Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 14:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Sakramenty - Luteranie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Sakramenty - Luteranie
Wiem, że na forum pojawiają się także protestanci, więc mam gorącą prośbę do tych osób. Czy moglibyście mi powiedzieć, czy w sakramencie chrztu, wg. nauki waszego Kościoła, dokonuje się odpuszczenie grzechów popełnionych do tej pory ?

Prosiłbym też o opisanie stosunku waszego Kościoła do sakramentu pokuty i ślubu (wiem, że Luteranie nie uznają ich za sakramenty, a jedynie za obrzędy). Chodzi mi jednak o jakieś głębsze informacje, jak postrzegacie te kwestie ?

Z góry dziękuję za odpowiedź :):):)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt lis 30, 2004 10:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Protestantką nie jestem Nektariuszu :) Jednak troszkę na ten temat wiem. Co do chrztu i ślubu, to niestety się nie orientuję.

O spowiedzi mogę powiedzieć tyle, że protestanci ( nie wiem czy wszyscy ) nie praktykują spowiedzi. Uważają, że grzechy wyznaje się samemu Bogu, bez żadnych pośredników. Wynika to z tego, że protestanci nie uznają kapłana jako pośrednika Jezusa. Jezus nie potrzebuje pośredników, by mówić, a wiara w to, że przez osobę kapłana działa Jezus i odpuszcza grzechy jest niewłaściwa. Tak więc spowiedź u nich odbywa się w sercu, tylko ja i Pan.

Tyle na razie wiem - mało, ale może się przyda ;) Ja też jestem bardzo ciekawa odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytania ;)

Pozdrawiam :)

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Wt lis 30, 2004 13:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Coz protestantem tez nie jestem, ale jak widac narazie naszi bracia tu nie dotarli.

Co do chrztu, to Kosciol katolicki uznaje chrzest wiekszosci wspolnot luteranskich i kalwinistycznych. W przypadku niektorych, gdzie zachodzi pewna watpliwosc celebruje sie chrzest warunkowy. Czyli "jesli nie byles ochrzczony, to ja ciebie chrzcze..."

Naogol jest to dlatego ze niewiadomo do konca czy ta wspolnota uznaje cala Trojce Sw, lub czy wspomina w rycie wszystkie Trzy Osoby Trojcy.

Z wiekszoscia protestantow jednak chrzeszt nas laczy. Osoba ochrzczona, pozostajac protestantem w niektorych, okreslonych przypadkach moze sie wyspowiadac, przyjac komunie i otrzymac sakrament chorych w Kosciele katolickim. Do tego potrzeba by sama poprosila, podzielala wiara Kosciola katolickiego w dany sakrament. Komunie normalnie w Kosciele, moze otrzymac bardzo rzadko, za zgoda miescowego biskupa. Wszystko to jesli nie ma niebezpieczestwa zgorszenia i ireneizmu. (pomieszania wyznan).

Co do slubu, to najlepiej spojrzec na traktowanie zwaizkow malzenskich katolikow pochodzacych z wspolnot protestanckich.
W zwiazku z tym, ze dla naszych braci malzenstwo nie jest jedyna forma zawierania malzenstwa przed Bogiem ale moze sie odbyc tez cywilnie, to jaki kolkiew zwiazek jest traktowany jako malzenstwo sakramentalne.

Wiec jesli protestant/ka zostaja katolikami ich zwiazek jest uwazany za wazny, nawet jesli jest to tylko slub cywilny. I jesli chcialoby sie zawrzec nowy zwiazek trzeba najpierw wystapic o uniewarznienie pierwszego.


Cz gru 02, 2004 10:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Wiking napisał
Cytuj:
Wiec jesli protestant/ka zostaja katolikami ich zwiazek jest uwazany za wazny, nawet jesli jest to tylko slub cywilny. I jesli chcialoby sie zawrzec nowy zwiazek trzeba najpierw wystapic o uniewarznienie pierwszego.

Nie bardzo kumam ten wywód.. !
Czyli jak protestanci zawrą związek małżeński w kościele protestanckim . To on jest automatycznie ważny u katolików. ( Po przejściu na katolicyzm).?? Mnie się wydaje że tak nie jest.!!!
Pozdrawiam


N gru 05, 2004 9:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Problem z mowieniem o protestantach jest taki ze kazda wspolnota ma troche inne tlumaczenie prawa. Nie wypowiadam sie co do wszystkich protestantow.
Ale tak chcialem powiedziec ze dla katolikow, jest wazny slub luteranow, nawet zawarty cywilnie. Dlatego ze oni uznaja to za wystarczajace. I by ponownie wziac slub trzeba udowodnic, tak jak w Kosciele katolickim, ze slub byl niewarzny.

Wiem ze nie uznajemy tego jako sakramentu, tak jak wiekszosc z nich.
Pisanie my i oni nie wywodzi sie z niecheci do kogos tylko ulatwienie w rozmowie.

Tutaj jest powazny problem teologiczny, ale prawnie to tak wyglada.


N gru 05, 2004 23:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 22, 2003 13:28
Posty: 32
Post 
Witam:) Jestem protestantem :D i postaram sie przyblizyc Wam troszeczke, jak to wyglada w mojej wspolnocie.
Tak więc od początku: chrzest jest symbolem, a także znakiem przed ludzmi o tym ze chce przyjać Jezusa jako zbawiciela do serca. Warunkiem przystąpienia do chrztu jest pokutowanie ze swojego zycia (tu nastepuje przebaczenie-zmazanie win). Odtąd zaczyna się nowe zycie.
W naszym kosciele nie funkcjonuje słowo sakrament, jednakże okuta nie stanowi tylko i wyłacznie obrzędu... związek małzeńskie (wg nas) wazny jest juz w momencie kiedy para ludzi( przeciwnej płci;) )przed Bogiem sobie przyrzeka. Ślub przed ludźmi jest tu raczej formalnym tego potwierdzeniem. Oczyiwscie nie dopuszcze sie wspołzycia przedmałżenskiego.
Pokuta - to jest jak najbardziej indywidualna sprawa kazdego chrzescijanina. Tak jak rozalka powiedziala, nie ma takiej formy spowiedzi, jaką praktykuje się w kosciele katolickim. Grzechy wyznajemy przed Bogiem (takze przed ludźmi, którym zawiniliśmy). jest takze dopuszczalna forma wyznania swojego grzechu przed całą społecznością, nie zastępuje to jednak samego aktu pojednania sie z BOgiem.

ufff....

sluby udzielone przez kk są u nas jak najbardziej uznawane. Rozwody nie są dopuszczane. Inaczej jest natomiast z chrztem. Poniewaz protestanci praktykują chest w dorosłym wieku (świadomym), chrzest dzieci nie jest uznawany.

To by było chyba wszystko...
Wybaczcie błedy ale dzisiaj zawaliłem nockę i nie bardzo widzę:)
pozdrawiam
protestant

_________________
zapyta Bóg w swym niebie, co dałem Mu od siebie....


Śr gru 15, 2004 19:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 22, 2003 13:28
Posty: 32
Post 
Witam:) Jestem protestantem :D i postaram sie przyblizyc Wam troszeczke, jak to wyglada w mojej wspolnocie.
Tak więc od początku: chrzest jest symbolem, a także znakiem przed ludzmi o tym ze chce przyjać Jezusa jako zbawiciela do serca. Warunkiem przystąpienia do chrztu jest pokutowanie ze swojego zycia (tu nastepuje przebaczenie-zmazanie win). Odtąd zaczyna się nowe zycie.
W naszym kosciele nie funkcjonuje słowo sakrament, jednakże okuta nie stanowi tylko i wyłacznie obrzędu... związek małzeńskie (wg nas) wazny jest juz w momencie kiedy para ludzi( przeciwnej płci;) )przed Bogiem sobie przyrzeka. Ślub przed ludźmi jest tu raczej formalnym tego potwierdzeniem. Oczyiwscie nie dopuszcze sie wspołzycia przedmałżenskiego.
Pokuta - to jest jak najbardziej indywidualna sprawa kazdego chrzescijanina. Tak jak rozalka powiedziala, nie ma takiej formy spowiedzi, jaką praktykuje się w kosciele katolickim. Grzechy wyznajemy przed Bogiem (takze przed ludźmi, którym zawiniliśmy). jest takze dopuszczalna forma wyznania swojego grzechu przed całą społecznością, nie zastępuje to jednak samego aktu pojednania sie z BOgiem.

ufff....

sluby udzielone przez kk są u nas jak najbardziej uznawane. Rozwody nie są dopuszczane. Inaczej jest natomiast z chrztem. Poniewaz protestanci praktykują chest w dorosłym wieku (świadomym), chrzest dzieci nie jest uznawany.

To by było chyba wszystko...
Wybaczcie błedy ale dzisiaj zawaliłem nockę i nie bardzo widzę:)
pozdrawiam
protestant

_________________
zapyta Bóg w swym niebie, co dałem Mu od siebie....


Śr gru 15, 2004 19:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
No nareszcie doczekałem się jakiegoś protestanta na forum :):):)

Nie funkcjonuje u was słowo sakrament ??? To jak nazywacie sakramenty ? Byłem pewien, że u luteran (jesteś luteraninem, tak ?), są dwa sakramenty (i są tak też przez nich nazywane), chrzest i eucharystia. No i oczywiście, jak w każdym sakramencie, udzielana jest w nich łaska Ducha Świętego. Jak wiesz, u katolików, jest siedem sakramentów. Sądziłem, że uznajecie tylko chrzest i eucharystie za sakramenty, bo twierdzicie, iż tylko one zostały ustanowione przez Chrystusa, co wynika według was z Pisma Świetego. Pozostałe sakramenty, z liczby siedmiu, nie uznajecie za sakramenty, a więc nie jest udzielana w nich łaska Ducha Świętego. Uważacie je za obrzędy. Taka była moja jakaś tam wiedza, na temat Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Czyżbym się mylił ? Mógłbyś się jeszcze raz do tego ustosunkować ? Po kolei i zrozumiale :)

Odnośnie sakramentu chrztu. Kościół katolicki i prawosławny uważają, iż w momencie przyjęcia sakramentu chrztu, człowiekowi są odpuszczane wszystkie grzechy jakie do tej pory popełnił. Też tak uważacie ? Czy też może uważacie, że odpuszczenie grzechów w sakramencie chrztu nie jest rzeczywiste, lecz tylko symboliczne ?

Jest może gdzieś w internecie prostestanckie forum dyskusyjne ?

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Śr gru 15, 2004 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Niestety Nektariuszy w radzie kosciolow luteranskich jest ponad 200 wpisow, w tej kalwinistycznej jest cos podobnego. Problem na okreslaniu "dogmatu" jest wielki bo w zasadzie kazda wspolnota ma swoja wlasna teologie.


Śr gru 15, 2004 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 22, 2003 13:28
Posty: 32
Post 
hmmm.. juz spiesze z odpowiedziami:)
1. nie jestem luteraninem:) wiec teraz chyba reszta staje sie zrozumiala...
2. odnosnie chrztu... staralem sie jasno i wyraznie napisać.. ale powtorze jeszcze.... sam akt chrztu nie stanowi odpuszczenia.... zanim czlowiek przyjmie chrzest, pokotuje ze swoich win (i w tym momencie dostepuje odpuszczenia i zmazania win) natomiast chrzesta nestepuje niejako pozniej i jest przypieczetowaniem zmiany i symbolem odrodzenia (nowego zycia ,a takze odnowienia) jest przymierzem pomiedzy BOgiem a czlowiekiem)... :) roznica miesdzy kk a prot. wynika chyba z tego ze kk chrzci male dzieci...w tym przypadku pokuta nie moze nastšpić:) pokuta jest swiadoma:) i pewni tu lezy problem wzajemnego zrozumienia:)

_________________
zapyta Bóg w swym niebie, co dałem Mu od siebie....


Śr gru 15, 2004 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Generalnie wszystkie kościoły protestanckie uznają tylko dwa tzw. ustanowienia - chrzest i Eucharystię (zwana tez Pamiątką, Wieczerza Pańską). Słowa "sakrament" używaja konsekwenstnie kościoły tzw. "historyczne" - Ewangelicko Augsburski (popularnie luteranie) i Ewangelicko Reformowany (kalwini), także metodystyczny (XVII-wieczny ruch odnowy w anglikaniźmie).

Te kościoły praktykują chrzest niemowląt, ale tylko luteranie uznają chrzest za konieczny do zbawienia (otwiera drogę do łaski). Kalwini tego nie uznają - chrzest jest jedynie znakiem.

Dla luteran Eucharystia jest rzeczywistą obecnością Chrystusa w chlebie (następuje spożycia autentycznego ciała i krwi), ale nie nastepuje fizyczne przeistoczenie. Nie ma "konsekrowanego" chleba, adoracji Najśw. Sakramentu.

Dla kalwinów komunia (wino i chleb) jest tylko znakiem przymierza (nie ma przeistoczenia), ale jest też momentem autentycznego spożywaniem duchowego pokarmu i napoju.

Spowiedź jest dla luteran obowiąującym wstępem do Eucharystii - nie ma wymieniania grzechów, jest natomiast publiczne wyznanie żalu za grzechy, wiary w odpuszczenie i woli poprawy i absolucja.

Dla kalwinów i metodystów pokuta jest kwestią indywidualnej i osobistej rozmowy z Bogiem. Zalecane jest natomiast wyznawanie grzechów, jako forma korzystania z porady duszpasterskiej, jednak duchowny nie ma prawa do udzielania absolucji.

Kościoły wywodzące się z nurtu anabaptystycznego, purytańskiego (kalwiński ruch w anglikaniźmie), zielonoświąkowego i in. uznają tzw. chrzest na wyznanie wiary, a to oznacza udzielanie chrztu w wieku świadomym, czyli osobom na tyle dojrzałym by były w stanie dać wiarygodne świadectwo swej wierze. Nie oznacza to koniecznie dorosłości - chrzczone bywają nastolatki. Chrzest udzielany jest przez zanurzenie.

Wymóg wieku świadomego powoduje nieuznawanie ważności chrztu niemowląt, z tym, że chrzest taki i tak jest tylko symbolem, świadectwem wiary - nie jest natomiast konieczny do zbawienia. Nieuznawanie więc chrztu katolickiego, czy luterańskiego udzielonego w niemowlactwie. nie oznacza wcale negacji zbawienia osoby, która była chrzczona w ten sposób, gdyz zbawienie i tak uzaleznione jest od wiary osoby, a nie odprawionych nad nią (lub przez nią) rytów.

Równiez symbolem w kościołach z tej grupy jest Wieczerza Pańska - jest okazją do wspólnotowej medytacji krzyżowej ofiary Chrystusa i dziękczynienia. Udzielana jest pod dwiema postaciami: chleba (zwykłego) i wina (lub soku, dla tych, którzy z jakichś powodów nie mogą spożywać alkoholu).

Pokuta w tej grupie kosciołów jest traktowana tak, jak u kalwinów.


Cz gru 16, 2004 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Dzięki motek za wypowiedź :) Ładnie to opisałeś. Powiedz mi jednak, czy luteranie uważają, iż w sakramencie chrztu rzeczywiście jest udzielana łaska Ducha Świętego ? Dla nas samo słowo sakrament jest równoznaczne z faktem, iz ta łaska jest udzielana. Luteranie jednak mogą tak tylko używać samej nazwy sakrament, a definicja mogą mieć inną i nie uważać wcale, że Łaska Ducha Świętego jest w nim udzielana. Stąd moje pytanie :) No i czy uważają, że w sakramencie chrztu, realnie są odpuszczane im popełnione do tej pory grzechy ?

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Cz gru 16, 2004 12:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Nektariusz napisał(a):
Dzięki motek za wypowiedź :) Ładnie to opisałeś. Powiedz mi jednak, czy luteranie uważają, iż w sakramencie chrztu rzeczywiście jest udzielana łaska Ducha Świętego ? Dla nas samo słowo sakrament jest równoznaczne z faktem, iz ta łaska jest udzielana. Luteranie jednak mogą tak tylko używać samej nazwy sakrament, a definicja mogą mieć inną i nie uważać wcale, że Łaska Ducha Świętego jest w nim udzielana. Stąd moje pytanie :) No i czy uważają, że w sakramencie chrztu, realnie są odpuszczane im popełnione do tej pory grzechy ?


z oficjalnej strony KEA w Polsce

http://www.luteranie.pl/www/kim/chrzest.htm

Cytuj:
Według nauki naszego Kościoła Chrzest jest nie tylko obrazem przeobrażenia człowieka, lecz jest działaniem Bożym, w którym łaska Boża na nas się wypełnia. Bóg mówi wtedy nad nami swoje: "Niech się stanie nowy człowiek" - i to następuje. Chrzest przyswaja chrześcijaninowi rzeczywistą łaskę i człowiek, który przychodzi na świat w stanie śmierci duchowej, dostępuje pojednania, odnowienia, odrodzenia.

Ten czyn Boży musi być przyjęty w wierze, dlatego wiara rodziców chrzestnych ma znaczenie. Powinniśmy o tym pamiętać przy Chrzcie dzieci. Jezus czynił cuda i dla cudzej wiary (Mar. 2, 5). Chrzest jest jednorazowym aktem łaski, a jednocześnie jest stałą obietnicą, do której chrześcijanin wraca w wierze przez całe życie.



http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... -wojak.htm

Cytuj:
Chociaż Chrzest jest niepowtarzalny jako dzieło Boże, to jednak skutek jego nie jest doraźny, jednorazowy, lecz Sakrament ten działa przez całe życie chrześcijanina. W Chrzcie bowiem jest odpuszczenie winy grzechu pierworodnego, natomiast pożądliwość, która jest korzeniem grzechu, pozostaje i ciągle się odzywa.
(...)
Chrzest jest zawsze ważny i zachowuje swe znaczenie, nawet gdyby człowiek nie posiadał prawdziwej wiary. Jest bowiem ustanowiony przez Boga. Gdzie woda jest złączona ze Słowem, tam jest Chrzest. Jak Komunia jest ważna, choć przystępuje do niej człowiek niegodny (jedynie on ściąga na siebie sąd), tak i Chrzest jest zawsze ważny


To ostatnie stwierdzenie mocno różni luteran od pozostałych protestantów.


Cz gru 16, 2004 13:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
wiking napisał(a):
Niestety Nektariuszy w radzie kosciolow luteranskich jest ponad 200 wpisow, w tej kalwinistycznej jest cos podobnego. Problem na okreslaniu "dogmatu" jest wielki bo w zasadzie kazda wspolnota ma swoja wlasna teologie.
Oficjalna strona Światowej Federacji Luteran podaje, że posiada onma 138 czonków z 77 krajów.

Z tym, że warto pamiętać, że nie sa to odrębne wyznania, tylko odrębne struktury autonomiczne Kościoła Ewangelicko Augsburskiego. (krajowe w poszczególnych państwach, w Niemczech landowe, także narodowe w środowiskach imigrantów w róznych krajach). Zasadą protestantyzmu jest decentralizm i autonomia (często nawet autonomia zborów)

Kościoły luterańskie nie dzieliły sie tylko od samego początku powstawały jako odrębne kościoły krajowe działające niezależnie. Są między nimi pewne róznice wynikające z odrębenj histoii, jednak wszystkie jako wykładnię wiary przyjmują zgodnie tzw. Księgi Wyznaniowe.

Działalność federacyjna zapoczątkowana został na pocz. XIX wieku.

Natomiast bardziej skomplikowany jest obraz kalwinizmu, który rozwijał sie burzliwiej, a myśl kalwińska przenikała także do innych kościołów (np. anglikańskiego), które tym samym wpisuja się w nurt kalwiński i charakteryzują sie większym zróznicowaniem.

Od początku też w róznych krajach kalwini przyjmowali rózniące sie nieco wyznania wiary.

Należy jednak podkreślić, że cała "rodzinę protestancką" łączy zasada "sola scriptura", czyli uznawanie Biblii za jedyna nieomylną podstawe wiary. Takiej rangi żaden kościół protestancki nie nadaje swym księgom konfesyjnym, ani żadnym innym dokumentom.


Cz gru 16, 2004 13:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL