Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 23:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 288 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
 Będzie jedność? 
Autor Wiadomość
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Cały czas utrzymujesz, że zrozumiałeś o co mi chodzi, ale jak widać - nie zrozumiałeś. Ja nie wmawiam prawosławnym, ze nie wierzą w równość Osób Boskich. Pisałam przecież, że wiem o tym, iż prawosławie mówi o równości w Trójcy Świętej. Próbuję tylko zrozumieć tłumaczenie relacji wewnątrz Trójcy, z którego nie wynika mi taka równość.
Nie wiem, czemu "Ci" nie wynika.
Cytuj:
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=717873#p717873
No przecież nic tam o nierówności nie ma napisane. Jest napisane, że Syn i Duch Święty pochodzą od Ojca. W co wierzą i katolicy.
Cytuj:
Nie prowadzę z Wami wojny, a celem tego wątku jest porozumienie i zrozumienie.
A czy ja coś takiego uważam?
Helenka napisał(a):
zefciu napisał(a):
rzy czym ja akurat nie mówiłem "w rozumieniu katolików", tylko "w rozumieniu Helenki". Na pewno katolicy nie twierdzą, że fakt iż Trójca pochodzi od Ojca czyni osoby nierównymi.

Helenka tez tak nie twierdzi. Najzwyczajniej w świecie zefciu ma problem ze zrozumieniem o czym pisze helenka, albo Helenka powinna wyrażać się bardziej łopatologicznie.
Proponuję to drugie.
Cytuj:
zefciu napisał(a):
Mam Ci wyjaśniać Twoje własne pokrętne rozumowanie? Przepraszam, ale nie umiem.
.
Dla Ciebie pokrętne, dla mnie nie. Wg mnie relacje w Trójcy Świętej to zamknięty trójkąt, a z wyjaśnień prawosławia wychodzą mi jedynie dwa boki.
No to niech będzie "dwa boki". Albo "dwa ramiona". Ale czemu to czyni Trójcę "nierówną".
Cytuj:
zefciu napisał(a):
Jakiż znowu SW II?

A o jakim nieszczęsnym soborze mówisz?
O Ferrarze oczywiście.
Cytuj:
zefciu napisał(a):
Nie można rozciągnąć równości na pochodzenie, bo wychodzą bzdury.

Jakie bzdury?
Takie, że Ojciec pochodzi od Samego Siebie.
Cytuj:
zefciu napisał(a):
Nie. Nie chodzi o porównywanie z KK, tylko o sprowadzenie do absurdu Twojego toku rozumowania.

Spraw, abym zaczęła rozumieć właściwie.
Czary mary - bum! Helenkum prawosławnum factum!
Cytuj:
zefciu napisał(a):
Zrozumiałem. Przyznam nawet, że się nad nim nie zastanawiałem.

Proszę więc, abyś się zastanowił, a wtedy pewnie łatwiej będzie mi zrozumieć prawosławne tłumaczenie relacji.
Zastanowiłem się i odpowiedziałem. Moim zdaniem słowa Имже вся быша nie odnoszą się do relacji wewnątrz Trójcy, bo ta istnieje poza czasem. Ale to moja myśl, mogę się mylić. Proponuję do jakiegoś teologa, aby wyjaśnił.
Cytuj:
Cytuj:
Moim zdaniem też.

dobrze, że chociaż tu jest zgoda. Byle nie tylko teoretyczna.
Ależ ja nie mam nic przeciwko wybaczeniu. Protestuję jedynie przeciw udawanej jedności organizacyjnej bez jedności wiary.


Śr sty 30, 2013 9:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
Zastanowiłem się i odpowiedziałem. Moim zdaniem słowa Имже вся быша nie odnoszą się do relacji wewnątrz Trójcy, bo ta istnieje poza czasem. Ale to moja myśl, mogę się mylić. Proponuję do jakiegoś teologa, aby wyjaśnił.


Oryginałem jest raczej δι οὗ τὰ πάντα ἐγένετο.


Śr sty 30, 2013 11:14
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
Nie wiem, czemu "Ci" nie wynika.

Brakuje mi relacji między Synem Bożym a Duchem Świętym.
zefciu napisał(a):
No przecież nic tam o nierówności nie ma napisane. Jest napisane, że Syn i Duch Święty pochodzą od Ojca. W co wierzą i katolicy.

Tyle, że katolicy uważają, że Ojciec i syn wspólnie posyła Ducha Św., a więc Ojciec jest rodzący Syna i posyłający Ducha Świętego, Syn rodzony przez Ojca i posyłający Ducha Świętego, a Duch Święty posyłany przez Ojca i Syna (to tak w skrócie). Jest więc relacja po każdej stronie, a w Waszym tłumaczeniu równości Osób Boskich brakuje mi relacji Syna i Ducha Św.
No i to, że "tylko On (Ojciec) jest zasada istnienia kłóci mi się z "a przez Niego (Chrystusa) wszystko się stało. I to chciałabym zrozumieć.
zefciu napisał(a):
Proponuję to drugie.

Postaram się, ale jeśli mi nie wyjdzie, to proszę, nie odbieraj tego jak atak na prawosławie i po prostu dopytaj :).
Cytuj:
No to niech będzie "dwa boki". Albo "dwa ramiona". Ale czemu to czyni Trójcę "nierówną".

Bo brakuje (mi) relacji między Synem i Duchem Świętym.
Cytuj:
O Ferrarze oczywiście.

I znów Unia ością w gardle? Tyle, że przeniesiono go do Florencji i tam podpisano Unię.
Cytuj:
Takie, że Ojciec pochodzi od Samego Siebie.

Ojciec nie pochodzi od nikogo. On Jest.
Cytuj:
Czary mary - bum! Helenkum prawosławnum factum!

Czary nie zadziałały :D.
Cytuj:
Zastanowiłem się i odpowiedziałem. Moim zdaniem słowa Имже вся быша nie odnoszą się do relacji wewnątrz Trójcy, bo ta istnieje poza czasem. Ale to moja myśl, mogę się mylić. Proponuję do jakiegoś teologa, aby wyjaśnił.

Czas ma się nijak do relacji.
A możesz polecić mi jakiegoś teologa? Oczywiście takiego, do którego mogłabym zwrócić się z tym pytaniem.
Cytuj:
Ależ ja nie mam nic przeciwko wybaczeniu. Protestuję jedynie przeciw udawanej jedności organizacyjnej bez jedności wiary.

a kto te jedność udaje? Katolicy dążą do jedności, do jedności wiary i na całe szczęście coraz więcej hierarchów prawosławnych chce rozmawiać. Skończyło się niejako zdecydowane "niet" Aleksieja II. Cyryl jest bardziej otwarty i dobrze.
pudlasz napisał(a):
Oryginałem jest raczej δι οὗ τὰ πάντα ἐγένετο.

I co w związku z tym? Własnie dzięki temu cała reszta jest dla mnie niezrozumiała.


Śr sty 30, 2013 14:48
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Brakuje mi relacji między Synem Bożym a Duchem Świętym.
Duch Święty spoczywa na Synu. To chyba jest powszechnie przyjęty pogląd.
Cytuj:
Jest więc relacja po każdej stronie, a w Waszym tłumaczeniu równości Osób Boskich brakuje mi relacji Syna i Ducha Św.
Ale co ma relacja do równości?
Cytuj:
I znów Unia ością w gardle?
Nie. Chodzi o to, że na tym Soborze celowo tak zmontowano ten dogmat, aby podporządkować sobie prawosławnych. A teraz się go tak definiuje, żeby jednak mogli się z nim zgodzić. Wypominać zaszłości historycznych nie mam zamiaru. Pokazuję tylko jak to było.
Cytuj:
Cytuj:
Takie, że Ojciec pochodzi od Samego Siebie.

Ojciec nie pochodzi od nikogo. On Jest.
No wiem. Ale przełożenie "równości" na "jednakowe relacje" do tego prowadzi.
Cytuj:
a kto te jedność udaje? Katolicy dążą do jedności, do jedności wiary i na całe szczęście coraz więcej hierarchów prawosławnych chce rozmawiać. Skończyło się niejako zdecydowane "niet" Aleksieja II. Cyryl jest bardziej otwarty i dobrze.
A co ma do rzeczy zwierzchnik lokalnej cerkwi rosyjskiej. Jeśli chcemy dyskutować w Polsce to chyba z PAKP a nie z Moskwą.


Śr sty 30, 2013 15:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
a kto te jedność udaje? Katolicy dążą do jedności, do jedności wiary i na całe szczęście coraz więcej hierarchów prawosławnych chce rozmawiać. Skończyło się niejako zdecydowane "niet" Aleksieja II polactwo Wojtyły. Cyryl Ratzinger jest bardziej otwarty i dobrze.


poprawiłem dla Ciebie


Śr sty 30, 2013 16:36
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
A co ma do rzeczy zwierzchnik lokalnej cerkwi rosyjskiej. Jeśli chcemy dyskutować w Polsce to chyba z PAKP a nie z Moskwą.

Dobra, nie będę drążyć tego tematu, ale nie zawsze 2+2=4

Co do Trójcy Św., widzę, że się nie zrozumiemy, wiec odpuszczam i jeśli możesz, to ponawiam prośbę o polecenie teologa (chodzi o prawosławnego teologa).
pudlasz napisał(a):
Helenka napisał(a):
a kto te jedność udaje? Katolicy dążą do jedności, do jedności wiary i na całe szczęście coraz więcej hierarchów prawosławnych chce rozmawiać. Skończyło się niejako zdecydowane "niet" Aleksieja II polactwo Wojtyły. Cyryl Ratzinger jest bardziej otwarty i dobrze.


poprawiłem dla Ciebie

No, wreszcie przyznałeś, że pochodzenie papieża Jana Pawła II było kością niezgody (nie jego brak otwartości, bo był otwarty i nie wyjeżdżaj mi z modnym wśród prawosławnych prozelityzmem KK w Rosji).
Jak to możliwe? Z narodu, który przez w sumie 200 lat był pod butem Rosji i w okresie, kiedy był pod tym butem ktoś stanął na czele KK (słowo papież pudlaszowi nie jest w stanie przejść przez gardło).


Śr sty 30, 2013 16:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Wojtyła w swojej polityce personalnej w Rosji faworyzował Polaków. Jako, że Rosjanie niezbyt miło wspominają poprzednią polsko-katolicką akcję "misyjną" w Rosji (nic dziwnego), to podchodzili do niego z rezerwą. Nie wiem, czy Wojtyła był historycznym ignorantem, czy świadomie wywoływał u Rosjan niepokój. Faktem jest, że kiedy zastąpił go Niemiec, a papieskim arcybiskupem moskiewskim zamiast Polaka został Włoch, to się lepiej zaczęli dogadywać.


Śr sty 30, 2013 17:13
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Faktem jest, że kiedy zastąpił go Niemiec, a papieskim arcybiskupem moskiewskim zamiast Polaka został Włoch, to się lepiej zaczęli dogadywać.

Faktem jest tylko to, że Benedykt XVI jest następcą (nie zastąpił nikogo), a reszta to polityka rosyjska.
Twoja sugestia nie jest wiarygodna, gdyż patrzysz na papieża Jana Pawła II oczami nienawidzącymi Polaków.


Śr sty 30, 2013 17:29
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
nie zawsze 2+2=4
A kiedy nie?
Cytuj:
Co do Trójcy Św., widzę, że się nie zrozumiemy
Ależ ja wszystko co piszesz rozumiem, tylko uważam, że nie ma podstaw to takich wniosków.
Cytuj:
wiec odpuszczam i jeśli możesz, to ponawiam prośbę o polecenie teologa (chodzi o prawosławnego teologa).
Na dniach wystartuje forum na cerkiew.pl. Może tam ktoś wyjaśni.

@pudlasz - okaż trochę szacunku i używaj mniszych imion tam gdzie takich imion używać należy. Nie czułbyś się wesoło, jakby Helenka zaczęła pisać "Rydyger" albo "Michaś Hrycuniak"


Cz sty 31, 2013 16:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
Na dniach wystartuje forum na cerkiew.pl. Może tam ktoś wyjaśni.


Skoro jesteś taki ogarnięty, to czy wiesz może, czy ruszą komentarze pod newsami?


Cz sty 31, 2013 17:36
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
zefciu napisał(a):
Na dniach wystartuje forum na cerkiew.pl. Może tam ktoś wyjaśni.


Skoro jesteś taki ogarnięty, to czy wiesz może, czy ruszą komentarze pod newsami?
Mają wrócić wraz z forum.


Cz sty 31, 2013 17:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
pudlasz napisał(a):
zefciu napisał(a):
Na dniach wystartuje forum na cerkiew.pl. Może tam ktoś wyjaśni.


Skoro jesteś taki ogarnięty, to czy wiesz może, czy ruszą komentarze pod newsami?
Mają wrócić wraz z forum.


Cieszę się. Przykład "bratniego" prawosławnego forum pokazuje, że popytu na same fora nie ma jakoś. Wiatr tam hula.


Cz sty 31, 2013 17:54
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
A kiedy nie?

Nieważne. nie jestem tu po to, aby grać w ping-ponga.
zefciu napisał(a):
Ależ ja wszystko co piszesz rozumiem, tylko uważam, że nie ma podstaw to takich wniosków.

No, niestety, ja widzę takie podstawy. Być może jest to wynikiem braku rozumienia wschodniej duchowości. Szkoda, że nie potrafisz mi wyjaśnić.
zefciu napisał(a):
Na dniach wystartuje forum na cerkiew.pl. Może tam ktoś wyjaśni.

Cieszę się i mam nadzieję, że ludzie będą tam zaglądać częściej niż:
http://prawoslawie.fora.pl/
bo tu niczego nie można się dowiedzieć z braku aktywności.
zefciu napisał(a):
@pudlasz - okaż trochę szacunku i używaj mniszych imion tam gdzie takich imion używać należy. Nie czułbyś się wesoło, jakby Helenka zaczęła pisać "Rydyger" albo "Michaś Hrycuniak"

Nigdy w ten sposób nie powiedziałam o żadnym hierarsze prawosławnym czy innym. Różnica chyba tkwi w tym, że KK uznaje inne wyznania, prawosławie niekoniecznie (przynajmniej nie ma tu jedności zdania). A zdaniem i nazewnictwem pudlasza dawno przestałam się przejmować.


Cz sty 31, 2013 20:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Nigdy w ten sposób nie powiedziałam o żadnym hierarsze prawosławnym czy innym.


Co naście postów musisz ni z gruszki ni z pietruszki zacząć bredzić o tym, jaki to Aleksy II był be, a papieże cacy... Bez względu na to, że a) mija się to z prawdą, b) nie ma to nic wspólnego z tematem.


Cz sty 31, 2013 21:47
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Co naście postów musisz ni z gruszki ni z pietruszki zacząć bredzić o tym, jaki to Aleksy II był be, a papieże cacy... Bez względu na to, że a) mija się to z prawdą, b) nie ma to nic wspólnego z tematem.

Ręce opadają. Pisałam o tym, że nigdy nie nazwę bpa Sawy Hrycyniukiem, tak jak Ty notorycznie nazywasz papieża Jana Pawła II Wojtyłą, a papieża Benedykta XVI Ratzingerem i na pewno przez gardło/klawiaturę nie przejdzie Ci dopisać do nazwiska jakiegokolwiek hierarchy katolickiego biskup, kardynał, ksiądz itp.

@zefciu
Znalazłam, fakt, że w katolickim dziele dogmatycznym, takie sformułowanie odnoście chrystologii prawosławnej:
Łączą ściśle dzieło Jezusa Chrystusa z Duchem Świętym. W ekonomii
zbawienia są oni jakby dwiema rękami Boga Ojca.

http://lipniak.eu/dokumenty/skrypt_chrystologia.pdf
Wprawdzie nadal nie widzę relacji Chrystusa i ducha Świętego, ale trochę mi się rozjaśniło. Mam jednak nadal problem z równością Trójcy, chociaż wiem, że taka jest wiara prawosławnych. z tym jednak poczekam na odpowiedniego teologa prawosławnego (jeśli mi kogoś polecisz, a może sama znajdę).


Cz sty 31, 2013 21:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 288 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL