 2011 12:39
Zobacz profil WWW
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 21:15
Posty: 100
Post Re: Anglikanie wracają do Kościoła
A ja chyba drhipisa zrozumiałem: celibat ani limbus ani grzech pierworodny ani czyściec nie maja jasnego osadzenia w Objawieniu. Setki lat nie było celibatu i Kościół się nie rozleciał.

Sytuacja pomiędzy dopuszczaniem obecnych żonatych księży anglikańskich do święceń w kk nie jet tym samym czym było dopuszczanie żonatych księży anglikańskich do święceń w kk na mocy Pastoral provinsion JPII. Za JPII wyświęcony ksiądz musiał zachować celibat. Teraz mogą być wyświęcani żonaci prezbiteriusze nieprzestrzegający celibatu. Ja bym to nazwał wzajemnym ubogacaniem się naszych spólnot :D
Ktoś napisał, że niewiele nas dzieli od anglikanów :D bagatela: 39 herezji :D Za JPII anglikanie przechodzący na katolicyzm (duchowni i wierni) musieli złożyć indywidualnie wyznanie wiary jako warunek sine qua non.

Zostaną więc przyłączeni ale nie wchłonięci. I nie ma się co podniecać liczbami heretyków, którzy zasilili szeregi kk czy ich pozycją. Wszyscy piszczeli z zachwytu jak Tońcio Bleir został katolikiem choć jego poparcie dla przyznania kolejnych praw sodomitom było powszechnie znane. No i wprowadził prawo nakazujace katolickim agencjom adopcyjnym wydawanie dzieci sodomitom choć wiedział, że Watykan zabronił tego agencjom nawet jeśli trzeba byłoby te agencje zlikwidować. No i katolickie agencje adopcyjne zlikwidowano, ale wielka radość w Kościele jest bo w statystykach spuchł o jednego dodatkowego postanglikanina :D

Coś mi się widzi, że na takich warunkach to spokojnie do kk nie tylko anglikanie mogliby się przyłączyć ale i lefebryści, protestanci, a może i ... świadkowie Jehowy :)


Pn lut 14, 2011 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Anglikanie wracają do Kościoła
jaacek napisał(a):
Coś mi się widzi, że na takich warunkach to spokojnie do kk
nie tylko anglikanie mogliby się przyłączyć ale i lefebryści (...)
Żeby uciąć niepotrzebne OT:
viewtopic.php?f=36&t=19603 ("po-jednanie" z lefebrystami? tylko z jakiej racji)
viewtopic.php?f=36&t=15116 (Radio Watykańskie: "Lefebvryści" nie są ekskomunikowani)
viewtopic.php?f=15&t=10933 (kardynał Hoyos: lefebvryści nie są schizmatykami)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lut 14, 2011 19:24
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 21:15
Posty: 100
Post Re: Anglikanie wracają do Kościoła
Elbrusie, zawsze zadajesz tyle do czytania...
Wszedłem na pierwszy link, który podałeś i pierwszym głosem w sprawie lefebrystów był głos ToMu, a pierwszym jego słowem było "paranoja". W wątku o anglikanach ToMu w pierwszym swoim wpisie pisze: "Trzeba się cieszyć"
No coment...


Pn lut 14, 2011 19:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Uważasz, że taki jak obecnie obserwujemy stan rzeczy nie jest powodem do radości?

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr lut 16, 2011 12:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Anglikanie wracają do Kościoła
Powrót odszczepieńców na łono Matki-Kościoła zawsze powinno być powodem do radości.
Lepiej późno niż wcale.
To nie wstyd przyznać się do błędu (no, może trochę; ale jednak warto!).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr lut 16, 2011 15:14
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 21:15
Posty: 100
Post Re: Anglikanie wracają do Kościoła
Elbrus napisał(a):
Powrót odszczepieńców na łono Matki-Kościoła zawsze powinno być powodem do radości.
Lepiej późno niż wcale.
To nie wstyd przyznać się do błędu (no, może trochę; ale jednak warto!).

A kto się przyznał do błędu? Dawniej heretyk powracając do Kościoła musiał wyrzec się herezji i złożyć wyznanie Wiary.


Śr lut 16, 2011 19:02
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 21:15
Posty: 100
Post Re:
ToMu napisał(a):
Uważasz, że taki jak obecnie obserwujemy stan rzeczy nie jest powodem do radości?

Uważasz, że taki jak obecnie ibserwujemy stan rzeczy odnośnie lefebrystów nie jest powodem do radości?


Śr lut 16, 2011 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Anglikanie wracają do Kościoła
jaacek napisał(a):
A kto się przyznał do błędu?
Dawniej heretyk powracając do Kościoła musiał wyrzec się herezji i złożyć wyznanie Wiary.
Prawdopodobnie dzisiaj też tak jest, więc
wyrzeczenie się herezji będzie przyznaniem się do popełnionego/ych błędu/ów i /publiczne/ jego/ich odrzucenie
(przyznaniem się do błądzenia, dokonywania złych wyborów - łac. haeresis < gr. αἵρεσις hairesis – "wybór")

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr lut 16, 2011 23:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL