Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 5:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ikona 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Ikona
Od jakiegoś czasu, da się zaobserwować, wyraźne zainteresowanie w Kościele Katolickim, ikonami. W związku z powyższym ciekawi mnie, czym dla Was jest ikona ? Jak ją postrzegacie ? Jak interpretujecie symbolikę poszczególnych ikon ?

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt gru 14, 2004 13:56
Zobacz profil
Post 
Wynika to bezposrednio z KKK
Cytuj:
1159 Święty obraz, ikona liturgiczna, przedstawia przede wszystkim Chrystusa. Nie może ona przedstawiać niewidzialnego i niepojętego Boga; dopiero Wcielenie Syna Bożego zapoczątkowało ową "ekonomię" obrazów:

Niegdyś Bóg, który nie ma ani ciała, ani twarzy, nie mógł absolutnie być przedstawiany na obrazie. Ale teraz, gdy ukazał się nam w ciele i żył wśród ludzi, mogę przedstawić na obrazie to, co zobaczyłem z Boga... Z odsłoniętym obliczem kontemplujemy chwałę Pana 32 .

1160 Ikonografia chrześcijańska za pośrednictwem obrazu wyraża orędzie ewangeliczne, które Pismo święte opisuje za pośrednictwem słów. Obraz i słowo wyjaśniają się wzajemnie.

Mówiąc krótko, pragniemy strzec zazdrośnie wszystkich nienaruszonych tradycji Kościoła, tak pisanych jak ustnych. Jedną z nich jest przedstawianie wzoru za pośrednictwem obrazu, jeśli zgadza się z literą orędzia ewangelicznego i służy potwierdzeniu prawdziwego, a nie nierzeczywistego Wcielenia Słowa Bożego, oraz przynosi nam korzyść, ponieważ przedmioty przekazują jeden drugiemu to, co wyobrażają, przez to, co bez dwuznaczności oznaczają 33 .

1161 Wszystkie znaki celebracji liturgicznej odnoszą się do Chrystusa; dotyczy to także świętych obrazów Matki Bożej i świętych. Oznaczają one bowiem Chrystusa, który został w nich uwielbiony. Ukazują "mnóstwo świadków" (Hbr 12, 1), którzy nadal uczestniczą w zbawieniu świata i z którymi jesteśmy zjednoczeni, zwłaszcza podczas celebracji sakramentalnej. Przez ich wizerunki objawia się naszej wierze człowiek "na obraz Boga", przemieniony wreszcie "na Jego podobieństwo" 34 , a nawet aniołowie, włączeni także w dzieło Chrystusa.

Idąc jakby królewskim traktem za Boskim nauczaniem świętych Ojców i za Tradycją Kościoła katolickiego - wiemy przecież, że w nim przebywa Duch Święty - orzekamy z całą dokładnością, w trosce o wiarę, że przedmiotem kultu powinny być nie tylko wizerunki drogocennego i ożywiającego krzyża, ale tak samo czcigodne i święte obrazy malowane, ułożone w mozaikę lub wykonane w inny sposób, które ze czcią umieszcza się w kościołach, na sprzęcie liturgicznym czy na szatach, na ścianach czy na desce, w domach czy przy drogach, z wyobrażeniami Pana naszego Jezusa Chrystusa, Boga i Zbawiciela, a także świętej Bogarodzicy, godnych czci aniołów oraz wszystkich świętych i sprawiedliwych 35 .

1162 "Piękno i kolor obrazów pobudzają moją modlitwę. Jest to święto dla moich oczu, podobnie jak widok natury pobudza me serce do oddawania chwały Bogu" 36* . Kontemplacja świętych obrazów, połączona z medytacją słowa Bożego i śpiewem hymnów liturgicznych, należy do harmonii znaków celebracji, aby celebrowane misterium wycisnęło się w pamięci serca, a następnie znalazło swój wyraz w nowym życiu wiernych.


* 36 Św. Jan Damasceński, De sacris imaginibus orationes, 1, 27: PG 94, 1268 B



Pojecia "ikona liturgiczna" i "świety obraz" wyrazaja to samo misterium chrzescijanskie


Wt gru 14, 2004 15:08

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Ikona to dla mnie pewna obecnosc Boza w moim zyciu. To okno swiata bozego na moja rzeczywiscosc tu na ziemi.

Niestety w Kosciele zachodnim duzo stracilismy z tej duchowosci. Wiele obrazow, ktore uchodza za religijne to jakies modernistyczne "wizje" malarza, ktore nie maja nic wspolnego z wiara, chyba ze wlasnie pokazuja jej brak u malarza.

I niestety wiele ikon zaczelo przyjmowac ten nurt troche zachodni. Oczywiscie daleko jeszcze do niektorych "arcydziel", ale wiek XVIII i XIX nie byl zbyt pomysly dla wielu ikon, to prawie obrazki zachodnie utrzymane tylko w ramach tradycyji wschodniej.


Wt gru 14, 2004 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Tak, to prawda. Wiek XIX, to największy "upadek" ikony. W zasadzie z klasyczną ikoną, nie miało to już wiele wspólnego. Ikony były pisane na wzór zachodni. Do dziś, w wielu cerkwiach, budowanych jeszcze w XIX wieku, możemy znaleźć przykłady takiej twórczości. Renesans nastapił dopiero w XX wieku. Trwa on po dziś dzień.

Wikingu, wspomniałeś, że ikona dla Ciebie, to okno świata Bożego na Twoją ziemską rzeczywistość. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to, że ikona ma odwrotną perspetywę ? W klasycznym malarstwie, gdy artysta coś maluje, to te rzeczy, które są bliżej osoby oglądającej, są większe. Natomiast, to co jest dalej, jest mniejsze. To tak jak gdy stoimy na torach i patrzymy przed siebie. Tory które są tuż przy nas, są bardzo szerokie, a te które są daleko, są bardzo wąskie. Gdy patrzymy przed siebie, to mamy wrażenie, że nawet te tory, gdzieś tam daleko, przed nami, zbiegają się w jeden punkt. Tak jest w zachodnim malarstwie. W ikonie jest jednak zupełnie inaczej. Odwrotnie. Gdy popatrzymy na ikonę, to zauważymy, iż to co znajduje się dalej, jest większe, a nie mniejsze ! W ten sposób, to my, jako osoba stojąca przed ikoną, stajemy się tym punktem zbieżnym ! To nie my, tak na prawdę, patrzymy na ikonę, lecz ona na nas ! Daje to do myślenia, prawda ? Już w samej swojej kompozycji, ikona jest przekaźnikiem pewnych prawd wiary. A jest ich przecież znacznie więcej :)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt gru 14, 2004 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 21, 2004 21:15
Posty: 70
Post 
Zgadzam się z Nestoriuszem, ikona jest bardzo ważnym elementem wiary chrześcijańskiej, jest również zupełnie "legalna" dzięki VII soborowi. Ikona pozwala się lepiej skupić przy modlitwie, jest żywą, poprzez kresi i kolory przedstawioną ewangelią.

_________________
Obrazek
"Łaska Boża jest zbawienna, lecz nie zbawia ona nas bez nas"


N gru 19, 2004 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Przy roznych mych podrorzach po Europie, zwiedzalem wiele Kosciolow katolickich gdzie byly w srodku obrazy wzorujace sie na ikonach. Nie wiem czy to wedlug braci wschodnich mozna nazwac ikona, nie chce nikogo obrazic, wiec pytam. Nawet w Finlandii w Oulu, lokalny Biskup prawoslawny mowil ze tak powinny wygladac Koscioly prawoslawne. Tam te obrazy sa umoieszczone w formie korony misteryjnej. Czyli naokolo Kosciola, wyzej niz cale zgromadzenie, jakby mialy ukazywac swietych.

Wszystkie te obrazy sa namalowane wedlug norm prawoslawnych.
Co myslicie bracia wschodni o tym sieganiu do tego bogactwa przez Kosciol zachodni?
Jeszcze tylko wspomne ze nawet katedra w Madrycie ostatnio zostala udekorowana chyba siedmioma takimi "obrazami" czyli freskami, gdzie kazdy ma po kilka, (jeden chyba kilkanascie) metrow kwadratowych.


Wt gru 21, 2004 18:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 21, 2004 21:15
Posty: 70
Post 
Takich obrazów nie powinniśmy, wydaje mi się, nazywać ikonami. Proces pisania ikony jest bardzo skomplikowany, a sam ikonograf musi włożyć wiele pracy w jej przygotowanie, także duchowej. Nazywajmy raczej te dzieła "obrazami o tematyce religijnej".
Życzę Wesołych Świąt!

_________________
Obrazek
"Łaska Boża jest zbawienna, lecz nie zbawia ona nas bez nas"


Wt gru 21, 2004 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Cytuj:
Takich obrazów nie powinniśmy, wydaje mi się, nazywać ikonami. Proces pisania ikony jest bardzo skomplikowany, a sam ikonograf musi włożyć wiele pracy w jej przygotowanie, także duchowej. Nazywajmy raczej te dzieła "obrazami o tematyce religijnej".


a dlaczego uważasz, nie znając zadnego z zachodnich ikonogarfów, ze on nie wkłada wiele pracy w jej przygotowanie? chyba że znasz te freski, o ktorych wspomina wiking... i masz na mysli tylko te freski - ze to ich nie mozna nazwać ikoną... a co z innymi ikonami, które pisali/piszą zachodni ikonografowie?


Wt gru 21, 2004 23:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Tak naprawdę, to kanon ikony nigdy nie został zdefiniowany. Pomimo to, prawosławny, wie, co jest ikoną (w ścisłym tego słowa znaczeniu), a co nie. Wystarczy spojrzeć na fresk czy obraz i wiadomo, czy można go nazwać ikoną. Tak więc, żeby wiedzieć, czy to o czym mówisz, wikingu, w swoim poście, jest rzeczywiście ikoną, należałoby najpierw to obejrzeć. Co to jest korona misteryjna ?

Na tyle na ile miałem styczność z obrazami w Kościele katolickim, to albo to były właśnie "obrazy o tematyce religijnej", w stylu zachodnim albo też były to ewidentnie ikony, żywcem, jakby wzięte z jakiejś prawosławnej cerkwi, lub po prostu skopiowane "kropka w kropkę".

Ja tam osobiście nie mam nic przeciwko sięganiu do skarbnicy prawosławnej duchowości, przez katolików. Pod jednym warunkiem, że nie pociągnie, to za sobą wypaczenia tego, co zostanie wzięte. Chodzi mi o to, że jeżeli już coś bierzecie, to ze świadomością, skąd się to wzięło, co to dokładnie jest i co za tym stoi. Przykład ? Na ostatnich wakacjach, tarfiłem do pewnej "pracowani ikonograficznej" w jednym z polskich miast. To, co robiono w tej pracowni, polegało na kopiowaniu ikon z różnych prawosławnych cerkwi. Z tym, że zachwycano się sztuką i pod tym kątem, koncentrowano się tam na ikonografii. Nikt się specjalnie nie zastanawiał nad prawdami teologicznymi, które niesie w sobie ikona, ani nad tym jaką rolę odgrywa w teologii i jak należy ją postrzegać w odniesieniu do ludzkiej duchowości. Niby coś tam wiedziano, orientowano się, ale to wszystko było takie... no... książkowe. Raczej tam zachwycano się stylem plastycznym ikony niż jej głęboką duchowością. Podobnie, a nawet gorzej jest w greckiej miejscowości Kalambaka - to tuż obok słynnych monasterów - "Meteora". Polacy urządzili tam sobie "pracownie". Przerażające, co oni tam robią ! Ikonę traktują jako towar ! Tak więc, jeśli już katolicy biorą ikonę, to muszą być świadomi, że powinni ją brać z całą prawosławną teologią, która "za nią" stoi, inaczej ikona, nie będzie ikoną.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt gru 21, 2004 23:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Elu, przeczytałem Twój post, już po wysłaniu swojego :) Mogłabyś mi przybliżyć zachodnich ikonografów ? Jak oni pojmują tworzenie ikony ? Może jakieś linki z przykładami ich prac ? Pierwszy raz spotykam się terminem ikonograf w zachodniej Tradycji :)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt gru 21, 2004 23:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Znalazlem dwa linki jak na razie,

http://www.archimadrid.es/bodareal/Catedralnpinturas.htm


http://sanbartolomeo.web.ctonet.it/


Śr gru 22, 2004 10:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
nektariuszu, ja znam tylko ikony pisane przez karmelitanki ze Szczecina... jesli chciałbys zobaczyć jedną z nich, to przeslij mi na PW swoj adres @... mam ją zeskanowaną i ci wysle - wtedy mógłbys ocenic, czy to ikona, czy nie :)

pozdrawiam :)


Śr gru 22, 2004 11:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Mozna je tez zobacz na stronie:

http://www.karmel.pl/duchowosc/ikony/index1.html

chyba ze Elka masz jeszcze inne.


Śr gru 22, 2004 13:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Jeśli chodzi o link z pierwszego postu wikinga, to nie jest to ikona w ścisłym tego słowa znaczeniu. Powiedziałbym tak: "blisko, blisko, ale to nie to". Porównajcie np. ikony "Przeobrażenia Pańskiego" - tą z katedry hiszpańskiej i tą z mojego linku: http://www.ikona.ru/preobr_kb.html
Przyjrzyjcie się zwłaszcza twarzom apostołów. Widzicie różnice ?

Natomiast efekt pracy karmelitanek można nazwać ikoną. Wyraźnie widać, że starają się trzymać kanonu. Nawet objaśnienia umieszczone na stronie, wskazują na prawidłowe zrozumienie symboliki ikony. Jednakże, z punktu widzenia prawosławia za ikony nie można uznać przedstawienia św. Teresy i św. Jana od Krzyża. Dlaczego ? Bo nie ma u nas takich świętych. Nie ma więc kanonu, który by określał jak należy te postacie przedstawiać. Z naszego punktu widzenia są to więc ikony niekanoniczne. Patrząc na nie, tak sobie pomyślałem, że są one taką próbą "oswojenia" ikony przez katolicyzm. Próbą przeniesienia ich do duchowości katolickiej. Bardzo się obawiam tego, czy nie doprowadzi to w przyszłości w katolicyzmie do "wypaczeń" kanonu ikony ? W prawosławiu ikona jest silnie zakorzeniona. Jest efektem jego duchowości. W katolicyzmie jest inaczej. To tak jak posadzić drzewo bez korzeni. Czy będzie dobrze rosło ? Czy się przyjmie ? Nie wiadomo. Czas pokaże.

Zauważyliście, że pomiędzy naszymi Kościołami istnieje różnica w numeracji przykazań w Dekalogu ? :) Ma to swój związek z ikoną...

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt gru 24, 2004 0:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 21, 2004 21:15
Posty: 70
Post 
Tutsj również zgodzę się z Nektariuszem, obrazy prezentowane na tej hiszpańskiej stronie rzeczywiście zdają się być ikonami, tym niemniej do końca nimi nie są, jeżeli wogóle możemy powiedzieć, że coś jest ikoną tylko w części. Osobiście uważam o. Rublowa za jednego z najwibitniejszych pisarzy, jeżeli nie za najznakomitszego. Jego ikony rzeczywiście są doskonałym wzorem. Tym niemniej te tworzone przez karmelitanki również są akceptowalne. Osobiście również obawiam się wielu wypaczeń, wypływających albo z braku chęci albo zwykłej niemożności zrozumienia teologi ikony i jej prawdziwege przesłania w kościele Katolickim. A przecież trzeba dbać o to, aby ikonę postrzegać jako wartość duchową, nie czysto wizualną, nie tylko malowidło.

_________________
Obrazek
"Łaska Boża jest zbawienna, lecz nie zbawia ona nas bez nas"


So gru 25, 2004 23:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL