Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 288 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Następna strona
 Będzie jedność? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Masz odpowiedź kilka postów wyżej.


So gru 01, 2012 17:29
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Masz odpowiedź kilka postów wyżej.

To była p[omyłka. Masz odpowiedź na pw. Odpowiedziałam wcześniej, że wiki to dla mnie nie źródło./


So gru 01, 2012 17:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Masz odpowiedź na pw.


Nie zamierzam bawić się w prywatne dyskusje. Chcesz bawić się w dyskusje? Rób to jawnie. Wstydzisz się tego, co piszesz? Nie pisz w ogóle, a nie wysyłaj jakieś wiadomości.

Cytuj:
Odpowiedziałam wcześniej, że wiki to dla mnie nie źródło./


"Polski Słownik Biograficzny" i "Jozafat Kuncewicz" Tadeusza Żychniewicza nie są źródłem? Jak małe dziecko, zamyka oczy i uważa, że inni go nie widzą.


So gru 01, 2012 17:58
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Nie zamierzam bawić się w prywatne dyskusje.

Boli? Wcale nie zamierzałam dyskutować na pw, a jedynie coś Ci uświadomić, nic więcej.
pudlasz napisał(a):
"Polski Słownik Biograficzny" i "Jozafat Kuncewicz" Tadeusza Żychniewicza nie są źródłem?

Cytujesz źródło za Wiki, ale i tu masz, że był to skromny człowiek:
. "W 1619, przybywając do Mohylewa z królewskim mandatem zezwalającym na przejmowanie prawosławnych cerkwi na rzecz unitów, zastał zamknięte bramy miejskie[3]. Do zbadania sytuacji wydelegowany został kanclerz wielki litewski Lew Sapieha, który potwierdził obrazę majestatu króla i prawowiernego biskupa, po czym skazał prowodyrów buntu na śmierć. Wyrok ten nie został jednak wykonany."
A więc na śmierć buntowników skazał kanclerz Sapiecha, a nie św. Jozafat.
Św, Jozafat " po śmierci arcybiskupa Gedeona Brolnickiego w 1618 został arcybiskupem połockim. Wystąpił przeciwko nadużyciom świeckich fundatorów, którzy ingerowali w sprawy duchowne i przyswajali sobie kapitały i dobra cerkiewne, traktując duchowieństwo jak poddanych"[12].
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jozafat_Ku ... wicz11_0-0
Więc może przestań oczerniać.


So gru 01, 2012 18:28

Dołączył(a): N lis 25, 2012 20:31
Posty: 45
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Cytujesz źródło za Wiki, ale i tu masz, że był to skromny człowiek:

Zobaczmy w takim razie, jak ta skromność wyglądała:

"Bezkompromisowość biskupa (Kuncewicza - przyp. mój) w procesie wprowadzania unii na terenach zamieszkiwanych przez prawosławnych (m.in. siłowe przejmowanie parafii niechętnych zjednoczeniu z Rzymem[2]),(...)"

"W 1621 powracający z sejmu władyka unicki (Kuncewicz - przyp. mój) przekonał się, że przeciwko niemu zbuntowały się wszystkie miasta w archidiecezji. Protesty były tłumione przy pomocy polskiego wojska."

"Kuncewicz miał po swojej stronie poparcie władz świeckich i korzystał z jego pomocy przy szerzeniu unii[3]. Jego działania zaczęły jednak budzić kontrowersje w sejmie i na dworze królewskim[3]. 12 marca 1622 Lew Sapieha, pisząc do Kuncewicza, oskarżył go o niechrześcijańską postawę w stosunku do dyzunitów, posługiwanie się gwałtem i rozbojem, co jego zdaniem mogło mieć negatywne konsekwencje dla państwa. Zarzucił mu, że poprzez siłowe zamykanie cerkwi prawosławnych i surowośc wobec nieunitów nie tylko nie zdobywał nowych wiernych, ale i zniechęcał osoby popierające wcześniej unię, zaostrzał konflikty wewnętrzne w kraju[15]. W 1623 prawosławna szlachta białoruska i ukraińska skierowała do króla list, w którym zawarto skargę na postępowanie Jozafata Kuncewicza wobec dyzunitów. Oskarżono go m.in. o niszczenie prawosławnych cmentarzy i bezczeszczenie szczątków zmarłych[2]. W tym samym roku w Witebsku hierarcha zmusił prawosławne duchowieństwo do przekazania unitom swoich cerkwi i kaplic, zaś wiernych - do przyjęcia unii[2]."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jozafat_Ku ... wicz11_0-0


So gru 01, 2012 18:35
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
Orient napisał(a):
Zobaczmy w takim razie, jak ta skromność wyglądała:

O ile pamiętam, podziękowałeś mi za dyskusję twierdząc, że szukam zaczepki. Zmieniłeś zdanie?
Z Wiki nie będę dyskutowała, a jeśli masz problem z ogarnięciem kilku postów, to zacytuję, abyś miał je w kupie:
Helenka napisał(a):
Helenka napisał(a):
Cytujesz źródło za Wiki, ale i tu masz, że to był skromny człowiek

Z tych wszystkich cytatów wynika jedno: Wiki manipuluje/kłamie, bo w jednym i tym samym tekście sama sobie zaprzecza. Dlatego nie jest to dla mnie żadne źródło, zapamiętaj sobie na przyszłość, gdybyś znów chciał się podpierać Wikipedią.


So gru 01, 2012 19:41

Dołączył(a): N lis 25, 2012 20:31
Posty: 45
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Z tych wszystkich cytatów wynika jedno: Wiki manipuluje/kłamie, bo w jednym i tym samym tekście sama sobie zaprzecza. Dlatego nie jest to dla mnie żadne źródło, zapamiętaj sobie na przyszłość, gdybyś znów chciał się podpierać Wikipedią.

"Za awans odpłacał (Kuncewicz - przyp. mój) swym promotorom bezwzględnymi wyczynami wobec prawosławnych na północno-wschodnich ziemiach Białorusi z Połockiem, Witebskiem, Orszą, Mohylewem. Urządzał pogromy, pieczętował cerkwie i przemocą zapędzał prawosławnych do unii.

W 1623 roku szlachta białoruska i ukraińska pisała do króla: „Biskup połocki latoś naumyślnie kazał mieszkańcom dla większego pognębienia wydobywać z mogił prawosławnych nieboszczyków niedawno pogrzebanych na cmentarzu i wyrzucić na pożarcie psom”.
Nawet kanclerz Lew Sapieha, świeżo upieczony katolik i zawzięty zwolennik unii, ostro osądził w liście działalność arcybiskupa połockiego, jego okrucieństwa i nadużycia władzy. To jeszcze bardziej rozjątrzyło Jozafata Kuncewicza.

W złości napisał do króla i papieża skargę na Sapiehę. A potem udał się do Witebska, gdzie zabrał się do pogromu prawosławnych cerkwi, kaplic, bicia prawosławnych duchownych, znęcania się nad prawosławnymi mieszczanami. Prawosławni w Witebsku, wypędzeni z świątyń, urządzili na łąkach nad Dzwiną kapliczki i tam się modlili. Ale i tam ich dosięgły ataki sług biskupa"

http://www.przegladprawoslawny.pl/artic ... =2812&id=8


So gru 01, 2012 19:49
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
Orient napisał(a):
http://www.przegladprawoslawny.pl/artic ... =2812&id=8

No wiesz, emocje górą, skoro straciło się wiernych na rzecz unii. Ilu świadków, tyle różnych relacji, ale jeśli dołączyłbyś do tych rewelacji dołączył to ostre osądzenie św. Jozafata przez Sapiechę i napisane do króla i papieża w złości pismo, byłabym skłonna uwierzyć. W przeciwnym wypadku, patrz wyżej pierwsze moje zdanie zaczynające się od "no wiesz..." i część drugiego do "relacji".

Zresztą, autor artykułu z linku jest zwykłym, zjadaczem chleba. Może to jesteś Ty lub pudlasz?


Ostatnio edytowano So gru 01, 2012 20:03 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



So gru 01, 2012 20:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Orient napisał(a):
Zobaczmy w takim razie, jak ta skromność wyglądała:

O ile pamiętam, podziękowałeś mi za dyskusję twierdząc, że szukam zaczepki. Zmieniłeś zdanie?
Z Wiki nie będę dyskutowała, a jeśli masz problem z ogarnięciem kilku postów, to zacytuję, abyś miał je w kupie:
Helenka napisał(a):
Helenka napisał(a):
Cytujesz źródło za Wiki, ale i tu masz, że to był skromny człowiek

Z tych wszystkich cytatów wynika jedno: Wiki manipuluje/kłamie, bo w jednym i tym samym tekście sama sobie zaprzecza. Dlatego nie jest to dla mnie żadne źródło, zapamiętaj sobie na przyszłość, gdybyś znów chciał się podpierać Wikipedią.


Ty masz problem z ogarnięciem. Artykuł na wiki jest oparty o "Polski Słownik Biograficzny" (chyba nie muszę wyjaśniać co to jest) i książkę Żychniewicza (chyba nie muszę wyjaśniać kim był Żychniewicz).

Możesz sobie dyskutować z Żychniewiczem ale to tylko świadczy o tobie


So gru 01, 2012 20:02
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Ty masz problem z ogarnięciem. Artykuł na wiki jest oparty o "Polski Słownik Biograficzny" (chyba nie muszę wyjaśniać co to jest) i książkę Żychniewicza (chyba nie muszę wyjaśniać kim był Żychniewicz).

Zacytowałeś z Wiki, a nie ze Słownika. Nie rozumiesz? Mam przeliterować?


So gru 01, 2012 20:04

Dołączył(a): N lis 25, 2012 20:31
Posty: 45
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Zacytowałeś z Wiki, a nie ze Słownika. Nie rozumiesz? Mam przeliterować?

Kolejne źródło mówiące o czynach Jozafata Kuncewicza.

"Lipna: "Unicki duchowny chciał wprowadzić kult Jozafata Kuncewicza jako męczennika za wiarę i z tego powodu doszło do kłótni z księdzem, bo my uważaliśmy Kuncewicza za "przechtę", przez którego dziesiątki prawosławnych straciło życie, setki utraciło rodzinne domy, a tysiące były prześladowane."
http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... /konwersja


So gru 01, 2012 20:35
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
Orient napisał(a):
my uważaliśmy Kuncewicza za "przechtę", przez którego dziesiątki prawosławnych straciło życie, setki utraciło rodzinne domy, a tysiące były prześladowane

Te słowa mówią dużo. Prosiłam o inne dowody.
Widzisz, nie dasz rady mnie przekonać takimi źródłami,. bo ja wierzę Kościołowi w tym i podobnych tematach. Chcesz zdyskredytować w moich oczach KK?
A na marginesie: dość luźno św. Jozafat wiąże się z tematem, który dotyczy teraźniejszości, a nie rozdrapywania ran. W temacie nie chodzi o historię, a o teologię.

I nie na temat: mógłbyś mi odpowiedzieć tu:?
viewtopic.php?f=31&t=32705&p=715798#p715798
To nie jest zaczepka. Chcę zrozumieć.


So gru 01, 2012 20:54

Dołączył(a): N lis 25, 2012 20:31
Posty: 45
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Te słowa mówią dużo. Prosiłam o inne dowody.

Jeśli słowa unitów nie są dla Ciebie żadnych dowodem, to trudno.
Ale podam Ci źródło, którego się tak domagasz. Listy z tamtych lat oraz objaśnienia tych listów.
http://kamunikat.fontel.net/pdf/bzh/22/10.pdf


So gru 01, 2012 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Zacytowałeś z Wiki, a nie ze Słownika. Nie rozumiesz? Mam przeliterować?



To ja zacznę od początku: artykuł z wiki jest oparty na źródłach. Każda informacja opatrzona jest przypisem wyjaśniającym skąd została wzięta. Wystarczy sprawdzić.


So gru 01, 2012 21:18
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
To ja zacznę od początku: artykuł z wiki jest oparty na źródłach. Każda informacja opatrzona jest przypisem wyjaśniającym skąd została wzięta. Wystarczy sprawdzić.

Każda informacja z Wiki jest opatrzona źródłem, a jednak nie każda jest prawdziwa. Nie mam ochoty na grzebaniu w źródłach. Ty rzucasz oskarżenie, Ty udowadniasz, a nie ja mam grzebać w przypisach. Zresztą, nie o rozdrapywaniu ran z historii chodzi w tym wątku (Ty zacząłeś ze św. Jozafatem).

Orient
Przeczytam te źródła. Dziękuję. Na odpowiedź jednak będziesz musiał trochę poczekać, gdyż nie należę do ludzi, którzy wszystko biorą tak jak leci.


So gru 01, 2012 21:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 288 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL