Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 12:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Dziesięcina w KZ i w ogóle 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 09, 2009 19:45
Posty: 46
Post Dziesięcina w KZ i w ogóle
Czy dziesięcina jest obowiązkowa w KZ przez duże O? Byłem u nich na nabożeństwie i ładnie tam ale po jakimś czasie zbierano na tacę. Więc ta zbiórka była dziesięciną czy nie?


N sie 16, 2009 13:16
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Chyba lepiej zapytać zielonoświątkowców o zasady zielonoświątkowe niż katolików o ich zasady ;p
Ekumenizm dotyczy tego co wspólne a nie tego co inne ;)
aczkolwiek jeśli się dowiesz to też chciałbym wiedzieć ;)

Ja natomiast zapytam o coś innego - czy gdzieś w NT została odwołana dziesięcina ???
chyba nie... co prawda św. Paweł pisze trochę o składkach i łożeniu na dobre cele, ale nigdzie nie widzę wzmianki o odwołaniu dziesięciny...
myślę, że gdyby katolicy tak jak protestanci płacili dziesięcinę to skończyłyby się te głupie narzekania jak to ksiądz łakomy na pieniądze...

PS. dla tych co by chcieli napisać, że NT odwołuje prawo Mojżeszowe - dziesięcina została wprowadzona na długo przed prawem Mojżeszowym więc odwołanie prawa Mojżeszowego nie dotyczy dziesięciny ;)


Pt sie 21, 2009 21:15
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz sty 07, 2010 15:00
Posty: 1
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Ja jestem zielonoświątkowcem i płacę dziesięcinę, ale jeśli chodzi o jakieś przymusowe oddawanie dziesięciny, które byłoby narzucone przez Kościół to takiego nie ma. Ja osobiście jestem przekonana do płacenia na podstawie Malachiasza - Przynieście całą dziesięcinę do spichlerza, aby był zapas w moim domu, i w ten sposób wystawcie mnie na próbę! - mówi Pan Zastępów - czy wam nie otworzę okien niebieskich i nie wyleję na was błogosławieństwa ponad miarę. Druga sprawa to to że Jezus przyszedł zakon wypełnić a nie znieść i jak czytam w Dziejach Apostolskich to pierwszy kościół wszystko miał wspólne, więc moje zdanie jest takie że dzisięcina to minimum jakie powinniśmy oddawać, dla mnie jest miarą mojej wiary w błogosławieństwo Boga i wierności jego przykazaniom. Nie raz przekonałam się że ta wierność przynosiła wymierne korzyści w postaci finansów, ale to długi temat. Reasumując obowiązku nie ma , a to co widziałeś to kolekta w kościele katolickim zwana tacą i każdy wrzuca tyle ile chce /może.


Cz sty 07, 2010 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 15, 2010 15:24
Posty: 1
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
DZiesięcina jest to przekazywanie na cele zboru, któego jesteśmy członkami 1/10 części wszystkich dwoich dochodów i dla człowieka biblijnie wierzącego (nie tylko członka Kościoła Zielonoświątkowego, ale także np. Baptystów i in.) jest obligatoryjnym w świetle Biblii znakiem, że Bóg jest właścicielem i Panem wszystkich naszych majętności. Dochód z dziesięcin jest jawny dla całego zboru i stanowi podstawę do opłacania zborowych należności (lokal, prąd itp., ustalona pensja pastora, jeżeli zbór utrzymuje takiego na etacie i inne wydatki bieżące). Dochody te są też podstawą budowania rezerwy, z której mogą być wspomagani w razie potrzeb losowych członkowie zboru, zbór może też przeznaczać część na działalność charytatywną. Ofiary zbierane w czasie nabożeństw co zupełnie co innego. Zasilają one także kasę zboru ale nie są w żaden sposób obligatoryjne. Są one także okazją do wspomagania finansowego zboru przez osoby, które nie są ochrzczone czy nie są stałymi bywalcami zboru. Ale podobnie jak siostra w Chrystusie, któa wypowiadała się wyżej chcę podkreślić, że nie można sprowadzać dziesięciny do wymiaru materrialnego. To znak wiary i ufności Bogu. Kiedy zacząłem chodzić do zboru słyszałem o tym, że wierzący płacą dziesięcinę i wydawało mi się to niewyobrażalnym obciążeniem. Teraz, mimo, że moja sytuacja materialna nie zmieniła się starcza mi i na ofiarność dla zboru i na moje potrzby.


Pn lut 15, 2010 18:30
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 5:48
Posty: 279
Post Re:
Jacson napisał(a):
PS. dla tych co by chcieli napisać, że NT odwołuje prawo Mojżeszowe - dziesięcina została wprowadzona na długo przed prawem Mojżeszowym więc odwołanie prawa Mojżeszowego nie dotyczy dziesięciny ;)


czyli kiedy została wprowadzona ?

_________________
tylko krowa nie zmienia poglądów.


N lut 21, 2010 20:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 16:33
Posty: 107
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Dziesięcina nie jest obowiązkowa. Przynajmniej nie powinna być. Zbory są na tyle autonomiczne, że często podejmują decyzje niezależnie. Każdy zborownik we własnym sumieniu powinien rozsądzić czy dawać dziesięcinę. Nikt w kościele nie będzie nad nim stał i upominał:)

_________________
Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Jer 29:11


Pn sty 03, 2011 16:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 9:51
Posty: 1
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Jest tak, jak piszą przedmówcy. W ogóle to Biblia mówi o trzech formach "datków" tj. dziesiącina, ofiara i jałmużna. Żadna z tych opłat nie jest obowiązkowa, każdy postępuje według własnego sumienia. Jedni płacą osobno dziesięcinę, a oprócz tego dają "na tacę", inni to, co dają "na tacę" traktują jako dziesięcinę, a jeszcze inni dają tylko dziesięcinę i sądzą, że to wystarczy - wszystko jest kwestią sumienia. W wielu zborach jest także zbierana jałmużna dla osób potrzebujących nie tylko ze zboru (przeważnie wisi gdzieś w holu zborowym skrzynka). Ale tak, jak mówie - nie ma żadnych przymusów, chociaż każdy zbór uiszcza do centrali w Wa-wie opłatę za każdego członka (nie pamiętam ile, ale chyba cos koło 5 zl/mies.)


Śr sty 19, 2011 10:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 09, 2009 19:45
Posty: 46
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
W zborze w moim mieście chyba jest obowiązkowa bo zborownik nie chce powiedzieć czy nie jest obowiązkowa tylko namawia do płacenia i jeszcze mówi jakie bonusy z tego bym miał.


Śr sty 19, 2011 17:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Jacson napisał(a):
Ja natomiast zapytam o coś innego - czy gdzieś w NT została odwołana dziesięcina ???
chyba nie... co prawda św. Paweł pisze trochę o składkach i łożeniu na dobre cele,
ale nigdzie nie widzę wzmianki o odwołaniu dziesięciny...
myślę, że gdyby katolicy tak jak protestanci płacili dziesięcinę
to skończyłyby się te głupie narzekania jak to ksiądz łakomy na pieniądze...

PS. dla tych co by chcieli napisać, że NT odwołuje prawo Mojżeszowe - dziesięcina została wprowadzona na długo przed prawem Mojżeszowym
więc odwołanie prawa Mojżeszowego nie dotyczy dziesięciny ;)
Zapewne chodzi o jedną jedyną wzmiankę o przekazaniu przez Abrama
dziesiątej części ze wszystkiego kapłanowi Boga Najwyższego - Melchizedekowi (Rdz 14:20),
jednak przed wprowadzeniem Prawa nie istniało takie coś jak obowiązkowa dziesięcina.
Dziesięcina została usankcjonowana w żydowskiej Torze i tylko w stosunku do kapłanów-lewitów.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr sty 19, 2011 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 16:33
Posty: 107
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Wise niekoniecznie. Często stanowisko ogólnie całego zboru jest inne niż jakiejś jednostki. Może być tak, że twój znajomy uważa dziesięcinę za obowiązkową, choć w zborze jest na odwrót i dlatego nie chce się przyznać:) Trudno powiedzieć.

_________________
Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Jer 29:11


Śr sty 19, 2011 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 09, 2009 19:45
Posty: 46
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
No tylko czemu jemu tak zależy na płaceniu dziesięciny przez innych? Jeśli pastor by tak mówił to jeszcze bym przeżył ale po grzyba on tak mówi.


Pt sty 21, 2011 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 16:33
Posty: 107
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Ponieważ uważa, że jest to zgodne i wręcz nakazane przez Biblie a skoro tak może być w tym kierunku nawet nadgorliwy. Słowo pastora niema nic do rzeczy u protestantów pastor jest takim samym bratem jak inni członkowie a co za tym idzie jego opinie w sprawach wiary nie są "jedyną słuszną prawdą" a jedynie nauczaniem z którym możesz się zgadzać a nie musisz.

_________________
Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Jer 29:11


So sty 22, 2011 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Wise napisał(a):
namawia do płacenia i jeszcze mówi jakie bonusy z tego bym miał.
To tak jak pewien sprytny zakonnik katolicki,
powtarzający, że ofiarodawcy wpłacający na konto jego fundacji będą wynagrodzeni za to przez Jezusa.
tuti napisał(a):
Ponieważ uważa, że jest to zgodne i wręcz nakazane przez Biblie
Ja bym proponował spytać się tego zborownika o odpowiedni ustęp w Biblii
ukazujący płacenie dziesięciny jako obowiązek spoczywający na chrześcijanach.
Jestem ciekaw jego odpowiedzi - ile w niej będzie nauki biblijnej a ile ludzkiej.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So sty 22, 2011 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 16:33
Posty: 107
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
Pewnie znajdą się fragmenty, które można pod to podciągnąć, a więc...

Czemu "zborownika" napisałeś kursywą? Zawsze mnie dziwił strach czy może swoisty wstyd przed używaniem tego sformułowania, choć zastępuje dłuższe sformułowanie - członek kościoła/parafii i stanowi odróżnienie między kościołem (jako całością wierzących) a lokalnym zgromadzeniem.

_________________
Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Jer 29:11


So sty 22, 2011 21:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Dziesięcina w KZ i w ogóle
tuti napisał(a):
Pewnie znajdą się fragmenty, które można pod to podciągnąć, a więc...
Nie pewnie, tylko raczej nie.
Ktoś wyżej napisał, że dziesięcina obowiązywała zanim zostało dane Prawo Izraelowi.
Pytam się: w którym miejscu?
tuti napisał(a):
Czemu "zborownika" napisałeś kursywą?
To była forma cytatu.
Gdybym chciał umniejszyć jakoś rolę tego urzędu, to napisałbym go w cudzysłowie.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So sty 22, 2011 21:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL