Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzymski? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Kozioł napisał(a):
To jest mocno poplatane z tym prawosławiem w Indiach. Nijak do ładu dojść nie mogę. Największa zagadka sa dla mnie te niby nawiązujące do tradycji Indii, a całe w swej okazałości syryjskie (właściwie syriackie?). Chyba nie będę się w to wgłębiał.


Dzięki portugalskim jezuitom :) Po 50 latach po przybyciu Portugalczyków uroczyście przysięgli na krzyż Coonan, że choćby nie wiem co, będą się z dala trzymać od rzymskiego biskupa i wszelkich spraw jego. A że mieli najbliżej do syriackich biskupów, woleli nawet obcy obrządek przyjąć, byleby tylko od jezuitów się wyzwolić. Jezuici potrafią ;)

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt gru 17, 2013 1:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Kozioł napisał(a):
To jest mocno poplatane z tym prawosławiem w Indiach. Nijak do ładu dojść nie mogę. Największa zagadka sa dla mnie te niby nawiązujące do tradycji Indii, a całe w swej okazałości syryjskie (właściwie syriackie?). Chyba nie będę się w to wgłębiał.


To ja pomogę:

- Jak sam wspomniałeś prawosławnych tam prawie nie ma.
- Przedchalcedończyków są 2 wspólnoty (oba syryjskie pod względem rytu, rozłam nastąpił w latach 60. czy jakoś tak kiedy Kościół malankarski ogłosił autokefalię nieuznaną przez Kościół syryjski i powstały dwie wspólnoty - autokefaliczna i autonomiczna w ramach Kościoła syryjskiego):
* Syriacki Jakobicki Kościół Indii
* Malankarski Kościół Ortodoksyjny
- nestorianie: Chaldejski Kościół Syryjski
- unici:
* Syromalankarski Kościół katolicki (z tradycji przedchalcedońskiej)
* Syromalabarski Kościół katolici (z tradycji nestoriańskiej)
- anglikanie: Indyjski Kościół Mar Thoma


Wt gru 17, 2013 1:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
Kozioł napisał(a):
To jest mocno poplatane z tym prawosławiem w Indiach. Nijak do ładu dojść nie mogę. Największa zagadka sa dla mnie te niby nawiązujące do tradycji Indii, a całe w swej okazałości syryjskie (właściwie syriackie?). Chyba nie będę się w to wgłębiał.


To ja pomogę:

- Jak sam wspomniałeś prawosławnych tam prawie nie ma.
- Przedchalcedończyków są 2 wspólnoty (oba syryjskie pod względem rytu, rozłam nastąpił w latach 60. czy jakoś tak kiedy Kościół malankarski ogłosił autokefalię nieuznaną przez Kościół syryjski i powstały dwie wspólnoty - autokefaliczna i autonomiczna w ramach Kościoła syryjskiego):
* Syriacki Jakobicki Kościół Indii
* Malankarski Kościół Ortodoksyjny
- nestorianie: Chaldejski Kościół Syryjski
- unici:
* Syromalankarski Kościół katolicki (z tradycji przedchalcedońskiej)
* Syromalabarski Kościół katolici (z tradycji nestoriańskiej)
- anglikanie: Indyjski Kościół Mar Thoma


Można jeszcze dodać Niezależny Syryjski Kościół Malankara, który oddzielił się od Kościoła syriackiego w 1800 którymś i od tego czasu pozostaje niezwiązany z innymi Kościołami przedchalcedońskimi i tak sobie wisi w próżni.


Wt gru 17, 2013 1:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
Syromalankarski Kościół katolicki (z tradycji przedchalcedońskiej)
* Syromalabarski Kościół katolici (z tradycji nestoriańskiej)


Widzicie metodyści czy kto tam jeszcze?Nawet Wasz sojusznik z MFA pisze katolicki a nie rzymski
Mimo, że tam to dopiero mają czapki...


Wt gru 17, 2013 1:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
Widzicie metodyści czy kto tam jeszcze?Nawet Wasz sojusznik z MFA pisze katolicki a nie rzymski


Zapodaję oficjalne nazwy z wiki.

Cytuj:
Mimo, że tam to dopiero mają czapki...


Malabarczycy należą po maronitatch chyba do najbardziej zlatynizowanych watykańskich obrządków. I to zlatynizowanych w bardzo złym tego słowa znaczeniu.


Wt gru 17, 2013 2:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
Zapodaję oficjalne nazwy z wiki.


Jak ja zapodawałem to było święte protestanckie wybałuszanie gał, przynajmniej w formie emotikonowej...

pudlasz napisał(a):
Malabarczycy należą po maronitatch chyba do najbardziej zlatynizowanych watykańskich obrządków. I to zlatynizowanych w bardzo złym tego słowa znaczeniu.


Niemniej czapki mają fikuśne...Poza tym, żeby była jasność, uważam proces latynizacji rytów używanych we wszystkich Kościołach/Cerkwiach nierzymskich, za proces szkodliwy i niepożądany.


Wt gru 17, 2013 2:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Zapodaję oficjalne nazwy z wiki.


Jak ja zapodawałem to było święte protestanckie wybałuszanie gał, przynajmniej w formie emotikonowej...


Wybałuszanie gał (jeżeli Twoja merytoryczna uwaga dotyczy tego wątku) było na stwierdzenie, że Kościół rzymskokatolicki to tylko Kościół łaciński... a nie na zapodanie oficjalnej nazwy tego czy innego Kościoła, więc nie kłam po prostu.

pudlasz napisał(a):
Malabarczycy należą po maronitatch chyba do najbardziej zlatynizowanych watykańskich obrządków. I to zlatynizowanych w bardzo złym tego słowa znaczeniu.


Niemniej czapki mają fikuśne...Poza tym, żeby była jasność, uważam proces latynizacji rytów używanych we wszystkich Kościołach/Cerkwiach nierzymskich, za proces szkodliwy i niepożądany.[/quote]

A jak to wygląda obecnie w UKGK w Polsce? Jest jakaś dyskusja nad stanem ewentualnej (de)latynizacji?

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt gru 17, 2013 9:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Piotr1 napisał(a):
Wybałuszanie gał (jeżeli Twoja merytoryczna uwaga dotyczy tego wątku) było na stwierdzenie, że Kościół rzymskokatolicki to tylko Kościół łaciński... a nie na zapodanie oficjalnej nazwy tego czy innego Kościoła, więc nie kłam po prostu.


Napisałem, że Kościół rzymskokatolicki to innymi słowy Kościół katolicki obrządku łacińskiego.A Ty wybałuszyłeś gały. O, tak : :shock: ... A taka nazwa jest oficjalną nazwą, podawaną również w Wikipedii, która katolską agendą propagandową raczej nie jest...

Piotr1 napisał(a):
A jak to wygląda obecnie w UKGK w Polsce? Jest jakaś dyskusja nad stanem ewentualnej (de)latynizacji?


Od czasów sługi bożego, metropolity Andrzeja Szeptyckiego rozpoczął się proces radykalnego powrotu do wschodnich, bizantyńsko-ruskich korzeni a po Soborze watykańskim drugim, doprowadził do stanu takiego, że prawosławni (?) Macedończycy zabrani prze ze mnie ostatnio na Liturgię byli mocno zaskoczeni, że byli świadkami Służby katolickiej...

Można se zresztą pooglądać tu:
http://www.youtube.com/watch?v=kW6EqRfhARM


Wt gru 17, 2013 10:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Paru rzeczy brakuje, te omoforiony na przykład.


Wt gru 17, 2013 12:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Cytuj:
Dzięki za wyjasnienie, może jeszcze do tego wrócę. W ogóle byłbym wdzięczny za spostrzeżenia jakie wg ciebie zadania stoja przed KK w Indiach i jakie musi przezwyciężać trudnościach, a szczególnie na północy


Nie moge powiedziec co na polnocy bo nie mam tam zadnych kontaktow. Im bardziej na polnoc tym mniej katolikow/chrzescijan.

Kontakty mam przez ksiezy, zakonnikow,ktorzy przyjezdzaja do Europy studiowac albo tez pracuja w niemieckich diecezjach, do mnie przyjezdza w okresie letnim ksiadz, ktory angazuje sie spolecznie na rzecz niedotykalnych.
Ksieza ci, sprawuja liturgie w obrzadku syromalabarskim lub lacinskim (rzymskim).

Jakie zadania dla KK w Indiach i trudnosci?

1.Hm, dosc wiele ale najpierw wymienilbym sprawy jurysdykcji szczegolnie dla hierarchow obrzadku syromalabarskiego, ze strony” lacinnikow” sa przeszkody, obawy, ze beda powoli zmniejszac sie liczebnie bo dla ludzi liturgia syromalabarska jest bardziej zrozumiala.

2. Liturgia
Kosciol w Indiach byl silnie latynizowany. Juz przed Sob. Vat.II zaczal sie powrot do zrodel. Probowano i probuje sie nadal rekonstruowac starozytna liturgie. Ze starozytnosci pochodza dwie anafory, ktore przez dlugi czas nie byly uznawane przez Rzym gdyz nie zawieraja bezposrednio slow Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: bierzcie i jedzcie....bierzcie i pijcie...
Duchowienstow ze starszego pokolenia przyzwyczajone do liturgii rzymskiej nie za bardzo pali sie do rytu syromalabarskiego. Mlodsi maja juz zupelnie inne zdanie na ten temat.

3. Przezwyciezenie myslenia kastowego.
Choc system kastowy zostal juz dawno zniesiony i oficjalnie jest zabroniony to w spoleczenstwie jak i w Kosciolach chrzescijanskich niestety nie dalo sie go wykorzenic do konca. To jakas niewidzialna bariera jak na razie nie do pokonania. Widac to czasami przy roznych nominacjach, personalnych rozstrzygnieciach itp. sa po prostu ludzie lepsi i gorsi poniewaz pochodza z lepszej lub gorszej kasty.Czy rzeczywicie tak jest trudno powiedziec, znam to z roznych relacji.

4. Rola kobiety i masowa aborcja dziewczynek.
To banalne co powiem, ale pozycja kobiety jest bardzo niska. Nie podaje sie reki kobiecie chyba ze ona sama reke wyciagnie. Gdy urodzi sie dziewczynka to nie jest to powod do radosci bo wiadomo sprawa posagu a na starosc rodzice nie moga liczyc na to ze ona sie nimi zajmie wiec badanie prenatalne i aborcja albo porod i dziewczynka laduje na smietniku. Dzieki roznym akcjom Kosciolow, pracy charytatywnej itd. probuje sie hamowac ten proceder.

5. Radykalizacja niektorych odlamow hinduizmu i przesladowania chrzescijan.

6. Inkulturacja
Pytanie jak daleko mozna sie posunac w inkulturacji aby przy okazji nie stracic, nie rozmyc tego co jest istota Kosciola.
Jak ktos lata w pomaranczowych szatkach czy usiadzie w lotosie to nie ma problemu, gorzej gdy wchodza tu tresci, ktoryc h nie mozna pogodzic z chrzescijanstwem.

7. Bariery jezykowe i mentalne.
22 jezyki urzedowe w Indiach, mnostwo innych jezykow i dialektow. Nawet ksieza z jednego stanu nie potrafia sie porozumiec tylko musza mowic po angielsku.

Cytuj:
Dzięki portugalskim jezuitom Po 50 latach po przybyciu Portugalczyków uroczyście przysięgli na krzyż Coonan, że choćby nie wiem co, będą się z dala trzymać od rzymskiego biskupa i wszelkich spraw jego. A że mieli najbliżej do syriackich biskupów, woleli nawet obcy obrządek przyjąć, byleby tylko od jezuitów się wyzwolić.


Trzy razy przysiegali, nie tylko na krzyz.

_________________
ksiądz


Wt gru 17, 2013 15:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Wybałuszanie gał (jeżeli Twoja merytoryczna uwaga dotyczy tego wątku) było na stwierdzenie, że Kościół rzymskokatolicki to tylko Kościół łaciński... a nie na zapodanie oficjalnej nazwy tego czy innego Kościoła, więc nie kłam po prostu.


Napisałem, że Kościół rzymskokatolicki to innymi słowy Kościół katolicki obrządku łacińskiego.

Oficjalna nazwa Twojego Kościoła to "Kościół katolicki", oficjalnie nazwa "Kościół rzymskokatolicki" pojawia się tylko w wypowiedziach dotyczących relacji z innymi "Kościołami i Wspólnotami kościelnymi" i zawsze oznacza to samo co "Kościół katolicki"; obie nazwy są tam stosowane zmiennie. Możesz na stronie Stolicy Apostolskiej, w zakładce Papieskiej Rady ds Jedności Chrześcijan. Dlaczego tak jest, już to wyjaśniałem. I nigdzie też - w oficjalnych wypowiedziach - nazwa "Kościół rzymskokatolicki" nie występuje. Nigdzie natomiast nazwa "Kościół rzymskokatolicki" nie występuje jako ekwiwalent "Kościół łaciński" - też wyjaśniałem dla czego tak jest. W Waszej doktrynie żaden Kościół nie może być w pełni katolicki, bez uznania zwierzchności Rzymu, a Wasze Kościoły wschodnie, tak jak Kościół Łaciński należą do pełni katolickości. Także potocznie, kiedy ktoś używa formy "Kościół rzymskokatolicki" ma z reguły na myśli "Kościół katolicki" a nie jedynie jego część uformowaną w Kościół łaciński. Choć oczywiście można też i potocznie spotkać, taki niezbyt formalnie poprawny, sposób użycia formy "Kościół rzymskokatolicki" - i o ile nie jest to wypowiedź teologiczna - bez sensu o to kruszyć kopie.
W Wikipedii po prostu ktoś napisał bzdurę. Wpis w Internecie, jak każdy inny.


Cytuj:
Piotr1 napisał(a):
A jak to wygląda obecnie w UKGK w Polsce? Jest jakaś dyskusja nad stanem ewentualnej (de)latynizacji?


Od czasów sługi bożego, metropolity Andrzeja Szeptyckiego rozpoczął się proces radykalnego powrotu do wschodnich, bizantyńsko-ruskich korzeni a po Soborze watykańskim drugim, doprowadził do stanu takiego, że prawosławni (?) Macedończycy zabrani prze ze mnie ostatnio na Liturgię byli mocno zaskoczeni, że byli świadkami Służby katolickiej...

Można se zresztą pooglądać tu:
http://www.youtube.com/watch?v=kW6EqRfhARM


No, miałbym na myśli jakieś konkrety: przykładowo jak obecnie wygląda w praktyce jedność sakramentów wtajemniczenia, jak z łacińskimi nabożeństwami i praktykami: różańcem, Drogą Krzyżowa, procesja z Najświętszym Sakramentem; jak kwestie kanoniczne: celibat duchownych, relacje z Synodem i Patriarchą z jednej a Kongregacją KW z drugiej itd.... Kwestie podporządkowania parafii w Kostomłotach w 2007 r. biskupowi łacińskiemu, a nie metropolicie UKGK, o co zabiegaliście, wielu u Was odebrało jako policzek, czy coś dalej tej sprawie się dzieje... jak sprawy duchowości: np. łacińskiego nabożeństwa do Serca Jezusowego. Piszę przykładowo, to wszystko - choć ma różny wymiar - bywało przedmiotem kontrowersji, przez przynajmniej część grekokatolików odbierana bywała jako właśnie pejoratywna latynizacja, niekompatybilna z oryginalna teologią i duchowością wschodniej tradycji inni wskazywali, że są, po tylu latach czy wiekach, wkorzenione w sposób przeżywania wiary ludu i trudno je rugować. Rozumiem, ze wiele refom Synodu zamojskiego zostało odrzuconych, to zaczęło się już przed abp. Szeptyckim, bo od połowy co najmniej XIX w, ale w jakiś konkretach jak to wygląda: co jest odrzczuwane jako latynizacja, co kontrowersyjne, co raczej przyjęte, co reinterpretowane w duchu wschodniej tradycji?. Czy w ogóle jakaś refleksja na ten temat się w UKGK w Polsce toczy?.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt gru 17, 2013 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
Paru rzeczy brakuje, te omoforiony na przykład.


Omoforion to tam jest akurat jeden i do paliusza (wizualnie) ma się jak musztarda do truskawek.

@Piotr1
Dowiedziałem się że jestem rzymskim katolikiem i to mi zrobiło taki bajzel w systemie, że póki co się pozbierać nie mogę...

Poza tym po rozpiętości tematycznej Twojego pytania widać, że żywo interesujesz się zagadnieniem i to od Ciebie można by się było uczyć a nie czytać wypociny kogoś, kto nie wie kim jest. ;)


Śr gru 18, 2013 0:56
Zobacz profil
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
@bramin
Dzięki


Śr gru 18, 2013 8:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Paru rzeczy brakuje, te omoforiony na przykład.


Omoforion to tam jest akurat jeden i do paliusza (wizualnie) ma się jak musztarda do truskawek.


Ma się bardziej do paliusza niż do omoforionu u prawosławnych.


Śr gru 18, 2013 19:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
Ma się bardziej do paliusza niż do omoforionu u prawosławnych.


No to mała zgadywanka dla postronnych, który to unita a który nie .Na podstawie omoforionu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Śr gru 18, 2013 23:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL