Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 prawosławie - inkwizycja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Kozioł napisał(a):
Każdy skrobie jak moze, ja tam nic o ikonach u apostołów i Chrystusa nie słyszałem, a o całowaniu ich, czy klęczeniu przed nimi tym bardziej.


Apostoł Łukasz, Abgar Ukkama - takie tam...

Cytuj:
Ja chrześcijan nie dzielę, bo to bez sensu. Wszyscy stanowimy jedno Ciało, jeden Kościół.


Przecież sam wcześniej użyłeś terminu "chrześcijaństwo cesarskie" którego nawet nie wyjaśniłeś.


Śr lis 28, 2012 10:24
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - inkwizycja
pudlasz napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Każdy skrobie jak moze, ja tam nic o ikonach u apostołów i Chrystusa nie słyszałem, a o całowaniu ich, czy klęczeniu przed nimi tym bardziej.


Apostoł Łukasz, Abgar Ukkama - takie tam...
... legendy. Legenda z VI wieku i Apostoł Łukasz piszący ikony wg schematów i symboliki ze średniowiecza. Abgar Ukkama i apokryf odrzucony przez Kościół oraz legenda z X wieku ....
Takie tam ... legendy.

pudlasz napisał(a):
Cytuj:
Przecież sam wcześniej użyłeś terminu "chrześcijaństwo cesarskie" którego nawet nie wyjaśniłeś.
Użyłem i wyjaśniłem. Jest to okres historii Kościoła w granicach i w wpływach Cesarstwa.


Śr lis 28, 2012 11:12
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Ponawiam pytanie - skoro nie istniało prawosławie w czasach ikonoklazmu, to co to za dziwną religię wyznawali ikonodule. Skąd ją wzięli i co się z nią potem stało?


Śr lis 28, 2012 11:21
Post Re: prawosławie - inkwizycja
zefciu napisał(a):
Ponawiam pytanie - skoro nie istniało prawosławie w czasach ikonoklazmu, to co to za dziwną religię wyznawali ikonodule. Skąd ją wzięli i co się z nią potem stało?

Chrześcijaństwo, takie jakie było wówczas wyznawane i nauczane na terenie Cesarstwa. Ikonoklaści i ikonodułowie to tylko ruchy w ramach tego chrześcijaństwa.


Śr lis 28, 2012 12:32
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Kozioł napisał(a):
Chrześcijaństwo, takie jakie było wówczas wyznawane i nauczane na terenie Cesarstwa. Ikonoklaści i ikonodułowie to tylko ruchy w ramach tego chrześcijaństwa.
Zdefiniuj więc, co konstytuuje religię, a co sprawia, że dana grupa stanowi tylko "ruch".


Śr lis 28, 2012 13:11
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Obrońcy prawosławia przyczepili się jak widzę do słówek.
Rację ma Kozioł pisząc, że na obszarze Cesarstwa Bizantyńskiego istniało po prostu chrześcijaństwo.
Określenie "ortodoksyjne", nie było przy tym zarezerwowane akurat dla patriarchatu Konstantynopola, podobnie jak określenie "katolicki" nie było zarezerwowane dla Rzymu.

I zarówno Kościół na terenach Bizancjum jak i Kosciół na terenach Europy zachodniej były okreslane mianem katolickiego (powszechnego) jak i ortodoksyjnego (prawosławnego)

W większym wymiarze Kościół wschodni zacżał okreslać sie jako prawosławny (ortodoksyjny) po sporze ikonoklastyczym i ustanowieniu Triumfu Ortodoksji, a jako Prawosłąwny w opozycji do Kościoła w Rzymie, po schizmie w 1054 roku.

Co ciekawe, w kilku językach do dzisiaj istnieje pewne sformułowanie ustanawiajace w zasadzie równowazność pomiędzy prawosławny (ortodoksyjny) a katolicki.
Chodzi o znane w Polsce sformułowanie, że coś nie jest za bardzo katolickie (czyli nie do konca prawidłowe)
Po niemiecku mówi się, że coś jest Ziemlich unorthodox, w Argentynie jest to No muy católico, w Brazylii Pouco ortodoxo, we Włoszech Poco ortodossa, na Sycylii Non (èssiri) tàntu latìnu.
I o takim znaczeniu słowa prawosławny (ortodoksyjny) z pewnością pisała Helenka.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lis 28, 2012 20:04
Zobacz profil WWW
Post Re: prawosławie - inkwizycja
medieval_man napisał(a):
I o takim znaczeniu słowa prawosławny (ortodoksyjny) z pewnością pisała Helenka.

Dokładnie tak. Jasny przekaz, z czym ja chyba miałam problem, ale skoro właściwie zrozumiałeś moje słowa, to chyba nie było aż tak tragicznie :D. Tylko, że do prawosławnych takie rozumienie słowa przed schizmą nie dociera. Oczywiście nie do wszystkich, a do tych ortodoksyjnych w sensie ortodoksji, o której pisałam wcześniej (tak jak jest rozumiana dzisiaj).


Śr lis 28, 2012 20:37
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 13, 2011 13:48
Posty: 13
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Temat wątku to "prawosławie-inkwizycja". I tego się trzymajmy.


Śr sty 02, 2013 11:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL