Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 MARIA - MATKA BOŻA W WIDZENIU PROTESTANTÓW I KATOLIKÓW 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Spowiedź nie ma miec okazji. Spowiedź ma być celowa.
Jestem katoliczką, ddv. A mimo to uważam, że zarzucanie komukolwiek - a priori - mechanicznego czyli nieprawdziwego w sumie żalu za grzechy jest nieuprawnione i obraźliwe.
Może Tobie jest łatwiej w spowiedzi usznej. Ale nie obrażaj...
Pozdrawiam :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt wrz 26, 2003 22:57
Zobacz profil
Post Postscriptum
Ton mojej poprzedniej wypowiedzi (szczególnie końcówki) może wydać się komuś zbyt ostry. Jeżeli ktoś odebrał moją wypowiedź w ten sposób, to proszę nie mieć mi tego za złe. Nie było moim celem obrażanie nikogo.
Ja ze sewj strony kilkakrotnie byłem w świątyni Protestantów. Wydaje mi się zatem nieodzowne by Protestanci zawitali do nas... :)


Pt wrz 26, 2003 23:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2003 17:17
Posty: 60
Post 
ddv163 napisał(a):
W liturgii Kościoła Katolickiego istnieje również pewne zbiorowe wyznanie grzechów. Jest ono częścią Mszy Św. i dotyczy grzechów powszednich (lekkich).


Porównywanie spowiedzi Kościołów protestanckich ze zbiorowym wyznaniem grzechów jest moim zdaniem chybione. Otóż jeżeli ktoś nie pojednał się przedtem z Bogiem, nie żałuje za swe grzechy, nie pragnię poprawy swego życia, to po prostu tego w zborze nie oświadcza - milczy. Dlatego porównywanie obydwu ww. jest raczej wynikiem błędnej interpretacji. Tak jak podczad modlitwy zbiorowej modlą się wszyscy, tak podczas procesu, który ma prowadzić do absolucji nie odzywają się cały zbór, a jedynie Ci, którzy doświadczyli pojednania z Bogiem.

Cytuj:
Dopiero po spełnieniu wszystkich powyższych warunków spowiedź jest ważna!


Jeżeli protestanci nie żałowaliby za swoje grzechy, nie było by spowiedzi. Działa tu taki sam mechanizm, co w przypadku spowiedzi usznej.

Cytuj:
Niestety, spowiedź "zbiorowa" nie daje tak dużej okazji do zastanowienia się nad tym, co naprawdę złego się zrobiło i nad naprawą swych złych uczynków.


Może wyjaśnie wszystko jeszcze raz, ponieważ wydaje mi się masz błędne pojęcie o protestanckiej spowiedzi. Jeżeli Twoim zdaniem wszystko dzieje się już w zborze, w momencie wypowiedzenia słów: "żałuję, pragnę itp", to jesteś w błędzie. Powtarzam jeszcze raz. Zbiorowe wyznanie grzechów nie jest odpowiednikiem spowiedzi protestanckiej!

Spowiedź składa się tu z dwóch części: wyzania grzechów i absolucji (czyli rozgrzeszenia). Podczas tego pierwszego wyznajesz swe grzechy przed Bogiem i Jemu w osobistej modlitwie, rozmowie powierzasz swe złe uczynki i zaniedbania i Jego prosisz o wytrwałość w postanowieniu poprawy. Jeśli chodzi o absolucję, to wydaję mi się (jeśli nie, to mogę pospieszyć z dalszymi wyjaśnieniami) wytłuszczyłam to już powyżej.

Cytuj:
Sprawa uznania bądź nie wstawiennicwa Matki Boskiej bądź świętych jest jedną z ważniejszych różnic pomiędzy Katolikami a Protestantami. Dlatego każdemu, kto chciałby prozmawiać na ten temat zaproponowałbym kilka Mszy Św. tzw. "Ekumenicznych". Po czym pozostawiłbym tę sprawę sumieniu i rozwadze każdego z Wiernych.


Mogę się mylić, ale wydaję mi się, że protestanci są przekonani o słuszności swoich racji odnośnie Maryi, tak samo jak katolicy. Nie sądzę, więc by Msze ekumeniczne sprawiły, że protestanci zmienią swój pogląd na ten temat. Takie msze mogą służyć jedynie zrozumieniu i otwarcie na inne poglądy środowiskach chrześcijańskich.

Pozdrawiam serdecznie!


Pt wrz 26, 2003 23:37
Zobacz profil YIM
Post 
Salmia ! Sądzę, że cała ta dyskusja między nami przyczyniła się do lepszego poznania. Pozdrawiam serdecznie :D
vdd


So wrz 27, 2003 10:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2003 17:17
Posty: 60
Post 
ddv163 :)

Cieszę się, że podchodzisz do tego w ten sposób. Jeśli masz ochotę, to zapraszam do dyskusji na tematy ekumeniczne. Myślę, że to przyczyni się do lepszego zrozumienia z obydwu stron.

Pozdrawiam!


So wrz 27, 2003 20:58
Zobacz profil YIM
Post 
Na pewno kiedyś, wraz ze swoją z małżonką odwiedzimy kościół Protestantów. Ja ze swej strony zapraszam do odwiedzin świątyni Katolików. Tylko uprzedzam - jestem potwornym konserwatystą.


So wrz 27, 2003 22:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2003 17:17
Posty: 60
Post 
Konserwatystą? Dlaczego? :)

Czy miałeś już okazję odwiedzić jakie zboru protestanckie? Jeśli tak, to jakie wrażenia temu towarzyszyły?

Pozdrawiam!

Do katolików mogę iść w każdej chwili, mam 3 minutki do kościoła. Może kiedyś... :)


So wrz 27, 2003 22:39
Zobacz profil YIM
Post 
Byłem kiedyś w kościele Protestantów (przepraszam, używam tego określenia bo niechciałbym popełnić niezręczności). Bardzo podoba mi się Wasza oprawa Mszy Świętej. Poza tym - miałem kilku kolegów - Protestantów. :) Bardzo fajni ludzie, tylko potwornie zaperzali się, gdy zaczynaliśmy dyskutować na sprawy Wiary. :) Miałem więc okazję do tego, by poznać różnice między naszymi wyznaniami.
Kiedyś, gdy wysłano mnie z pracy w delegację służbową wraz z jednym z kolegów w wolnym czasie, po przeprowdzonej dyskusji na tematy Wiary przeszedłem pomodlić się za nas - najpierw do świątyni katolickiej, poźniej protestanckiej. (poza Mszą św.) Mieliśmy pójść razem, choć "siła wyższa" (a raczej niespodziewane obowiązki służbowe) sprawiły, że stało się inaczej. Szkoda, choć i tak było to bardzo miłe przeżycie. :D
Szkoda, że uczestnictwo we Mszy Św. Katolika u Protestatów, a Protestanta u Katolików nie daje ważnej Mszy Św. (jeżeli nie na stałe, to chocby np. na początek raz w miesiącu) Pozostaje tylko nadzieja, że kiedyś do tego dojdzie.
Moje prywatne zdanie na temat wyznań i Wiary jest takie:
Każdemu z Wyznawców odłamów chrześcijaństwa - tak Katolikowi, jak Protestantowi czy Prawosławnemu powinniśmy dać w pewnym momencie możliwość zapoznania się z kadżym z Wyznań i pozwolić na to, by w pewnym momencie sam zadecydował, którą z tych Dróg che iść do Boga i Zbawienia. Byleby tylko stosował wybrane przez siebie zasady w samodzielnym życiu.
Nie chciałbym być posądzony przez nikogo o herezję - po prostu postrzegam różnice między Wyznaniami jako róznice w wyborze drogi do celu. Ponadto uważam, iż rozwiązanie podane przeze mnie znacznie poprawiłoby tolerancję między ludżmi i spowodowałoby kilka innych, pozytywnych zmian w ich podejściu do świata.
Mi osobiście u Protestantów bardzo brakowałoby Matki Bożej i dlatego śmiało mogę powiedzieć że z rozmysłem wybrałem Katolicyzm.
Pozdrawiam serdecznie :D
ddv


N wrz 28, 2003 9:24
Post Odnośnie różnic między wyznaniami
Salmia!
Kolejną z ważnych różnic między naszymi wyznaniami jest błędna interpretacja pojęcia "Świętych" przez Protestantów.
Przestudiowałem na tym Forum dyskusje na ten temat, przypomniałem sobie swoje rozmowy z Protestantami i uznałem, że warto byłoby napisać kilka słów na ten temat.
Obydwa Wyznania uznają nieśmiertelność duszy ludzkiej. Dla nas, Katolików ludzie, którzy odeszli do Boga, a którzy szczególnie zasłużyli się dla Wiary stawiani są jako wzór do postępowania. Podobnie jak w nauce istnieje pojęcie poparcia tezy przykładem (egzeplifikacja), podobnie dla nas ludzie, którzy szczególnie zasłużeni dla rozwoju Kościoła stawiani ją jako przykład do naśladowania w jaki sposób realnie, w codziennym życiu można wypełniać wolę Boga i iść drogą wyznaczoną przez Chrystusa przez zwykłych, szarych ludzi. My nie stawiamy Świętych ponad Chrystusem. My przez szacunek dla ich dokonań wyrażamy o nich pamięć przez wywyższenie ich na ołtarze.
Takim moim ideałem, którego postępowanie ja również chciałbym wcielać w życie jest osoba Sp. księdza Jerzego Popiełuszki, wraz z Jego życiowym mottem "Zło dobrem zwyciężaj".
A jako że człowiek posiada nieśmiertelną duszę prosimy o ich wstawiennictwo u Boga. Owszem Bóg Wszechmogący będzie rozliczał każdego na Sądzie Ostatecznym. Lecz Chrystus jest Drogą do Boga.
Dla przypomnienia podaję słowa Pana Jezusa
"Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem. Kto we mnie wierzy, będzie żył wiecznie".
W tym miejscu należałoby przytoczyć również kilka innych słów Pana Jezusa, między innymi o ustanowieniu Sakramentu Spowiedzi Św. i innych, ale mam nadzieję, że o tym będziemy mogli porozmawiać jeszcze na tym Forum.
Pozdrawiam
ddv


N wrz 28, 2003 10:59

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Czy Maryja może Katolików i Protestantów łączyć?. Oto wyzwanie dla bardziej oświeconych wiedzą i wiarą chrześcijan. lecz z mojej dotychczasowej działalności na kilku Forach - niestety, raczej mam złe doświadczenia. Zawsze kończy się pyskowką że my Katolicy to załwochwalcybo modlimy się do Maryji, a przecież to nie tak, i nasze tłumaczenie zostaje jakby w zawieszenmiu nie wysłuchane.

A to ciekawy link co Zielonoświątkowcy mają do powiedzenia na ten temat - mi osobiście szczęka opadła, w poztywnym tego słowa znaczeniu jak to przeczytałem czego i wam życzę. A sprawa tyczy się tytułu NMP Teotokos

http://www.magazyn.kosciol.pl/article.p ... 5151952532

Co wy na to?, bo kilku protestanckich dyskutantów delkkatnie olało ten temat jako jeszcze jeden bzdet ekumeniczny. Nawiasem mówiąc mam marne zdanie co do wiedzy historyczno-teologicznej tych barci.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Pn gru 15, 2003 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=578
Zachęcam do wejścia koniecznie na podany link



viewtopic.php?t=578



Znajdziecie coś tam napewno dla siebie.
Pozdrawiam.
Z Bogiem
cieplutki@poczta.wiara.pl
www.odnowa-ostroleka.prv.pl


Cz lut 05, 2004 10:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post Re: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=578
cieplutki napisał(a):
Zachęcam do wejścia koniecznie na podany link



viewtopic.php?t=578



Znajdziecie coś tam napewno dla siebie.
Pozdrawiam.
Z Bogiem
cieplutki@poczta.wiara.pl
www.odnowa-ostroleka.prv.pl



Tyle tylko że nie bardzo rozumiem czemu ten link tu wklejasz,,?
Pozdrawiam


Cz lut 05, 2004 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post Re: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=578
Gudonow!

Zajrzyj,a przekonasz się.

"Szukajcie a znajdziecie" ;)

Z Bogiem.
cieplutki@poczta.wiara.pl
www.odnowa-ostroleka.prv.pl


Wt lut 10, 2004 12:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post Re: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=578
cieplutki napisał(a):
Gudonow!

Zajrzyj,a przekonasz się.

"Szukajcie a znajdziecie" ;)

Z Bogiem.
cieplutki@poczta.wiara.pl
www.odnowa-ostroleka.prv.pl

JA osobiście odrzucam wszelkie kulty maryjne jako nie ewangeliczne .Tak Jak wszyscy protestanci nie wiem czemu miałbym być przekonany do tego linku..?
Wszak pamiętaj wiary nie da się udowodnić ..
Pozdrawiam


Wt lut 10, 2004 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post Re: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=578
Znam postawę "biblijnie wierzących" wobec Maryji bracie Gudonow ;)

Odpowiedz mi chociaż na pytanie:

Dlaczego szatan panicznie boi się wstawiennictwa Maryji w egzorcyzmach?Wiemy to z powszechnych wyznań z posłania Bożego egzorcystów.

Bracie!
JA także padłem kiedyś ofiarą złego ducha.
Doświadczyłem pomocy Maryji na własnej skórze.


Zapraszam na strony:


www.kulty.info/apologetyka/maryja5.php
www.kulty.info/apologetyka/matka.php
www.kulty.info/apologetyka/maryja1.php
www.kulty.info/apologetyka/maryja2.php
www.kulty.info/apologetyka/dziewictwo.php
www.kulty.info/apologetyka/wdziewictwo.php
www.kulty.info/apologetyka/maryja3.php
www.kulty.info/apologetyka/maryja4.php
www.kulty.info/apologetyka/godzinki.php
www.kulty.info/czytelnia/ks03/r17.htm
www.kulty.info/czytelnia/ks03/r4.htm



Z Bogiem.
cieplutki@poczta.wiara.pl
www.odnowa-ostroleka.prv.pl
.........................................................................................
"Bez pokory nie ma postępu duchowego.
Bez niej budowanie Królestwa Bożego w duszach jest niemożliwe".
Ks.Don Ottavio Michelini


Śr lut 11, 2004 10:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL