Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 08, 2007 22:45
Posty: 5
Post Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Witam,
zastanawia mnie jedna sprawa: czy kapłan katolicki, który przyjmuje prawosławie może nadal pełnić posługę kapłańską i czy może się ożenić?


So lis 16, 2013 0:07
Zobacz profil
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
necnon napisał(a):
Witam,
zastanawia mnie jedna sprawa: czy kapłan katolicki, który przyjmuje prawosławie może nadal pełnić posługę kapłańską i czy może się ożenić?

Kapłani prawosławni żenią się jedynie w okresie studiowania w seminarium. Po złożeniu ślubów w stanie bezżennym, celiberiuszami pozostają na resztę życia.


So lis 16, 2013 10:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Nieprawidłowości i inne przeszkody do święceń
"Prawo zabrania przyjęcia święceń lub ich wykonywania, kiedy kandydat jest związany przeszkodami stałymi – nieprawidłowościami lub przeszkodami zwykłymi. Nieprawidłowości zazwyczaj wiążą na stałe, zaś przeszkody zwykłe ustają np. na skutek upływu czasu, zmiany okoliczności, spełnienia pewnych warunków lub ustania samej przyczyny.
Od nieprawidłowości może uwolnić jedynie dyspensa kompetentnej władzy kościelnej. Do nieprawidłowości prawodawca zalicza: chorobę psychiczną, stan apostazji – herezji lub schizmy kandydata, usiłowanie zawarcia małżeństwa, nawet tylko cywilnego, popełnienie zabójstwa lub spędzenie płodu, okaleczenie siebie lub innej osoby, nieprawne wykonywanie czynności święceń (kan. 1041 nr 1-6). Natomiast do przeszkód zwykłych Kościół zalicza: stan małżeński, sprawowanie urzędu lub zarządu zakazanego duchownym oraz stan nieutwierdzenia w wierze (kan. 1042). W tym ostatnim przypadku chodzi o neofitę, a więc tego, kto niedawno się nawrócił i przyjął chrzest. Nie jest neofitą chrześcijanin, który powrócił do pełnej jedności z Kościołem katolickim. Ocena właściwa należy do kompetencji biskupa diecezjalnego. Należy dodać, że wszyscy wierni mają obowiązek sumienia, aby powiadomić biskupa lub proboszcza o znanych im przeszkodach kanonicznych, które wiążą kandydatów do święceń (kan. 1043)."
http://nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/numery/072005/11.html

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So lis 16, 2013 10:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Jak kapłan przejdzie do Koscioła Prawosławnego to przestanie go obowiązywać prawo kanoniczne Koscioła Katolickiego, więc to co wkleiłeś nie ma tu zastosowania.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So lis 16, 2013 11:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Jeżeli zostaje przyjęty jako kapłan, to nie może. Jeżeli jako świecki, to może.


So lis 16, 2013 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
pudlasz napisał(a):
Jeżeli zostaje przyjęty jako kapłan, to nie może. Jeżeli jako świecki, to może.



Coś takiego u Was jest w ogóle realne?!
Jak może kapłan innej religii, tylko w związku z aktem konwersji, zostać kapłanem prawosławnym...Muezzinów też przyjmujecie?


Cz gru 12, 2013 0:37
Zobacz profil
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Grigorije napisał(a):
Inne religie w ogóle...No więc jak można w szeregi prezbiteratu prawosławnego, przyjąć byłych członków satanistycznej sekty watykańskiej...Mniejsza szkoda duchowa jakbyście od razu przyjmowali do siebie animistów, przynajmniej wcześniej nie byli papistami

I to jest właśnie prawosławie. Wystarczy dokonać konwersji, aby i święcenia z KK były ważne, a chrzest bywa nieważny :D. I niczego "odczyniać" nie trzeba (a chorą na Alzheimera trzeba :D) Przypadkiem nie należałoby się zdecydować czy KK to sekta czy jednak Kościół. Jeśli Kościół, to ok, ale jeśli sekta, to żadne sakramenty nie powinny być ważne, bo w sektach nie ma mowy o sakramentach.

ps. Jestem ciekawa kto tu wstawił mój awatar. Ja tego nie robiłam (usunęłam).


Cz gru 12, 2013 7:38
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Kozioł napisał(a):
Tak jak ty @Helenka masz pogardliwy stosunek do prawosławia, tak i niektórzy prawosławni maja podobny stosunek do katolików.

Nie wiesz jaki mam stosunek do prawosławia. Na pewno nie pogardliwy, ale nie mogę siedzieć cicho jeśli ktoś wciska kit z tym, że ksiądz ubezwłasnowolnił ciotkę pudlasza, a potem musieli to "odczyniać". Wiem, że w ten sposób prawosławie nie podchodzi do takich sytuacji, gdyby rzeczywiście sie zdarzyła (śmiem wątpić, bo ksiądz mógł nie wiedzieć, że ona nie jest katoliczką, a musiał odpowiedzieć "amen" na słowa "Ciało Chrystusa".
Inna sprawa jest to, że w prawosławiu jest jeszcze wielu księży jedynie po kursach, którzy, co tu dużo mówić, nie są zbytnio wykształceni.


Cz gru 12, 2013 11:01
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Helenka napisał(a):
Inna sprawa jest to, że w prawosławiu jest jeszcze wielu księży jedynie po kursach, którzy, co tu dużo mówić, nie są zbytnio wykształceni.

Po kursach? I ty piszesz, że nie ma w tobie pogardy? Diakoni katoliccy także sa "po kursach"?


Cz gru 12, 2013 12:24
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Kozioł napisał(a):
Po kursach? I ty piszesz, że nie ma w tobie pogardy?

To jest tylko stwierdzenie faktu, a nie pogarda.
Kozioł napisał(a):
Diakoni katoliccy także sa "po kursach"?

Dawniej też byli, jeśli nie po kursach, to tylko po niższych seminariach tzn. na poziomie szkoły średniej. Obecnie już nie ma. Wszyscy mają wyższe studia, chociaż nie każdy straszy kapłan ma tytuł mgr (kiedyś nie było tego wymogu).


Cz gru 12, 2013 12:44
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Helenka napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Po kursach? I ty piszesz, że nie ma w tobie pogardy?

To jest tylko stwierdzenie faktu, a nie pogarda.

To Prawosławne Seminarium Duchowe uwazasz za kurs? Chat także?
Skąd masz takie informacje??


Cz gru 12, 2013 12:50
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Kozioł napisał(a):
To Prawosławne Seminarium Duchowe uwazasz za kurs? Chat także?

W którym miejscu to stwierdziłam? Nie wciskaj mi dziecka w brzuch, dobrze?


Cz gru 12, 2013 12:55
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Helenka napisał(a):
Kozioł napisał(a):
To Prawosławne Seminarium Duchowe uwazasz za kurs? Chat także?

W którym miejscu to stwierdziłam? Nie wciskaj mi dziecka w brzuch, dobrze?

To po jakich "kursach" można było zostać prawosławnym prezbiterem?


Cz gru 12, 2013 12:56
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Tak bardzo występujesz przeciwko mnie broniąc prawosławia, chociaż ja nie atakuję Cerkwi jako Cerkwi, to sobie poczytaj jak prawosławni traktują protestantów:

http://www.xjarek.net/index.php/pl/sepa ... a-donbasie
a tak na marginesie: byłam 20 listopada z młodzieżą w Poznaniu w Twoim Kościele. Ks. Jan Ostryk jest przemiłym człowiekiem i wiem, że metodyści są najbardziej ekumeniczni wśród protestantów. W kościele stoli krzyż ufundowany przez katolickie siostry, z którymi poznański Kościół współpracuje.

Ps. teraz pudlasz pewnie mnie rozpozna, ale już nie zależy mi na anonimowości :)


Cz gru 12, 2013 13:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Cytuj:
Inne religie w ogóle...No więc jak można w szeregi prezbiteratu prawosławnego, przyjąć byłych członków satanistycznej sekty watykańskiej...Mniejsza szkoda duchowa jakbyście od razu przyjmowali do siebie animistów, przynajmniej wcześniej nie byli papistami

Piotr1 napisał(a):
od rzymskich wschodniego obrządku biskupów

Nie istnieje nic takiego jak rzymski wschodniego obrządku biskup.
Biskup greckokatolicki to hierarcha odrębnego, własnego prawa, Kościoła/Cerkwii - to tak dla porządku


@Grigorije
takie uwagi zachowaj dla siebie bo to nie ma nic wspolnego ani z osobista kultura ani z chrzescijanstwem, piszac tak obrazasz katolikow.
Dziwne, ze piszesz na forum satanistycznej sekty watykanskiej.

Co do drugiej rzeczy. Oczywiscie sa biskupi katoliccy wschodniego obrzadku a nie rzymscy choc mozna tez tak powiedziec gdy podlegaja jurysdykcji Biskupa Rzymu.

_________________
ksiądz


Cz gru 12, 2013 14:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL