Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ziemia Święta pielgrzymka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 18:33
Posty: 15
Post Ziemia Święta pielgrzymka
Niedawno byłem na pielgrzymce w Ziemi Świętej. Ogólnie uważam ją za bardzo udaną i spełniła moje oczekiwania . Jednak w tym miejscu chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami i dowiedzieć się coś więcej w następującym temacie właśnie związanym z ekumenizmem.
Pielgrzymka trwała 6 dni więc z konieczności był pośpiech i jakieś wybory , odniosłem wrażenie żę jednak ksiądz przewodnik wyraźnie omijał kościoły niekatolickie , nawet nie informował o ich znaczeniu , nie odwiedziliśmy takich w zasadzie , przeszliśmy obok taki na Górze Oliwnej ( Marii Magdaleny) Złote cebule tej cerkwi przyciągały wzrok ale........... podobnie było obok kościoła Jana Chrzciciela i w Galilei - to taki wymiar lokalny . Ważniejszy i pewnie trudniejszy jest wymiar na wyższym poziomie. Bazylika Grobu Bożego : tu zwaśnionych chrześcijan pilnują muzułmanie !!!!!!!!!. Czy to nie jest conajmniej dziwne może nawet oburzające to jakby w Mekce katolicy pilnowali ruchu i porządku . Bazylika jest ogromna ale wymaga odnowienia i solidnego remontu czas płynie a te prace stoją właśnie z braku rozumienia najemców- Tak NAJEMCÓW bo za takich są uważani chrześcijanie prze swoich gospodarzy muzułmanów . Rozumiem że potrzebny jest dialog modlitwa itd itp ale potrzebne są też konkretne cele wydarzenia taki mogłoby być odnowienie tej wspaniałej świątyni właśnie to byłoby jak najbardziej ekumenicznym wydarzeniem. Po tym nas osądzą inni , właśnie po czynach a nie po deklaracjach itp mało skutecznych działaniach. Odnoszę wrażenie że marnujemy siły i czas w niewiele wnoszących dyskusjach miedzy chrześcijanami a lepiej działać wspólnie w jakimś konkretnym celu , takie działanie łączy .

_________________
pawel_46


So mar 23, 2013 21:02
Zobacz profil
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
pawel_46 napisał(a):
Bazylika Grobu Bożego : tu zwaśnionych chrześcijan pilnują muzułmanie !!!!!!!!!. Czy to nie jest conajmniej dziwne może nawet oburzające to jakby w Mekce katolicy pilnowali ruchu i porządku .


Czasem nie masz na myśli Bazyliki Narodzenia w Betlejem?


So mar 23, 2013 21:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
pawel_46 napisał(a):
Bazylika Grobu Bożego : tu zwaśnionych chrześcijan pilnują muzułmanie !!!!!!!!!

Owszem. Od 1192 r. Nie jest to jakaś nowość.


So mar 23, 2013 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 18:33
Posty: 15
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
Nowość to nie jest ale ujma i obraza dla nas chrześcijan ,wystarczy porozumienie , moim zdaniem Papieża Franciszka prezydenta Putina i ciche przyzwolenie prezydenta Obamy , tylko ktoś musi zacząć .

_________________
pawel_46


N mar 24, 2013 16:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
pawel_46 napisał(a):
Nowość to nie jest ale ujma i obraza dla nas chrześcijan ,wystarczy porozumienie , moim zdaniem Papieża Franciszka prezydenta Putina i ciche przyzwolenie prezydenta Obamy , tylko ktoś musi zacząć .


A od kiedy rozwiązanie sprawy (o ile jest to w ogóle jakiś problem) zależy od któregokolwiek z nich?


N mar 24, 2013 20:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 18:33
Posty: 15
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
To po co my w ogole chcemy jakiejś jedności ?? w chrześcijaństwie , zamiast pustych deklaracji , może jakieś działanie. Posprzątanie, pomalowanie odnowienie , oświetlenie itp w Bazylice - to tak wiele??
A to nie widzisz problemu ??

_________________
pawel_46


N mar 24, 2013 21:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
pawel_46 napisał(a):
To po co my w ogole chcemy jakiejś jedności ?? w chrześcijaństwie , zamiast pustych deklaracji ,


Chcę jedności w wierze, a nie pustych "ekumenicznych" PR-owych gestów.

Cytuj:
może jakieś działanie. Posprzątanie, pomalowanie odnowienie , oświetlenie itp w Bazylice - to tak wiele??


Sprzątają. Przy okazji się tłuką na miotły.

Cytuj:
A to nie widzisz problemu ??


Oczywiście najlepiej byłoby gdyby całą Bazylikę Zmartwychwstania przekazano prawosławnym. Niemniej się tak nie stanie (dobrze, że prawosławni teraz przynajmniej opiekują się najbardziej istotnymi miejscami w Bazylice). Skoro nie ma konsensusu i nie ma jakiejkolwiek szansy na niego w przewidywalnym czasie, przekazanie kluczy bezstronnej trzeciej partii jest najlepszym wyjściem bo nikogo nie uprzywilejowuje lub dyskryminuje.

Nie odpowiedziałeś co ma z tym wszystkim wspólnego papież, Obama i Putin.


N mar 24, 2013 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 18:33
Posty: 15
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
To oczywiste : Papież wiadomo głowa kościoła katolickiego Putin - głowa faktyczna kościoła prawosławnego a Obama skutecznie zneutralizuje Żydów i Arabów . W tej kwestii wystarcza porozumienie tej trójki . Wiem że moje oczekiwania są naiwne ale wiem że wygodniej głosić pustosłowie niż coś naprawdę zrobić . Jeśli takie pustosłowie głosi nasz rząd , UE i politycy wszystkich nacji to normalka - tu niczego się nie spodziewam ale w kwestiach światopoglądowych miłości bliźniego itp to ............ szkoda

_________________
pawel_46


Pn mar 25, 2013 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
Ekumenizm to jest w ogóle jakaś utopia. Że niby co? Wszyscy wierzymy to samo tylko trochę inaczej? Pięknie. Ale i tak każdy myśli: ja wierzę najprawdziwiej, tylko w mojej wersji jest pełnia, a pozostałe coś tam wiedzą, coś tam mają, ale nie do końca. No i jeszcze ta chęć znjednoczenia wszystkich ale na zasadach jednych. Bez sensu.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn mar 25, 2013 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 18, 2006 8:18
Posty: 140
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
Jajko napisał(a):
Ekumenizm to jest w ogóle jakaś utopia. Że niby co? Wszyscy wierzymy to samo tylko trochę inaczej? Pięknie. Ale i tak każdy myśli: ja wierzę najprawdziwiej, tylko w mojej wersji jest pełnia, a pozostałe coś tam wiedzą, coś tam mają, ale nie do końca. No i jeszcze ta chęć znjednoczenia wszystkich ale na zasadach jednych. Bez sensu.


Ekumenizm tak długo będzie utopią, jak długo tacy niedowiarkowie będą krzyczeć "bez sensu".
To może lepiej toczyć wojny religijne?
Ekumenizm zakłada SZACUNEK dla wyznawców WSZYSTKICH RELIGII. I gdyby nawet miałby się do tego ograniczyć, to już będzie bardzo sensowny.

A PRAWDA i tak jest tylko jedna.

_________________
Zajmij się sprawami Pana Boga, a Pan Bóg zajmie się twoimi sprawami.


Pn mar 25, 2013 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
Cytuj:
Putin - głowa faktyczna kościoła prawosławnego


Nie wiem czy troll, czy taki głupi. Głową Kościoła prawosławnego (faktyczną) jest Jezus Chrystus. Zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego w Palestynie jest patriarcha Jerozolimski Teofil III. O ile wiem, Putin nie jest ani jednym, ani drugim.

Cytuj:
W tej kwestii wystarcza porozumienie tej trójki .


W swojej wyliczance (pomijając fakt, że nie ma najmniejszego sensu) zapomniałeś o przedchalcedończykach. A Obama żeczywiście ma wpłym na Żydów i Palestyńczyków. Widać, jak ich zmusza do dogadywania się...

Cytuj:
Wiem że moje oczekiwania są naiwne ale wiem że wygodniej głosić pustosłowie niż coś naprawdę zrobić .


Moim zdaniem lepiej nie wypowiadać się niż pleść bez sensu nie mając o niczym pojęcia.

Jajko napisał(a):
Ekumenizm to jest w ogóle jakaś utopia. Że niby co? Wszyscy wierzymy to samo tylko trochę inaczej?


+1


Pn mar 25, 2013 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 18:33
Posty: 15
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
do takiego przedsięwzięcia potrzebna jest ogromna kasa Putin ja ma dlatego piszę że tu ma faktyczną władzę . Patriarchowie prawosławni nie ujmując nikomu słuchają władzy świeckiej jak zwykle od wieków . Drobne wyznania chrześcijańskie maja tyle do powiedzenia ile potrafią - ale nie na zasadzie nie bo nie .
A ekumenizm to oczywiście nie może być zjednoczenie na zasadzie moja prawda jest a wy błądzicie .
Co do Bazyliki Grobu wcale nie potrzeba jednoczyć się w 1 wyznanie wspólne tylko zrozumieć potrzebę wspólnego działania dla dobra całego chrześcijaństwa . Nie każdy odłam, ma tam swoje ołtarze swoje schody a nawet lampy ale niech ta świątynia wygląda na taką jaka powinna wyglądać.

_________________
pawel_46


Pn mar 25, 2013 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
pawel_46 napisał(a):
do takiego przedsięwzięcia potrzebna jest ogromna kasa Putin ja ma dlatego piszę że tu ma faktyczną władzę . Patriarchowie prawosławni nie ujmując nikomu słuchają władzy świeckiej jak zwykle od wieków .


Co ty bredzisz?

Albo udowodnisz, że patriarcha Teofil III chodzi na pasku Putina, albo pod stół i odszczekaj.


Pn mar 25, 2013 17:39
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 18:33
Posty: 15
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
Chodzi czy nie chodzi ale pieniądze od Putina może przyjąć , a co do formy szczekania spod stołu to dziwna propozycja - maniery iście .........

_________________
pawel_46


Pn mar 25, 2013 18:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Ziemia Święta pielgrzymka
pawel_46 napisał(a):
Chodzi czy nie chodzi ale pieniądze od Putina może przyjąć ,


"Papież Franciszek najprawdopodobniej w Watykanie gwałci małe dzieci" - ta sama rzetelność wypowiedzi.

Cytuj:
a co do formy szczekania spod stołu to dziwna propozycja - maniery iście .........


Szlacheckie.


Pn mar 25, 2013 19:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL