Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 23, 2021 20:21Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Msza Święta w Albanii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt kwi 15, 2008 14:10
Posty: 22
Post Msza Święta w Albanii
Witam
Za kilka dni wybieram się do Albanii. Chciałbym uczestniczyć tam we Mszy Świętej, ale słyszałem, że jest to kraj dość zateizowany i multireligijny. Jeżeli nie uda mi się znaleźć parafii rzymskokatolickiej, to czy powinienem pójść do kościoła prawosławnego? Czy kościół grekokatolicki i prawosławny to co innego? Jeżeli tak, to proszę o wyjaśnienie różnicy. Czy oni mają Pana Jezusa w Komunii Świętej?


Pn sie 06, 2012 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1312
Post Re: Msza Święta w Albanii
Łyncior napisał(a):
Witam
Za kilka dni wybieram się do Albanii. Chciałbym uczestniczyć tam we Mszy Świętej, ale słyszałem, że jest to kraj dość zateizowany i multireligijny. Jeżeli nie uda mi się znaleźć parafii rzymskokatolickiej, to czy powinienem pójść do kościoła prawosławnego?


Rzymski katolik niepodlegający prawu Kościołów wschodnich wypełnia obowiązek niedzielny biorąc udział we Mszy św. "gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". (KPK1983 kan 1248 par 1). "Obrządek katolicki" to wg KPK obrządek takiego Kościoła, który pozostaje w pełnej wspólnocie z biskupem Rzymu - a więc oprócz Kościoła łacińskiego, także jednego ze wschodnich rzymskokatolickich Kościołów "sui iuris", np. Kościoła albańskiego.
Nie może wypełnić obowiązku niedzielnego ani w Kościele prawosławnym, ani tym bardziej w zachodnich Kościołach (czy jak wolicie - Wspólnotach eklezjalnych) nie będących we wspólnocie z Rzymem.
Jeżeli rzymski katolik niepodlegający prawu Kościołów wschodnich nie ma możliwości, fizycznej lub moralnej, uczestnictwa we "Mszy św. w obrządku katolickim" (prawo kanoniczne wymienia tu "brak świętego szafarza lub inna poważna przyczyna"), jest zwolniony z wypełnienia obowiązku niedzielnego. Prawo kanoniczne w takim wypadku "bardzo zaleca" (ale nie nakazuje!) "ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin".

Wierni rzymskokatoliccy niepodlegający kanonom Kościołów wschodnich dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, mogą przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty. (CIC 1983 kan 844 par 2) - a więc także w Kościołach prawosławnych, których ważność Eucharystii jest uznawana przez Rzym.
Normy dotyczące uczestnictwa wiernych rzymskokatolickich w "w życiu sakramentalnym razem z członkami różnych Kościołów wschodnich" podaje rzymskie Dyrektorium Ekumeniczne w pkt 122-128. Powołując się na normy kodeksowe i rzymskokatolicką eklezjologię, stwierdza w pkt 122, że stawarzają one zgodnie z koncepcją Kościoła katolickiego, podstawę eklezjologiczno–sakramentalną do tego, aby dopuścić, a nawet zachęcić katolików do uczestnictwa razem z tymi Kościołami w kulcie liturgicznym, a nawet w Eucharystii „w odpowiednich okolicznościach i za zgodą kościelnej władzy. DE podkreśla jednak, że jest to stanowisko jedynie strony rzymskokatolickiej - ze względu na swą własną koncepcję eklezjologiczną Kościoły wschodnie mogą mieć bardziej ograniczającą dyscyplinę w tej dziedzinie i że inni powinni ją uszanować. (podobne normatywna także kan 844 par 5 CIC1983). Kościoły prawosławne nie dopuszczają bowiem wiernych innych Kościołów do uczestnictwa w Eucharystii.
Tak więc, choć z punktu widzenia norm rzymskokatolickich udział w Komunii św w Kościele prawosławnym byłby dopuszczalny, to jednak nie jest to możliwe z powodu stanowiska Kościołów prawosławnych. W żadnym wypadku nie jest wypełnieniem obowiązku niedzielnego w rozumieniu zasad obowiązujących wiernych rzymskokatolickich nie podlegających kanonom Kościołów wschodnich.

Cytuj:
Czy kościół grekokatolicki i prawosławny to co innego? Jeżeli tak, to proszę o wyjaśnienie różnicy.

Tak, to coś innego. Kościoły prawosławne, w przeciwieństwie do greckokatolickich, nie pozostają we wspólnocie z Biskupem Rzymu.

Cytuj:
Czy oni mają Pana Jezusa w Komunii Świętej?

Tak, a niby kogo innego?

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl
"Państwo świeckie czy księże?",


Pn sie 06, 2012 14:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 15, 2008 14:10
Posty: 22
Post Re: Msza Święta w Albanii
Przyznam, że trochę jestem rozdarty, bo choć czuję, że chciałbym przyjąć Pana Jezusa w Komunii w kościele prawosławnym, to jednak chyba uszanuję ich stanowisko. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź


Cz sie 09, 2012 8:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 20, 2014 13:12
Posty: 1
Post Re: Msza Święta w Albanii
Tak, to coś innego. Kościoły prawosławne, w przeciwieństwie do greckokatolickich, nie pozostają we wspólnocie z Biskupem Rzymu.

_________________
Sign up with [url=http://www.testking.net/testking-EC0-350.htm]EC0-350[/url] for getting [url=http://www.testking.net/testking-642-999.htm]Testking[/url]online testking courses exam and [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_University]Stanford University[/url]. We also provide best [url=https://www.facebook.com/HodgesUniversity]Hodges University[/url] and [url=http://www.youtube.com/watch?v=rWAMl0Zfou4]Keiser University[/url] with guaranteed success.


Cz lis 20, 2014 13:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL