Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 17:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 288 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Następna strona
 Będzie jedność? 
Autor Wiadomość
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz
No i ciekawa rzecz. Jeśli katolicy nie trzymają się Chrystusa i Apostołów (czyli nie są Kościołem wg Ciebie), to co robi patriarcha Hilaron na Synodzie w Rzymie dotyczącym nowej ewangelizacji? Przyjechał na kawę?


Śr lis 28, 2012 8:49
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Prawosławny w sensie prawowierny pozostał do dzisiaj. Prawosławny w pojęciu dzisiejszego prawosławia nie był nigdy.
Kiedy więc dokonało się na Wschodzie przejście do "prawosławia w w pojęciu dzisiejszym"?


Śr lis 28, 2012 10:04
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
Kiedy więc dokonało się na Wschodzie przejście do "prawosławia w w pojęciu dzisiejszym"?

Kościół zawsze był katolicki czyli powszechny (skierowany do wszystkich ludzi), a nie prawosławny. Przed schizmą był po prostu Kościołem o różnym obrządku.
Podaj dowód, że do schizmy Kościół Chrystusa nazywany był prawosławnym. Sami się tak nazwaliście, a reszta chrześcijaństwa przyjęła tę nazwę dla odróżnienia od reszty wyznań.


Śr lis 28, 2012 10:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Podaj dowód, że do schizmy Kościół Chrystusa nazywany był prawosławnym. Sami się tak nazwaliście, a reszta chrześcijaństwa przyjęła tę nazwę dla odróżnienia od reszty wyznań.


Pisma św. Augustyna, dokumenty z grubsza połowy Soborów Powszechnych...


Śr lis 28, 2012 10:30
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Pisma św. Augustyna, dokumenty z grubsza połowy Soborów Powszechnych...

Mam Ci wierzyć na słowo, czy podasz link?


Śr lis 28, 2012 10:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Sama sobie poszukaj. Termin "prawosławny" nie powstał z dnia na dzień - nie wierzysz - Twój problem.

Zastanawiam się do czego chcesz mnie przekonać i jaki sens mają te posty skoro nie są związane z tematem.


Śr lis 28, 2012 10:48
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Sama sobie poszukaj. Termin "prawosławny" nie powstał z dnia na dzień - nie wierzysz - Twój problem.

Zastanawiam się do czego chcesz mnie przekonać i jaki sens mają te posty skoro nie są związane z tematem.

Ty stwierdziłeś, że są na to dokumenty, więc do Ciebie należy udowodnienie.

A co do sensu, to rzeczywiście nie jest to temat wątku, ale tak wyszło za przyczyną Atosu, a to nie było offtopem.


Śr lis 28, 2012 10:54
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Kościół zawsze był katolicki czyli powszechny (skierowany do wszystkich ludzi), a nie prawosławny. Przed schizmą był po prostu Kościołem o różnym obrządku.
Przed schizmą, to znaczy do kiedy konkretnie?
Cytuj:
Podaj dowód, że do schizmy Kościół Chrystusa nazywany był prawosławnym.
Na przykład tutaj http://www.dailycatholic.org/history/councils.htm - otwórz sobie dokumenty soborów i wyszukaj słowa orthodox
Cytuj:
Sami się tak nazwaliście, a reszta chrześcijaństwa przyjęła tę nazwę dla odróżnienia od reszty wyznań.
Fatalnie. Nie dość że ta teza jest zupełnie nieprawdziwa, bo termin "ortodoksja" pochodzi z czasów znacznie wcześniejszych niż schizma, to jeszcze nie jest ona Ci do niczego w tej argumentacji potrzebna.


Śr lis 28, 2012 11:20
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
Fatalnie. Nie dość że ta teza jest zupełnie nieprawdziwa, bo termin "ortodoksja" pochodzi z czasów znacznie wcześniejszych niż schizma, to jeszcze nie jest ona Ci do niczego w tej argumentacji potrzebna.

Termin ortodoksja - oczywiście, ale on nie oznaczał przed schizmą, że wschodni chrześcijanie wierzą prawdziwie, a zachodni nieprawdziwie i o to mi chodzi. Pisałam o terminie "prawosławny" w dzisiejszym, Waszym rozumieniu.
Powoływanie się na św. Augustyna, który jest z zachodniego Kościoła jest lekką przesadą. Wygląda to tak, że św. Augustyn uważał Kościół Zachodni za błądzący, a sam należał do obrządku wschodniego.
Dzisiaj niestety ortodoksja nie kojarzy się z prawością np. ortodoksyjny Żydzi, ortodoksyjni muzułmanie itp.


Śr lis 28, 2012 15:32
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Termin ortodoksja - oczywiście, ale on nie oznaczał przed schizmą, że wschodni chrześcijanie wierzą prawdziwie, a zachodni nieprawdziwie i o to mi chodzi.
No oczywiście. Były przecież takie czasy, że zachód był prawosławny, a wschód nieprawosławny. W ogóle Wschód znacznie częściej popadał w herezje.
Cytuj:
Pisałam o terminie "prawosławny" w dzisiejszym, Waszym rozumieniu.
To w takim razie stwierdzenie "Kościół nie był prawosławny przed schizmą" jest tautologizmem (skoro definiujesz to pojęcie właśnie w oparciu o schizmę).
Cytuj:
Dzisiaj niestety ortodoksja nie kojarzy się z prawością np. ortodoksyjny Żydzi, ortodoksyjni muzułmanie itp.
No i co w związku?


Śr lis 28, 2012 15:43
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
To w takim razie stwierdzenie "Kościół nie był prawosławny przed schizmą" jest tautologizmem (skoro definiujesz to pojęcie właśnie w oparciu o schizmę).

Nie zrozumiałeś. Mówiąc "prawosławny" mam na myśli to, jak rozumiecie to prawosławie dzisiaj: tylko Cerkiew i nikt inny.
zefciu napisał(a):
No i co w związku?

Nie zamierzam iść na noże. Jesteś inteligentny, więc sobie dopowiedz, jeśli właściwie rozumiesz słowa: pokora i pycha, miłość i nienawiść, faryzeusz i celnik (to ostatnie zestawienie tyczy się bardziej wpisu Orienta, kiedy była mowa o tym, że szeregowi wierni nie mają zbyt wielkiego poznania
dogmatów (na czym tak na prawdę polegają różnice między katolikami i prawosławnymi) , znajomości Pisma Świętego.


Śr lis 28, 2012 15:52
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Nie zrozumiałeś. Mówiąc "prawosławny" mam na myśli to, jak rozumiecie to prawosławie dzisiaj: tylko Cerkiew i nikt inny.
Co to znaczy "tylko Cerkiew i nikt inny". To prawosławna wiara jest warunkiem przynależności do Cerkwi, a nie odwrotnie.
Cytuj:
Nie zamierzam iść na noże. Jesteś inteligentny, więc sobie dopowiedz, jeśli właściwie rozumiesz słowa: pokora i pycha, miłość i nienawiść, faryzeusz i celnik (to ostatnie zestawienie tyczy się bardziej wpisu Orienta, kiedy była mowa o tym, że szeregowi wierni nie mają zbyt wielkiego poznania
Ech, miłośników znaków nowej linii się namnożyło ostatnio
Cytuj:
dogmatów (na czym tak na prawdę polegają różnice między katolikami i prawosławnymi) , znajomości Pisma Świętego.
A tak na temat?


Śr lis 28, 2012 16:09
Post Re: Będzie jedność?
zefciu napisał(a):
Co to znaczy "tylko Cerkiew i nikt inny". To prawosławna wiara jest warunkiem przynależności do Cerkwi, a nie odwrotnie.

Nie mówiłam o warunkach przynależności, ale o traktowaniu przez Was innych Kościołów, w tym katolickiego, co jak widać, zmienia się przynajmniej na górze.
zefciu napisał(a):
Ech, miłośników znaków nowej linii się namnożyło ostatnio

O jakiej nowej linii mówisz? Jeśli masz na myśli zmianę myślenia/wiary, toi chyba nie mnie to dotyczy, co?
zefciu napisał(a):
A tak na temat?

To było wtrącenie w temacie, abyś nie pomyślał, że zestawienie faryzeusz-celnik dotyczy Twojej osoby.


Śr lis 28, 2012 18:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Będzie jedność?
Helenka napisał(a):
Nie mówiłam o warunkach przynależności, ale o traktowaniu przez Was innych Kościołów, w tym katolickiego, co jak widać, zmienia się przynajmniej na górze.


Dowody? Oczywiście coś poza kawą i ciastkami.


Śr lis 28, 2012 18:59
Zobacz profil
Post Re: Będzie jedność?
pudlasz napisał(a):
Dowody? Oczywiście coś poza kawą i ciastkami.

Helenka napisał(a):
No i ciekawa rzecz. Jeśli katolicy nie trzymają się Chrystusa i Apostołów (czyli nie są Kościołem wg Ciebie), to co robi patriarcha Hilaron na Synodzie w Rzymie dotyczącym nowej ewangelizacji? Przyjechał na kawę?

To tylko jeden przykład. Drugi, to niedawna wizyta Cyryla I. Też przyjechał na kawę? Nie pije się kawy z sekciarzami.


Śr lis 28, 2012 19:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 288 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL