Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 10:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 MARIA - MATKA BOŻA W WIDZENIU PROTESTANTÓW I KATOLIKÓW 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
motku

a możesz odpowiedzieć wprost?

tak lub nie?

:)


Śr cze 23, 2004 19:58
Zobacz profil
Post 
Małe dopowiedzenie.
Jezus wypowiada te słowa o Janie, poprzedza je proroctwem z Pisma; Ml3,1
"Oto posyłam wysłańca przed obliczem twym,
aby przygotował drogę przed tobą".
To jest ten, który przygotuje drogę zapowiedzianemu w Księdze Rodzaju 3,15 potomstwu niewiasty, które zmiażdży głowę szatanowi- to jest pierwsze masjańskie proroctwo o Zbawicielu.
Jak pisałam jedyny potomek niewiasty.
Wszystkie postacie podawane są w linii męskiej.
Księga Izajasza dodaje, że będzie On zrodzony z dziewicy Iz 7,14.


Śr cze 23, 2004 20:01

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Pamietam, ze jedna z tzw. tajemnic różańcowych brzmi "który ciebie o Panno w niebie ukoronował".

Czy wg KK Matka Boska jest królową tak jak Chrystus jest Królem?

Czy to jest dogmat KK? Jaka jest jego geneza?

Pytam, bo natknalem sie na ponizsze fragmenty w ksiedze Jeremiasza:

(18) Synowie zbierają drewno, ojcowie rozpalają ogień, a kobiety ugniatają ciasto, by robić pieczywo ofiarne dla królowej nieba, a nadto wylewają ofiary z płynów dla obcych bogów, by Mnie obrażać.

(Ks. Jeremiasza 7:18, Biblia Tysiąclecia)

(17) Raczej wprowadzimy w czyn wszystko, co postanowiliśmy sobie: składać ofiary kadzielne królowej nieba, składać na jej cześć ofiary płynne, podobnie jak to czyniliśmy my, nasi przodkowie, nasi królowie oraz nasi przywódcy w miastach judzkich i na ulicach Jerozolimy. Wtedy mieliśmy pod dostatkiem chleba, powodziło się nam dobrze i nie spotkało nas nic złego.

(Ks. Jeremiasza 44:17, Biblia Tysiąclecia)

(18) Od czasu, gdy zaprzestaliśmy składać królowej nieba ofiary kadzielne i płynne, cierpimy niedostatek wszystkiego i giniemy od miecza lub głodu.

(Ks. Jeremiasza 44:18, Biblia Tysiąclecia)

(19) A kobiety powiedziały: Ilekroć składamy królowej nieba ofiary kadzielne i płynne, czyż nie za wiedzą naszych mężów przygotowujemy dla niej ciastka z jej wizerunkiem albo wylewamy płynne ofiary?

(Ks. Jeremiasza 44:19, Biblia Tysiąclecia)

(25) To mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Wy, kobiety, mówicie to własnymi ustami i wykonujecie własnymi rękami, mówiąc: Wypełnimy niezawodnie nasze śluby, jakie uczyniłyśmy, by ofiarować kadzidło królowej nieba i wylewać na jej cześć płyny. Dobrze! Wypełniajcie więc swe śluby, wylewajcie płynne ofiary!

(Ks. Jeremiasza 44:25, Biblia Tysiąclecia)


Śr cze 23, 2004 22:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Alus napisał(a):
Kult Maryi to naśladowanie Jej

co ma wspólnego z naśladowaniem Maryi tytułowanie jej Królową apostołów, proroków itp.?

Nie Alus - to tylko słowa, a widac i słychać coś innego. Tyle piszecie o Chrystocentryźmie mariologii - popatrz, jak wyglądał chrystocentryzm (i jahwocentryzm) "kultu" Mojżesza.

9. Widziałeś nędzę ojców naszych w Egipcie, a wołanie ich słyszałeś nad Morzem Czerwonym.
10. I dokonałeś cudów i znaków na faraonie, na wszystkich sługach jego i na całym ludzie jego kraju, bo spostrzegłeś, że do nich zuchwale się odnosili. Tak zgotowałeś sobie imię sławne do dziś.
11. I morze rozdzieliłeś przed nimi, a oni przeszli przez środek morza suchą nogą. Prześladowców ich wrzuciłeś do głębin jak kamień do wód wzburzonych.
12. Słupem obłoku prowadziłeś ich we dnie, a słupem ognia - w nocy, aby oświetlić im drogę, którą iść mieli.
13. Potem na górę Synaj zstąpiłeś i rozmawiałeś z nimi z nieba; i dałeś im przepisy słuszne, wskazówki niezawodne, prawa dobre i przykazania.
14. I Twój święty szabat im oznajmiłeś, i przez sługę Twego, Mojżesza, nadałeś im przykazania, przepisy i Prawo.
15. I chleb z nieba im dałeś, gdy byli głodni; a wodę ze skały im wyprowadziłeś, gdy odczuwali pragnienie. I rozkazałeś im, by poszli posiąść ziemię, którą im dać obiecałeś pod przysięgą.

(Ne 9:9-15)

5. Wysławiajcie Pana, Boga naszego, oddajcie pokłon u podnóżka stóp Jego: On jest święty.6. Wśród Jego kapłanów są Mojżesz i Aaron, i Samuel wśród tych, co wzywali Jego imienia: wzywali Pana, On ich wysłuchiwał.
7. Przemawiał do nich w słupie obłoku: słyszeli Jego zlecenia i przykazania, które im nadał;
8. Panie, Boże nasz, Ty ich wysłuchiwałeś, byłeś dla nich Bogiem przebaczającym, ale brałeś odwet za ich występki.
9. Wysławiajcie Pana, Boga naszego, oddajcie pokłon przed świętą Jego górą: bo Pan, Bóg nasz, jest święty.

(Ps 99:5-9)

23. Przez wiarę Mojżesz był ukrywany przez swoich rodziców w ciągu trzech miesięcy po swoim narodzeniu, ponieważ widzieli, że powabne jest dzieciątko, a nie przerazili się nakazem króla.
24. Przez wiarę Mojżesz, gdy dorósł, odmówił nazywania się synem córki faraona,
25. wolał raczej cierpieć z ludem Bożym, niż używać przemijających rozkoszy grzechu.
26. Uważał bowiem za większe bogactwo znoszenie zniewag dla Chrystusa niż wszystkie skarby Egiptu, gdyż patrzył na zapłatę.
27. Przez wiarę opuścił Egipt, nie uląkłszy się gniewu królewskiego; wytrwał, jakby [na oczy] widział Niewidzialnego.
28. Przez wiarę uczynił Paschę i pokropienie krwią, aby nie dotknął się ich ten, który zabijał to, co pierworodne.
29. Przez wiarę przeszli Morze Czerwone jak po suchej ziemi, a gdy Egipcjanie spróbowali to uczynić, potonęli.

(Hbr 11:23-29)

A jak wygląda "chrystocentryzm" kultu Maryi:

Dozwól mi chwalić Cię, Panno Najświętsza.
Dozwól, bym własnym kosztem Cię chwalił.
Dozwól, bym dla Ciebie i tylko dla Ciebie żył, pracował, cierpiał, wyniszczył się i umarł.
Dozwól, bym do Ciebie cały świat przywiódł.
Dozwól, bym się przyczynił do jeszcze większego, do jak największego wyniesienia Ciebie.
Dozwól, bym Ci przyniósł taką chwałę, jakiej jeszcze nikt Ci nie przyniósł.
Dozwól, by inni mnie w gorliwości o wywyższenie Ciebie prześcigali, a ja ich, tak, by w szlachetnym współzawodnictwie chwała Twoja wzrastała coraz głębiej, coraz potężniej tak, jak tego pragnie Ten, który Cię tak niewysłowienie ponad wszystkie istoty wyniósł.
W Tobie jednej bez porównania bardziej uwielbionym stał się Bóg, niż we wszystkich Świętych Swoich. Dla Ciebie stworzył Bóg świat. Dla Ciebie i mnie też Bóg do bytu powołał. Skądże mi to szczęście?
O, dozwól mi chwalić Cię, o Panno Najświętsza!

Modlitwa św. Maksymiliana Marii Kolbe do Matki Boskiej

Maryjo, Matko moja i Pani moja! Oddaję Ci duszę i ciało moje, życie i śmierć moją, i to co po niej nastąpi. Wszystko składam w Twoje ręce, o Matko moja. Okryj swym płaszczem dziewiczym moją duszę i udziel mi łaski czystości serca, duszy i ciała, i broń mnie Swą potęgą przed nieprzyjaciółmi wszelkimi ...
O śliczna Lilio, Tyś dla mnie zwierciadłem, o Matko Moja.

Zawierzenie siebie Matce Bożej wg św. S. Faustyny

O Maryjo, Dziewico Niepokalana, Matko Boga i nasza Matko! U schyłku dnia tego Ciebie, ukochana Matko Rodziny naszej ze czcią pozdrawiamy. Błogosław nam sługom Twoim, w Sercu Twym najmilszym ufność składającym. Ochraniaj nas tej nocy i bezpiecznie racz zachować niewinność duszy i ciała od wszelkiej zasadzki nieprzyjaciela. Spraw, by serca nasze z Sercem Ukochanego Syna Twego we śnie zjednoczone, rychło ze snu się przebudziwszy do Niego się kierowały, abyśmy rozpaleni nowym żarem miłości byli gotowi do służby Panu i pełnienia Jego Boskiej woli, jak przystoi ofiarom w życiu i w śmierci Sercu Jezusa oddanym. Amen.
Z modlitewnika Księży Sercanów

Myślę, że jakikolwiek komentarz jest zbyteczny...


Śr cze 23, 2004 23:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Rzeczywiście - jest zbyteczny...
Cytuj:
by serca nasze z Sercem Ukochanego Syna Twego we śnie zjednoczone, rychło ze snu się przebudziwszy do Niego się kierowały, abyśmy rozpaleni nowym żarem miłości byli gotowi do służby Panu i pełnienia Jego Boskiej woli, jak przystoi ofiarom w życiu i w śmierci Sercu Jezusa oddanym.

To z zacytowanej przez Ciebie modlitwy.


A co do dogmatu - Mechatron - brzmi:
"Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej"
Pius XII Konstytucja apostolska "Munificentissimus Deus" (1950)

O uzasadnieniu biblijnym można poczytać tutaj:
http://www.rozaniec.sandomierz.opoka.org.pl/bzrs35.html

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 24, 2004 6:50
Zobacz profil
Post 
Cytujesz "Zawierzenie" wg s. Faustyny - mam pytanie: czytałeś "Dzienniczek" ?.
Bo widzisz, Jezus polecił Faustynie namalowanie obrazu, przekazał słowa modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego, Nowenny.
Przekazując jej orędzie miłosierdzia pouczał, upominał.
Czy nie winien wskazać niestosowność modlitwy "Zawierzenia"? - bo chyba nie "przeoczył"?


Cz cze 24, 2004 8:03

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
jot_ka,

Dziekuje za link. Na podanej przez Ciebie stronie znalazlem informacje:

"Do takich tajemnic należą Wniebowzięcie i Ukoronowanie Maryi w niebie. Obie prawdy wiary zostały ogłoszone dogmatem, mającym uzasadnienie w Biblii i w Tradycji chrześcijańskiej."

Czy dogmat o ukoronowaniu byl rowniez wprowadzony w "Munificentissimus Deus"?

Trudno mi uwierzyc, ze wprowadzono te dogmaty tylko na podstawie fragmentow Biblii cytowanych na

http://www.rozaniec.sandomierz.opoka.org.pl/bzrs35.html

Fragmenty z Jeremiasza sa bardziej precyzyjne.

Czy czasem nie wprowadzono tych dogmatow w zwiazku z jakimis objawieniami lub pod naciskiem wiernych o "poboznosci typu maryjnego"?


Cz cze 24, 2004 9:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
jo_tka napisał(a):
Rzeczywiście - jest zbyteczny...
Cytuj:
by serca nasze z Sercem Ukochanego Syna Twego we śnie zjednoczone, rychło ze snu się przebudziwszy do Niego się kierowały, abyśmy rozpaleni nowym żarem miłości byli gotowi do służby Panu i pełnienia Jego Boskiej woli, jak przystoi ofiarom w życiu i w śmierci Sercu Jezusa oddanym.

To z zacytowanej przez Ciebie modlitwy.


...i pewnie przez czysty przypadek pominęłaś słówko "spraw", na początku?

Maria sie wstawia za nami w modlitwie? Powiedzmy - ale nie ma żadnej mocy sprawczej! Nie jest suwerennie działająca Mocą!
"módl sie za nami" - ujdzie w tłoku, ale "spraw" - to czysta herezja i przejaw monolatrii.

Cytuj:
O uzasadnieniu biblijnym można poczytać tutaj:

wybacz, ale dla mnie to jest parodia egzegezy i teologiczne chciejstwo - jeśli autor pisze np.
Cytuj:
Tekst biblijny, który odnosimy do Maryi i Jej posłannictwa królewskiego w niebie...
to to nie jest poważne - z jakiej racji akurat "odnosimy do Maryi" ten tekst? Bo ktos podraopał się po głowie i tak sobie odniósł? To jest całkowicie arbitralne założenie, że tekst mówi o czymś innym, niż mówi. I to jeszcze w warstwie czysto narracyjnej!

Autor nie zacytował żadnego tekstu, który dla jakiejkolwiek przyczyny miałby być odniesiony akurat do Marii.

Każdy sobie może powiedzieć, że jakiś tam tekst odnosi sie do kogoś tam i budować nowe formy kultu - w ten sposób można udowodnić wszystko, co się zechce, "uzasadnić" kult świnki skarbonki, albo Kubusia Puchatka - jeśli nie ma lepszych "uzasadnień biblijnych" to znaczy, że nie ma żadnych.

Uzasadnieniem biblijnym dla przyjęcia faktu (bo przeciez nie doktryny akurat) może być wyłącznie zrelacjonowanie tego faktu w Piśmie. A gdy mamy "fakt" tak znaczącyjak w-niebo-wzięcie, to jego pominięcie można potraktować prawie jak dowód na to, że nie miał on miejsca.

Alus napisał(a):
Przekazując jej orędzie miłosierdzia pouczał, upominał.
Czy nie winien wskazać niestosowność modlitwy "Zawierzenia"? - bo chyba nie "przeoczył"?

Bo chyba to nie był Jezus...


Cz cze 24, 2004 9:50
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Bo chyba to nie był Jezus...


Ciekawe co sklonilo Lutra do "podrapania sie po glowie" i zanegowania nauczania Kosciola..........bo to tez nie byl chyba Jezus........

pozdrowka


Cz cze 24, 2004 10:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Spraw - nie własną mocą, ale modlitwą.
Chyba że chcesz powiedzieć, że modlitwa nie ma siły sprawczej...

Zasadniczo - jeśli ktoś chce się doszukiwać złych intencji, to pewnie się ich doszuka...

Mechatron - dogmat Ci zacytowałam w brzmieniu dosłownym, i wzięłam to z Breviarium Fidei, więc to jest wiążące... Widziałam to stwierdzenie - podejrzewam - w świetle tego, jak brzmi tekst Konstytucji Apostolskiej - że raczej powinno być napisane: Niepokalane Poczęcie i Wniebowzięcie.

A Jeremiasz - wybacz - 1/ nie mógł pisać o Maryi (to nie proroctwo, a żył wcześniej) 2/ pisał o kulcie, który jest kultem bogini, a kult maryjny jest jednak (co by o tym nie pisać) czymś zupełnie innym...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 24, 2004 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Belizariusz napisał(a):
Cytuj:
Bo chyba to nie był Jezus...

Ciekawe co sklonilo Lutra do "podrapania sie po glowie" i zanegowania nauczania Kosciola

jak to co?

Lektura Biblii i obserwacja duchoweji moralnej kondycji Kościoła.

Słowo Boże i fakty

jo_tka napisał(a):
Spraw - nie własną mocą, ale modlitwą.
Chyba że chcesz powiedzieć, że modlitwa nie ma siły sprawczej...

Zasadniczo - jeśli ktoś chce się doszukiwać złych intencji, to pewnie się ich doszuka...

jest to kompletnie nieczytelne w tym sformułowaniu - trzeba baaardzo wiele chcenia, żeby sie doszukać dobrych intencji. Z resztą tu nie o intencje chodzi, tylko o błędy.

Cytuj:
A Jeremiasz - wybacz - 1/ nie mógł pisać o Maryi (to nie proroctwo, a żył wcześniej)

Księga Jeremiasza to nie proroctwo?!?
:o no wybacz, ale dopiero co zalinkowane przez Ciebie "uzasadnienie biblijne" bazuje właśnie na tym, że ponoć co drugi autor ST "mógł pisać o Maryi" (pisząc o czyms zupełnie innym), więc czemu akurat Jeremiasz nie mógł? Tym bardziej, że autor odwołuje się do Izajasza, Joela, Micheasza, Aggeusza a także do Jeremiasza właśnie.


Cz cze 24, 2004 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
OK :D
Mam za swoje - nie używać skrótów myślowych :D
Nie neguje faktu, że Jeremiasz był prorokiem, ani tego, że Ks Jeremiasza należy do ksiąg prorockich :)

Ale Jer 44 - te wersy które zacytował Mechatron - w moim pojęciu odnoszą się do sytuacji jemu współczesnej - do kwestii kultu bożków pogańskich; są proroctwem w takim sensie, jak prorokiem jest ten kto mówi prawdę i wzywa do nawrócenia, a nie w takim, że przewiduje rzeczy przyszłe.
Ergo - Jeremiasz nie pisał tu o Maryi, bo to nie wizja w końcu...

A co do intencji... To dotychczas miałam wrażenie, że właśnie o intencje - o nastawienie serca - chodzi przede wszystkim?
Co nie oznacza oczywiście, że dozwolone jest nie-myślenie.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 24, 2004 11:43
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
jak to co?

Lektura Biblii i obserwacja duchoweji moralnej kondycji Kościoła.

Słowo Boże i fakty


Co do kondycji moralnej......tu moglbym sie nieco zgodzic. Jednakowoz sluszniej by bylo probowac naprawic to co zle, nizli rozwalac wszystko.
Ta naprawa sie pozniej dokonala.

Co do Slowa Bozego......
Chodzi ci moze o ten fragment :

Jn 17:23
23. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.
(BT)

Hmmmm...??

pozdrowka


Cz cze 24, 2004 12:08

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Belizariusz napisał(a):
Co do kondycji moralnej......tu moglbym sie nieco zgodzic. Jednakowoz sluszniej by bylo probowac naprawic to co zle, nizli rozwalac wszystko.

rozwalać wszysto? - ależ Ty lubisz totalne wyrażenia!

każdy wie, że Luter chciał naprawy, ale Kościół nie miał na naprawę ochoty - Luter bardziej został wykopany, niż pragnął się oderwać.

Na to wszystkonałożły sie układziki polityczne w których KK tkwił po same uszy, co utrudniło rozwiąznie sporu w oparciu o rzeczową dyskusję.

Cytuj:
Co do Slowa Bozego......
Chodzi ci moze o ten fragment :

Jn 17:23
23. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.

Hmmmm...??


Nie - protestantyzm bazuje na całościowym studium Biblii, a nie na oderwanych fragmentach...

nie wątpie, ze Luter znał tez np. ten fragment:

8. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!
9. Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!

(Ga 1:8-9)


Cz cze 24, 2004 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Cytuj:
Na to wszystkonałożły sie układziki polityczne w których KK tkwił po same uszy, co utrudniło rozwiąznie sporu w oparciu o rzeczową dyskusję.


zeby ta dyskusja tez byla rzeczowa, nie zapominajmy, ze protestantyzm tez w układzikach politycznych tkwił .... co równiez mogło utrudnic rozwiązanie sporu


Cz cze 24, 2004 13:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL