Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Pytania o zielonoświątkowców 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2009 12:54
Posty: 8
Post Pytania o zielonoświątkowców
Czy w Piśmie Świętym są cytaty podważające teorie zielonoświątkowców
1. uważają że chrzest nie ma sensu ponieważ Jezus umierając na krzyżu wziął na siebie wszystkie nasze grzechy, więc chrzest jest bezcelowy
2. Twierdzą że modlitwa za zmarłych nie ma sensu ponieważ zmarli muszą coś tam zrozumieć a nasze modlitwa jest tak jakby próbą przekupstwa, czyli nic nie daje

Jeśli są jakieś fragmenty dotyczące tych 2 pytań, lub są inne fragmenty podważające zielonoświątkowców proszę pisać.
Z góry dziękuje


Wt sty 05, 2010 8:06
Zobacz profil
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
Skąd masz takie informacje i zielonoświątkowcach?
Jeśli uczą, że chrzest nie ma sensu, więc po co się chrzczą?
http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content ... 163226.htm


Wt sty 05, 2010 8:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
Dzięki za ten dokument - jednak już sam fakt, że zaistniała potrzeba jego wydania wskazuje, że istnieje tu jakiś problem. I rzeczywiście, w rozmowach z "szeregowymi" protestantami można zauważyć, że mają oni kłopot z uznawaniem zasadności chrztu, bardzo częsty jest pogląd, iż ponieważ jest to tylko taki "znak" czegoś znacznie ważniejszego ( tzn. nawrócenia ), to w zasadzie nie jest on specjalnie potrzebny, a praktykuje się go głównie dlatego, że Jezus to ( nie bardzo wiadomo po co właściwie ) nakazał.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 05, 2010 9:24
Zobacz profil
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
To co głoszą poszczególni ludzie to jedno, a to co głosi oficjalnie jakiś Kościół to drugie.
W Kościele Katolickim też masz takie sytuacje, że Kościół mówi jedno, a osoby formalnie do niego należące mówią zupełnie co innego ;)


Wt sty 05, 2010 9:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
Oczywiście, dlatego zaznaczyłem, że nie mówię o oficjalnym stanowisku Kościoła Zielonoświątkowego.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 05, 2010 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2009 12:54
Posty: 8
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
ktoś mi źle powiedział o chrzcie, dzięki za link. A co z modlitwą za zmarłych?


Wt sty 05, 2010 16:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
O ile wiem Zielonoświątkowcy kwestionują część świąt (np. Wszystkich Świętych) ale modlą się za zmarłych. Oficjalnej doktryny nie znam, ale znajomi wyznawcy tego Kościoła opowiadali mi kiedyś historię pewnego nawiedzonego domu w którym działy się ponoć dziwne rzeczy. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy okazało się, że dom stał na niegdysiejszym miejscu kaźni. Zorganizowali więc grupę modlitewną i przez jakiś czas regularnie modlili się w owym miejscu za dusze cierpiące. W niedługim czasie dziwne zjawiska podobno ustały i w domu można było już normalnie mieszkać.

Nie mam pojęcia ile jest prawdy w tej historii, niemniej świadczy ona o wyraźnie o tym, że Zielonoświątkowcy modlą się za zmarłych. Niestety zapytać wprost nie mogę bo nie mam już kontaktu z owymi znajomymi.


Wt sty 05, 2010 22:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2009 12:54
Posty: 8
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
jeśli chodzi o chrzest to zielonoświątkowcy mają chrzest ale w dorosłym wieku w formie oddania swojego życia w ręce Boga a nie jako odpuszczenia grzechu pierworodnego


Śr sty 06, 2010 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 17, 2010 16:49
Posty: 9
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
jeśli chodzi o chrzest to Biblia nie podaje w żadnym miejscu chrztu niemowląt, za każdym razem jest to świadome, zielonoświątkowcy chrzczą się tak jak nakazuje Biblia czyli:

Dz.Ap. 2:38 Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego

Jeśli chodzi o modlitwę za zmarłych to Biblia nie uczy żeby tak czynić, jest napisane:

Hbr.9:27 A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd

Igor ta modlitwa o której piszesz to była uwalniająca, ale nikt tam nie modlił się za zmarłych a raczej prosiły Boga, aby demony, które przez praktyki czynione wcześniej w owym nawiedzonym domu miały prawo do demonstrowania swojej siły i obecności, zostały wypędzone. Biblia nie pozwala modlić się do kogoś poza Bogiem. Poczytajcie a sami zobaczycie.

Nie należy patrzeć na ludzi, gdyż i w Kościele Rzymskokatolickim i u Zielonoświątkowców i w innych kościołach są ludzie którzy całym sercem szukają Boga i są tacy na doczepkę, żeby gdzieś przynależeć. Należy zawsze patrzeć na Boga i Jego Słowo.


Śr mar 24, 2010 12:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
zohemi.Nie jest to prawda.W Księgach Machabejskich Juda po walce z Gorgiaszem kazał odprawic ofiary za zabitych celem przbłagania grzechów.
Dlatego katolicy się za zmarłych modlą.

_________________
"Mówi głupi w sercu swoim-Nie ma Boga" Psalm 14


Śr mar 24, 2010 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 17, 2010 16:49
Posty: 9
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
w Biblii nie ma czegoś takiego jak księgi Machabejskie, są to apokryfy dodane przez KRK ale nie uznawane przez chrześcijan za część Słowa Bożego, także znajdź mi takie fragmenty w Biblii.


Śr mar 24, 2010 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
zohemi napisał(a):
w Biblii nie ma czegoś takiego jak księgi Machabejskie, są to apokryfy dodane przez KRK ale nie uznawane przez chrześcijan za część Słowa Bożego, także znajdź mi takie fragmenty w Biblii.


odwrotnie, chrześcijanie uznają księgi machabejskie za natchnione a reformacja i heretycy jak luter, kalwin odrzucili je gdyz nie pasowały do ich teorii. Do dziś księgi machabejskie są uznawane za natchnione w prawosławiu czy innych kościołach orientalnych.

Termin deuterokanoniczne odnosi się do 7 ksiąg st i 7 ksiąg nt i ukazuje to iż przez jakiś okres czasu były wątpliwości co do ich kanoniczności ale czy ktoś odrzuca autentyczność i natchnioność apokalipsy Jana, listu do Hebrajczyków itd? One też są nazywane jako pisma deuterokanoniczne. Protestanci są niekonsekwentni gdyż odrzucili deuterokanoniki st a zostawili nt

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Śr mar 24, 2010 19:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr mar 17, 2010 16:49
Posty: 9
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
Naród izraelski traktował apokryfy z szacunkiem, ale nigdy nie uznał ich jako prawdziwe księgi hebrajskiej Biblii. Wczesny kościół chrześcijański debatował nad pozycją apokryfów, lecz tylko niewielu chrześcijan wierzyło, że należą do kanonu Pisma Świętego. Nowy Testament cytuje setki razy ze Starego Testamentu, ale nigdy nie cytuje lub nie odnosi się do żadnej z ksiąg apokryficznych. Poza tym, w księgach apokryficznych istnieje wiele udowodnionych błędów oraz sprzeczności.

Apokryfy nauczają na temat wielu rzeczy, które nie są prawdziwe i są historycznie niewłaściwe. Podtrzymują niektóre rzeczy, w które Kościół rzymsko-katolicki wierzy i praktykuje, a które nie są zgodne z Biblią. Przykładami są modlitwa za zmarłego, zwracanie się do “świętych” w niebie ze swoimi modlitwami, czczenie aniołów, dawanie jałmużny jako odkupienie za grzechy. Niektóre z rzeczy, o których mówią apokryfy są właściwe. Jednakże, z powodu historycznych i teologicznych błędów, księgi te muszą być postrzegane jako niewłaściwe dokumenty historyczne oraz religijne, a nie w taki sposób jak inspirowane Słowo Boże.

Biblia nie przeczy sobie w żadnym fragmencie, natomiast jeśli dołączymy do niej księgi apokryficzne to będzie jawne zaprzeczenie. U Boga "nie ma żadnej odmiany ani nawet chwilowego zaćmienia" (Jak.1:17)]. Skoro "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości," (2Tym.3:16), to jak w nim mogą znajdować się błędy. Chyba że odrzucamy je jako Słowo Boże.


Śr mar 24, 2010 21:03
Zobacz profil
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
zohemi napisał(a):
Nowy Testament cytuje setki razy ze Starego Testamentu, ale nigdy nie cytuje lub nie odnosi się do żadnej z ksiąg apokryficznych.

Nieprawda - odnosi się kilka razy do "Księgi Henocha etiopskiej", choćby cytat w Liście św. Judy 14-15 i nawiązanie w przypowieści o człowieku bez szaty godowej w Mt 22,13. Poza tym hymny pochwalne z Apokalipsy św. Jana przypominają swoim słownictwem hymny z "Księgi Henocha hebrajskiej".


Śr mar 24, 2010 22:03

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post Re: Pytania o zielonoświątkowców
Nawet jesli heretycy nie uznają Ksiąg Machabejskich jako natchnionych, nie umniejsza to ich wartości jako kronik opisujacych tamte czasy.Poza tym Katolicy maja jeszcze tradycję oprócz pism,ktora od najwczesniejszych wieków uznawała modlitwy za zmarłych.

_________________
"Mówi głupi w sercu swoim-Nie ma Boga" Psalm 14


Śr mar 24, 2010 22:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL